Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

103

Редиска-бажаний ранній овоч: великої поживної цінності вона не має, але через те, що встигає однією з перших, із задоволенням вирощується багатьма городниками. Але, як і інші культури, її на грядці підстерігають неприємності, а через скоростиглості боротися з хворобами і шкідниками за допомогою хімікатів вкрай небажано.

Зміст

  • Шкідники редису і боротьба з ними

    • Блішки на редисці, як від них позбутися
    • Попелиця на редисці
    • Весняна капустяна муха
    • Капустяна міль
    • Слимак
    • Відео: боротьба з шкідниками редису
  • Хвороби редису і їх лікування

    • Чому у редиски жовтіють листя
    • Темні плями на редисці
    • Чому чорніє редиска всередині
    • Сохнуть листя у редису
  • Сорти редису, стійкі до захворювань
  • Відгуки городників

Шкідники редису і боротьба з ними

Якщо редис вирощується за всіма правилами, шкідники на нього нападають нечасто, але на запущеній ділянці, зарослому бур’янами, поява шкідливих комах цілком можливо.

Блішки на редисці, як від них позбутися

Хрестоцвітна блішка — один з частих «гостей» на редисці та інших хрестоцвітих культурах (капусті, ріпці, редьці та ін.). Вона являє собою чорних мініатюрного жучка розміром до 3 мм, блискучого на сонці золотом. Ці блішки швидко продірявлюють листя так, що від неї залишається практично решето. Блішки, як і всі відомі блохи, не літають, а перестрибують з місця на місце, швидко освоюючи нові території. Зимують у верхніх шарах грунту, сховавшись в рослинних залишках. Спекотна погода і висока вологість повітря — не для них, в такий час блішки малоактивні.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Хрестоцвітна блішка не гребує навіть сходами

Блішок легко відлякати від сходів редису. Для цього не потрібні хімікати, досить запилити грядку просіяного золою з добавками меленого перцю або гірчичного порошку, допомагає і тютюновий пил.

Натягнутий на грядку спанбонд теж не пропустить шкідника до сходів, але довго тримати його на грядці не вийде.

Періодичне обприскування рослин настоями листя кульбаби теж вирішить проблему. Якщо ж шкідник з’явився у великих кількостях, знищити його можна тільки інсектицидами (децис, актара і ін.), але до цього краще не доводити: адже застосовувати хімікати можна лише задовго до збору врожаю, а редис живе на грядці всього близько місяця.

Попелиця на редисці

Попелиця – «універсальний» шкідник: є безліч її видів, що розрізняються між собою несильно, вони пожирають практично всі зелені частини як овочевих, так і фруктових рослин. На редисці можуть селитися і зеленуваті, і чорно-коричневі попелиці. Попелиця утворює величезні колонії, швидко висмоктує соки з рослин. Селяться комахи на нижньому боці листа, особливо люблять молоденькі листочки. Листя деформуються, швидко засихають.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Попелиця-відома всеїдна істота

Відомо, що попелиця і мурахи — добрі сусіди: допомагають прожити один одному. Тому якщо на ділянці є мурашники, попелиця оселиться обов’язково. Тлю добре відганяють посіяні поруч пахучі рослини: часник, чорнобривці, календула, кінза та ін.ті, що рясно цвітуть, зазвичай є і медоносами, залучають сонечко, яка є найлютішим ворогом попелиці.

Оскільки більшість таких трав під час росту редиски ще тільки сходять, посів їх не вирішить проблему, але можна обприскувати посадки настоями рослин, вирощених в минулому сезоні. Допомагають також хвойні голки, гірчичний порошок, махорка, з яких також готують настої. При невеликій кількості шкідника ефективно навіть обприскування мильними розчинами. Тлю знищить майже будь-який хімічний інсектицид, але це вкрай небажаний варіант.

Весняна капустяна муха

Капустяна муха найбільш активна в самому кінці весни і початку літа. Личинки, що з’являються з відкладених в грунт яєць, виїдають коренеплоди зсередини, після чого гризуть і стебла. Для відлякування дорослих мух через кілька днів після появи сходів редиски грядку обпилюють тютюновим пилом або меленим лавровим листом, бажано додати і трохи камфори. Чи не пропускає муху до грунту мульчування грядки тирсою. Якщо ж з’явилися личинки, їх можна знищувати інсектицидами (іскра-біо, карате та ін.), але є редиску після цього захочеться не всім.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Капустяна муха нагадує звичну, кімнатну

Капустяна міль

Сама міль (сірувата невелика метелик) рослинам не шкодить, пожирають редиску її личинки — жовтуваті гусениці. Вони харчуються черешками і листям, після чого листя швидко засихають. Найбільш небезпечні гусениці в жарку суху погоду. На жаль, народні засоби майже безсилі проти цього шкідника, трохи зменшує їх кількість лише обприскування рослин настоєм шкірки апельсина або лимона. Дорослих метеликів часто ловлять, намазавши жовтий картон будь-яким клеєм і розклавши на грядці.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Капустяна міль-непримітна невелика метелик

