Внесень добрив

121

світлі плями з бурою облямівкою-ознаки септоріозуВнесень добривмахровість-дуже небезпечне захворюванняВнесень добрившанс захворіти антракнозом у пігмея нижче, ніж септоріозомВнесень добривкелишки іржі з подушечками суперечкаВнесень добривстебло, уражене туберкуляріозом, відмирає

Шкідники смородини

Слабке місце пігмея — це його часта поражаемость почковим кліщем, який до того ж є переносником небезпечних вірусних захворювань. Тому спостереження за станом нирок куща обов’язково.

Таблиця: нирковий кліщ та інші шкідники

шкідникописаніепрофілактикамери боротьбипочковий кліщналічіе кліща в нирках рослини проявляється в їх ненормальному великому розмірі округлої форми. Листя з таких бруньок дрібнішають і бліднуть. Врожайність знижується.

  1. поливання кущів смородини окропом ранньою весною. Температура води повинна бути приблизно 90 градусів.
  2. видалення і спалювання хворих нирок, а при інтенсивному ураженні кліщем, і гілок цілком.
  3. посадка поруч зі смородиною часнику і цибулі.
  4. використання здорових саджанців при посадці.
  1. обприскування куща вапняно-сірчаним відваром або опудривание колоїдної сірої за інструкціями до препаратів. Обробка проводиться двічі: на початку і кінці цвітіння.
  2. обприскування в період цвітіння настоєм протертого часнику (150 г на 10 л води).

листова галова попелиця довжина близько 2 мм. Комаха харчується соком листя. На уражених листках з’являються здуття (галли), вони згортаються і в’януть. Пагони з такими листям всихають.

  1. посадка поруч зі смородиною цибулі, часнику, петрушки, м’яти, відлякують самок попелиці.
  2. посадка кропу, чорнобривців, пижма, маргариток, деревію, що залучають природних ворогів попелиці: сонечок і златоглазок.
  3. обприскування листя настоями тютюну, деревної золи, цибулиння, кальцинованої соди, рідкого мила.
  4. знищення і спалювання пошкоджених пагонів і листя.

обробка карбофосом, новактіоном, актелликом за інструкціями до препаратів до розпускання бруньок і відразу після появи листя.смородина стеклянницабабочка стеклянница відкладає яйця в тріщини кори, а їх гусениці проникають в середину гілок і там знаходять собі прожиток. Гілки в’януть і відмирають.

  1. регулярне розпушування грунту.
  2. для знищення гусениць і лялечок стеклянницы в травні і червні посипати землю під кущами сумішшю золи, тютюну (по 200г), меленого перцю і гірчиці (по 1 ст.ложці). Норма витрати суміші 2-3 ст. Ложки на кущ.
  3. вирізання і спалювання хворих гілок. Своєчасне вирізання гілок старше 5 років.
  4. правильна, без залишення пеньків, обрізка смородини.
  5. відлякує стеклянницу запах бузини, тому сусідство з бузиною буде корисним для смородини.

обробка препаратами фитоверм, акарін або іскра по інструкції до них. Перша обробка при початку розпускання листя, друга через 2 тижні.чорносмородинний ягідний пильщиксамки шкідника відкладають яйця в зав’язь квітки, а личинки виходять з яєць, проникають всередину ягід і харчуються насінням. Ягоди стають ребристими, чорніють раніше терміну. Пильщик частіше атакує кущі смородини віком більше 10 років.збір і знищення хворих ягід. Спалювання опалого листя, розпушування грунту і видалення бур’янів.обробка препаратами амбуш або етафос за інструкцією до них після цвітіння.павутинний кліщ термін появи шкідника розміром до 0,5 мм-травень. На нижньому боці листя з’являються білі цятки-кладки яєць. Листя стає червонуватим, з нижньої поверхні в павутині.спалювання опалого листя, розпушування грунту і видалення бур’янів. Обприскування кущів мильним розчином-кліщ не любить підвищеної вологості і лужного середовища.

  1. обробка інсектицидами типу вофатокс до розпускання бруньок за інструкцією до препарату.
  2. обробка розчином колоїдної сірки за кілька днів до цвітіння.

