Народні засоби для захисту від колорадського жука

98

Велике поширення колорадського жука і його личинок на посадках овочів пасльонових культур, в т.ч. Картоплі, призводить до втрати врожаю. Крім використання хімічних засобів, відомо багато екологічно чистих способів боротьби зі шкідником. Кожен вибирає найбільш підходящий для себе варіант і може з успіхом використовувати його для захисту врожаю.

Зміст

 • Традиційні заходи боротьби з колорадським жуком

  • Фотогалерея: етапи розвитку колорадського жука
 • Народні способи позбутися від колорадського жука

  • Ручний збір
  • Рослини, що відлякують жука

   • Фотогалерея: використання рослин у боротьбі з колорадським жуком
  • Трав’яні відвари для обробок

   • Відео: позбавляємося від колорадського жука народними методами
  • Опудривание і мульчування

   • Фотогалерея: обробка картоплі сипучими матеріалами
  • Захист при посадці і отруєні приманки

   • Відео: рекомендації по обробці картоплі від жуків і личинок
   • Відео: обробка бадилля картоплі карбамідом (сечовиною)
  • Залучення природних ворогів жука
  • Агротехніка
 • Відео: 8 екологічно чистих способів знищення колорадського жука
 • Відгуки практиків

Традиційні заходи боротьби з колорадським жуком

З появою молодих сходів картоплі, а також на грядках з посадками солодкого перцю, томатів або баклажанів вже в кінці травня можна виявити колорадських жуків. Шкідники зимують в землі і навесні з настанням тепла виповзають на поверхню. Самки відкладають яйця на нижньому боці листків, період яйцекладки триває протягом 30-90 днів. Основної шкоди рослинам наносять з’явилися з яєць личинки, які поїдають молоду бадилля і призводять до загибелі всього куща. В кінці свого життєвого циклу личинка переповзає в землю, де переходить в стан лялечки. Через 18-20 днів лялечка перетворюється в молодого жука.

Фотогалерея: етапи розвитку колорадського жука

Народні засоби для захисту від колорадського жукасамка колорадського жука відкладає яйця (25-40 шт) на нижньому боці листка, щоб оберегти їх від сонця і дощуНародні засоби для захисту від колорадського жукаличинки живуть і ростуть в середньому 15-20 днів, харчуючись листям і квітками бадилля; протягом літа на картоплі розвивається від одного до чотирьох поколінь шкідникаНародні засоби для захисту від колорадського жукадозрілі личинки ховаються в грунті і перетворюються в лялечок, з яких через 3 тижні виходить нове покоління молодих жуківНародні засоби для захисту від колорадського жукавелика кількість комах здатна повністю знищити урожай картоплі

Для боротьби з колорадським жуком і його личинками традиційно застосовуються інсектицидні препарати. Їх діючі речовини і принцип впливу на комах різні:

 1. біологічні засоби бітоксибацилін і фітоверм відрізняються щадним впливом на рослини і є найменш токсичними для навколишнього середовища. Служать для знищення личинок жука. Максимальний ефект від цих інсектицидів отримують, використовуючи їх при появі личинок 1-2-го покоління. Повторну обробку проводять через тиждень. Основний недолік даних препаратів — вони змиваються дощем.
 2. хімічні препарати системно-контактної дії на основі імідаклоприду (конфідор максі, конфіделін, танрек, корадо, іскра золота, ратібор, зубр, командор), а також актара, моспілан, стожар діють як на личинок, так і на дорослих жуків. Ці кошти мають тривалий термін дії (до 25 днів), вологостійкі, не викликають звикання комах. Крім того, вони підвищують стійкість рослин до впливу несприятливих умов (спека, опади, хвороби).
 3. якщо обробка зазначеними препаратами малоефективна або кількість шкідників критично, то застосовують інсектициди енжіо, марш. Вони мають в своєму складі кілька компонентів кишкового і нервово-паралітичної дії, проте більш токсичні для рослин і корисних комах.

Народні способи позбутися від колорадського жука

Народні засоби боротьби з жуком і його личинками вважаються найбільш екологічними, хоча і не завжди ефективними.