Слимаки

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Слимаки-всеїдні противні істоти, молюски без раковини, що виростають до значних розмірів (зустрічаються і 10-сантиметрові, частіше в 3-5 см). Вони можуть повністю знищити посадки: харчуються як листям, так і коренеплодами. Найбільш активні в прохолодну вологу погоду, в основному полюють ночами. Вдень ховаються під будь-якими предметами в тіні.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Слимак мерзенний і всеїдний

Боротьба зі слимаками дуже важка. Вони легко знищуються хімікатами на основі метальдегіду (гроза, слимак та ін.), але ці препарати небезпечні, та й розсипати їх треба уздовж грядок багато. Найчастіше застосовують пастки, які випускає промисловість. Можна пастки зробити і самому (наприклад, вкопані банки з пивом), але їх треба багато. Поради щодо посипання грядок меленою яєчною шкаралупою, ялинковими голками, деревною золою і т.д. Допомагають, але не дуже. При малій кількості шкідника може допомогти обприскування грядки розчином гірчичного порошку або настоєм гіркого перцю.

Відео: боротьба з шкідниками редису

Хвороби редису і їх лікування

Редиска хворіє нечасто: просто не встигає захворіти за свій короткий вегетаційний період. Багато проблем, які можуть здатися ознаками захворювань, насправді є результатом дії шкідників або порушення режиму вирощування.

Чому у редиски жовтіють листя

Пожовтіння листя — досить часта неприємність. У редиски це може статися через:

  • нестачі азоту в грунті;
  • поганої освітленості грядки;
  • дії шкідників або захворювання.

Редис в тіні не росте, і якщо городник посадив його не на місці, це його вина. Ця культура не вимагає сверхпітательной грунту, але грядка з осені повинна бути заправлена помірними кількостями добрив, найважливішим і яких є хороший компост або перегній. У більшості випадків відра на квадратний метр цілком достатньо. На бідних грунтах навесні під вторинну перекопування додають ще й будь-яке комплексне добриво (30-40 г/м2).

При впливі багатьох шкідників листя, перш ніж засохнути, теж можуть спочатку пожовтіти. Єдина хвороба, яка часто зустрічається у редису і проявляється спочатку пожовтінням листя, – це найнебезпечніша чорна ніжка. Вона проявляється рано, незабаром після появи сходів. Листя жовтіє і в’януть, а на їх підставі, в самому верхньому шарі грунту, з’являється потоншення чорного кольору.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Одна з причин пожовтіння листя — пероноспороз

Ця хвороба не лікується: хворі рослини треба відразу видалити, а поширення захворювання спробувати зупинити. Грядку поливають 1%-й бордоською рідиною або розчином марганцівки (5 г на відро води). Після цього її засипають двосантиметровим шаром чистого річкового піску, можна з додаванням золи.

Темні плями на редисці

Поява чорно-коричневих плям на коренеплодах, швидше за все, свідчить про пероноспорозі. Однак при цій хворобі спочатку з’являються білуваті плями на листі, а на зворотному боці листя потім утворюється борошнистий наліт, з часом темніє. Приблизно в той же час, що темніє цей наліт, і з’являються плями на коренеплодах.

Звичайно, все відбувається швидко: дачник, який відвідує ділянку тільки по вихідних, може виїхати, залишивши чисту редиску, а повернувшись, побачити вже плачевний результат.

Якщо помічені перші ознаки ураження, посадки треба обробити 1%-й бордоською рідиною або препаратом ридомил голд по інструкції. Звичайно, хвороба простіше попередити. Якщо проводиться очищення грядок після збору врожаю і дотримується сівозміна, хвороба зустрічається рідко. Непогано і застосовувати дезінфекцію насіння (20-25 хвилин в гарячій воді, близько 50 ос).

Чому чорніє редиска всередині

Почорніння коренеплодів зсередини не завжди пов’язане з патогеном. Звичайно, якщо редис захворів чорною ніжкою, але намагається боротися з хворобою, то почорніє і наливається коренеплід. Якщо з’явилися плями від пероноспорозу, то почорніння пошириться і всередину. Але частіше почорніння редиски зсередини пов’язано з неправильним доглядом. Так проявляють себе кислий грунт або огріхи в поливах, коли воду ллють рідко, але в непомірних дозах. Такий урожай не врятувати, але після висмикування рослин грунт варто продезінфікувати.