огневкабабочки вогнівки відкладають яйця в зав’язь квітки, а вилупилися гусениці харчуються плодами. Грона смородини огортаються павутиною, стають червоного кольору і сохнуть.мульчування грунту або закриття її покривним матеріалом до цвітіння смородини.обробка препаратами карбофос або амбуш за інструкціями до них безпосередньо після цвітіння.

Які комахи загрожують пігмею-фото

Внесень добриввідмінності здорової і зараженої нирокВнесень добривздуття (галли) на аркушіВнесень добривсимпатична метелик стеклянница може завдати шкоди врожаюВнесень добривгусениця виїдає втечу зсерединиВнесень добривличинка пильщика харчується насінням ягодиВнесень добривпавутинні кліщі і результат їх роботиВнесень добривуражені вогнівкою грона смородини набувають червоного кольору і засихають

Збір і використання врожаю

Якщо літо видалося не екстремальним за погодними умовами, перші ягоди з пігмея можна зривати в початкових числах липня. Природно, що робити це треба в суху погоду.

Внесень добрив

Перша жменя пігмея може бути зібрана на початку липня

Ягоди смородини дозрівають не одночасно, збір врожаю може розтягнутися від трьох до шести тижнів. З доглянутого куща отримати 5 кг плодів цілком реально. Солодкий десертний смак ягід подобається більшості садівників, а особливо дітям. Так як сорт не дає сухого відриву ягоди, то використовувати її для продажу в комерційних цілях важко, транспортабельність невисока. Щоб все-таки довезти ягоду до міста, збирати її бажано кистями і транспортувати в просторій тарі. У холодильнику смородина пролежить тиждень, максимум дві.

Пігмей прекрасно підходить для традиційних заготовок з чорної смородини: варення, компотів, желе. Ягода солодка, тому цукру в заготовки можна додати поменше, ніж в кисло-солодкі сорти. Заморожені ягоди зберігають всі свої корисні властивості, тому розумно використовувати і цей спосіб заготовки.

Внесень добрив

Ласунам сподобається варення зі смородини пігмей

Щоб не було перезволоження.

  • горщик з квіткою помістіть у вологий торф або мох, на піддон з галькою або керамзитом і поливайте наповнювач (дно горщика не повинно стосуватися води).
  • поставте поруч широкі ємності з водою, акваріум, електрозволожувач повітря або кімнатний фонтанчик.
  • помірна, + 20-220 с. Бережіть від протягів. Ктенанта не переносить різких коливань температури.летоумеренная і трохи вище, +20-26 0с. Захищайте від спеки і перепадів температури.осеньзімахорошо освітлені місця, але далеко від прямого сонця. Додайте штучне підсвічування. Світловий день для ктенанти повинен тривати 14-16 годин.висока, 80-90%. Не ставте рослина поруч з приладами опалення.обприскуйте листя і стебла не менше 3 разів на тиждень.зволожуйте повітря всіма доступними способами.помірна, 18-200 с, трохи прохолодна. Нижче +15 не повинна опускатися.

    Про флораріум для кімнатної квітки

    Чим молодше ктенанта, тим вище повинна бути вологість повітря, помітили квітникарі. Мініатюрні різновиди теж більш вологолюбні, в порівнянні з високими. Красуні з тропічних боліт часто не вистачає вологи в квартирах, де повітря висушене опалювальними приладами. Їй подобаються тепличні умови, які можна створити у відкритому флораріумі, або акваріумному саду.

    Внесень добрив

    Ктенанта прекрасно себе почуває у вологому флораріумі

    Однак рослі ктенанти можна там вирощувати до певного віку, поки дозволяють розміри. А компактні медленнорастущие сорти стануть постійними мешканцями джунглів в акваріумі. Підберіть рослини з такими ж вимогами до умов і посадіть їх разом. Доглядати за ними майже не доведеться. Мешканці флораріума самі створюють мікроклімат, який їм до вподоби.

