Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

122

Серед сучасних квітникарів, як професійних, так і початківців, великою і обґрунтованою популярністю користуються невибагливі види, зокрема, сукуленти. Вони не вимагають ретельного домашнього догляду і створення спеціальних умов освітленості і вологості, однак, вносять спекотну пустельну «родзинку» в інтер’єр. До таких видів можна сміливо віднести ехеверію, або ечеверію.

Зміст

 • Кам’яна троянда: опис ечеверії і її відмінності від молодила
 • Домашні різновиди з різною формою і забарвленням листя

  • Фотогалерея: ечеверія витончена та інші сорти
 • Посадка після покупки і пересадка квітки

  • Робимо комозицію-мікс з сукулентів у флораріумі
 • Догляд

  • Таблиця: оптимальні умови для вирощування в залежності від сезону
  • Організація поливу і внесення добрив
  • Цвітіння і період спокою
 • Вирішення проблем

  • Таблиця: стебло витягнувся, листя зморщилися-ці та інші помилки догляду
  • Таблиця: симптоми хвороб і шкідників і методи боротьби з ними
 • Розмноження

  • Як відокремити дочірні розетки
  • Як розмножити ехеверію листовими і верхівковими живцями

   • Відео: укорінення эчеверий
 • Відгуки квітникарів
 • Відео: чому варто посадити вдома сукуленти

Кам’яна троянда: опис ечеверії та її відмінності від молодила

Ехеверія (echeveria) – найяскравіший представник сімейства товстянкових, вічнозелений чагарниковий сукулент з укороченим стеблом. У природі налічується близько двохсот різновидів цієї рослини. Загальними рисами для всіх сортів служить наявність мочковатой поверхневої кореневої системи, м’ясистих листочків, зібраних в розетку.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Різноманітність видів ехеверії дозволяє ентузіастам збирати справжні колекції

У природі ехеверія росте на території країн мексики і латинської америки, на посушливих рівнинах і невеликих горах з максимальною кількістю сонячного світла, відсутністю регулярного зволоження і кам’яно-скелястим грунтом.

Цей вид добре піддається селекції, що дозволяє створювати величезну кількість гібридів з відмінними декоративними якостями.

Листова пластина від 3 см до 30 см, буває циліндричної або овальної форми, покрита восковим нальотом, кінчик листа загострений. Забарвлення розетки варіюється від світло-зелених до сизих, фіолетових і червоно-бурих тонів. Висота деяких видів досягає 70 см. Квітки рослини мають форму дзвіночка, зустрічаються помаранчеві, червоні і жовто-зелені забарвлення.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Квіти ечеверії схожі на дзвіночки

Друге ім’я квітки-кам’яна троянда — він отримав завдяки зовнішньому вигляду розетки. Так називають і деякі споріднені ехеверії рослини.

Дуже часто ехеверію плутають з іншим представником сімейства толстянкових — рослиною молодило. Молодило (семпервівум) відрізняється своєю морозостійкістю, а також особливим способом розмноження — воно випускає «вуса», на яких формуються «дітки». Листова пластина у молодила тонше і світліше. Через відсутність стебел розетка розташовується прямо на субстраті.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

У молодила, на відміну від ечеверії, практично немає стебла

Навпаки, ехеверія дуже теплолюбна, а при нестачі світла стебло її може витягуватися. Формування «діток» відбувається біля самої основи стебла.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Композиція з ехеверій відмінно виглядає в плоскому широкому горщику, але майте на увазі, що, на відміну від молодила, ця кам’яна троянда не виживе на вулиці

Домашні різновиди з різною формою і забарвленням листя

Незважаючи на те що існує величезна кількість сортів ехеверії, найбільш часто квітникарі вирощують такі різновиди:

