Кущова вишня або степова: особливості вирощування та догляду

65

У вітчизняних садах найчастіше зустрічається звичайна вишня деревовидної і чагарникової форми, рідше садівниками вирощується кущова вишня (степова) і повстяна, а вже інші різновиди вишні і зовсім не користуються популярністю.

Особливості вирощування кущової вишні

Степова вишня являє собою невисокий чагарник з розлогою кроною кулястої форми. Якщо висота звичайної вишні може досягати чотирьох-шести метрів, то кущова вишня виростає всього лише до півтора-двох метрів, причому поруч з нею зазвичай утворюється багато кореневої порослі, за рахунок якої чагарник з часом оновлюється.

Кущова вишня або степова: особливості вирощування та догляду

Степова вишня являє собою невисокий чагарник з розлогою кроною кулястої форми

Переваги степової вишні

Визнана однією з найбільш посухостійких і зимостійких (здатна витримувати морози до -50 градусів) різновидів вишні. Не відрізняється особливою вимогливістю до грунту – на кам’янистих, бідних грунтах з кущової вишні теж можна отримувати непогані врожаї. Хворобами і шкідниками уражається слабо. Використовується не тільки з метою отримання плодів, але і для прикраси ділянки завдяки своєму рясному раннього цвітіння і яскравого плодоношення.

відео про степову вишню

Недоліки степової вишні

Не настільки тіньовитривала, як звичайна вишня, любить рости на освітлених сонцем ділянках. Плоди більш терпкі і кислі, ніж у звичайної або повстяної вишні.

Степова вишня є багаторічним чагарником і може рясно плодоносити протягом п’ятнадцяти років, однак для цього необхідно посадити її у відповідному місці і забезпечити належний догляд.

Перш за все, слід вибрати місце для посадки саджанця: бажано, щоб кислотність грунту була близька до нейтрального рівня, а сама ділянка не був затіненим. Рекомендується садити кущову вишню на рівнинній ділянці, тоді весняні води не зможуть завдати непоправної шкоди коріння чагарнику.

Оскільки степова вишня прекрасно переносить посуху, вам не доведеться витрачати час і сили на регулярні поливи. Однак без уваги кустовую вишню залишати теж не варто. Щоб з року в рік збирати незмінно хороші врожаї, потрібно дотримуватися певних правил вирощування вишні.

Кущова вишня або степова: особливості вирощування та догляду

Рекомендується садити кущову вишню на рівнинній ділянці

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Кущова вишня або степова: особливості вирощування та догляду

Основний догляд за кущовий вишнею включає в себе:

  • регулярне розпушування грунту для забезпечення постійного надходження кисню до коріння рослини;
  • видалення всіх зростаючих поблизу бур’янів, які забирають поживні речовини у чагарнику;
  • внесення добрив і підгодівлі кілька разів за сезон. Кущова вишня любить суперфосфатні добрива (зазвичай вносяться восени), деревну золу та інші мінеральні добавки, що забезпечують їй хороший розвиток і зростання плодів;
  • 2-3 поливу за сезон-корисно буде полити кущову вишню після цвітіння, а також під час росту плодів, щоб вони змогли насититися необхідною вологою. Зручно поєднувати поливи з підгодівлею чагарнику;
  • для правильного формування чагарнику необхідна своєчасна обрізка вишні кущовий, яку необхідно починати ранньою весною;
  • регулярне обприскування і лікування кущової вишні від садових шкідників і небезпечних хвороб, яким вона сильно схильна на всіх етапах росту і розвитку (особливо страшною напастю є коккомікоз, здатний викликати пожовтіння і передчасне опадання листя).

Кущова вишня або степова: особливості вирощування та догляду

Важливо також правильно підібрати сорти кущової вишні

Важливо також правильно підібрати сорти кущовий вишні. Так, самим зимостійким вважається сорт морель, не боїться коккомикоза курчатовская вишня, відрізняється стійкістю до хвороб вишня ашинская, а високою врожайністю славиться сорт болотовская.

Що потрібно врахувати при обрізанні кущової вишні

Одна з найважливіших процедур, яких потребує як звичайна вишня, так і кущова вишня, — обрізка гілок у весняні та осінні місяці. Обрізка вишні дозволяє не тільки сформувати крону, щоб було зручніше доглядати за чагарником і збирати плоди, але також має великий вплив на загальний стан рослини, його розвиток, стійкість до хвороб і на врожайність.

