Як виростити мандарин на присадибній ділянці

55

Мати на своїй ділянці мандарин мріє практично кожен садівник, проте більшість відмовляються від вирощування, помилково вважаючи, що в помірних кліматичних умовах рослина не буде плодоносити, а то і зовсім не приживеться. Однак про те, як виростити мандарин вже знають багато дачники, які не бояться експериментів і це знання дає свої плоди у вигляді стабільного врожаю ароматних цитрусових до нового року.

Підготовка матеріалу до посадки

Оптимальніше всього вирощувати мандарин з кісточки. Справа в тому, що далеко не завжди саджанці, які реалізуються на ринках, володіють достатньою життєздатністю, але ж від того, наскільки сильним буде дерево до моменту висадки в грунт залежить його виживаність і можливість плодоношення. Тому слід посадити кілька насіння, щоб забезпечити себе декількома саджанцями. Насіння краще брати від карликових сортів, наприклад від щепленого на інжир абхазького «міксу». Дуже добре підходить сорт robinson.

Як виростити мандарин на присадибній ділянці

Оптимальніше всього вирощувати мандарин з кісточки

Перші три роки саджанець витримується в домашніх умовах — його регулярно поливають, удобрюють, досвічують і протирають від пилу. Настільки «тепличні» умови в процесі початкового росту і розвитку дають не тільки потужну кореневу систему, але і не менш сильний стовбур.

В останній перед висадкою рік дерево піддається загартовуванню — в теплу пору року з невеликим добовим коливанням температури (в межах 7…10 градусів) мандарин виставляється на балкон, в інші дні «живе» під відкритою кватиркою аж до моменту, поки на вулиці не почнуться тривалі заморозки. Але при загартовуванні є ризик загибелі рослини, тому доведеться регулярно контролювати його «самопочуття» — при переохолодженні листя саджанця почне злегка в’янути, тьмяніти. Ознака ж того, що загартовування вдалося — соковитий колір листя, її виражена форма і фактура.

Останню зиму перед висадкою в грунт рослина проводить в прохолодному, але не холодному місці — це буде фінальний етап загартовування.

Підготовка до висадки

Коли мова заходить про те, як виростити мандарин в саду, запорукою успіху слід вважати правильний вибір місця для посадки деревця. Воно повинно бути:

  • на сонячній стороні;
  • приховано з усіх боків від вітрів, особливо з північного напрямку;
  • знаходиться далеко від перезволожених місць.

Як виростити мандарин на присадибній ділянці

Запорукою успіху слід вважати правильний вибір місця для посадки деревця

1. Найзручніше для висадки мандарина застосовувати траншейний метод. Для цього в грунті викопується траншея глибиною ~1000мм і шириною 1500мм. Далі все дно необхідно засипати родючим грунтом з азотними і калійними добривами на висоту в 200-300мм. Потім на дні траншеї з кроком в 4000мм викопуються лунки глибиною 400мм і діаметром 500 мм, які заповнюються сумішшю перегною, гною і землі в пропорції 5/1/5, на кожен «літр» суміші додається третина склянки золи. Стінки траншеї зміцнюються дошками.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як виростити мандарин на присадибній ділянці

відео про те, як виростити мандарин

Поверх траншеї споруджується двосхилий каркас висотою 1000-1200мм, на який потім буде натягуватися плівка і покривний матеріал. Каркас повинен мати отвір для входу, оскільки за мандарином в умовах наших широт необхідний належний догляд. Плівка і покривний матеріал накладаються з таким розрахунком, що спочатку йде покривний матеріал, і тільки потім плівка. Це необхідно для підтримки температурного режиму і перешкоджання зайвого перезволоження.

Траншею обкопують водовідвідними канавами.

Пересадка в траншею

Пересадити мандарин на дачу слід навесні, проте робити це потрібно тільки тоді, коли грунт досить прогріється і температура стабільно позитивна, тобто в середині-кінці травня. У підготовлену лунку поміщається дерево, акуратно витягнуте з горщика. При висадці слід звернути увагу на корінці — якщо якісь з них виявилися пошкоджені, то їх відразу ж необхідно замазати грязьовим бинтом. Для того на шматок чистого марлевого бинта наноситься земля з горщика, потім вона рясно змочується водою, після чого пошкоджений корінець замотується в бинт (1-2 обороту).

Як виростити мандарин на присадибній ділянці

Після висадки рослина рясно поливається теплою водою

1. Від каркаса варто спустити невеликий шпагат, яким охоплюється дерево в середині стовбура. При охопленні варто бути гранично обережним, оскільки навіть невелике пошкодження кори може викликати передчасну загибель рослини.

Після висадки рослина рясно поливається теплою водою.

Догляд за мандарином

Догляд за мандарином на садовій ділянці досить-таки копіткий:

  1. добрива в перший рік не вносяться, починаючи з другого виробляються дві підгодівлі — в період початку цвітіння і друга-пізньої осені.
  2. оскільки дерево теплолюбна доведеться стежити за температурним режимом всередині траншеї: при температурі понад +25 градусів покривний матеріал і плівка знімаються. При температурі від + 15 до +25 використовується тільки покривний матеріал. При температурі менше +15 градусів і похмурої погоди використовується і плівка, і покривний матеріал.
  3. полив. Цілком допустимо полив з інтервалом 2-8 разів на місяць (в залежності від вологості грунту в траншеї), листя варто обприскувати частіше — 1-2 рази на тиждень. Використовується для поливу і обприскування тільки чиста вода температури навколишнього середовища або вище на 1-2 градуси. Починаючи з жовтня і до кінця квітня рослина не поливається.
  4. скелетування. Формування полягає в підрізанні пагонів, коли ті доходять до каркаса, а також проріджуванні стовбурових пагонів, залишають тільки найсильніші.
  5. збір врожаю проводиться в період з листопада по грудень, навіть якщо плоди ще недостатньо визріли

Як виростити мандарин на присадибній ділянці

Збір врожаю проводиться в період з листопада по грудень

Зимівля рослини

Зимує мандарин під багатошаровим укриттям: спочатку стовбур і крона вкриваються дрантям, потім ялиновим гіллям і слідом — знову дрантям. Навколо дерева по контуру крони викопується траншейка глибиною в третину багнета лопати, в яку закладається суміш гною і перегною в пропорції 1 до 1. Поверх плівки каркаса укладається мішковина в 2-3 шари, яка потім прикривається дерев’яними щитами. При малосніжних зимах каркас слід закидати снігом.

відео про вирощування мандарина