 • ехеверія витончена — elegans)-блакитно-зелена розетка листя, покритих світлим нальотом. Квітки помаранчеві з червоним.
 • горбатоцветковая – gibbiflora) — прямостоящее рослина, стебло може злегка гілкуватися. Листя мають горбки. Забарвлення від світло-зеленого до бурого зі світлими краями. Квітки жовто-червоного забарвлення.
 • щетиниста (setosa rose et purp) – безстебельна рослина, щільні розетки розташовуються прямо на субстраті. Забарвлення яскраво-зелене, рівномірне. Квітки дрібні.
 • подушковидна — pulvinata)-напівчагарник висотою до 20 см.квітки червоно-жовті, з опушкою, діаметром 1-2 см. Листя яскраво-зелені з сріблястим пушением. На кінці листа колючка.
 • ехеверія шавіана, або шо (shaviana) — розетка щільна, акуратна, на невеликому стеблі. Прямостоячі квітконоси мають рожеві квітки. Листя сизо-зелені, іноді з хвилястим краєм.
 • ехеверія деренберга – derenbergii) — стебло сланке, на кінці акуратні розетки. Листя сизо-зелені, по краю червонуватий відтінок. Забарвлення квітів помаранчевий або жовто-червоний.
 • агавовідная (agavoides) — невелика кущиста рослина з щільними розетками. Листова пластина світло-зелена, по краю жовтувата або рожева. Квітки дрібні, жовто-червоні.

Фотогалерея: ечеверія витончена та інші сорти

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуняу ехеверії шо листя сизо-зелені з хвилястим краємЕхеверія, або камяна троянда-невибаглива красуняна кінчику кожного листа ехеверії подушковидної невелика колючкаЕхеверія, або камяна троянда-невибаглива красуняехеверія щетиниста густо покрита дрібними щетинкамиЕхеверія, або камяна троянда-невибаглива красунякраю листової пластини у ехіверії агавовидної рожевіЕхеверія, або камяна троянда-невибаглива красуняу ехеверії деренберга червоні кінчики листяЕхеверія, або камяна троянда-невибаглива красуняехеверія витончена при нестачі світла набуває ампельні формиЕхеверія, або камяна троянда-невибаглива красуняна листках горбатоцветковой ечеверії є нарости

Посадка після покупки і пересадка квітки

Нову ехеверію, куплену в магазині, потрібно пересадити в терміновому порядку. Зазвичай грунт, в якому рослина потрапляє на продаж, нездатний тривалий час забезпечувати нормальні умови життєдіяльності квітки. В подальшому для підтримки декоративності рослини, його пересаджують раз в два-три роки.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Пересадки потребують рослини, розетки яких сильно виступають за краї ємності

Для молодих екземплярів може знадобитися щорічна пересадка.

У природних умовах ечеверія воліє скелясті субстрати, які не затримують вологу. Для вирощування в горщику оптимальна суміш така: камені, дернова земля, пісок (1:2:1), невелика кількість деревного вугілля. Можна використовувати стандартний грунт для кактусів, в який варто додати будь-який дрібний дренаж.

Горщик вибирають широкий невисокий, найкраще керамічний. Залежно від діаметра, в дні роблять одне або кілька дренажних отворів.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Найкраще для посадки ехеверії вибирати невисокі керамічні горщики, діаметр яких відповідає розміру розетки

Процедура пересадки наступна:

 1. викладають дренаж з каменів, черепиці або керамзиту приблизно на ¼ ємності.
 2. прожарюють для знезараження грунтову суміш.
 3. досипають приготованим субстратом.
 4. пересаджується рослина витягають зі старого грунту, оглядають і обрізають хворі і пошкоджені корінці. Зрізи присипають активованим вугіллям
 5. ехеверію заглиблюють в добре зволожений грунт.у перший тиждень додаткового зволоження грунту не знадобиться.

Робимо комозицію-мікс з сукулентів у флораріумі

В даний час дуже популярно вирощувати ехеверію, окремо або в поєднанні з іншими сукулентами, у флораріумі (невеликий рослинної тепличці), відтворюючи оригінальний пустельний або напівпустельний ландшафт з однієї або декількох різновидів квітки. Ечеверії будуть відмінно поєднуватися з такими рослинами, як:

 • каланхое,
 • хавортія,
 • кактуси, як лісові, так і пустельні,
 • літопси,
 • молочай,
 • толстянка.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Для флораріуму краще вибирати компактні сорти ечеверій

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня
Дуже рідко, тільки в разі зморщування листя.

не потрібно

Організація поливу і внесення добрив

Ехеверія не вимагає частого поливу. У літній період зволоження субстрату проводять у міру хорошого просихання, а взимку полив практично припиняють.

Волога не повинна потрапляти на листя, особливо в центр розетки.