    Внесень добрив

    Компактні сорти ктенанти дуже добре ростуть у відкритому або закритому флораріумі

    Як зробити відкритий флораріум

    1. візьміть прозорий контейнер або акваріум.
    2. засипте дно дренажним матеріалом, зверху-пористим грунтовим субстратом.
    3. висадіть вологолюбні мініатюрні рослини.
    4. посадки зволожите, закрийте флораріум кришкою або просто склом.
    5. поставте його в тепле і світле місце, без прямого сонця.
    6. при появі конденсату провітрюйте міні-джунглі.
    7. раз на кілька місяців поливайте рослини і проводите прибирання в акваріумному саду.

    Внесень добрив

    Сусідами по флораріуму повинні бути рослини зі схожими вимогами

    Сусіди ктенанти по флораріуму

    Якщо ви вирішили посадити акваріумний або пляшковий сад, вибирайте рослини з однаковими уподобаннями. Разом з ктенантой можна посадити інші марантові, бегонію королівську (мелколістную), аїр, папороті, пеперомию, неанту красиву, пілею, фіттонію, кротони, рео.

    Самі мініатюрні ктенанти, наприклад сорт amagris, можна вирощувати в пляшковому садку, так іноді називають закритий флораріум. На відміну від відкритого (акваріумного) ємність беруть з досить вузьким шийкою, яке щільно закривається кришкою. Після посадки пляшковий садок поливають всього один раз, а потім закупорюють і не відкривають. Рослини живуть в замкнутій екосистемі, самостійно забезпечуючи себе повітрям і вологою. Сад в пляшці дуже оригінально виглядає, за ним не потрібно доглядати. Однак знадобляться смак і вправність, щоб мальовничо і акуратно розмістити зелених мешканців.

    Відео: майстер-клас з посадки флораріума

    Посадка рослини: грунт, горщик, дренаж

    Юні ктенанти рекомендують пересаджувати щорічно, дорослі — на вимогу, коли коріння немає місця для розвитку і рослина зупинило зростання. Пересадку проводять в теплу пору року: в травні або червні. Зазвичай з цією операцією поєднують розмноження рослини діленням кореня.

    Внесень добрив

    Ця ктенанта, можливо, виросла зі свого горщика і потребує пересадки

    Щойно куплений квітка слід пересадити, витримавши його пару тижнів в карантині. У магазинах їх містять в збідненому субстраті, щоб обмежити зростання. Тому постарайтеся прибрати цей грунт майже весь, але промивати коріння не треба, щоб не травмувати.

    Внесень добрив

    Після покупки дайте квітці час на звикання і потримайте його в карантині, а тільки потім пересаджуйте

    Ктенанте підійде широкий пластиковий горщик, трохи більше попереднього. Занадто об’ємний брати не варто, неосвоєна земля легко закисає. У рослини поверхневі коріння і глибина їм не потрібна. А пластик, в порівнянні з керамікою, краще зберігає тепло — це сподобається южанці-ктенанте.

    Тропічна красуня буде вдячна за поживну, пухку і слабокислу грунт. Варіанти складів:

    • готова магазинна суміш для марантових або азалій, збагачена розкришеним деревним вугіллям;
    • на 3 частини садової землі, півтори-торфу і одна піску;
    • порівну перегній, листова і торф’яна земля з додаванням невеликої кількості хвойної землі і шматочків деревного вугілля;
    • на 2 частини листової землі, одну — торфу, по півчастини перегною і піску, для легкості різаний мох сфагнум і соснову кору;
    • порівну листова земля, торф, пісок і різаний моху;
    • універсальна земля, 1/3 частини грунту для кактусів;
    • торф’яний субстрат, компост і листова земля в однакових частках.

    Протестуйте грунтовий субстрат напередодні посадки. Стисніть в кулаці жменю грунту, потримайте з хвилину, а потім розтисніть. Субстрат легко розсипався-значить, суміш приготовлена, як треба.

