Кливия: невибаглива красуня

77

Кливия, особливо квітуча, закохує в себе з першого погляду. Її насичено-зелене листя оживляють будь-який інтер’єр, а пишні і яскраві суцвіття просто приковують погляд. І все це довгі роки може дарувати позитив при мінімальному догляді. Однак, незважаючи на невибагливість кливии, деякі секрети її вирощування в домашніх умовах все ж слід знати.

Зміст

 • Походження і зовнішній вигляд

  • Сорти рослини

   • Відомі види кливии-таблиця
   • Сорти клівії на фото
  • Особливості сезонного режиму утримання-таблиця
 • Як відрізнити кливию від валлоти?

  • Основні відмінності клівії і валлоти-таблиця
 • Особливості посадки і пересадки

  • Ґрунт
  • Горщик
  • Дренаж

   • Матеріали для дренажу-таблиця
  • Періодичність і час пересадок
 • Догляд за рослиною

  • Полив
  • Підгодівля
  • Період цвітіння

   • Як змусити кливию повторно цвісти?
  • Період спокою
  • Результати неправильного догляду та їх виправлення-таблиця
  • Раді з вирощування квітки-відео
 • Хвороби і шкідники

  • Причини поразки клівії і способи усунення проблем-таблиця
  • Вороги клівії на фото
 • Розмноження

  • Насіннєве розмноження
  • Вегетативне розмноження
 • Відгуки про вирощування

Походження і зовнішній вигляд

Кливия (clivia) — вічнозелена багаторічна трав’яниста рослина, вона відноситься до сімейства амарилісових (amaryllidaceae). У природі квітка росте в тропічному кліматі південної африки. Ця рослина частіше вибирає для проживання гірські прибережні райони. Видова різноманітність дикорослої кливии обмежується трьома видами. У природному середовищі, як більшість тропічних рослин, квітка досягає значних розмірів. У домашніх умовах він в середньому виростає до 40-50 см заввишки.

Клівія зобов’язана своєю назвою шарлотті клайв, герцогині нортумберлендській, гувернантці майбутньої королеви великобританії вікторії, на честь якої була названа.

До зовнішніх відмінних рис цієї рослини відносяться лінійні шкірясті листя темно-зеленого кольору — довжиною 20-50 см, шириною 4-5 см.вони ростуть під кутом 180 градусів, утворюючи дві «пірамідки» по різні боки стебла. Ще одна особливість-щільне прилягання листя один до одного. Вони як би сплітаються, утворюючи помилковий стовбур у вигляді кіски. Кливия повільно нарощує листя (5-10 штук за літо), але довго їх не скидає.

Кливия: невибаглива красуня

Листя кливии часом помилково приймають за стовбур

Квітка кливии за формою схожий не дзвіночок і пофарбований в насичений помаранчевий, червоний, рідше жовтий колір. Такі квітки зібрані в зонтиковидні суцвіття по 10-30 штук. Розташовуються вони на верхівці голого прямого квітконосу, що піднімається з пазухи листа. Розкриваються квіти поступово, завдяки чому період цвітіння однієї рослини триває 2-3 тижні. Особливо заворожує квітуча кливия з декількома квітконосами.

Кливия: невибаглива красуня

Суцвіття кливии відрізняється високою декоративністю

Незважаючи на свій вишуканий вигляд і «королівське походження», кливия невибаглива. Вона мириться з нестачею світла і низькою вологістю. Добре приживається на вікнах будь-якого напрямку. При цьому вона довгожителька: в домашніх умовах термін життя кливии досягає 15 років.

Сорти рослини

Серед квітникарів найбільш популярною вважається кливия кіноварная (clívia miniata). Існує ще кілька сортів, що відрізняються в основному забарвленням квітів і деякими іншими ознаками.

Відомі види кливии — таблиця

сорт кливиираспространение в природеособенности листя висота цветоносахарактеристика цветковвремя цветениякливия кіноварна, або суриково-помаранчева(clívia miniata)мешкає в тінистих місцях, від прибережжя піднімаючись в гори до висоти 600-800 м над рівнем моря, в натале (пар)листя довгі, розширені біля основи, звужуються вгорі,45-60 см завдовжки і 3,5—6 см шириною.40-50 смсоцветие у вигляді розетки з 10-20 квітками. Квітки великі, на квітконіжках 2,5—3 см завдовжки, оранжево-червоні, воронкоподібні, з жовтим зівом, пелюстки 4-5 см завдовжки.лютий-травень, рідше інший час року.клівія гардена (clívia gardenii)виростає в тінистих передгір’ях в трансваалі, наталі (пар).листя мечоподібні, звужуються до вершини, 2, 5-4 см шириною.45-50 смзонтичне суцвіття має 10-16 квіток. Квітки вузькі, нерівномірно дзвонові, пелюстки обернено-ланцетоподібні, 3-3, 2 см завдовжки.друга половина зимиклівія прекрасна, або благородна (clívia nobilis)батьківщиною є капська провінція (пар).листя мечоподібні,з гострими краями, 4-6 см шириною.30-50 смсоцветие з 40-60 квітками, квітконіжки до 3 см завдовжки. Оцвітина вигнута, квітки невеликі, трубчасті, блідо-червоні; пелюстки із зеленою загостреною верхівкою, близько 2 см завдовжки.друга половина зими

