Жасмин садовий і його брати-інтриги жасминового сімейства

81

Жасмин, що захоплює своїм буйним цвітінням, п’янким ароматом, серед квітникарів усього світу завоював величезну популярність. Він може стати справжньою прикрасою вашого квітника. Однак перш ніж приступити до його вирощування, необхідно розібратися, які види і сорти існують, ніж вони характерні. Дізнаємося, чим відрізняється жасмин садовий від чубушника, чи є японія батьківщиною жасмину японського і чим корисні його квітки і масло.

Садовий самозванець

Жасмин садовий і його брати-інтриги жасминового сімейства

На фотографії садовий жасмин

Серед російських квітникарів отримало визнання таке красиве рослина як жасмин садовий. Він любимо також селекціонерами, які вивели безліч чудових сортів з сильним, приємним запахом. Але це ж властивість призвело до плутанини. Насправді ботаніці такий вид невідомий. Під цим ім’ям ховається чубушник, або philadelphus, — представник зовсім іншого сімейства, гортензієві. Крім того, цей чагарник відноситься до листопадним, а жасмин — до вічнозеленим. Але за невелику схожість квіток, а особливо за характерний солодкий аромат деяких сортів, чубушник став нерідко іменуватися жасмином.

Вирощують чубушник як садову рослину, на відкритому грунті. Відносно невибагливий, може рости як на сонці, так і в півтіні, хоча при недостатньому освітлення його цвітіння значно погіршується.

відео про правильну посадку і догляд за чубушником (садовим жасмином)
Не виносить застою води, заболочування, а при посусі швидко відцвітає.

Розмірами чубушник здатний досягати 3-4 метрів. Має світло-зелене листя, яке восени забарвлюється яскравими лимонно-жовтими відтінками. При гарному догляді цвіте красиво, рясно і буйно. Квітки у чубушника великі, у деяких сортів до 6-7 сантиметрів, часто напівмахрові і махрові, за що він, мабуть, отримав ще одну назву — махровий жасмин. Відразу після цвітіння рекомендується проводити обрізку.

Чубушник став помітною частиною садівничої культури, ставши разом з трояндами і бузком широко поширеним прикрасою садів знатних людей у багатьох країнах. З 19 століття почалася його селекція, що дала згодом безліч прекрасних російських і зарубіжних сортів.

Жасмин садовий і його брати-інтриги жасминового сімейства

На фото

Вічнозелений гість з мадагаскару

Плутанина в термінах торкнулася також ще одна рослина. Вирощуваний деякими цінителями краси мадагаскарський жасмин насправді ніякого зв’язку з жасминами не має. Ботаніками ця рослина іменується стефанотіс (stephanotis) і відноситься до сімейства ластовневі, а не маслинові, як справжні жасмини. Батьківщиною його вважається мадагаскар, звідки, судячи з усього, виникає така назва.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Жасмин садовий і його брати-інтриги жасминового сімейства

Стефанотіс-вічнозелена ліана, вирощувана в домашніх умовах як декоративна рослина. Зазвичай вдома росте стефанотіс рясноквітучий (латинське найменування — stephanotis floribunda). Це гарна квітка з овальними шкірястими листям темно-зеленого кольору до 10 сантиметрів завдовжки.

Можливе вирощування у відкритому грунті, але температура навколишнього середовища взимку при цьому не повинна бути нижче +10°c. Прекрасно підходить стефанотіс для зимових садів.

Цвіте мадагаскарський жасмин в червні-серпні. Суцвіття у нього невеликі, гроновидні. Діаметр квіток досягає 4-5 сантиметрів, біля основи трубчасті, за формою нагадують зірочки. Випускають приємний, яскравий аромат. Колір у них часто білий, хоча деякі з сортів можуть бути кремовими, блідо-ліловими, жовтуватими. Мабуть, саме віддалено нагадують жасмин квітки стефанотіса викликали вищезгадану плутанину.

Жасмин садовий і його брати-інтриги жасминового сімейства

Фото стефанотіса або мадагаскарського жасмину

Кілька цікавих фактів про цю рослину:

  • у стефанотіс досить їдкий сік, який викликає роздратування при попаданні на шкіру та очі, тому людям з чутливою шкірою слід захистити руки рукавицями;
  • з тієї ж причини рослину бажано вирощувати в місці, недоступному маленьким дітям;
  • білі квітки стефанотіс є невід’ємною складовою весільного букета у деяких народів;
  • в природі цвітіння триває до 10 місяців, вдома при хороших умовах утримання теж може цвісти досить тривалий час.

Такий неяпонський японський жасмин

Ще один зустрічається в кімнатній культурі вид — жасмин японський — цілком собі відноситься до жасминів, але у ботаніків має інше найменування — жасмин первоцвітний, або жасмин-примула (латинська назва — jasminum mesnyi, або інакше jasminum primulinum). Своїми квітками він частково нагадує жовтий первоцвіт, або примулу. Батьківщиною його є зовсім не японія, а регіони північного китаю і закавказзя.

Цей вид являє собою стелеться рослина, яка потребує опори. Листя у нього темно-зелені, трійчасті, щільні, сильно подовжені. Стебла мало гілкуються, під час росту згинаються до низу дугою. Цвіте з березня по початок літа. Квітки у нього невеликі, до 4 сантиметрів завдовжки, з круглими пелюстками. За кольором жовті, без запаху, напівмахрові.

Жасмин садовий і його брати-інтриги жасминового сімейства

Фотографія японського жасмину

Рослина дуже любить світло. У літню пору рекомендується виносити на балкон або в сад. Необхідно систематичне обприскування, контроль за вологістю, особливо, взимку. Може скидати листя при недостатній кількості вологи.

Чим відомий жасмин поліантовий

Одним з найпоширеніших видів жасмину для кімнатного квітникарства є жасмин багатоквітковий, з яким, на щастя, плутанини ніякої поки не виникло. Його латинська назва-jasminum polyanthum, тому іноді російські любителі квітів величають його жасмин поліантовий, під такою назвою він може надходити в продаж. Батьківщина його-китай.

Подібно до інших видів, цей жасмин — кучерявий вічнозелений чагарник. Може вирощуватися як ліана або ампельна рослина, тобто в підвісних кашпо, вазонах. Зовні дуже гарний. При активному зростанні, без обрізання стебла довжина може досягати декількох метрів. Листя перисті, складаються, як правило, з 5-7 листочків, довжиною близько 5-8 сантиметрів.

Цвіте навесні-влітку пишно, красиво. Квітки зірчастої форми з 5 пелюсток, невеликі, до 2,5 сантиметрів, зібрані в кистьові суцвіття.  квіти білі, злегка рожеві знизу, мають сильний аромат. Взагалі, під час цвітіння вони змінюють забарвлення від ніжно-рожевих бутонів до білих квіточок, коли ліана остаточно розквітає.

відео про розмноження чубушника (садового жасмину)
Одне з особливих вимог змісту-бажано оранжерейне вирощування, а на час цвітіння рослину можна тримати вдома.