Ручний збір

Найпростіший і доступний спосіб — ручний збір дорослих особин, личинок і знищення яйцекладок. Шкідників збирають у відро з гасом, соляркою або міцним соляним розчином, обтрушуючи кущі картоплі. Однак такий метод виправданий в разі невеликої кількості комах на рослині.

Рослини, що відлякують жука

Більш дієвим є використання квітів і рослин з різким запахом, що ростуть в саду або на городі. Посаджені поблизу картопляних грядок, вони відлякують колорадських жуків. Найбільшу ефективність показали настурція, календула, чорнобривці, часник, полин, чистотіл, гірчиця, пижмо. Якщо посадити ці рослини навколо рядів картоплі або упереміж з ними, то шкідник буде облітати такі грядки стороною. Бадилля картоплі та інших пасльонових, обприскати настоями і відварами з цих трав, отруйна для личинок жука і викличуть їх загибель.

Фотогалерея: використання рослин у боротьбі з колорадським жуком

Народні засоби для захисту від колорадського жукапосаджені навколо грядок картоплі або в міжряддях чорнобривці відлякують жука різким запахомНародні засоби для захисту від колорадського жукакрім обприскування бадилля пасльонових відваром з чистотілу, рекомендується розкласти стебла квітучої рослини між кущами картоплі, томатів, баклажанівНародні засоби для захисту від колорадського жука200 г подрібненого часнику залити 10 л води і настоювати добу, перед обприскуванням додати 50 г рідкого милаНародні засоби для захисту від колорадського жука3 кг листя лопуха залити відром води і настоювати три доби, процідженим настоєм обприскати кущі картопліНародні засоби для захисту від колорадського жукастручки гіркого перцю (100 г) прокип’ятити в 10 л води протягом 2-х годин і настоювати готовий відвар 4 доби, перед обприскуванням додати 50 г господарського мила

Колорадський жук» боїться » запаху котовника, настурції, цибулі, хрону, овочевої квасолі. З урахуванням цього в рядки підсаджують відлякують рослини або розкладають їх вегетативні частини в міжряддях.

А. Жаравін, овочівник-любитель, м кіров

Журнал «присадибне господарство», №4, квітень 2010 р

Трав’яні відвари для обробок

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Народні засоби для захисту від колорадського жука

Відвари і настої рослин, що використовуються для обробки картоплі від шкідників:

 1. чистотіл. Використовують свіжі або висушені стебла з квітками. Гарячою водою (10 л) г залити подрібнену сировину (приблизно половину відра). Прокип’ятити двадцять хвилин і після охолодження процідити. Перед обприскуванням бажано додати 30-40 г наструганного господарського мила для прилипання. Готовий розчин розбавити 10 л чистої води. Обробку повторювати кожні два тижні. За 3 тижні до збирання картоплі обприскування припиняють.
 2. полин гіркий. Жменю свіжонарізаної зеленої маси (200-300 г) полину змішати зі склянкою (200г) деревної золи і залити окропом. Через 2-3 години процідити. Для обробки бадилля на 5 л води взяти склянку (200 г) настою. Кратність обробки-три-чотири рази за сезон (2 рази на місяць). Після кожного обприскування рекомендується запилити рослини просіяною золою.
 3. волоський горіх. Зібрати свіже листя і зелені (молочної стиглості) плоди. 2 кг сировини залити десятьма літрами окропу і настоювати 5-7 днів. Обприскувати готовим настоєм без розведення. Обробку повторювати кожні два тижні.
 4. часник і цибуля. По жмені цибулиння і подрібнених стрілок молодого часнику залити 10 л гарячої води, настоювати п’ять-шість годин. Після проціджування ностой готовий до вживання.
 5. тютюн. 0,5 кг подрібненого тютюну (або махорки) залити 10 л окропу і настоювати протягом 1-1,5 діб. Після проціджування додати половину шматка натертого зеленого мила, ретельно перемішати і розбавити водою в пропорції 1:1.
 6. кульбаба і польовий хвощ. По склянці нарізаної свіжої трави кожного виду змішати і залити відром води і кип’ятити 30 хвилин. Після охолодження процідити і розвести холодною водою в пропорції 1:2.