Сорти кливии на фото

Кливия: невибаглива красуняклівія прекраснаКливия: невибаглива красуняклівія кіноварнаКливия: невибаглива красуняклівія гардена

Особливості сезонного режиму утримання-таблиця

час годатемпературавлажностьосвещениеоптимальное местофевраль—вересень (період вегетації)20-25 °свлажность повітря не має особливого значення.для клівії підходить яскраве розсіяне світло. Від прямого сонця рослина притіняють.найкраще утримувати у західних і східних вікон. Слід пам’ятати, що від прямих сонячних променів кливия може отримати опіки. При нестачі сонця цвітіння не буде повноцінним, квітки стануть дрібними, а квітконоси короткими.влітку можна утримувати на відкритому повітрі в півтіні.жовтень-грудень (період спокою) 12-14 °слуше всього підійде засклена лоджія.січень (початок росту квітконосу) 18-20 °су західних і східних вікон, періодично відкриваються на зимове провітрювання.

Як відрізнити клівію від валлоти?

Кливия: невибаглива красуня

Листя валлоти більш дрібні, тонкі і різноспрямовані

Деякі квітникарі плутають кливию і валлоту. Насправді ці рослини об’єднує приналежність до сімейства амарилісових, а також віддалена схожість форми квітки і листя.

Основні відмінності клівії і валлоти — таблиця

ознакотлічітельние рисиклівіяваллотакорневая сістемалуковіци як такої немає. Замість неї-біле і товсте, м’ясисте кореневище, що зберігає вологу і необхідні поживні речовини.цибулина подовжено-яйцевидної, іноді грушоподібної форми рожево-коричневого кольору з масивною шийкою, яка на деяких рослинах не має чіткої межі з тілом цибулини. Якщо зняти верхні лусочки, то можна побачити цікаву гру кольору: він змінюється від майже білого у донця цибулини до темно-рожевого на шийці.листьярасположени віялом в одній площині, більш глибокого (темного) кольору, м’ясисті, тверді. Не мають центральної поздовжньої жилки, але ближче до розетки трошки «складаються» уздовж. Мають помітні поздовжні і поперечні штрихи і гострий кінчик.більш дрібні (до 25 см в довжину), плоскі. Насичено-пурпурний колір основи листа. Більш закруглений кінчик.цветиболее дрібні, помаранчеві з жовтою серединкою, 10-30 штук на квітконосі (іноді і більше).червоні, більші, максимум на квітконосі 4-5 штук.сокеслі пошкодити лист, з ранки тече жовто-оранжевий сік.позбавлена цієї особливості.

Особливості посадки і пересадки

Кливия дуже терпляча навіть до несприятливих умов. Єдине, чого вона не переносить-це безпідставне занепокоєння. Тому потрібно бути уважними до правил посадки і пересадки рослини.

Грунт

Грунт для клівії потрібна пухка, слабокисла. Оптимальний склад суміші-2 частини дерну і по 1 частині торфу і перегною. Для молодого рослини корисно додати крупний пісок або перліт. Також прекрасним грунтом буде суміш дернової і листової грунту (по 2 частини) і піску (1 частина).

Можна використовувати грунт для рослин сераміс. Він складається з дрібних пористих гранул. При поливі ці гранули вбирають воду і розчинені мікроелементи. Потім поступово живлять ними рослина. Різні розміри пір сприяють розвитку всієї кореневої системи, включаючи найдрібніші і тонкі корінці.

Кливия: невибаглива красуня

Серамис — легкий пористий субстрат

Горщик

Основна умова для вибору горщика — його скромні розміри. У ньому повинні досить тісно поміщатися коріння. Посаджена в просторий горщик кливия, швидше за все, не зацвіте, або цвітіння буде млявим. Діаметр кожного наступного горщика повинен перевищувати попередній на 2-4 см.

Важливо! при пересадці потрібно стежити, щоб коренева шийка злегка виступала на поверхню. В іншому випадку підвищується ймовірність загнивання нижніх листків.