    Внесень добрив

    Великий горщик не потрібен навіть рослій ктенанте, у неї дуже скромна коренева система

    Пересаджуємо ктенанту

    1. простерилизуйте (прожарити або пропарьте) грунтову суміш і дренаж, горщик ошпарьте окропом.
    2. на дно горщика покладіть дренажний шар (великий керамзит або бита цегла, змішаний з річковим піском), він повинен зайняти приблизно ¼ обсягу .
    3. зверху дренажу насипте частину грунту, зволожите його.
    4. обережно вийміть рослину зі старого горщика, не порушуючи грудку землі з корінням.
    5. обстежте надземну частину, приберіть засохлі і хворі листочки.
    6. огляньте коріння, якщо є підгнилі, акуратно видаліть їх. При необхідності відокремте частину кущика для розмноження.
    7. перемістіть рослину в новий горщик.
    8. земляний кому поступово засинайте новим грунтом, ущільнюючи порожнечу між ним і стінкою горщика. В процесі трохи струшуйте ємність, щоб не залишити незаповнених ділянок.
    9. полийте злегка рослина, обприскати його і поставте в трохи притінене місце.

    Здорова спина без лікарів і ліків
    Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
    Брати участь!
    Внесень добрив

    Ктенанта, як і інші марантові, болісно переносить зміну горщика. Щоб їй допомогти, додайте в поливну воду раз в тиждень препарат для вкорінення (корневин, циркон, екогель). Можна обприскувати з дуже дрібного розпилювача розчином епін (на склянку води 2-3 краплі).

    Внесень добрив

    Після пересадки підтримайте рослину стимуляторами

    Про опору

    Більшість ктенант — рослі рослини. На довгих, іноді більше метра, і тонких трав’янистих пагонах розташовані дуже великі листи. Тому з часом кущ може негарно розвалюватися. Щоб ктенанта тримала форму, встановіть в горщику опору. Це може бути конструкція з магазину або самостійно зроблена. Наприклад, розмістіть по колу горщика бамбукові палички і з’єднайте їх гнучким дротом або мотузкою. Листю ктенанти не потрібна надміцна опора, вони досить легкі. Головне — не дозволяти паросткам відхилятися від вертикалі.

    Внесень добрив

    Рослим ктенантам буде комфортніше тримати листя, якщо встановити опору

    Догляд за ктенантой в домашніх умовах

    Багато хто вважає, що доглядати за вимогливою ктенантой складно. Вона, дійсно, не підходить забудькуватому і занадто зайнятому квітникарю. Але якщо у вашому будинку живуть не тільки кактуси, а й вологолюбні, наприклад, марантові рослини, особливого клопоту ктенанта не додасть. Розмістіть її поруч з папоротями, бегоніями, фіттоніями та іншими шанувальниками вологи. Тоді догляд буде набагато простіше.

    Внесень добрив

    Якщо вологолюбних ктенант кілька догляд за ними значно спрощується

    Полив і підгодівля

    Ктенанта воліє дуже вологе повітря. А до зайвої вологи біля коріння відноситься не завжди добре. При занадто рясному поливі в горщику з квіткою можуть з’явитися шкідники і хвороботворні мікроорганізми. Потрібно знайти золоту середину, поливаючи рослину. Верхній шар між поливами треба трохи підсушити, а всередині кома зберегти вологу. Влітку ктенанту поливають часто, приблизно через день. Взимку-2 рази на тиждень і рідше. Верхній шар грунту потрібно потримати в сухості дня 4. Частота залежить від температури змісту. Чим тепліше, тим рясніше полив. Іноді його можна замінити купанням під душем або обприскуванням.

    Внесень добрив

    Ктенанти треба поливати обережно, сухість і перезволоження квітка однаково не любить

    У перший раз, після прибрати цветонос.

    Внесень добрив

    Дайте ктенанте відцвісти, інакше вона буде викидати нові квітконоси

    Період спокою, зимовий догляд і підсвічування

    Ктенанта обходиться без прохолодного відпочинку взимку, але все ж уповільнює зростання, іноді втрачає частину листя. Вона задовольняється кімнатною температурою, більш мізерним поливом, рідкісними підгодівлями. Але як і раніше високою повинна залишатися вологість повітря, і рослині потрібно яскраве світло.

    Зазвичай невеликі кущики ктенанти, які тягнуться до світла, зимують на підвіконні. В цьому випадку будьте уважні до температури повітря, не відкривайте кватирку поруч і не допускайте, щоб ніжні листя сушили гарячі батареї. І обов’язково утеплите коріння ктенанти. Поставте горщик на товстий пінопласт або іншу підставку, що зберігає тепло. Оберніть його тканиною.

