Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

174

Цикас, саговник або сагова пальма-домашнє і оранжерейна рослина, яке зачарувало багатьох любителів флори своїм романтичним доісторичним виглядом і порівняльної невибагливістю у догляді. Воно має товстий задерев’янілий стовбур, кора якого схожа на панцир, і розлогі гілки-листя, що ростуть на його верхівці і нагадують не те пальму, не те папороть. За свій екзотичний і одночасно респектабельний зовнішній вигляд, а також простий умови вирощування саговник став частим гостем в приймальних компаній, в офісах, зимових садах і, звичайно, в квартирах.

Зміст

  • Він росте на землі з часів мезозою
  • Купуємо саговник
  • Різноманітність видів саговой пальми

    • Фотогалерея: можливе забарвлення листя домашнього цикаса революта
  • Таблиця: умови для саговника в залежності від сезону
  • Нюанси догляду

    • Коли і чим удобрювати
    • Правила поливу
    • Періоди активного росту і спокою
  • Як пересадити саговник, в тому числі молодий або новий після покупки

    • Ґрунт
    • Процес пересадки
  • Чому виникають проблеми і як потрібно реанімувати квітка

    • Таблиця: пожовкле листя, м’яка шишка і інші наслідки помилок у догляді
    • Таблиця: причини і лікування уражень цикаса
  • Розмноження цикаса

    • Як проростити насіння
    • Як виростити цикас, обрізавши молодий втечу
  • Відгуки квітникарів
  • Відео: особливості вирощування саговника

Він росте на землі з часів мезозою

Цикас, або саговник, дуже популярний серед квітникарів-професіоналів. Багато хто вважає його пальмою, але це невірно. Залишки цих рослин були знайдені вченими на території сучасної азії (від індії до японії). Багатьох представників саговників, звичайно, сьогодні в природі вже немає, цей біологічний рід за рахунок своєї невибагливості залишився на землі.

Родовід цикаса тягнеться своїм корінням в далеку мезозойську еру. Родичами цієї рослини вважаються стародавні папороті за схожість в зовнішньому вигляді, а також хлорофітуми. Своїм зовнішнім виглядом молодий цикас нагадує папороть, доросла рослина вже більше стає схожим на пальму.

Свою назву рослина отримала завдяки тому, що жителі грецьких островів виготовляли з нього саго. Саго-крупа з крохмалю, який знаходиться під лусочками стовбура цикаса. Місцеві жителі вміли нейтралізувати токсичні властивості рослини, тому видобувається ними крохмаль став цінним харчовим продуктом.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Незважаючи на свій зовнішній вигляд, саговник є родичем доісторичних папоротей, а не пальм

Цикас насправді відноситься до хвойних рослин.

У порівнянні з багатьма справжніми пальмами, доглядати за саговником простіше. Тому, приділивши йому трохи уваги і оточивши турботою, ви отримаєте красеня-довгожителя, неквапливо зростаючого і приносить в будинок умиротворення і затишок.

Саговник досить повільно зростає, зазвичай більшість екземплярів додають за рік всього 1 новий лист. Але кожен лист живе дуже довго-від 3 до 10 років.

Цікаво, що цикас є двостатевим рослиною. Але відрізнити чоловіче рослина від жіночого можна тільки після того, як утворюється шишка. У жіночого екземпляра вона схожа на капусту і саме на ній дозрівають насіння. Чоловіча ж шишка досить велика і висока, на ній визріває пилок.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Шишка жіночого саговника (ліворуч) і чоловічого (праворуч)

Варто відзначити, що цикас отруйний. Нейротоксини, що містяться у всіх частинах квітки, можуть викликати сильне отруєння при попаданні в шлунок. Тому розташовувати квітка в квартирі потрібно таким чином, щоб діти або домашні вихованці не могли до нього дістатися.

Доглядати за рослиною слід в рукавичках.

Купуємо саговник

Ті, хто вирішив обзавестися саговниковой пальмою повинні знати, що задоволення це не з дешевих. Вартість її починається від 2,5 тисяч рублів за молодий втечу. Чим старше рослина і більше його висота, тим вище вартість. Саговник висотою близько 35-40 см, що виріс таким за десяток років, обійдеться близько п’яти-семи тисяч рублів, а рослина трохи вище півметра буде коштувати вже в чотири рази дорожче. Офісні великі пальми можуть досягати вартості більше ста тисяч рублів.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Чим більше цикас, тим дорожче він коштує, це дуже дорога рослина

При покупці саговника зверніть увагу на стовбур: він не повинен мати пошкоджень. Сама рослина має виглядати здоровим, з листям без жовтизни і гнилі. Купувати найкраще саговник, який має не менше трьох листя.