Горщик повинен забезпечувати належний повітрообмін. Тому в ньому обов’язково повинні бути дренажні отвори. Вони традиційно можуть розташовуватися на дні горщика. продаються також горщики більш складної конструкції: з бічними регульованими дренажними отворами. З їх допомогою можна контролювати циркуляцію повітря в залежності від погодних умов.

Кливия: невибаглива красуня

Горщик з регульованим дренажним отвором-новинка, що спрощує догляд за багатьма рослинами

Дренаж

Кливия: невибаглива красуня

Дренаж повинен займати приблизно четверту частину обсягу горщика

На дно горщика обов’язково слід помістити дренаж, щоб уникнути застою води. його можна придбати в спеціалізованому магазині або приготувати з підручних матеріалів.

Матеріали для дренажу-таблиця

Для клівіїКливия: невибаглива красунямагазинний керамзитовий дренаж-простий і доступний варіант

Періодичність і час пересадок

Молоді рослини потребують щорічної пересадки, так як вони інтенсивно збільшують свої розміри. Старі доцільно турбувати, тільки коли коріння вже не поміщаються в горщику (раз в 2-3 роки).

Кливия: невибаглива красуня

Необхідність пересадки клівії виникає лише тоді, коли коріння визирають з горщика

1. Проводити пересадку рекомендується після цвітіння. Цей процес вимагає особливої акуратності, тому що коренева система його погано переносить.

Навіть незначне пошкодження м’ясистих коренів кливии може спровокувати їх загнивання, особливо в перезволоженому грунті. Щоб уникнути таких проблем, потрібно присипати ранки товченим вугіллям.

Догляд за рослиною

Полив

Незважаючи на тропічну батьківщину, кливия не любить перезволоження. Полив потрібно проводити не раніше, ніж підсохне верхній шар землі. Найкраще використовувати для поливу кип’ячену теплу воду, відстояну кілька днів.

Полив теплою водою стимулює цвітіння.

При зниженні температури повітря полив скорочують до мінімуму. Відновлюють його після появи квітконосів висотою 10 см.залишати воду в піддоні не можна — це може привести до загнивання коренів.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Кливия: невибаглива красуня

До вологи, що міститься в повітрі, кливия байдужа. Тому обприскувати листя немає ніякої необхідності. Зате корисно протирати їх від пилу ватним диском або губкою. Можна також мити рослину під теплим душем.

Підживлення

Кливия: невибаглива красуня

Ідеал-рідке органічне добриво на основі біогумусу

Регулярна підгодівля сприяє інтенсивному розвитку клівії і робить її ще більш привабливою. Вносити добрива рекомендується з першого року життя рослини — після появи квітконосу до кінця літа, 2 рази на місяць.

Дуже сприятливо діють на клівію органічні добрива. через 2 тижні після внесення органіки доцільно провести підгодівлю комплексними мінеральними добривами (2 г на 1 л води). Чергувати добрива до настання періоду спокою.

Важливо! надмірна кількість азоту, як правило, перешкоджає повторному цвітінню клівії. Калій, навпаки, стимулює його.

Період цвітіння

Найчастіше період цвітіння клівії припадає на кінець зими — початок весни. Щоб цвітіння було рясним і тривалим, при вигонці квітконосу на 10-15 см рослина потрібно перенести в більш тепле місце, забезпечити інтенсивний полив і регулярну підгодівлю. Перепади температури до вигонки стрілки перешкоджають розвитку бутонів.

Кливия не любить занепокоєння не тільки у вигляді пересадки. Не рекомендується навіть переміщати горщик! допустимо лише обережно, дуже повільно повертати його навколо своєї осі, щоб уникнути надмірного нахилу і надламування обтяженого пишним суцвіттям квітконосу.

При дотриманні цих нехитрих правил цвітіння може тривати близько чотирьох тижнів. Це буде залежати від кількості квітконосів і наповненості суцвіть. Після в’янення останніх квітів цветонос потрібно видалити біля самої основи, так як дозрівання насіння сильно виснажує рослина.

Молоді рослини здатні виростити один цветонос в рік. Міцні дорослі кливии радують своїм цвітінням двічі на рік. Однак іноді бувають винятки з цього правила, і квітникарі марно очікують літнього цвітіння кливии. Відцвіле рослина рекомендується винести на балкон або знайти йому захищене від вітру, затінене місце в саду або на відкритій терасі і продовжувати помірний полив і регулярні підгодівлі.

Як змусити клівію повторно цвісти?