    Внесень добрив

    Взимку треба берегти ктенанту від холоду, підвіконня не найкраще місце для неї

    Зимівля на холодному підвіконні — не найкращий варіант, ктенанта буде краще себе почувати в глибині кімнати. Але тоді знадобиться штучно збільшити довжину світлового дня. Рослині дуже подобається світло люмінесцентних або світлодіодних ламп. В ідеалі їх потрібно розташувати з двох сторін на відстані не менше 15 см.тоді кущик ктенанти буде рівним і навіть взимку не втратить красу.

    Якщо ктенанта безконтрольно розростається, з роками вона може втратити декоративний вигляд. Утворюється слабка поросль, листочки, яким не вистачає місця, дрібнішають і жовтіють. В особливо запущених випадках можна вчинити радикально. Повністю обріжте рослина, поставте горщик в півтіні і поливайте дуже помірно. Через деякий час коріння дадуть новий, здоровий приріст.

    Але краще не доводити до крайнощів, а регулярно приділяти час формуванню. Треба видаляти деформовані, витягнулися пагони, проводити обрізку підсохлої або млявою листя. Місце обрізаних швидко займають нові листочки.

    Підстригаючи ктенанту, намагайтеся зрізати гілочки з вузликами-зчленуваннями. Тоді їх можна буде використовувати для живцювання. З цих потовщень відросте нове коріння.

    Помилки вирощування та догляду: скручуються листя, жовтіє + інші ознаки

    Рухливі листя ктенанти служать індикатором її самопочуття. Часто їх повороти-це захисна реакція на несприятливі умови. Наприклад, ктенанта може поставити листя ребром до сонця, щоб скоротити випаровування вологи. А в спеку притиснути їх до черешків. Іноді з одного боку кущика листя опущена, а на інший піднята — це вплив гарячого повітря, який йде від батареї або тяга до світла. Спостерігайте за ктенатою, і вона сама підкаже, що для неї краще. До речі, якщо листя припинили щовечірний підйом, значить, рослині нездужає.

    Внесень добрив

    Цій ктенанте потрібна швидка допомога

    Проблеми і їх виправлення (таблиця)

    прояв ошібкіпрічінаісправленіектенанта не росте, листя тьмяніють, сохнуть на кінчиках.

    1. дуже сухе повітря.
    2. перевірте, чи немає на квітці паразитів.
    1. регулярно обприскуйте рослину. Зволожуйте повітря всіма способами.
    2. якщо виявлені комахи або їх сліди, застосуйте способи боротьби з наступної таблиці.

    листя жовтіє, сохне і скручується.

    1. ктенанте не вистачає поливу.
    2. вплив протягів або холодного повітря.
    1. грунт завжди повинна бути злегка зволоженою. Допустимо висихання субстрату тільки на 1 см зверху.
    2. бережіть ктенанту від протягів.

    листя ктенанти перестали підніматися.для старого листя це нормальне явище.можливо, рослині став малий горщик або виснажилася грунт.проведіть омолоджуючу обрізку.під час росту удобрюйте рослину.перевірте, може, його пора пересадити.листочки дрібнішають, бліднуть, втрачають строкатість.

    1. надлишок світла.
    2. недостатньо висока вологість.
    1. притіняйте рослина, приберіть далі від вікна.
    2. регулярно обприскуйте рослину. Зволожуйте повітря всіма способами.

    на листках з’явилися жовті або світло-коричневі плями.

    1. сонячні опіки.
    2. вплив паразитів.
    1. захищайте ктенанту від прямого сонця.
    2. якщо виявлені комахи, застосуйте способи боротьби з наступної таблиці.

    біля основи листя білий наліт.низька температура в поєднанні з перезволоженням.обмежте полив і частоту водних процедур. Утеплите коріння і переставте рослина в більш тепле місце.листя опускаються, в’януть.

    1. пересушений грунт.
    2. надто сухе повітря.
    1. відрегулюйте полив, влітку він повинен бути рясним.
    2. слідкуйте за вологістю повітря.