Темні, сухі або підгниваючі плями, висушені загнуті листя-сигнал хворого рослини, яке може незабаром після покупки загинути.

Різноманітність видів сагової пальми

Рід цикас належить до сімейства саговникових, серед якого розрізняють близько двох десятків різновидів. Одомашнений саговник, до якого ми звикли — це тільки один вид цього чудесного рослини. Назва йому-цикас революта (cycas revoluta) або саговник поникаючий, відігнутий, відвернутий. Батьківщиною такого саговника є японія. В даний час він росте на території від індії до японії, в індонезії та африці, на австралійських островах.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Цикас революта-єдиний різновид для вирощування в домашніх умовах

У свою чергу цикас революта має кілька найпопулярніших серед любителів кімнатних рослин різновидів:

  • цикас дімплофоліолум (diplofoliolum) полюбився квітникарям своїм пишним виглядом. Його листя має роздвоєну форму, що надає додатковий обсяг рослині;
  • гібридний сорт варіегата (variegata) порадує око незвичайною листям строкатого кольору, це робить рослину неповторною;
  • золотий красень — цикас альба (alba) даруватиме радісний настрій своїми яскравими фарбами. Забарвлення листя має переходи від світлого жовтого кольору до насичено-золотого, який з часом зростання листа стає зеленим;
  • сорт цикаса корругата (corrugata) дуже рідкісний, його строкате листя має вертикально смугасте забарвлення.

Фотогалерея: можливе забарвлення листя домашнього цикаса революта

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому доміцикас з молодим листям світло-зеленого кольоруСагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому доміцикас зі світло-зеленими кінчиками листяСагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домістрокатий цикас варіегатаСагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому доміцикас з жовтими кінчиками листя

Таблиця: умови для саговника в залежності від сезону

сезонлето/весназіма / осеньосвітленняяскравий розсіяний сонячне светтребуется додаткове освітлення. Можна використовувати лампу денного світла 36 вт.вологість від 50 до 80%, підтримується обприскуванням рослини 1-2 рази на добу

  • необхідно обприскування не менше 2 разів на добу для підтримки не менше 50% вологості.
  • через початок опалювального сезону повітря стає занадто сухим для саговника, варто додатково встановити поруч зволожувачі повітря або судини з водою.

температуралучшая температура — від +22 °с до +26 °с

  • помірна температура (від +12 °с до +17 °с).
  • не можна ставити на холодне підвіконня або підлогу.
  • занадто тепле повітря від батарей може стати причиною скидання листя.

розташування

  • на відкритому повітрі, в півтіні, без протягів.
  • у будинку: молоді рослини на південному вікні, підрощені — поруч з ним.

вікна, які виходять на південь і південний західполівобільний, 1-2 рази на тиждень, 1 раз в 10 днів

Нюанси догляду

Для успішного вирощування саговника важливо чітко дотримуватися ряду правил по догляду за ним. Саговник стійкий до посухи, йому близький жаркий клімат. Для цикаса більш небезпечний надлишок вологи, ніж її нестача. Літня спека допомагає максимально відтворити умови, схожі на природні. Взимку ж від нестачі тепла рослина може виснажитися і загинути.

Коли і чим удобрювати

Підгодовувати цикас слід під час активного росту. Цей період припадає на весняно-літній сезон. Раз в 14 днів необхідно вносите будь пальмове добриво. Головне, щоб до його складу не входили солі магнію і кальцію.

Взимку вносити добрива не слід.

Правила поливу

Поливають саговник м’якою водою кімнатної температури. Водопровідна вода занадто жорстка, тому її необхідно відстояти протягом 2-3 днів.

Полив потрібно рясний, але досить рідкісний. При цьому слід дотримуватися певних правил. Поливають саговник таким чином, щоб повністю намок весь його земляний кому. Приблизно через 30 хвилин після цього надлишки води з піддону зливають.

Незалежно від пори року, не можна потрапляти водою на шишку і стовбур рослини. Якщо їх залити, цикас може загнити.