Влітку, після відпочинку на свіжому повітрі, потрібно занести рослину в притінене приміщення і створити короткий (2-3 тижні) штучний період спокою. Це означає, що підгодівлі слід припинити, а полив скоротити до мінімуму. В результаті такої екзекуції нижнє листя пожовтіє, але зате з’явиться цветонос.

Важливо! до повторного цвітіння можна спонукати тільки доросле сильне рослина. Подібні експерименти над ослабленим або молодим рослиною завдадуть йому значної шкоди!

Період спокою

Цей період настає восени, після вегетації і цвітіння, і триває 2-5 місяців в залежності від віку рослини і умов утримання.

Увага! чим потужніше і крупніше кливия, тим довше вона повинна відпочивати, щоб відновити сили.

Молоді рослини, як правило, йдуть на спокій у вересні і встигають відпочити за 2 місяці. Великі дорослі клівії накопичують сили частіше з жовтня по лютий.

У період спокою рослина практично не потрібно поливати. Виняток становить ситуація, коли кливия скинула все листя. Така поведінка не є характерним для періоду спокою-це сигнал про нестачу вологи. Підживлення в цей період не потрібна. Вона тільки вичерпає сили рослини і навіть може привести до його загибелі.

Результати неправильного догляду та їх виправлення — таблиця

зовнішні ознаки помилкового уходапричини способи усуванняцветонос занадто короткий, квітки дрібні.занадто сухо або холодно в приміщенні.перенести в більш тепле місце і забезпечити більш рясний полив.білі або рудуваті плями на листках.пряме сонячне світло може стати причиною опіків.переставити в затінене місце або забезпечити прикриття, яке буде розсіювати світло.занадто бліді листя.найімовірніше, недолік харчування.забезпечити регулярні підгодівлі рослини.жовтіють, сохнуть і відмирають нижнє листя (в період вегетації).реакція рослини на пересадку.протягом півтора—двох місяців в воду для поливу додавати кілька крапель корневина або іншого стимулятора для росту коренів.недостатній полив.дотримуватися режим поливу. Чи не пересушувати земляний кому.застій води.змінити субстрат, попередньо обрізавши згнилі корінці і продезінфікувавши всі зрізи.недолік харчування.дотримуватися режиму підгодівлі.відсутність цвітіння.короткий період спокою.забезпечити повноцінний період спокою в прохолодному приміщенні.забезпечити період спокою в залежності від віку рослини.висока температура або недостатня освітленість.створити необхідний температурний режим з урахуванням сезонності і забезпечити яскраве розсіяне світло.надлишок азотних удобренійісключіть азотні добрива і підгодувати калійними або органічними.побуріння кінчиків листя.перезволоженіесоблюдать режим поливу. Не допускати застою води в піддоні.загнивання листя.пошкодження коренів при пересадці.призупинити полив до підсихання земляної грудки.квітконіс зупинив своє зростання.можливо, занадто затягнувся період спокою.регулярний полив теплою водою (до 40 градусів).

Раді з вирощування квітки-відео

Хвороби і шкідники

Кливия мало схильна до захворювань. Однак деякі проблеми все ж можуть виникнути, і на них потрібно своєчасно і правильно відреагувати.

Причини ураження клівії і способи усунення проблем — таблиця

хвороби і шкідники, які можуть викликати запалення коренів. Спочатку можуть пожовтіти листя, а при значному ураженні — відмерти коріння.постійне перезволоження. Відсутність дренажу. Пошкодження кореневої системи при пересадці.пересадка в новий горщик з незараженим грунтом. Видалення уражених коренів і їх обробка товченим вугіллям.щитовкавзрослі особини нерухомі і сидять під щитками (створюють ефект коричневих плям), з-під яких виповзають личинки і розповзаються по всій рослині.попадання з грунтом.видаляють вологим тампоном, при цьому все одно треба обробити всю рослину інсектицидом або мильно-тютюновим розчином, до якого можна додати трохи гасу або денатурованого спирту.борошнистий червецобразует на рослині колонії, що нагадують білу вату.якщо комах мало, їх легко видалити вологим тампоном. Коли ж шкідників багато, листя жовтіє і відмирає, може допомогти тільки щотижнева обробка рослини системним інсектицидом.

Вороги клівії на фото

Кливия: невибаглива красуняборошнистий червецьКливия: невибаглива красунящитівкиКливия: невибаглива красунягниль клівії

Розмноження

Існує два способи розмноження клівії: насінням і бічними відростками.

