Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

75

З необхідністю позначити територіальні межі рано чи пізно стикається будь-який власник дачної ділянки або приватного будинку. Для цієї мети застосовуються різні паркани та огорожі, які не тільки захищають вашу територію від зловмисників, але і створюють перше візуальне враження про резиденцію в цілому. Незважаючи на наявність більш високотехнологічних рішень, натуральне дерево найкраще справляється з цим завданням завдяки економічності, простоті монтажу і унікальному «сільському» колориту. А зробити огорожу своїми руками не складе труднощів.

Зміст

  • Чому дерево?
  • Види дерев’яних парканів
  • Фото: дачні рішення
  • Підготовка: який матеріал вибрати

    • Розрахунок: скільки вішати в грамах
    • Необхідні інструменти
    • Планування місцевості та підготовка
  • Спорудження та установка дерев’яної конструкції з дощок своїми руками

    • Відео: установка паркану з паркану на дачу
  • Остаточна обробка: чим пофарбувати і обробити

    • Прикраса паркану
    • Фотогалерея: приклади декоративного прикраси

Чому дерево?

У століття стрімкого технічного прогресу дерев’яний паркан може виглядати дещо архаїчно, але саме це робить деревину ідеальним матеріалом для заміського ландшафту. Дерево органічно вписується в природну атмосферу, що далеко не завжди можна сказати про метал або цеглу. Серед явних переваг дерев’яної конструкції також виділяється легкість обробки і простота монтажу – «дідівського» набору інструментів, в більшості випадків, буде цілком достатньо.

Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

Екологічність, природність і міцність — не єдині плюси паркану з дерева

Критичним недоліком деревини вважається недовговічність внаслідок відсутності природної стійкості до вологи і шкідників, що не позбавлене сенсу. Без належного догляду комахи і дощі стрімко підточують дерев’яний паркан, погіршуючи його зовнішній вигляд і надійність. Однак сучасні хімічні склади у вигляді просочень і покриттів дозволяють істотно збільшити термін служби дерев’яної конструкції під відкритим небом. Правильно підготовлений матеріал і своєчасний підтримуючий догляд продовжать життя дерев’яному паркану на три і більше десятка років.

Види дерев’яних парканів

Залежно від конструкції, дерев’яні огорожі поділяються на дві групи: частокіл і огорожа. Дерев’яний частокіл бере свій початок від військових укріплень середньовіччя — за допомогою вкопування обтесаних стовбурів в землю формувалася масивна стіна для захисту території від набігів ворога. Огорожа має наскрізну структуру, до складу якої входять опорні стовпи, поздовжні несучі і легкі поперечні елементи. Цей тип огорожі-це легка і красива конструкція, яка більше призначена для позначення території, ніж для захисту від зловмисників.

Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

Класичний частокіл

Паркан-частокіл практично не використовується в сучасній будівельній практиці через свою масивності, грубої структури і надмірно великої витрати матеріалу. Якщо ви плануєте створити монолітну огорожу, то цегла або шлакоблок для цієї мети будуть більш кращі. Оптимальним рішенням для дачної ділянки є огорожа-огорожа, яке витончено позначить межі вашої території і при цьому плавно впишеться в бюджет.

Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

Паркан-огорожа

Дерев’яні огорожі поділяються на два класи: фасадні та декоративні. Фасадні паркани, як правило, мають суцільну структуру і достатню висоту, щоб захистити від проникнення зловмисників і сторонніх очей. Декоративна дерев’яна огорожа застосовується для символічного позначення територіальних кордонів і рідко перевищує у висоту 1.5 м.у цьому випадку основний упор робиться на декоративність, а не на забезпечення безпеки. Фасадні та декоративні паркани бувають декількох видів:

