Що посадити після томатів на наступний рік, щоб не прогадати

75

Помідори (томати) у багатьох регіонах виростити не зовсім просто, оскільки в разі поганої погоди вони часто хворіють. Цей факт доводиться враховувати при плануванні посадок в городі на наступний рік: не будь-які овочі можна поселити на колишній помідорній грядці.

Що таке сівозміна: навіщо потрібно чергувати культури

Практично будь-які овочі неприпустимо вирощувати на одному місці кілька років поспіль. Помідори являють собою рідкісний випадок відхилення від цього правила: на наступний рік їх знову можна посадити на тій же грядці. Однак після цього потрібно зробити перерву мінімум в три роки, а краще — в чотири. Пов’язано це з дуже зрозумілими причинами, на яких і будуються в цілому нескладні правила сівозміни.

Різні овочеві культури мають різні переваги щодо кількості поживних речовин, необхідних їм для повноцінного росту, а також співвідношення макро — і мікроелементів в харчуванні. Тому правила прописують чергувати найбільш «ненажерливі» овочі з тими, які задовольняються невеликою кількістю харчування.

Крім цього, важливо пам’ятати, що у різних культур можуть істотно відрізнятися можливі захворювання, а також список загрозливих їм шкідників. Як правило, ці переліки збігаються для представників одного сімейства, тому родинні культури не повинні заміщати один одного на грядці в наступних сезонах: адже збудники захворювань схильні до накопичення в грунті, там же часто відкладають кладки яєць шкідливі метелики, зимують дорослі шкідники.

При наявності достатніх площ кращий вихід — кожні кілька років давати землі відпочити, тримати її під чорним паром.

Один з простих прийомів чергування культур — коли за овочами з глибоко розташованими корінням висаджують ті, у яких коренева система мешкає в поверхневому шарі. Крім цього, звичайно, треба враховувати придатність грядки для того чи іншого овоча: як вона освітлена, який склад грунту, її кислотність і т. Д.

Що посадити після томатів на наступний рік, щоб не прогадати

Існують наочні таблиці сівозміни

Що посадити після помідорів на наступний рік

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Що посадити після томатів на наступний рік, щоб не прогадати

Вибір послідовників на колишніх помідорних грядках залежить, значною мірою, від того, чи спостерігалися випадки захворювань в минулому році: на жаль, фітофтороз відвідує помідори дуже часто. Якщо цього не спостерігалося, вибір овочів досить багатий. Помідори витягують з грунту помірну кількість поживних речовин, причому без упору на якийсь один елемент. Їх коріння знаходяться на середній глибині. Тому якби не схильність до хвороб, помідори можна було б вважати хорошим попередником для багатьох культур.

За умови відсутності захворювань після помідорів можна садити все, крім пасльонових, а найкраще:

  • будь-яку капусту (білокачанну, цвітну, брокколі, брюссельську і т. Д.);
  • цибуля і часник (ці овочі добре оздоровлюють грунт, виділяючи фітонциди);
  • будь-які салатні культури;
  • всі коренеплоди (в основному дачники садять моркву, редиску, буряк);
  • бобові (головним чином, горох і квасоля): вони добре відновлюють азот в грунті.

Що посадити після томатів на наступний рік, щоб не прогадати

Буряк добре почуває себе на колишній помідорній грядці

Правда, для багатьох овочів доведеться добре удобрити грядку, оскільки, наприклад, капуста в будь-якому випадку зажадає багато поживних речовин. Саме з цієї причини вважають допустимим, але небажаним висадку на помідорних грядках будь-яких представників гарбузових культур (крім гарбуза, це огірки, кабачки, патисони): для них потрібне серйозне відновлення стану грунту. Крім цього, у огірків і помідорів дещо розрізняються вимоги до умов вирощування: як освітленості, так і вологості.

Якщо ж помідори хворіли, краще не садити на цій грядці нічого до тих пір, поки вона не буде продезінфікована, а після дезінфекції на ній не будуть вирощені сидерати. Це, наприклад, жито, гірчиця, овес: ці трави добре відновлюють грунт, особливо після фітофторозу.

Що посадити після томатів на наступний рік, щоб не прогадати

Посіяні трави скошують, не даючи їм зацвісти

Що не слід садити після помідорів

Абсолютна заборона існує для вирощування після помідорів тільки їх найближчих родичів — пасльонових культур (картоплі, баклажанів, перцю): всі вони хворіють одними і тими ж хворобами, всіх поважає колорадський жук. Не радять садити дині і кавуни: вони витягують харчування з тих же шарів грунту, що і помідори. Якщо відволіктися від овочів, не варто садити на цьому місці полуницю.

Що посадити після томатів на наступний рік, щоб не прогадати

Колорадський жук із задоволенням поїдає і картопляну бадилля, і помідорну