    рослина погано росте, низ пагонів темніє, загниває.поєднання всіх або деяких факторів: холод, дефіцит освітлення, перезволожений грунт.налагодьте правильний догляд. Щоб позбутися від гнилі пересадите рослину в свіжий грунт.

    Відео: розповідь про догляд за ктенантою

    * автор помилково називає рослину калатеєю.

    Хвороби і шкідники (таблиця)

    хвороба або шкідникпроявленіемери боротьбипрофілактикамучністий червецна пагонах і листках грудочки білого пуху, що приховують крихітних комах. Листя втрачають колір, гинуть.видаляйте паразитів вручну. Обприскати інсектицидом (актеллік, актара, конфідор), повторюйте, поки не знищите шкідника.дотримуйтесь правильний догляд. Здорова рослина зазвичай не піддається шкідників.слідкуйте за чистотою листя. При покупці нового рослини огляньте його, якщо є ознаки зараження паразитами, відмовтеся. Навіть благополучні рослини потримайте не менше 2 тижнів в карантині.щитовкакоричневі бляшки по низу листя, вони засихають і опадають.комах приберіть вологою тканиною, рослина обробіть рослина інсектицидом (фитоверм). Повторюйте обробку, поки не позбудетеся від шкідника.павутинний кліщ знебарвлюються і сохнуть, іноді з’являються червоно-коричневі плями і біла павутина.кліщ не любить вологість, влаштуйте душ (грунт прикрийте плівкою). Обприскати ктенанту системним інсектицидом (фитоверм, дерріс).трипсилістья сохнуть, знизу чорні точки, видно дрібні комахи.помийте рослину, щоб видалити дорослих комах. Полийте грунт розчином актари тричі інтервалом в тиждень, щоб загинули личинки.загнивання кореневої системи.листя в’януть, але грунт вологий.просушіть грунт, відрегулюйте режим поливів.якщо не допомогло, дістаньте рослина з горщика, видаліть підгнилі коріння, присипте зрізи вугіллям і корнеобразователем, потім пересадите в новий простерилізований субстрат.садіть ктенанту в горщик, відповідний за розміром, щоб грунт не закисала.не допускайте перезволоження грунту і охолодження рослини, особливо взимку.сіра гниль, викликана грибком.на пагонах і листках з’явилися темнуваті плями, схожі на цвіль.видаліть всі уражені частини. Дістаньте рослину із зараженої грунту, обробіть коріння і стебла фунгіцидом, пересадите в новий простерилізований грунт.

    Відео: незвичайний спосіб оздоровлення ктенанти

    Розмноження ктенанти

    Ктенанту зазвичай розмножують живцями і діленням куща при пересадці. З насіння ця рослина, як і інші марантові, практично не вирощують. Їх складно отримати в домашніх умовах, оскільки для запилення потрібні комахи. Та й навіщо довга і складна посівна кампанія, якщо є більш ефективні способи.

    Живцями

    Живцювання ктенанти зазвичай поєднують з формуванням рослини. Живці можна вкорінювати з весни до осені.

    1. наріжте дорослі гілочки по 8-10 см, повинні бути одне-два міжвузля і 2-3 листочка.
    2. обробіть зріз стимулятором росту (епін, циркон, корневін), на кілька секунд помістіть в розчин.
    3. поставте живці в ємність з водою.
      Внесень добрив

      Вкорінюються живці у воді, після цього їх переносять в легкий субстрат

    4. через два-три тижні з’являться коріння.
    5. коли вони трохи підростуть (0,5 -1 см), посадіть живці в зволожений легкий торф’яної субстрат або мох.
    6. обприскати саджанці і спорудити тепличку (накрийте їх пакетом або банкою) для кращої приживлюваності.
    7. провітрюйте і в разі потреби зволожуйте саджанці.
      Внесень добрив

      Живці тримають в тепличці, але регулярно провітрюють

    8. при проростанні нових листочків приберіть тепличку, доглядайте, як за дорослим рослиною.

    Діленням куща

    Цей вид розмноження поєднують з пересадкою рослини в кінці весни, початку літа.