Підживлення рослини проводиться універсальними мінеральними комплексами для сукулентів і кактусів. Внесення добрив проводять у весняно-літній період один раз на місяць разом з поливом.

Цвітіння і період спокою

Більшість різновидів ехеверії часто цвіте в домашніх умовах. Формування бутонів відбувається у рослин віком не менше двох-трьох років.

Період цвітіння починається зазвичай в травні-червні і триває близько трьох тижнів.

Щоб підштовхнути рослину до формування суцвіть, необхідно створити йому оптимальні умови у вигляді 12-годинного освітлення протягом 2 місяців і температури приміщення в межах 15-18 °с.у цій фазі ехеверії потрібен регулярний полив і внесення добрив.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Листя ехеверії покриті восковим нальотом, тому вона не боїться прямого сонця, він стимулює цвітіння

Після активного цвітіння настає період спокою, протягом якого необхідно мінімізувати полив і припинити підгодівлі. Час відпочинку ехеверії триває кілька місяців, до кінця зими, без втрати декоративності.

Щоб рослина знову зацвіло, на період спокою його обов’язково переміщують на зиму в добре освітлене, але прохолодне місце.

Рішення проблем

При дотриманні оптимальних умов вирощування рослина рідко уражається шкідниками і захворюваннями. Але якщо мікроклімат невідповідний або є постійні помилки в догляді, наприклад, господарі занадто стараються з поливом, то зовнішній вигляд ечеверії погіршується, а в подальшому рослина може загинути.

Таблиця: стебло витягнувся, листя зморщилися-ці та інші помилки догляду

проблемипричиниустранение

 • уповільнення зростання;
 • дрібнення листя.
 • брак поживних речовин і вологи;
 • занадто тісний горщик.
 • пересадка в новий більш широкий горщик, в живильний субстрат;
 • регулярні підгодівлі;
 • організація оптимального режиму поливу.

зморщування розетки і листківнехватка водиполити, переставити в менш спекотне місце.

 • бліді листя;
 • витягування розетки.

брак сонячного светапереместіть квітка в більш освітлене місце.почорніння листя і стебел

 • низька температура змісту;
 • занадто частий полив.
 • видалити гнилі листя;
 • налагодити потрібний режим поливу;
 • перемістити ехеверію в більш тепле приміщення без протягів.

поява плям на листовій пластині

 • потрапляння води на листя;
 • механічні пошкодження при неакуратному поводженні.

акуратно поводитися з квіткою при пересадці і поливі.

Якщо вчасно не усунути помилки догляду, ехеверія втрачає імунітет і піддається грибковим і іншим поразкам, а також нападу шкідників.

Таблиця: симптоми хвороб і шкідників і методи боротьби з ними

шкідники ознаки заболеваніялечебно-профілактичні мероприятиякорневой червець

 • грунтовий субстрат нагадує ватний ком;
 • ріст рослини припиняється;
 • листя в’януть.
 1. термінова пересадка в новий грунт.
 2. полив актарою, актелликом, фітовермом та іншими інсектицидами.
 3. для профілактики необхідно дотримуватися режиму поливу, раз на місяць використовувати легкий розчин зазначених хімічних препаратів для поливу.

борошнистий червець

 • припинення росту;
 • на розетці і підставах листових пластин видно білий пухоподібний наліт.
 • при важкій формі захворювання рослина викинути, можна залишити неораженние живці для посадки.
 • у легких випадках показана обробка мильно-спиртовим розчином, інсектицидами.

галова нематода пригнічується.на коренях утворюються шишки, в яких відбувається розмноження паразита.загнивання кореневої системи.

 • обрізати уражені корені, кореневу систему на деякий час помістити в воду з температурою 40-45 °с, пересадити в новий горщик зі свіжим грунтом.
 • обробка грунту інсектицидами.

коренева гнилістья дрібнішають, жовтіють, опадають.коріння чорніють, втрачають пружність.

 • при сильному ураженні рослина врятувати не вдасться. Виберіть здорові живці для вкорінення.
 • при початковій стадії все гнилі коріння рослини обрізають, зрізи обробляють активованим вугіллям, потім просушують і висаджують в новий грунт.
 • для профілактики ечеверії потрібно періодично поливати розчином фунгіциду.

