Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці

98

Практично будь-яку сортову ялину можна виростити з насіння-крім гібридів, вони не успадковують ознакою материнського дерева. Цей варіант посадки не для ледачих: багато часу може піти на збір насіння і ще більше на їх підготовку до посадки. Але всі зусилля окупаються сповна. У порівнянні з покупним посівним матеріалом ваш, заготовлений з хвойних шишок, буде свіже, і схожість у нього буде вище.

Які сорти ялини можна виростити з насіння

З шишки можна виростити майже будь-яку ялина. Потрібно тільки в кінці літа-початку осені примітити доросле дерево, яке хочете посадити на ділянці. У лісовій зоні або в лісопарку з високою ймовірністю вдасться знайти тільки ялина звичайну, рідше — блакитну ялина. У міських парках або на приватних ділянках друзів, знайомих найчастіше висаджують канадську або сербську ялину. Вдасться знайти рідкісні сорти-відмінно, ялин до 45 видів, і всі вони, крім гібридів, розмножуються насіннєвим способом.

З деревом, з якого ви будете збирати посадковий матеріал, тобто шишки, варто визначитися заздалегідь з однієї простої причини — взимку, особливо якщо вона видасться сніжної, це буде робити складніше. Оцінювати належить в першу чергу вік-дереву має бути від 3 до 7 років (це висоти близько 2-3 м) і наявність сформованих шишок. Чим старше дерево, тим нижче буде схожість зібраних з нього насіння.

Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці

Збирати шишки потрібно з молодого дерева, висотою не більше 3 м

Коли збирати шишки

Шишки для пророщування потрібно збирати в кінці осені-початку зими, коли починаються холоди. У грудні-січні вони розкриються, насіння розлетяться, щоб «перезимувати» під сніговим покривом до весни. Друга «хвиля» збору шишок починається в лютому — в цей час вони знову щільні і закриті. Зривати їх (незалежно від того, листопад або лютий на дворі) краще прямо з дерева, на землі біля коріння зазвичай лежать ті, в яких насіння вже немає.

Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці

Для збору підходять тільки молоді і щільні шишки, збирати їх доведеться прямо з дерева

Якщо збираєте шишки блакитної ялини, запасайте їх якомога більше. З досвіду дачників, з усіх насіння тільки третина успадковує ознаки материнської рослини (це стосується в першу чергу блакитного забарвлення хвої). На 60-70% сходи будуть, як у ялини звичайної-зеленими. Так відбувається тому, що блакитна ялина легше розмножується живцюванням — в цьому випадку шансів виростити саме блакитну ялину куди більше. Потім подивіться на сходи і виберете найміцніші.

Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці

Блакитна ялина проростає з насіння, але не всі сходи зберігають ознаки материнського дерева, часто забарвлення змінюється на зелений

Що робити з посадковим матеріалом

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці
1. Мало вчасно зібрати шишки, потрібно їх правильно підготувати до посадки. У розплідниках їх поміщають в бункер, де постійно підтримується температура близько 40о. В квартирі забезпечити постійний підігрів шишок досить проблематично, але робити це зовсім не обов’язково.

Як змусити шишки розкритися:

  1. відразу після збору шишки потрібно продезінфікувати в слабкому розчині марганцівки, потім промити під краном і залишити на ніч в мисці з водою, щоб набрякли.
  2. вранці злити воду, а шишки перекласти в коробку або ящик з піском і поставити на батарею або в інше тепле і сухе місце.

Насіння можна витрушувати, коли лусочки шишки повністю розкриються. У природних умовах це відбувається в січні. Якщо в домашніх умовах вони теж встигли розкритися до кінця грудня-середині січня, і зима видалася безсніжною, можна витрушувати насіння (для цього достатньо кілька разів постукати кінчиком дозрілої шишки об стіл) і готувати їх до висадки. У сніг насіння не висаджують, але на мерзлий грунт під товстий шар мульчі їх посадити можна: приблизно те ж саме відбувається з ними в природних умовах. До квітня вони лежать під снігом — загартовуються. Чим краще ця гарт, тим більш дружно з’являться сходи і тим вище у молодих рослин буде імунітет.

Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці

Насіння з шишки можна витрушувати, коли лусочки повністю розкриються

Якщо шишки до січня не розкрилися або на ділянці лежить сніговий покрив, посадку потрібно відкласти до весни. Чим спекотніше у вашому регіоні літо, тим раніше треба висаджувати (орієнтовно — кінець квітня-травень). Для територій з прохолодним кліматом крайній термін висадки насіння-червень. Для весняної висадки насіння потрібно піддати стратифікації, або загартувати.

Як це робиться:

  1. на дно пластикового контейнера (підійде прозорий з кришкою з-під готового магазинного салату або печива) потрібно укласти вологий торф.
  2. насіння обробити 3% розчином марганцівки укласти на торф.
  3. зверху засипати шаром такого ж торфу.
  4. закрити контейнер кришкою, прибрати в холодильник і зберігати там до моменту висадки.

Як виростити ялину на ділянці, не витрачаючись на саджанці

Насіння ялини потрібно загартувати, для цього їх кладуть в контейнер, присипають грунтом і ставлять в холодильник до моменту висадки