При обрізанні кущовий вишні майте на увазі, що плодоносить вона тільки на пагонах, які виросли в минулому році. На формах першої групи букетні гілочки у степової вишні якщо і з’являються, то в дуже незначній кількості. Квітки, зібрані в суцвіття, розпускаються з нирок, які утворюються по всій довжині однорічної гілки.

Починати обрізку степової вишні слід з першого ж року після її посадки і обов’язково приділяти час санітарної і формує обрізку щороку, поки чагарник здатний плодоносити. Так ви забезпечите своїй кущовий вишні хороший розвиток, зміцните чагарник і значно продовжите термін його плодоношення, та й на якості плодів регулярна обрізка гілок позначиться найсприятливішим чином.

відео про обрізку вишні

Особливості обрізки вишні кущовий:

  • при весняному та осінньому догляді за кроною обов’язково вирізаються всі сухі і хворі гілки.
  • укорочення гілок у степової вишні проводять тільки в разі формує або омолоджуючої обрізки.
  • при проведенні формує обрізки у степової вишні в російських кліматичних умовах рекомендується формувати низкоштамбовую або кустовую крону. Для цього обрізають верхівку втечі продовження і викликають утворення бічних пагонів внизу чагарнику. У нижній частині кущовий вишні гілки повинні розташовуватися через кожні 3-8 см, а всі зайві пагони вирізують.
  • якщо у звичайної вишні для формування крони залишають три-чотири основних гілки, то у степової різновиди – не менше п’яти гілок, щоб вийшов розлогий багатостовбурний кущ. Надалі потрібно буде лише проріджувати пагони всередині куща, щоб не допускати його загущення.
  • коли довжина приростків у степової вишні зменшується, і стовбури куща починають старіти (приблизно через сім років), пора зайнятися омолодженням чагарнику, поступово вирощуючи нові стовбури з кореневої порослі і вирізаючи старі.
  • кущову вишню можна омолоджувати за рахунок стеблових нащадків, які в міру відмирання гілок утворюються з придаткових бруньок, що ростуть на підземних стеблах. Ці стеблові нащадки добре ростуть і плодоносять, повноцінно замінюючи втрачену частину крони.

Кущова вишня або степова: особливості вирощування та догляду

Кущову вишню можна омолоджувати за рахунок стеблових нащадків, які в міру відмирання гілок утворюються з придаткових бруньок

Обрізка вишні восени-основні рекомендації з відео

&1&

Обрізка вишні восени не вимагає від садівника такої ж уважності і продумування кожної дії, як обрізка яблуні або груші. Багато хто навіть впевнені, що обрізати вишневі кущі зовсім необов’язково, оскільки вони справно дають плоди з року в рік, незалежно від того, доглядають за ними чи ні. А хтось свідомо відмовляється від осінньої обрізки, вважаючи, що тим самим тільки зашкодить врожаю і знизить стійкість вишні до зимових морозів.

Осіння обрізка вишні: в які терміни, що і для чого обрізати

Звичайно, велика спокуса пустити все на самоплив – росте ж у інших садівників вишня сама по собі, а у вас в осінні місяці і без того знайдеться чимало важливих справ на ділянці. Проте, проводити цю процедуру обов’язково варто, адже так ви зможете помітно збільшити урожай, продовжити життя дерева і знизити ризик розвитку хвороб на вишні, а значить, позбавите себе від зайвого клопоту в майбутньому.

Як би не запевняли вас у зворотному досвідчені садівники, знайте, що кісточкові дерева, включаючи вишню і черешню, однаково потребують і весняної обрізки, і в осінній.

відео про обрізку вишні

Терміни, які підходять для обрізки гілок, визначаються відповідно до кліматичної зони і можуть варіюватися від 10-х чисел вересня до останніх чисел листопада. Головне правило-обрізати гілки, коли вишня вже перебуває в стані спокою, але при цьому не чекати настання морозів. Після опадання листя кісточкові дерева можна підрізати тільки в південних регіонах.

Висаджені саджанці в першу ж осінь обрізати не слід, так як в місцях зрізів незміцніле молоде деревце ризикує вимерзнути. А ось в подальшому осіння обрізка вже знадобиться, особливо в санітарних цілях, так як за сезон якісь гілки можуть виявитися пошкодженими або ураженими хворобами, або просто висохнуть і будуть заважатися.

Санітарна обрізка вишні в осінні місяці має на увазі зрізання з подальшим спалюванням всіх сухих, хворих, пошкоджених гілок. Місця зрізів на вишні обробляються садовим варом.
&1&

Терміни, які підходять для обрізки гілок, визначаються відповідно до кліматичної зони

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&