Відео: позбавляємося від колорадського жука народними методами

Опудривание і мульчування

Крім обприскувань бадилля, корисно двічі на місяць опудривать її деревною золою або кукурудзяним борошном. Перед запиленням рослини рясно зволожують, щоб сухі речовини прилипли до бадилля і розмокли. Також деревну золу слід розсипати під кущами. Захищаючи картоплю від шкідників, вона одночасно виконує роль калійної підгодівлі.

Фотогалерея: обробка картоплі сипучими матеріалами

Народні засоби для захисту від колорадського жукаберезова деревна зола, просіяна і розпорошена над кущами картоплі, згубна як для дорослих жуків, так і для їх личинокНародні засоби для захисту від колорадського жуказволожена кукурудзяна мука сильно розбухає, при поїданні її комаха гине від розриву нутрощівНародні засоби для захисту від колорадського жукадобре відлякує колорадських жуків запах свіжих соснових тирси, розсипаних під кущами і в міжряддях

Неслухняний кріп: чому він не росте і що можна зробити

Народні засоби для захисту від колорадського жука

Здавалося б, що може бути простіше, ніж вирощування кропу. Трава травою. Так от ні ж! у одних він пишний, зелений, ароматний, лізе на всіх грядках без попиту, а у інших і сходить з п’ятого на десятий, і росте слабенький, бліденький, млявий. Щоб зрозуміти, в чому тут справа, потрібно придбати деякі знання про ароматному овочі.

Невідповідна якість грунту

Сіють кріп майже всі городники, адже це одна з найпоширеніших у нас приправ, але, якщо з усього посіву сходить лише кілька жовтуватих або червонуватих билиночок, треба шукати причини такого стану речей. Вони можуть бути дуже різні.

Народні засоби для захисту від колорадського жука

Слабкі сходи кропу-сигнал до пошуку причини такого стану речей

Кріп не любить кислого грунту, але і вносити в землю вапно або золу безпосередньо під посів рослини не слід, інакше кропові сходи будуть червоними. Зниженням кислотності грунту краще займатися в попередні сезони, вирощуючи інші культури.

Грунт під кріп щедро удобрюють органікою, вибравши один з варіантів підгодівлі:

 • на 1 м2 грядки вносять третину відра перегною, змішаного зі столовою ложкою нітрофоски або препарату кеміра універсал;
 • проливають борозни коров’яком, розведеним у співвідношенні 1:10.

Недостатня освітленість ділянки посіву

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Кріп, посіяний на затіненому місці, навіть якщо і зійде, дасть жовтуваті рідкісні листя, а його стебла витягнуться і стоншаться. На практиці встановлено, що для кропу нормальна тривалість освітлення становить 16 годин на добу. Відповідно до цього і слід вибирати місце для посіву.

&1&

Кропу потрібне світло 16 годин на добу

Погана підготовка насіння

Привабливий для нас запах кропу створюють містяться в ньому ефірні масла. Досить їх і в насінні, а це затримує сходи. Багато городників і агрономи радять перед посівом кропу змити ефірні масла гарячою водою з температурою 48-50 ºс.

Я теж на своїй дачній ділянці зіткнулася з проблемою поганих сходів кропу. Зараз вже не згадаю де, натрапила в мережі на рекомендацію для видалення ефірних масел: промити насіння в горілці, а потім в чистій воді і просушити. Нинішньої весни проекспериментувала з кропом і морквою, результат дійсно вражаючий: сходи були дружні і більш швидкі.

Низька якість посівного матеріалу

Перед посівом насіння кропу їх треба перевірити на схожість, замочивши на 2-3 дні в мокрій ганчірочці або марлі. Тканина треба постійно зволожувати. Якщо за кілька діб насіння не проклюнутся, сіяти їх немає сенсу, краще використовувати в якості приправи.

Кріп широко застосовується в медицині. З насіння кропу виготовлений препарат анетин, що володіє спазмолітичну дію.

