Все про вирощування огірків на шпалері

66

Традиційно вирощували і вирощують огірки у відкритому грунті в розстил, але зараз городники все частіше ростять огірки на шпалері. Адже отриманий таким способом урожай виявляється набагато вище.

Зміст

 • Що таке шпалера
 • Види шпалер для вирощування у відкритому грунті
 • Способи посадки огірків на шпалері

  • У відкритому грунті
  • В теплиці
  • Таблиця: переваги та недоліки вирощування огірків на шпалері і в розстил
  • Відео: вертикальне вирощування огірків в теплиці

Що таке шпалера

Шпалера — вертикальна конструкція для вирощування овочів. Це можуть бути дерев’яні або металеві стійки, вкопані в землю. Між ними простягають дріт або сітку, а іноді прикріплюють рейки.

Така грядка виглядає акуратно, збирати урожай на ній зручно, оскільки всі овочі добре проглядаються.

Однак не всі види огірків потребують шпалері. Так, кущові огірки, в силу своєї компактності, прекрасно ростуть і без шпалер, але врожайність у них, в порівнянні з плетуться огірками, значно нижче. Тому, якщо вам важливо зібрати великий урожай, то доведеться придбати або спорудити опору для своєї огіркової ліани.

Види шпалер для вирощування у відкритому грунті

Якщо раніше на шпалері вирощували овочі переважно в теплиці, то зараз все частіше їх використовують і у відкритому грунті. Шпалери бувають різної форми — у вигляді стінки, прямокутника, квадрата, шатра, кола. Вони виготовляються з практично будь — якого матеріалу-дерев’яних рейок, брусів, велосипедних коліс, металевих трубок, металевих або пластикових сіток з різним розміром осередків. Розглянемо найбільш зручні і нескладні у виготовленні конструкції:

 • шпалера у вигляді стінки. Щоб встановити таку конструкцію, досить по обидва боки грядки вбити стовпи, а між ними натягнути сітку. Можна встановити 3-4 стовпа уздовж грядки і натягнути на них сітку або ж дріт, на яку прикріплюють мотузку або шпагат.
  Все про вирощування огірків на шпалері

  Шпалера у вигляді стінки-поширена завдяки своїй простоті конструкція

 • кругла шпалера. Як правило, конструюється вона з велосипедних коліс і палиці або металевої трубки. На неї з різних сторін через маточину нанизуються колеса і закріплюються закрученими в торець палиці шурупами і шайбами. Мотузки прив’язуються до спиць коліс або до обода колеса. Потім конструкцію встановлюють на відповідне для огірків місце.
  Все про вирощування огірків на шпалері

  Шпалера з велосипедних коліс-компактна і зручна

 • соняшник і кукурудза можуть також виступати в ролі опори, яка при цьому приваблює корисних комах, вкриває від сонця. В результаті у вас є огірки, насіння або кукурудза. Для використання цього способу огірки висівають в два ряди, а допоміжні культури — між ними. Центральний ряд висівають раніше, щоб молоді пагони встигли підрости.
  Все про вирощування огірків на шпалері

  Опора з кукурудзи-цікаве рішення, що дозволяє виростити непоганий урожай огірків

 • шпалера з гілок. Для її виготовлення вам знадобиться не менше 20 гілок діаметром 1 см, кількість гілок і їх довжина залежить від бажаного розміру. Розкладіть гілки за розмірами, першу з них застроміть в землю на глибину 10-12 см.поруч приблизно через 15 см, під кутом 60о до першої вставте наступну гілку. Зв’яжіть їх разом в точці перетину дротом. Повторюйте ці дії до тих пір, поки не вийде потрібних розмірів шпалера. Коли опора буде готова, обріжте кінці гілок так, щоб вийшла прямокутна шпалера.
  Все про вирощування огірків на шпалері

  Непроста у виготовленні, але дуже практична шпалера з гілок допоможе отримати відмінний урожай

 • шпалера у вигляді прямокутника. Спочатку виготовляється рама з брусків, два з яких довжиною приблизно 2 метри, два — рівних довжині грядки. Бруски скріпіть зручним для вас способом. Можна зафіксувати їх за допомогою металевих куточків або з’єднати «в шип», і також при знятті фаски нескладно склеїти бруски по кромці.
  Все про вирощування огірків на шпалері

  Способи з’єднання брусків, використовувані для виготовлення шпалери

  Який би ви не вибрали спосіб, завершити кріплення потрібно, загорнувши саморізи. Потім на раму прикріплюють сітку. Квадратна шпалера робиться аналогічним способом, тільки всі бруси беруться рівної довжини.

