Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

176

Рішення про розведення свиней прийнято, приміщення для них підготовлено, ви вже вивчаєте пропозиції, де можна вигідно купити свиноматку або порося… А обдумали ви одне з головних питань: чим годувати свиней і як робити це правильно? адже будь-якому свинареві хочеться по можливості уникнути високих витрат на корм, при цьому домогтися гарного приросту маси тварин і відмінної якості свинини.

Зміст

 • Чим годувати свиней: базові корисні поради
 • Особливості годування, режим харчування і раціон: що можна і не можна давати тварині
 • Як і чим годувати домашніх свиней різного віку

  • Годування в молочний період
  • Дорощування підсвинків в домашніх умовах
  • Раціон на відгодівлю, щоб швидше набирали вагу
  • Годування кнурів і свиноматок: як правильно?

Чим годувати свиней: базові корисні поради

Перш ніж приступити до закупівлі кормів, вам потрібно визначитися:

 • якого віку свиней ви збираєтеся купувати? раціон годування свиней багато в чому відрізняється від раціону поросят, а свиноматкам і зовсім необхідний різний корм в різні місяці вагітності.
 • маєте в своєму розпорядженні ви достатніми грошовими коштами, щоб постійно купувати заводський комбікорм, або мають намір самі готувати корм?
 • чи будете ви купувати зерно або хочете обійтися травою, коренеплодами зі свого городу і харчовими відходами з кухні?
 • чи зможете ви забезпечити свиней якісними преміксами та мінеральними добавками?

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

При сухому годуванні обов’язково потрібно вдосталь поїти тварин, інакше почнуться запори, і сповільниться приріст маси

Звичайно, на збалансованому комбікормі, присмаченому вітамінними добавками, вам вдасться швидше домогтися бажаного результату і отримати якісне смачне м’ясо, ніж при годуванні харчовими відходами і коренеплодами.

відео про корм для свиней

Особливості годування, режим харчування і раціон: що можна і не можна давати тварині

Оскільки у свиней однокамерний шлунок, їм складніше, ніж великій рогатій худобі, перетравлювати корми, що містять клітковину. У зв’язку з цим раціон свиней повинен здебільшого складатися з екструдованих, концентрованих кормів, а соковитих зелених і грубих кормів має бути менше.

Ви можете віддати перевагу традиційне вологе годування, яке включає в себе мішанки з харчових відходів, овочів, вареної картоплі, трави і зерна, або вибрати годування свиней сухим кормом: подрібненими зерносумішами з додаванням горохової муки, макухи і вітамінно-мінеральних добавок. При сухому годуванні обов’язково потрібно вдосталь поїти тварин, інакше почнуться запори, і сповільниться приріст маси.

Сухий тип годування вимагає менше трудовитрат-вам не доведеться двічі в день варити овочі і носити важкі відра з мішанкою, достатньо лише роздрібнити заздалегідь зерно, змішати з іншими компонентами і видати кожній свині свою норму. Гній у свиней на сухому годуванні не має різкого запаху і вже через рік придатний до використання в городі (на вологому харчуванні – через пару років). Ростуть поросята на сухому годуванні краще, тому, якщо ви сприймаєте свиней не як вмістилище відходів з кухні, а як вигідне вкладення коштів, вибирайте сухий корм для свиней.

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Згодовувати зерна свиням слід в розмеленому вигляді, оскільки так вони краще перетравлюються

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Важливі тонкощі:

 • згодовувати зерна свиням слід в розмеленому вигляді, оскільки так вони краще перетравлюються. Цільні зерна давати свиням просто неекономічно-тварини їх погано пережовують, в результаті велика частина зерен в неперетравленому вигляді виділяється разом з калом.
 • картоплю дають у вареному вигляді, попередньо обов’язково промивши бульби від бруду. Воду з-під вареної картоплі давати не рекомендується.
 • в якості вітамінної добавки невелику кількість коренеплодів згодовують сирими, а в якості основного корму у великій кількості – вареними.
 • корми потрібно давати рівно стільки, скільки їсть свиня за один прийом, особливо це стосується мішанок, які швидко закисають. Нез’їдені залишки корму під час наступного годування не використовують.
 • у зернових кормах багато вуглеводів, але мало білка. Щоб забезпечити свиней протеїном, необхідно давати зернобобові культури, кормові дріжджі, макухи, рибне борошно (рибу не варто), обрат, м’ясо-кісткове борошно, знежирене молоко.

Як і чим годувати домашніх свиней різного віку

раціон годування і режим харчування свиней залежить від безлічі факторів: породи поголів’я, статі і віку тварин.