Розмноження

Для розмноження ехеверії використовують верхівкові і кореневі розетки, а також листові пластини. Для деяких різновидів можливе розмноження насінням, але на практиці це дуже складний спосіб.

Як відокремити дочірні розетки

Цей спосіб по праву вважається найпростішим і ефективним.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Поділ розеток-найпростіший і надійний спосіб розмноження ечеверій

Етапи розмноження дочірніми розетками:

 1. зрізають бічну розетку.
 2. з держака обривають нижні листочки, пару годин витримують для просушування.
 3. у підготовлену ємність насипають грунт з піску і садової землі (1:1), встромляють в грунт зрізану розетку і поливають.
 4. створюють умови у вигляді оптимального температурного режиму (від +22 до +25 °с) і вологості (грунт повинен бути завжди злегка вологою).
 5. протягом місяця розетка почне рости, через пару місяців її пересаджують на постійне місце.
  Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

  Розділені розетки розсаджують в горщики відповідно до розміру

Як розмножити ехеверію листовими і верхівковими живцями

Живці ехеверії досить просто вкорінюються, при цьому материнська рослина, від якого вони взяті, продовжує рости.

Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

Після відділення верхівкового живця материнська рослина продовжує зростання

Етапи розмноження:

 1. вибирають найбільш великі здорові листя нижнього ярусу або верхівковий держак, акуратно відламують. У верхівкового втечі видаляють нижнє листя, щоб було куди заглиблювати його.
 2. залишають просохнути протягом двох годин.
 3. грунтовий субстрат готують з крупного піску і дернової землі (2: 1). Суміш поміщають в горщик і зверху насипають чистого піску.
 4. зломленою частиною держак заглиблюють під невеликим нахилом в підготовлений грунт.
  Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

  Встромляти листовий держак потрібно під кутом, щоб дати можливість розетці рости вертикально

 5. живці обприскують і накривають, створюючи парникові умови.
 6. живці містять при температурі близько + 25 °с, щодня провітрюючи і зволожуючи грунт у міру висихання.
 7. приблизно через три тижні вкорінюються верхівкові живці, а у листових живців з’являються молоді розетки, і їх можна буде пересадити після повного всихання батьківського листочка.
  Ехеверія, або камяна троянда-невибаглива красуня

  Після вкорінення і утворення розетки вихідний лист відмирає

Відео: укорінення ечеверій

Відгуки квітникарів

Мій улюблений, найперший квітка! кам’яна троянда-ехеверія! купила її на ринку в одноразовому стаканчику, вона була крихітна-2-2, 5 см в діаметрі, як монетка! мама посміхалася, коли її побачила: «ну що це за квітка!»а мені було приємно за нею доглядати! сказали, що поливати її потрібно акуратно, не зачіпаючи листя, а також необхідно дбайливо поводитися з поверхнею листя-візуально листя немов пилові-сіро-блакитний наліт, але це захисний шар квітки! поливала свою крихту з піпетки, пересадила в маленький горщик, і пішов час! листя збільшувалися, нижні відмирали, верхні наростали. Прибираючи нижнє листя, можна було розглянути стовбур. Моя «монетка» перетворювалася в деревце! варто завжди на сонячному вікні, поливається в міру висихання грунту. Нічого не вимагає, не вередує, не хворіє. Згодом мій квітка перетворився в сіро-блакитну шапочку на ніжці, але одного разу, через кілька років, вона здивувала і зібрала біля себе всю сім’ю! наш квітка випустив стрілу з такими ж «запорошеними» листочками, тільки більш рідкісними. «почала відгалужуватися«, вирішили ми, але через кілька днів на стрілці з’явилися» пилові» помаранчеві дзвіночки! з гострими краєчками і якимись казково-золотими тичинками! ми очманіли! і тепер вона цвіте постійно! ось уже 7 років!!! і продовжує зростати! будь-який лист, що впав від неї в землю, тут же проростає, так що з її розмноженням проблем не виникне!))) смішна, але постійно квітуча мешканка нашого підвіконня! люблю її!

Altair_85

Http://irecommend.ru/content/pylnaya-lyubimitsa-foto

Ехеверія не «кам’яна», вона така… Шовковий… Оксамитовий… Взагалі-неземна…

Sana

Http://www.floralworld.ru/forum/index.php?topic=11002.0

Відео: чому варто посадити вдома сукуленти