  • штахетник. Паркан-штахетник традиційно має наскрізну структуру, в якій поперечні планки — штахетини розташовані на значному проміжку один від одного.
  • гратчастий паркан. Проліт забору являє собою раму, яка складається з хрестоподібно розташованих рейок і окантовки. Решітка може бути косою або прямий або мати візерункову структуру.
  • тин. Огорожа з яскравим сільським колоритом і полегшеною структурою. Проліт перекривається за допомогою плетіння лози, гнучких гілок і т д.
  • ранчо. Паркан в стилі «ранчо» — це масивне огорожу відкритого типу. Проліт між опорними стовпами перекривається за допомогою дошки або бруса, розташованих хрест-навхрест.
  • паркан-драбинка. Оригінальна комбінація суцільного фасадного і декоративного паркану-горизонтально розташовані дошки прольоту перекладаються дерев’яними прокладками. У сформований зазор безперешкодно проникає сонячне світло, але при цьому паркан не проглядається наскрізь.

Дизайн паркану не має будь-яких стилістичних обмежень, ви можете перекрити проліт будь-яким зручним для вас способом. Нижче буде розглянуто зведення суцільного дерев’яного огородження і паркану-паркану — класичні конструкції, які визначають принципи заборобудування.

Фото: дачні рішення

Збірка і установка деревяного паркану своїми рукамисуцільний парканЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамипаркан-парканЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамигратчастий парканЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамипаркан-ранчоЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамипаркан-драбинкаЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамиплетений паркан

Підготовка: який матеріал вибрати

Для будівництва паркану найкращі хвойні породи дерева, такі як ялина, сосна і модрина — це найдешевша деревина на вітчизняному ринку будматеріалів. Однак слід враховувати, що хвойна деревина володіє невеликим запасом міцності і легко пошкоджується.

Хвойні породи дерева багаті природними маслами і мінеральними речовинами, які захищають їх від вологи і шкідників.

Листяні породи дерева відрізняються великим запасом міцності і щільною структурою, але при цьому їх вартість також досить висока. Придбання такої деревини для будівництва паркану навряд чи буде доречно, якщо ви не плануєте вкласти в будівництво значну суму. 

Для спорудження також можна застосовувати підручні матеріали (піддони, зруб, дошки і т.д). Якщо форма і товщина дощок вписується в структуру майбутнього огорожі, то можна сміливо їх використовувати.

Матеріал для забору не повинен містити об’ємних сучків, великих тріщин і інших серйозних дефектів. Це особливо критично для опорних стовпів і горизонтального несучого бруса, так як на них припадає основне навантаження. Поперечні планки менш чутливі до структурних дефектів, але зловживати цим все ж не варто.

Розрахунок: скільки вішати в грамах

Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

Облицювальна дошка

Дерев’яна огорожа являє собою збірну конструкцію, яка спочатку складається з декількох базових складових:

  • опорні стовпи. Основні несучі елементи, на яких тримається вся конструкція.
  • поздовжні несучі. Горизонтально розташований брус для кріплення поперечних планок.
  • поперечні планки. Основний декоративний елемент огорожі, за допомогою якого перекриваються прольоти.
  • кріплення. Для монтажу паркану застосовуються цвяхи або саморізи.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Збірка і установка деревяного паркану своїми руками
Інструменти

Для монтажу дерев’яного паркану необхідний наступний набір інструментів:

  • молоток;
  • шуруповерт, якщо ви маєте намір використовувати саморізи;
  • ножівка по дереву;
  • лопата або бур;
  • будівельний рівень;
  • волосінь;
  • цвяхи або саморізи.

Планування місцевості і підготовка

Перед установкою периметр майбутнього паркану необхідно належним чином підготувати. Планування місцевості перед монтажем огорожі здійснюється в наступному порядку:

  • вирівнювання грунту. Так як горизонтальні несучі мають пряму структуру, розташувати огорожу на кривому грунті не вийде. Основа для забору повинна бути максимально рівною по горизонтальній площині, всі горби необхідно зрізати, а ями засипати.
  • знищення трави. Паркан не повинен бути занурений в густу рослинність, так як вона створює підвищену вологість, яка негативно відіб’ється на його довговічності.

Щоб збільшити термін служби забору деревину просочують спеціальними складами, які відштовхують вологу і відлякують шкідників. У деяких випадках деревина може бути вже хімічно оброблена виробником і додаткових дій не потрібно. У будь-якому іншому випадку перед монтажем дерево необхідно просочити антисептиками, оліфою або спеціалізованими складами.