Періоди активного росту і спокою

Весна і літо знаменуються активним ростом квітки. У цей час важливо забезпечити йому максимальну освітленість. Можна винести горщик з квіткою в сад, якщо є така можливість. Це сприяє загартуванню рослини і благотворно впливає на його зростання.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Коли цикасу навесні і влітку не вистачає світла, нові листя схожі на надмірно витягнуті» вуса »

При розташуванні квітки біля вікна важливо стежити, щоб сонце не спалило йому листя. Уникнути цього можна, якщо створити невелику тінь за допомогою штори або жалюзі.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Пряме літнє сонце залишає на листках саговника опіки

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі
Повітря потрібно зволожувати за допомогою обприскування не рідше одного разу на добу, тому що саговник боїться перепаду температур і не любить сухе повітря від опалювальних приладів.

Як пересадити саговник, в тому числі молодий або новий після покупки

Щорічна пересадка потрібно тільки молодим рослинам, що знаходяться в стадії активного росту. Щовесни цикас, який не досяг віку 5 років, варто акуратно перевалювати в новий горщик, за розміром на 2-3 см більше попереднього.

У тісних високих судинах ця рослина відчуває себе більш комфортно і росте краще, ніж в просторих. Тому більш кращі горщики, що мають велику висоту, ніж ширину.

Починаючи з п’ятирічного віку, саговнику потрібна рідкісна пересадка: один раз в п’ять років. Коли процес пересадки для масивних дорослих рослин вже неможливий, просто замінюється невелика кількість грунту, що знаходиться нагорі: приблизно 5-8 см.

Пересадка проводиться навесні або влітку, але якщо цикас в цей період обзавівся новими листом, то краще відкласти пересадку на 1-2 місяці.

Грунт

Найкраща земля для цикаса — нейтральна або слабокисла. Щоб самостійно приготувати необхідний субстрат, потрібно змішати в однакових пропорціях дернову землю, перегній і пісок. Далі потрібно додати трохи деревного вугілля. Якщо земля вийшла занадто пухкої, можна доповнити її невеликою кількістю суглинистой землі для обважнення.

Хороша водо — і повітропроникність грунту-запорука здорового рослини. Тому до складу грунту можна додати великий перліт. Крім того, якісний дренаж дозволить уникнути застою води і загнивання кореневої системи саговника.

Цикасу підійде і готова грунтосуміш для пальм, в яку доданий дренаж.

Процес пересадки

Пересаджувати саговник слід акуратно, дотримуючись таких правил:

  1. перший етап пересадки полягає в обрізку старих або пошкоджених листя.
  2. витягуючи рослину з горщика, важливо не порушити цілісність кореневої системи. Тому слід залишити кому землі недоторканим, інакше пошкодження кореня може сприяти загнивання.
    Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

    Земляний кому цикаса не можна порушувати

  3. на дно горщика в обов’язковому порядку укладають дренаж з керамзиту, колотої цегли, гранітної крихти. Зверху присипають невеликим шаром грунту.
  4. у горщик встановлюють саговник і присипають грунтом.при цьому важливо простежити за тим, щоб шишка перебувала вище рівня грунту.

Чому виникають проблеми і як потрібно реанімувати квітка

Саговникова пальма не вимагає особливої уваги по відношенню до себе. Але іноді навіть при ретельному догляді квітникарі помічають, що цикас в’яне і чахне. Виною тому найчастіше бувають помилки при вирощуванні.

Таблиця: пожовкле листя, м’яка шишка та інші наслідки помилок у догляді

проблемапричинарешение проблемизагнивание шишкизастой води в горшкечасто призводить до загибелі рослини.

  • забезпечити помірний полив;
  • використовувати горщики з дренажними отворами;
  • видаляти надлишки вологи з піддону.

загнивання кореневої системизастой вологи в грунті

  • в якості профілактики застосовують хороший дренаж: додавання в грунт деревного вугілля, піщаної складової або перліту.
  • при пересадці загнили коріння видаляють, присипаючи зрізи товченим вугіллям.

пожовкли або висохли кінчики листківнедостаток вологи і / або недолік освітлення

  • збільшити вологість повітря;
  • поліпшити полив;
  • можна влаштувати рослині душ, закривши горщик з грунтом пакетом.