Здоровя редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

Поява чорних плям зсередини часто супроводжується й іншими дефектами

Здоров’я редису: як убезпечити перший весняний урожай від хвороб і шкідників

&1&

Редиска-бажаний ранній овоч: великої поживної цінності вона не має, але через те, що встигає однією з перших, із задоволенням вирощується багатьма городниками. Але, як і інші культури, її на грядці підстерігають неприємності, а через скоростиглості боротися з хворобами і шкідниками за допомогою хімікатів вкрай небажано.

Зміст

  • Шкідники редису і боротьба з ними

    • Блішки на редисці, як від них позбутися
    • Попелиця на редисці
    • Весняна капустяна муха
    • Капустяна міль
    • Слимак
    • Відео: боротьба з шкідниками редису
  • Хвороби редису і їх лікування

    • Чому у редиски жовтіють листя
    • Темні плями на редисці
    • Чому чорніє редиска всередині
    • Сохнуть листя у редису
  • Сорти редису, стійкі до захворювань
  • Відгуки городників

Шкідники редису і боротьба з ними

Якщо редис вирощується за всіма правилами, шкідники на нього нападають нечасто, але на запущеній ділянці, зарослому бур’янами, поява шкідливих комах цілком можливо.

Блішки на редисці, як від них позбутися

Хрестоцвітна блішка — один з частих «гостей» на редисці та інших хрестоцвітих культурах (капусті, ріпці, редьці та ін.). Вона являє собою чорних мініатюрного жучка розміром до 3 мм, блискучого на сонці золотом. Ці блішки швидко продірявлюють листя так, що від неї залишається практично решето. Блішки, як і всі відомі блохи, не літають, а перестрибують з місця на місце, швидко освоюючи нові території. Зимують у верхніх шарах грунту, сховавшись в рослинних залишках. Спекотна погода і висока вологість повітря — не для них, в такий час блішки малоактивні.

&1&

Хрестоцвітна блішка не гребує навіть сходами

Блішок легко відлякати від сходів редису. Для цього не потрібні хімікати, досить запилити грядку просіяного золою з добавками меленого перцю або гірчичного порошку, допомагає і тютюновий пил.

Натягнутий на грядку спанбонд теж не пропустить шкідника до сходів, але довго тримати його на грядці не вийде.

Періодичне обприскування рослин настоями листя кульбаби теж вирішить проблему. Якщо ж шкідник з’явився у великих кількостях, знищити його можна тільки інсектицидами (децис, актара і ін.), але до цього краще не доводити: адже застосовувати хімікати можна лише задовго до збору врожаю, а редис живе на грядці всього близько місяця.

Попелиця на редисці

Попелиця – «універсальний» шкідник: є безліч її видів, що розрізняються між собою несильно, вони пожирають практично всі зелені частини як овочевих, так і фруктових рослин. На редисці можуть селитися і зеленуваті, і чорно-коричневі попелиці. Попелиця утворює величезні колонії, швидко висмоктує соки з рослин. Селяться комахи на нижньому боці листа, особливо люблять молоденькі листочки. Листя деформуються, швидко засихають.

&1&

Попелиця-відома всеїдна істота

Відомо, що попелиця і мурахи — добрі сусіди: допомагають прожити один одному. Тому якщо на ділянці є мурашники, попелиця оселиться обов’язково. Тлю добре відганяють посіяні поруч пахучі рослини: часник, чорнобривці, календула, кінза та ін.ті, що рясно цвітуть, зазвичай є і медоносами, залучають сонечко, яка є найлютішим ворогом попелиці.

Оскільки більшість таких трав під час росту редиски ще тільки сходять, посів їх не вирішить проблему, але можна обприскувати посадки настоями рослин, вирощених в минулому сезоні. Допомагають також хвойні голки, гірчичний порошок, махорка, з яких також готують настої. При невеликій кількості шкідника ефективно навіть обприскування мильними розчинами. Тлю знищить майже будь-який хімічний інсектицид, але це вкрай небажаний варіант.

Весняна капустяна муха

Капустяна муха найбільш активна в самому кінці весни і початку літа. Личинки, що з’являються з відкладених в грунт яєць, виїдають коренеплоди зсередини, після чого гризуть і стебла. Для відлякування дорослих мух через кілька днів після появи сходів редиски грядку обпилюють тютюновим пилом або меленим лавровим листом, бажано додати і трохи камфори. Чи не пропускає муху до грунту мульчування грядки тирсою. Якщо ж з’явилися личинки, їх можна знищувати інсектицидами (іскра-біо, карате та ін.), але є редиску після цього захочеться не всім.

&1&

Капустяна муха нагадує звичну, кімнатну

Капустяна міль

Сама міль (сірувата невелика метелик) рослинам не шкодить, пожирають редиску її личинки — жовтуваті гусениці. Вони харчуються черешками і листям, після чого листя швидко засихають. Найбільш небезпечні гусениці в жарку суху погоду. На жаль, народні засоби майже безсилі проти цього шкідника, трохи зменшує їх кількість лише обприскування рослин настоєм шкірки апельсина або лимона. Дорослих метеликів часто ловлять, намазавши жовтий картон будь-яким клеєм і розклавши на грядці.