Спорудження та установка дерев’яної конструкції з дощок своїми руками

Установка паркану починається з розмітки периметра — за допомогою колів відзначається місце розташування несучих стовпів. Щоб несучі розташовувалися на одній лінії, в першу чергу, забиваються кутові кілки, після чого між ними натягується волосінь, яка буде служити орієнтиром для проміжних елементів. Відстань між стовпами підбирається виходячи з товщини горизонтальних несучих: чим вони масивніше, тим ширше може бути проміжок. Максимальне значення не повинно перевищувати трьох метрів, інакше проліт може з часом провиснути.

Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

Розмітка території під паркан кілочками

1. Безпосередньо монтаж паркану здійснюється наступним чином:

  • за зробленими мітками пробурюються або викопуються отвори глибиною 50-80 см для вкопування стовпів в грунт. Глибина занурення в середньому повинна становити близько 1/3 від висоти бруса. Якщо ви орудуєте лопатою, то ямі необхідно надати конусоподібну форму для стійкості бетонної основи.
  • на дні поглиблень формується подушка з піску або гравію, товщиною 20 см — це знизить ймовірність усадки або виштовхування опор під впливом часу і морозів.
  • в першу чергу, встановлюються кутові опори-стовпи фіксуються вертикально рівно, за допомогою схилу або рівня. Для спрощення процесу монтажу між ними в двох місцях натягується волосінь, яка візуально покаже рівень лицьового боку. Щоб верхівки всіх несучих знаходилися на одному рівні, між кутовими стовпами натягується волосінь, яка повинна проходити по верхньому краю бруса. Відповідно до даного орієнтиром проміжні стовпи піднімаються або садяться глибше.

Важливо! при бетонуванні або закапуванні несучих стовпів можна обернути підставу бруса поліетиленом — це створить шар гідроізоляції, який істотно продовжить термін служби дерева під землею.

  • виставлені опори заливаються бетоном. Подальші роботи по монтажу можна здійснювати тільки після того, як бетон повністю висохне. Опори також можна просто вбити в грунт або зміцнити підставу за допомогою звичайної утрамбованої землі, однак, це не гарантує належного рівня стійкості.
  • у верхній і нижній частині опор монтуються горизонтальні несучі, якщо висота паркану перевищує 1.5 м, то додаються проміжні напрямні.
  • з рівним проміжком забиваються поперечні планки. Щоб інтервал між облицювальними дошками був ідеально симетричним, відстань виміряється за допомогою шаблону. Якщо здійснюється монтаж суцільного паркану, то планки закріплюються встик один до одного.
    Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

    Установка паркану: схема монтажу

Важливо! якщо ви застосовуєте цвяхи, то їх довжина повинна бути достатньою, щоб пробити основу наскрізь — тільки загнувши кінчик зі зворотного боку, ви будете впевнені, що кріплення не розбовтається з часом.

Проліт також можна сформувати окремо від несучих стовпів — на рівному майданчику за розміром укладаються горизонтальні напрямні, на які за шаблоном забиваються облицювальні планки. Надалі, на встановлені стовпи монтується вже готова секція. Плюсом цього підходу є зручність — при набиванні поперечок, напрямна неминуче пружинить і забивати цвяхи не дуже зручно. Однак слід зазначити, що для установки вже готового прольоту необхідно не менше трьох осіб — поодинці з цією операцією не впоратися.

Відео: установка паркану з паркану на дачу

Остаточна обробка: чим пофарбувати і обробити

В ідеалі фарбування паркану найкраще проводити перед його формуванням, щоб уникнути складнощів з важкодоступними місцями. Однак цей фактор не критичний і ви цілком можете успішно пофарбувати вже зібраний паркан. Безпосередньо перед фарбуванням необхідно обробити конструкцію ґрунтовкою, щоб знизити витрату фарби і підготувати поверхню. Для цієї мети найкраще придбати універсальну акрилову ґрунтовку, яка дозволяє не вдаватися в деталі, так як підходить практично для будь-якого виду деревини.