при нестачі світла, особливо взимку, використовуйте лампукончікі листя побурелінедостаток вентиляцііпоменять місце для рослини на другоеразмягчілась верхня частина стовбура, листя буріють і опадаютгніеніесрезать здорові живці, замочити на 5 хвилин в фунгіциді, підсушити і спробувати виростити з них нові растеніялистья стали коричневіізбиток удобренійпромить грунт: поставити горщик у ванну і рясно полити декількома літрами води, даючи стікати надлишкам влагіожогі від солнцапереставіть в полутеньзакручіваются лістьяслішком сухе повітря і/або землячаще обприскувати рослина/ частіше поліватьне ростуть нові лістьявозможно, не вистачає удобренійстоїть враховувати, що листя ростуть повільно, але якщо їх зростання відсутня взагалі, підгодуйте растеніеопадают листя

  • сильний полив;
  • зайве добриво;
  • надлишок лугу в грунті;
  • невірно підібраний склад грунту.
  • виливати відразу зайву воду з піддону, стежити за поливом.
  • використовувати правильний склад грунту.

гниль на верхівці стебла, жовтіє верхівка стебла, вода на стеблі рослини

  • при поливі не допускати попадання води на стебло.
  • обприскувати тільки листя.

Якщо пожовкли тільки нижні листи, не варто турбуватися. Це природний процес оновлення зеленої маси. Коричневі засохлі листи необхідно просто видалити з рослини.

Борошнистий червець, щитівка, трипси і павутинний кліщ — це основні шкідники саговника. Для боротьби з ними використовуються інсектициди. Перед обробкою рослини виявлених шкідників потрібно змити губкою, змоченою в мильному розчині. Профілактикою є постійний огляд рослини і зволоження повітря.

Таблиця: причини і лікування уражень цикаса

хвороби і шкідники ознаки фактори появленіямери борьбикорневая гниль

  • коричневі плями на листках,
  • побуріння листя,
  • цвіль на коренях.
  • низька температура повітря,
  • важкий грунт,
  • надмірний полив.

відновити рослину практично неможливо, його ліквідують, здорові листя можна залишити як живці для вирощування нового цикаса.щитівка

  • бурі бляшки на листках,
  • засихання і опадання листя,
  • липкий наліт.

сухість повітря

  • видалити шкідників з квітки, протерти листя спиртом, повторити огляд через два дні і оглядати рослину на предмет повторного зараження ще протягом тижня.
  • якщо ручна обробка не дала результату, можна використовувати препарати, наприклад, карбофос (15 крапель на літр води).

борошнистий червецбілі плями або ватоподібні крупинки на листяхсухість воздухаудаліть комах ганчіркою, змоченою в спирті, обробити рослину і грунт препаратом на основі циперметрину. Через 5 днів обробку повторити.тляпонікшіе листя, комахи на звороті лістьевпередается від заражених растенійпомогает розчин з фосфором, обробку потрібно повторити тричі з періодичністю раз в тиждень.

Розмноження цикаса

Власники сагової пальми з часом хочуть розмножити його. Розмноження саговника можливо насінням і відростками — дітками. Цикас росте дуже повільно, тому кожен із способів є складним, копітким процесом, що вимагає терпіння.

Як проростити насіння

Отримати насіння в домашніх умовах малоймовірно, так як саговник будинку не цвіте, та й в разі цвітіння його було б нікому запилювати. Тому варіант вирощування цикаса з насіння можливий в разі їх покупки в спеціалізованому магазині.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

У домашніх умовах отримати насіння саговника практично неможливо, але їх можна купити

Вартість упаковки, в середньому з п’яти насіння саговника, варіюється від 300 до 500 рублів. При покупці варто врахувати, що насіння швидко втрачають схожість. Отримати сходи можна в насінні не старше місяця. Тому важливо звернути увагу на термін придатності, зазначений на етикетці.

Процедура посадки насіння:

  1. придбані насіння потрібно на добу потрібно занурити в теплу воду.
  2. коли час замочування пройде, їх акуратно перекладають в ємність з вологим перлітом і злегка притискають. Для пророщування потрібно підтримувати температуру в приміщенні не менше +25 °c.
  3. необхідно накрити посадки плівкою, створивши тепличні умови, і щодня провітрювати протягом п’яти хвилин.
  4. після появи першого листа квітка пересаджують в звичайний для цикаса грунт.