&1&

Капустяна міль-непримітна невелика метелик

Слимаки

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Слимаки-всеїдні противні істоти, молюски без раковини, що виростають до значних розмірів (зустрічаються і 10-сантиметрові, частіше в 3-5 см). Вони можуть повністю знищити посадки: харчуються як листям, так і коренеплодами. Найбільш активні в прохолодну вологу погоду, в основному полюють ночами. Вдень ховаються під будь-якими предметами в тіні.

&1&

Слимак мерзенний і всеїдний

Боротьба зі слимаками дуже важка. Вони легко знищуються хімікатами на основі метальдегіду (гроза, слимак та ін.), але ці препарати небезпечні, та й розсипати їх треба уздовж грядок багато. Найчастіше застосовують пастки, які випускає промисловість. Можна пастки зробити і самому (наприклад, вкопані банки з пивом), але їх треба багато. Поради щодо посипання грядок меленою яєчною шкаралупою, ялинковими голками, деревною золою і т.д. Допомагають, але не дуже. При малій кількості шкідника може допомогти обприскування грядки розчином гірчичного порошку або настоєм гіркого перцю.

Відео: боротьба з шкідниками редису

Хвороби редису і їх лікування

Редиска хворіє нечасто: просто не встигає захворіти за свій короткий вегетаційний період. Багато проблем, які можуть здатися ознаками захворювань, насправді є результатом дії шкідників або порушення режиму вирощування.

Чому у редиски жовтіють листя

Пожовтіння листя — досить часта неприємність. У редиски це може статися через:

  • нестачі азоту в грунті;
  • поганої освітленості грядки;
  • дії шкідників або захворювання.

Редис в тіні не росте, і якщо городник посадив його не на місці, це його вина. Ця культура не вимагає сверхпітательной грунту, але грядка з осені повинна бути заправлена помірними кількостями добрив, найважливішим і яких є хороший компост або перегній. У більшості випадків відра на квадратний метр цілком достатньо. На бідних грунтах навесні під вторинну перекопування додають ще й будь-яке комплексне добриво (30-40 г/м2).

При впливі багатьох шкідників листя, перш ніж засохнути, теж можуть спочатку пожовтіти. Єдина хвороба, яка часто зустрічається у редису і проявляється спочатку пожовтінням листя, – це найнебезпечніша чорна ніжка. Вона проявляється рано, незабаром після появи сходів. Листя жовтіє і в’януть, а на їх підставі, в самому верхньому шарі грунту, з’являється потоншення чорного кольору.

&1&

Одна з причин пожовтіння листя — пероноспороз

Ця хвороба не лікується: хворі рослини треба відразу видалити, а поширення захворювання спробувати зупинити. Грядку поливають 1%-й бордоською рідиною або розчином марганцівки (5 г на відро води). Після цього її засипають двосантиметровим шаром чистого річкового піску, можна з додаванням золи.

Темні плями на редисці

Поява чорно-коричневих плям на коренеплодах, швидше за все, свідчить про пероноспорозі. Однак при цій хворобі спочатку з’являються білуваті плями на листі, а на зворотному боці листя потім утворюється борошнистий наліт, з часом темніє. Приблизно в той же час, що темніє цей наліт, і з’являються плями на коренеплодах.

Звичайно, все відбувається швидко: дачник, який відвідує ділянку тільки по вихідних, може виїхати, залишивши чисту редиску, а повернувшись, побачити вже плачевний результат.

Якщо помічені перші ознаки ураження, посадки треба обробити 1%-й бордоською рідиною або препаратом ридомил голд по інструкції. Звичайно, хвороба простіше попередити. Якщо проводиться очищення грядок після збору врожаю і дотримується сівозміна, хвороба зустрічається рідко. Непогано і застосовувати дезінфекцію насіння (20-25 хвилин в гарячій воді, близько 50 ос).

Чому чорніє редиска всередині

Почорніння коренеплодів зсередини не завжди пов’язане з патогеном. Звичайно, якщо редис захворів чорною ніжкою, але намагається боротися з хворобою, то почорніє і наливається коренеплід. Якщо з’явилися плями від пероноспорозу, то почорніння пошириться і всередину. Але частіше почорніння редиски зсередини пов’язано з неправильним доглядом. Так проявляють себе кислий грунт або огріхи в поливах, коли воду ллють рідко, але в непомірних дозах. Такий урожай не врятувати, але після висмикування рослин грунт варто продезінфікувати.

&1&

Поява чорних плям зсередини часто супроводжується й іншими дефектами