Годування в молочний період

Поросят-сосунів привчають до корму з п’ятого дня життя, коли у них прорізаються зуби. Згодовування підсмажених зерен кукурудзи (качани – поки ще занадто груба їжа), ячменю, гороху, пшениці, допомагає розвинути поросятам слинні залози і зубну систему. Також починають давати ацидофільну кисле молоко, щоб попередити шлунково-кишкові хвороби.  потім поросятам-сосунам включають в раціон спеціальні комбікорми з преміксами або ж дають крейду, деревне вугілля, кісткове борошно. З соковитих кормів, починаючи з 10 – ти денного віку, згодовують протерту сиру моркву, а пізніше-дрібно нарізану. Підростаючим поросятам дають буряк, гарбуз, комбінований силос в малих кількостях, трьох тижнів починають підгодовувати вареною картоплею.

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Поросят-сосунів привчають до корму з п’ятого дня життя, коли у них прорізаються зуби

Поросят віднімають від маток до півтора місяців, поступово привчаючи до певного годівлі-сухому або вологому. До часу відбирання поросят в раціоні маток знижують частку концентратів, прибирають соковиті корми і переводять на сухі корми, що призводить до припинення лактації. Разом з тим поросят підпускають до маток менше і рідше, збільшуючи підгодівлю. Через 10 днів поросят залишають в окремому від матері приміщенні і повністю переводять на звичайний корм три рази на добу.

Поросятам-от’емишам дають суміш концентратів, рибне борошно, знежирене молоко, соковиті корми, вітамінні корми (морква, сіно, комбінований силос) і мінеральні речовини. При цьому в зимовий період концентрати повинні складати 70% раціону, соковиті корми – 10%, борошно бобових культур – 5%, добавки тваринного походження – 5%.

Дорощування підсвинків в домашніх умовах

У період дорощування підсвинків від 20 кг до 50 кг у них формується кістяк і м’язова тканина, на яких потім відкладеться сало. Якщо цей період припав на літо, можна дешево і швидко відгодувати підсвинків за допомогою пасовищного утримання на молодій траві з додаванням кухонних відходів і концентратів.

Частина скошеної трави дається в свіжому вигляді, а частина дрібно рубається і запарюється гарячою водою під кришкою за дві години до годування. Перед годуванням в трав’яну масу додають пом’ятий теплий картопля і концентрати, можна ввести трохи хліба (залишки зі столу або зачерствілий), в результаті суміш за зовнішнім виглядом стає схожа на густий суп.

Раціон на відгодівлю, щоб швидше набирали вагу

Коли підсвинок досягає маси в 50 кг, починається період відгодівлі. В цей час раціон харчування свиней повинен бути максимально поживним, щоб за 3 місяці домогтися бажаної живої маси. З чого повинен складатися добовий раціон для швидкого зростання і яких норм годування свиней слід дотримуватися, ви можете дізнатися зі статті, присвяченої відгодівлі свиней в домашніх умовах.

відео про годування свиней

Годування кнурів і свиноматок: як правильно?

Кнурів слід годувати легкоперевариваемыми кормами, які не викликають ожиріння. Бажано, щоб їх раціон складався з 75% концентратів, 10% добавок тваринного походження і соковитих кормів, 5% трав бобових культур. Підійдуть пшеничні висівки, овес, ячмінна дерть, буряк, морква, знежирене молоко. Для збалансування раціону кнурів підгодовують вітамінними і мінеральними добавками.

Харчування свиней в перший період супоросності повинно включати в себе якісні різноманітні корми: зелену траву, концентрати, силос, картопля (не сирої), коренеплоди, трав’яне борошно, м’ясо-кісткове борошно і мінеральні добавки. Щоб свиноматка не відчував нестачу кальцію, потрібно додавати в її раціон крейду або вапняк. Рясного годування в перші місяці супоросності необхідно уникати, інакше підвищиться ризик смертності ембріонів. У другу половину супоросності частку соковитих кормів знижують, а за три дні до опоросу скорочують весь раціон на 30-40 %. Супоросной свині на весь період не можна давати сою. Після опоросу дуже важлива наявність завжди свіжої води і переважання в раціоні свіжих кормів і зелені.

Отже, питання про те, чим годувати свиней і як робити це правильно, вже не здається таким страшним? значить, сміливо беріться за справу, і нехай ваша ферма надалі зможе скласти конкуренцію місцевим свинокомплексам.

Самостійно виготовляємо теплицю з підручних матеріалів

&1&

Не завжди для побудови літньо — осінньої теплиці треба купувати дорогі матеріали. Дачники можуть цілком обійтися тим, що є в їх коморах, коморах і льохах. Давайте подивимося, як можна своїми руками зробити недорогу теплицю з підручних матеріалів: піддонів, пластикових пляшок, лози, металевої сітки та інших залишків матеріалів після проведення різних будівельних робіт.

Зміст

 • Підручні матеріали для будівництва теплиць: їх переваги і недоліки

  • Гілляччя