Насіннєве розмноження

Це дуже трудомісткий і тривалий процес. Для отримання насіння застосовують штучне запилення. Після чого утворюються великі, тверді, пофарбовані в зелений колір плоди з насінням. У процесі дозрівання (9-10 місяців) вони набувають оранжево-червоний колір і стають м’якими. Дозрілі плоди досить декоративні, але вони занадто виснажують рослину. Оскільки вони містять велику кількість насіння, краще залишити 1-2 коробочки, а решта зрізати.

Цікаво! у природі насіння клівії проростає всередині плоду. Коли дозрілий плід розкривається, на землю потрапляє насіннячко вже з зачатками корінців. Тому насінню обов’язково потрібно дати можливість дозріти, після чого якомога швидше проростити.

Після дозрівання насіння діють наступним чином:

 1. готують грунт з 1 частини дерну, 1 частини піску і 0,5 частини торфу.
 2. у квітні-листопаді висівають насіння на відстані 2 см один від одного.
 3. 4-6 тижнів очікують появи сходів.
  Кливия: невибаглива красуня

  Насіння клівії проростає протягом місяця

  Містять взимку в прохолодному приміщенні (10-12 °c) до появи верхівки квітконосу. Починають рясно поливати і обприскувати квітку, забезпечують температуру 18-20 °c.

Кливия: невибаглива красуня

Поява верхівки квітконосу-сигнал до зміни умов утримання

Вегетативне розмноження

Цей спосіб набагато простіше і ефективніше, тому більш популярний. Він полягає у відділенні і висадці нащадків (діток).

При цьому потрібно дотримуватися таких правил:

 1. оскільки кливия болісно переносить зовнішнє втручання, робити це потрібно в момент пересадки (після цвітіння) і дуже обережно.
 2. відростки повинні бути не нижче 15 см у висоту і мати не менше чотирьох пар листя і власні корені.
  Кливия: невибаглива красуня

  Кливия вирощує відросток, який можна відсадити

 3. їх відкидають в тісні горщики (не більше 7 см в діаметрі) з пухким субстратом з листової землі і піску.
 4. забезпечують дуже помірний полив (незміцніла коренева система не переживе застою води).
 5. містять при температурі 16-18 °с.
 6. у вересні — жовтні забезпечують період спокою.
 7. очікують цвітіння через 2-3 роки.

Сік кливии отруйний, може викликати блювоту, пронос. Працюйте тільки в гумових рукавичках!

Відгуки про вирощування

Квітучу кливию мені подарував чоловік 1,5 роки тому (вона була наполовину менше того, що зараз на фото). На ній була купа яскравих кольорів. Мені вона дуже сподобалася. Квіти вона протримала близько місяця. Цветонос після я відрізала. Взагалі, це невибагливий квітка, росте сам по собі і багато вашого часу не займає + ще й радує очі своїми прекрасними квітами!

Стоїть моя клівія на затемненому вікні і прекрасно себе почуває. Де то читала, що прямих сонячних променів боїться, краще не ставити. Поливати її потрібно нечасто, вона терпить посуху. Я поливаю 1 раз в 1-1, 5 тижні. Моя квітка росте добре, при такому поливі.

Koshka2010

Http://irecommend.ru/content/moya-kliviya-sovety-po-ukhodu

Кливия у мене живе років 7. Поки сиділа одна в горщику — цвіла щороку. Потім вона народила дітей, аж 4х. Одну дитинку я відсадила, 3 залишила. Десь в журналі бачила картинку, коли в горщику кілька стовбурів, все цвітуть, і захотіла виростити таку ж красу. Краса виросла (принаймні, стовбури). Одна діть в минулому році цвіла. Але мама стала страждати-кінчики листя неухильно жовтіють. Діти відчувають себе відмінно.

Lola66

Http://frauflora.ru/viewtopic.php?t=771&start=40

Дуже люблю кімнатні рослини. Одним з улюбленців є кливия кіноварна. Хоч і рідко, але радує своїм шикарним цвітінням. Її ще називають кафрська лілія. Рослина з сімейства амарилісових, але на відміну від інших замість цибулини у неї величезне м’ясисте кореневище. Цвіте рослина в кінці зими. Але при регулярному добриві повторно зацвітає навесні або влітку. Моя кливия радувала мене морозною зимою. У період цвітіння з пазухи листа з’являється м’ясиста довга стріла з великими жовто-помаранчевими квітками, зібраними в її верхній частині. Відразу після цвітіння її можна пересадити, але дуже обережно, тому що пошкоджені коріння можуть загнити. Розмножують її насінням і відростками. Чи не висаджуйте рослину в дуже велику ємність. Інакше довго чекати цвітіння. У спеку бажано обприскувати і обмивати листя.

Kseniya04102014

Http://otzovik.com/review_1548124.htm