Порушення агротехніки вирощування кропу

Така найпростіша городня культура, як кріп, також має свої правила та особливості вирощування:

 • сіяти кріп для отримання раннього врожаю можна ще по крижаній кірці на грунті (у середній смузі це зазвичай перша декада квітня), але посів виконувати треба лише сухим насінням, замочені або тим більше пророщені загинуть;
 • наприкінці квітня можна висівати пророщені насіння, але обов’язково у зволожений грунт на глибину не більше 2-3 см і акуратно, щоб не обломилися паростки;
 • пізні сорти кропу, такі як алігатор, бешкетник і їм подібні, сіють в травні — червні, вони не встигнуть до кінця сезону сформувати квітконоси і на все літо забезпечать вітамінною продукцією;
 • оскільки урожай кропу можна знімати вже через 3-4 тижні після появи сходів, досівати рослину рекомендують кожні 2-3 тижні, в середній смузі останній раз кидають насіння кропу в землю не пізніше 20 серпня;
 • з появою 2-3 справжніх листочків посів проріджують, залишаючи рослини на відстані близько 10 см одне від іншого, а ряди посівів розташовують в 15 см один від одного, для кущових сортів міжряддя залишають 20-25 см;
 • ні в якому разі не підгодовують кріп в період вегетації ні мінеральними, ні органічними добривами;
 • кріп поливають раз в тиждень, при жаркій погоді і відсутності дощів — вдвічі частіше, підтримуючи землю у вологому стані.

&1&

Кріп потрібно поливати мінімум раз на тиждень

Як правильно виростити кріп-відео

Жуків, які зібралися зимувати на ділянці.

Відео: обробка бадилля картоплі карбамідом (сечовиною)

Залучення природних ворогів жука

На город потрібно залучати корисних комах, їжею яким служать личинки жука. Це сонечко, злотоглазка, жужелиця. З коробок або старих пнів для них роблять будиночки, в які поміщають зібраних на бадиллі личинок. Корисні комахи швидко освоюють нові житла і починають свою санітарну діяльність.

&1&

Будиночки для корисних комах прикрасять вашу ділянку і допоможуть скоротити чисельність шкідників

Агротехніка

&1&

Регулярне підгортання посадок картоплі допомагає знищити яйцекладки і личинок жука, які знаходяться на нижніх частинах стебел і листках; рослини при цьому насичуються киснем

Коли перед окукливанием личинки колорадського жука йдуть в землю (їх кількість при цьому помітно скорочується), потрібно ретельно розпушити грунт між кущами і рядами посадок. Восени слід глибоко перекопати ділянку, де ріс картопля, щоб знищити залишилися на зиму личинок.

Сівозміна-найголовніше і корисне і при боротьбі з жуком, і для підвищення врожайності. Посадки картоплі потрібно повертати на колишнє місце року через 3 – 4

А. Лукшин, агроном

Журнал» присадибне господарство», №5, травень 2017 р.

Щоб не допустити появи шкідників на пасльонових культурах, важливу роль відіграють заходи профілактики:

 • грамотна сівозміна-міняти місця посадки кожні 3-4 роки;
 • здоровий насіннєвий матеріал — чисті, неушкоджені бульби, без ознак хвороб;
 • сорти, стійкі до колорадського жука, які мають бадилля з жорсткими грубими листям і опушенням по нижній стороні листа;
 • застосовувані для обробки картоплі інсектицидні препарати необхідно періодично міняти, щоб не викликати звикання до них шкідників.

Відео: 8 екологічно чистих способів знищення колорадського жука

Відгуки практиків

Потрібно боротися зі шкідниками не хімією, а натуральними засобами. Ось такий мій «рецепт» від колорадських жуків: 1 пачку сухої гірчиці розводжу в відрі води, додаю 100 мл столового 9% оцту, ретельно перемішую і обприскую цією сумішшю бадилля картоплі. Все! жуков немає!

Zoopark

Https://forum.rmnt.ru/threads/kak-izbavitsja-ot-koloradskogo-zhuka.112100/page-2

Ще один рецепт по боротьбі з колорадськими жуками для обприскування: 200 гр. Стрілок або головок часнику подрібнити, залити десятьма літрами води, дати настоятися 3-4 дні, процідити і додати 40 гр. Господарського мила.

Shid

Https://forum.rmnt.ru/threads/kak-izbavitsja-ot-koloradskogo-zhuka.112100/page-2

Я червоний перець використовую. П’ять пакетів на літр води, хвилин 20 кип’ячу, потім розбавляю на 10 літрів. Після обприскування жука близько тижня немає.

Кокс

Https://forum.rmnt.ru/threads/kak-izbavitsja-ot-koloradskogo-zhuka.112100/page-2