Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

123

До листопада у справжнього дачника залишається вже не так багато сил, але робота в саду і городі є завжди. Як би не було сумно в цю сумну пору, завершити всі важливі справи на дачі треба обов’язково, щоб якісно підготувати ділянку до зимівлі.

Як спланувати листопадові роботи на дачі

Список найважливіших робіт в листопаді залежить від того, чим зайнятий ділянку: садом, городом, квітником або просто газоном. У більшості випадків ми намагаємося мати всього помаленьку, а тому і справ буває предостатньо. Як правило, до листопада весь урожай зібраний (в цей час якраз знімаються останні качани капусти, а також горобина з калиною), ємності від води звільнені (якщо немає — терміново зливаємо воду, поки їх не розірвало морозом).

Внесення добрив і полив

На початку листопада в більшості регіонів грунт ще не замерзла, плодові дерева і чагарники можна встигнути підгодувати. У цей час їм потрібні всі елементи, крім азоту. Під кожну дорослу яблуню або грушу закопують на глибину до 25 см, розподіляючи по пристовбурному колу, 5-8 відер перегною, до 300 г суперфосфату і трохи менше — сульфату калію. Слива або вишня вимагають добрив в 1,5–2 рази менше.

Відразу після підгодівлі проводять влагозарядковий полив, витрачаючи мінімум 10 відер води на дерево (завдання — промочити грунт на глибину до метра). З чагарниками роблять те ж саме, вносячи під кожен кущ смородини або агрусу по 1-1,5 відра перегною і по жменьці суперфосфату і сульфату калію.

Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

Під зиму дерева поливають повільно, щоб грунт встиг просочитися на значну глибину

Побілка дерев, захист їх від гризунів

Плодові дерева недосвідчені садівники часто білять навесні, що має сенс тільки з естетичної точки зору. Побілка повинна оберігати штамби і скелетні гілки від сонячних опіків в кінці зими і початку весни, а тому проводиться під зиму. Перед операцією очищають стовбури від відстаючої кори і обприскують їх 3%-м розчином мідного купоросу.

Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

При побілці обов’язково захоплюють і підстави скелетних гілок: наскільки рука дістане

Потім стовбури дорослих дерев на висоту до 1 м обв’язують від гризунів хвойним ялиновим гіллям.

Молоді саджанці зручніше захистити капроновими колготками.

Після побілки і обв’язки остаточно очищають пристовбурні кола від залишків сміття. Якщо є можливість, мульчують їх торфом товщиною до 10 см.мульчування грунту в малиннику перегноєм обов’язково.

Укриття на зиму

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

Вкривають хвойним ялиновим гіллям полуницю і суницю. У холодному кліматі обов’язково утеплюють молоді посадки ягідних чагарників і багаторічні квіти (що зручно робити за допомогою спанбонду). У всіх регіонах, крім самих південних, знімають зі шпалер і вкривають виноград. Перед цим ретельно обрізають його і обприскують 1-2%-м розчином залізного купоросу (якщо це не зроблено в жовтні). Всі операції з укриття виконують перед самими морозами: випрівання рослин більш небезпечно, ніж підмерзання.

Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

В укритті на зиму гарні як природні матеріали, так і сучасні неткані

Подзимний посів

Перед самими морозами, поки ще дозволяє грунт, проводять в заздалегідь приготовлену грядку посів холодостійких культур: моркви, петрушки, кропу, цибулі, деяких однорічних квітів (нагідок, ешшольціі, космеї та ін.). Осінній посів проводять вдвічі густіше, ніж весняний.

Роботи з грунтом

Багато дачники сумніваються в необхідності осінньої перекопування ділянки. Але все ж традиційно більшість воліє перекопати землю з одночасним внесенням добрив: адже навесні часу для цього катастрофічно мало! а ось ями для весняної посадки дерев і чагарників підготувати в листопаді ще цілком можна, якщо вони не викопані раніше.

Є сенс в листопаді набрати і пару відер землі для розсади: незважаючи на те, що брати грунт з городу — не найкращий вихід, доводиться пам’ятати про дорожнечу грунтових сумішей в магазинах і самостійно складати їх.

Не треба забувати і про необхідність перелопачування на зиму компостної купи.

Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

Щоб компост швидше дозрів, варто його на зиму добре перемішати

Прибирання інвентарю

Щоб навесні лопати-граблі були в порядку, в листопаді їх треба очистити, а то, що необхідно, – змастити і наточити, після чого прибрати на місце. Якщо в господарстві є інструменти, що працюють на бензині або солярці, паливо треба злити. В цей же час є сенс і докупити відсутню.

Розкладка приманок

Не варто забувати і про гризунів: якщо дерева від них укриті, то речі в садовому будиночку — ні. Тому в декількох місцях на підлозі треба розкласти отруєні приманки для мишей, щоб навесні не викидати зіпсовані ними меблі і речі. У торгівлі можна вибрати частування для мишей»на будь-який смак».

Що робити на дачі в листопаді, щоб встигнути до морозів

Якщо на дачі взимку нікого не буде, можна вибрати практично будь-який засіб від мишей і не боятися його токсичності для людей

Заготівля живців

Живці винограду для зимового вирощування саджанців традиційно нарізають перед укриттям лози. В останній візит на дачу можна заготовити і живці плодових дерев для весняного щеплення: до середини листопада вони вже дозріли, а дерева перейшли в стан відносного спокою. Краще зберегти живці в погребі, ніж сподіватися на їх заготовку в зимовий час.