Все про вирощування огірків на шпалері

Така прямокутна шпалера не тільки допомагає виростити огірки, але і служить прикрасою ділянки

Способи посадки огірків на шпалері

Вирощувати смачні і корисні огірочки можна різними способами. Розглянемо найбільш зручні з них.

У відкритому грунті

Насіння або розсаду огірків висаджують як в один, так і в два ряди. При висаджуванні в один ряд відстань між рядами має бути 1,0 — 1,3 м, між рослинами в ряду — близько 25 см. При висаджуванні в два ряди відстань між рядами становить 50-70 см. Відстань між рослинами в ряду-25-30 см. Якщо посадити огірки занадто близько один до одного, вони будуть заважати один одному розвиватися, а значить, і урожай буде слабким.

Над кожним рядом прикріплюють рейку або натягують шпалерний дріт на висоті приблизно 2 м від землі. Проміжок між стовпами-1,5-2,0 м.між стовпами під верхнім дротом або рейкою натягують ще 2 дроти (на висоті близько 15 см, 100 см від рівня землі), за які кріпиться сітка з осередками розміром 15-20 см. Замість сітки до верхньої перекладині можна прив’язати мотузку для кожного втечі, навколо якої обвивають стебло під час його зростання.

Щоб огірки швидше дали урожай, їх висаджують розсадним способом. А якщо ви вирішили садити насінням, то приготуйте для молодих паростків тимчасове плівкове укриття.

На 3-4 тижні зростання, коли довжина стебла досягає 31-35 см і сформувалося 5-6 листків, можна починати підв’язку. Підв’язувати молоді пагони огірків зручніше, тому що вони більш пружні, ніж стебла зрілого огірка. Шпалеру встановлюють до висадки розсади. Підв’язувати рослини під першими листочками потрібно не туго, а вільно, не заважаючи їх розвитку і росту.

Наступним етапом є прищипування, т. Е. Видалення верхівки основного стебла (носія чоловічих квіток, що дає пустоцвіти) над 5-6 листом, з метою активізації росту бічних пагонів, на яких з’являться жіночі квітки, з них і утворюються плоди. Завдяки цій процедурі, врожайність буде висока, огірки не будуть гірчити. Прищипування виробляють і у тепличних огірків, і у рослин у відкритому грунті.

При вирощуванні огірків на комірчастої опорі вусики не обривайте, ними рослина чіпляється за осередки. Щоб основне стебло не падало, пропустіть його 3-4 рази через осередки.

Під час похолодань накиньте на шпалеру нетканий покривний матеріал. Постарайтеся встановити опору так, щоб вони були закриті від вітру, через розгойдування під вітром урожай може значно знизитися. Розмістіть її поруч з будинком або сараєм.

Все про вирощування огірків на шпалері

Відрізнити чоловічу квітку від жіночого просто: у жіночого видно зав’язь у вигляді маленького огірочка, а чоловічий росте на ніжці

У теплиці

Посадка огірків на шпалері у теплиці здійснюється за тією ж схемою, що і у відкритий грунт, тільки відстань між рядами 50-60 см, між рослинами в ряду близько 40 див.

Таблиця: переваги і недоліки вирощування огірків на шпалері і в розстилання

преимуществанедостаткишпалерного способапосадки в расстилшпалерного способапосадки в розстилання

 • плоди добре проглядаються, за ними легко доглядати, збір врожаю займає мінімум часу;
 • чисті огірки;
 • низький ризик захворювань рослин завдяки провітрювання;
 • хороше сонячне освітлення;
 • економія місця;
 • вільне запилення;
 • високий урожай;
 • тривалий термін плодоношення.

нескладність виращіваніятрудоемкость споруди конструкції

 • погано проглядаються плоди, можливі переростки, під час збору врожаю рослини доводиться турбувати;
 • листя і плоди брудняться і лежать в вогкості після поливу або дощу;
 • високий ризик захворювань через зіткнення з грунтом;
 • не провітрюються;
 • недостатнє освітлення;
 • потрібна велика площа;
 • недостатньо високий урожай;
 • недовгий термін плодоношення.

Відео: вертикальне вирощування огірків в теплиці