Збірка і установка деревяного паркану своїми руками

Для дерева надається широкий вибір лакофарбової продукції під будь-який тип і вид

Довговічність дерев’яної конструкції багато в чому залежить від правильно підібраного захисного покриття. Вибір лакофарбових засобів на вітчизняному ринку представлений у вигляді наступних найменувань:

  • емалі. Емаль створює на поверхні дерева міцне захисне покриття. Відносно невисока вартість, дозволяє забути про економію матеріалу і наносити фарбу в кілька шарів. Однак емалі погано переносять сонячне світло і негативно впливають на структуру деревини — покриття не прослужить довго, а підтримуючий ремонт буде ускладнений необхідністю зачистити поверхню від старої фарби.
  • олійні фарби. Фарби на масляній основі можна вважати традиційним засобом для захисту дерева від зовнішнього середовища. З появою більш високотехнологічних рішень масляні фарби відійшли на другий план через недостатню естетичності і довговічності формованого покриття.
  • акрилові фарби. Водоемульсійні фарби на акриловій основі, ідеально підходять для захисту дерева від впливу зовнішнього середовища. Сформоване захисне покриття не втрачає колір, добре переносить вологу, спеку і морози, при цьому вартість фарби відносно невисока. Легка її структура істотно полегшує відновлювальний ремонт-досить просто зафарбувати відкрилися місця. 

Важливо! акрилове покриття дуже довговічне-термін служби якісних найменувань становить від 4 до 10 років. Однак цей ефект гарантується тільки в тому випадку, якщо фарба і грунтовка є продукцією одного виробника.

  • прозорі лаки. Для захисту деревини від зовнішнього середовища також застосовуються різні лаки, які захищають її від всякого роду впливів, при цьому зберігаючи природну текстуру дерева. Для зовнішніх робіт застосовуються лаки на алкидной або акрилової основі.

Прикраса паркану

Для повноцінної експлуатації паркану цілком достатньо нанесення захисного шару з лакофарбової продукції, який захистить його від негативних впливів навколишнього середовища. Однак нанесення фарби або лаку не завжди створює потрібний декоративний ефект — якщо паркан виглядає «бідно», то єдиним раціональним виходом є його додаткове прикраса. Практикується два види прикраси дерев’яних парканів: структурне і зовнішнє.

Під структурним прикрасою вже готового дерев’яного паркану мається на увазі художня різка, за допомогою якої створюються ажурні або різьблені огорожі. Його єдиним мінусом є складність виконання — без відповідних інструментів і участі професіоналів в цьому випадку не обійтися. Зовнішнє прикраса паркану менш вимогливо до наявності професійних навичок, так як не зачіпає внутрішню структуру дерева. Існує кілька найбільш популярних видів самостійного прикраси забору:

  • розфарбовування. Декоративне фарбування або нанесення малюнка — це найменш витратний і трудомісткий спосіб прикраси поверхні паркану, якщо ви володієте художніми навичками. Можна просто пофарбувати поперечні планки в різні кольори або ж скласти цільну художню композицію на всій площині огорожі.
  • набивання візерунка. На поверхні паркану формуються рельєфні геометричні візерунки за допомогою набивання рейок, шнурів, аплікацій та інших декоративних елементів.
  • декоративні доповнення. Глиняні горщики, кринки і підкови чудово виглядають на несучих стовпах, надаючи паркану живий сільський колорит.

Прикраса паркану-це, в першу чергу, політ фантазії і стилю. У цьому випадку не існує будь-яких технічних обмежень. Будь-яке, навіть саме нестандартне рішення, при належному підході може бути втілено в життя. Головне, дотримуватися загальну стилістичну лінію, щоб всі використовувані елементи виглядали доречно в загальній композиції. 

Фотогалерея: приклади декоративного прикраси

Збірка і установка деревяного паркану своїми рукамидекоративне піаніноЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамияк варіант: урізноманітніть паркан керамічними кринкамиЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамиможна зробити красиві аплікаціїЗбірка і установка деревяного паркану своїми рукамидекоративне фарбування невеликого парканчика