Проростання насіння саговника займає від півтора до трьох місяців.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Проростання насіння може зайняти 3 місяці

Як виростити цикас, обрізавши молодий пагін

При гарному догляді на саговнику починають виростати «дітки». Схожі на шишечки відростки утворюються на стовбурі дорослої рослини. При весняній пересадці їх можна відрізати і відсадити.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Діток саговник утворює тільки при гарному догляді

1 відросток готовий до відділення, коли він досяг розміру 7 сантиметрів. Відбувається це зазвичай протягом року, максимум двох років.

Послідовність дій при розмноженні дітками наступна:

  1. готові до брунькування відростки обережно зрізаються зі стовбура.
    Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

    Відросток акуратно зрізається від материнського стовбура гострим ножем під час пересадки

    Прогресувати, але жовті ділянки залишилися. Намагаюся регулярно обприскувати. Поливаю в міру підсихання землі, прочитала, що не терпить застою води біля коріння.

    Perfect dream

    Http://www.floralworld.ru/forum/index.php?topic=732.0

    У мене вдома 3 цикаси: величезний, середній і маленький. Найбільший нам подарували вже великим: шишка була приблизно 15 см у висоту і 10 см в діаметрі. Він вже 2 рази давав нові поверхи листя. Зараз ця квітка в діаметрі (з листям) приблизно 2 м! а довжина листа-близько 1,3 м. Шишка ж у висоту зараз близько 30 см, в діаметрі близько 20 см. Дуже великий. Коли в останній раз з’явився новий поверх листя, то вони росли прямо на очах. І довжина в 1,3 м виросла буквально за 10 днів. Другий квітка (середній) мені подарували маленьким. Він теж вже дав двічі нові поверхи листя. Зараз довжина листя близько 1 м.а третій (найменший) мені віддала мама. Вона залила цю квітку і у нього згнили практично всі корені. Я його звільнила від землі, відрізала всі гнилі коріння і 2 доби підсушувала в тіні, потім посадила. І ось через пару місяців дивлюся-нові листочки здалися! з усіх моїх квіток тільки один дає діток-середній. Мабуть, він жіночого роду. Я стала помічати що на ньому утворюються маленькі шишечки. Взяла одну і поглибила в горщик з фіалкою. Минуло близько півроку, я про нього забула, а потім стала фіалку пересаджувати і дай, думаю, викину цю шишку. Дивлюся — а вона дала корінці!!! квітка красивий, але якщо хочете його завести у себе вдома, то врахуйте, що йому потрібен простір. А в звичайній квартирі надати квітці 3-4 кв. М не кожен може. Так що він краще підійде для заміських будинків.

    Vergo

    Http://irecommend.ru/content/tsvetok-lyubyashchii-prostor

    Півтора роки тому я теж купила цикас, ну дуже він мені подобається. У книзі вичитала, що це одне з найбільш медленнорастущих квітів, і я приготувалася чекати по одному листу в рік, але якого було моє здивування, коли з серединки (а не з боків, як я думала) бульби (назву його так) полізли аж 3!!! листа!!! і що найцікавіше, вони виросли за 2 тижні повністю, випереджаючи в розмірі старе листя вдвічі минулого літа, я його виставляла на свіже повітря на літні місяці, і я наївна все чекаю продовження дива в цьому році, але поки навіть натяку немає, а самі листя за ці півтора року, якщо і виросли, то тільки на 2 мм, але я все одно продовжую його любити 😉 так що чекайте, і у вас буде свято!

    Oxv

    Http://forum.bestflowers.ru/t/cikas-uxod-podsvetka-poliv-udobrenija-peresadka-ukorenenie.77280 /

    Хочу розповісти історію свого цикаса. Росте він у мене більше 5 років. Роки 4 тому пересаджувала і сильно потягнула з горщика. Шишка тріснула, причому дуже сильно. Почали жовтіти вайки. В результаті обрізала все вайки, дивлюся все одно загинається 😕 викинула у відро. Мама з відра дістала, нічого мені не сказала і посадила знову. В результаті оклемался, навипускав нових вайок і ось ростемо. Дуже живуча виявилася растень.

    Raduzhnaya

    Http://forum-flower.ru/showthread.php?t=85

    Цикас у мене вдома, давно хотіла, ось і купила-рік тому! і було незрозуміло, живий він чи штучний — жодного листочка не давав, і тільки днями випустив 4 стріли і з середини ще 3 або 4 лізуть! ура!!!! нарешті!

    Ardi&alice

    Http://woman.obovsem.com/index.php?act=st&f=36& t=1215

    Відео: особливості вирощування саговника