    1. дістаньте кущик ктенанти з горщика.
      Внесень добрив

      Для поділу підходять здорові розрослися рослини

    2. гострим стерильним ножем розріжте кореневище на частини, щоб у кожної деленки залишилося кілька листочків і розвинений відрізок кореня.
    3. присипте розрізи подрібненим вугіллям і корнеобразователем.
      Внесень добрив

      Місце зрізу треба обробити вугіллям, щоб не було гнилі

      Наслідок.. Тьху, тьху, всі маніпуляції переживала добре. Зараз живемо в іншій квартирі, вікно північне, але світло, відчуває себе відмінно) тільки от з приводу цукрових крапельок я теж переживала (на зворотному боці листочків), але схоже, що особливість така)))

      Norka-1991

      Https://forum.bestflowers.ru/t/ktenante-ctenanthe.25986/page-18

      Моя ктенанта теж у мене з’явилася минулого літа маленьким кущиком. Пересадила відразу після покупки. Цієї весни (в травні) перевалила в більший (3 л.) горщик,тому що кущик став кущиком. Але поки прибаливает. Був догляд: пряме сонце марантовие не люблять, навіть без сонця помірно світле місце, без протягів, навіть теплих.часто мою помірно гарячим душем. Взимку не підгодовувала, в лютому полила з доб. Хелата заліза (корисно для всіх кольорів). З березня підгодовую через два тижні, чергую хв.і орган. Добриво.

      123456

      Https://forum.bestflowers.ru/t/ktenante-ctenanthe.25986/page-5

      Чоловік дуже любить ктенанточку, вона як жива…до вечора листочки вгору піднімає, вся ворушиться, якщо щось їй не подобається вона їх згортає…

      Galina

      Https://forum.bestflowers.ru/t/ktenante-ctenanthe.25986/page-5

      Я помітила, що ця ктенанта дуже любить тісний горщик. У мене така ж росте більше 3 років. Розрослася просто величезна, я розділила на 2 кущика і посадила в різні горщики. Першу посадила в просторий горщик, а другу в тісний. Так ось перша набагато гірше росте, хоча інші умови у них однакові.

      Raduzhnaya

      Http://forum-flower.ru/showthread.php?t=494&page=4

      Ктенанта не любить сонце, на вікно її не став, якщо тільки на північне. У мене східні вікна і ктенанта стояла там, вдень коли світило сонечко, вона згортала всі листочки в трубочку. Рости не росла, тільки мучилася і я переставила її на стіл біля вікна, ось там вона відчула себе на своєму місці. І на роботі у мене росла ктенанта, стояла біля дверей навпроти вікна, теж непогано там себе почувала.

      М. М.

      Http://forum-flower.ru/showthread.php?t=494&page=5

      Зі свого досвіду можу сказати, що ктенанти в порівнянні з калатеями більш терпимі до сухого повітря, і ще не маловажно, щоб рослина була великим: дрібні швидше сохнуть…визначальним показником для утримання марантових є вологість повітря не менше 50%, в сухих квартирах з вологістю 20-30% взимку навіть зволожувач повітря не рятує (

      Liloue

      Http://frauflora.ru/viewtopic.php?f=301&t=9474&sid=ca24486ff3576ad70d4a7dcf287952dc

      Ктенанты стоять в дитячій, за фіранкою і їх просто пре з горщика, пересаджувати в більший обсяг вже не можу, місця нам самим не вистачає, пухкий субстрат з додаванням моху сфагнуму, полив акваріумний водою, обприскувати виходить вже не так часто, як раніше.

      Wkus75

      Http://frauflora.ru/viewtopic.php?f=301&t=9474&sid=ca24486ff3576ad70d4a7dcf287952dc

      У мене строманта, калатея і ктенанта на зиму засовуються у великий целофановий пакет, склеєний скотчем з великих пакетів від одягу, і там зимують. Не звістка що за прикраса, звичайно, але весну зате всі три зустрічають красунями. У пакеті і полив легше відрегулювати (земля менше сохне) і протягів можна особливо не боятися.

      Юлія

      Https://forum.bestflowers.ru/t/ktenante-ctenanthe.25986/page-16