Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

54

Крайня північ створена для регіонів екстремального землеробства. Помідори встигають налитися і дозріти на кущах в умовах короткого і прохолодного літа. Сорт не блищить врожайністю, зате і догляду вимагає мінімального.

Історія томата крайня північ

Заявниками на реєстрацію та оригінаторами сорту є: пітерська агрофірма «біотехніка» та підприємець козак володимир іванович. Крайню північ включений в держреєстр селекційних досягнень в 2007 році, отримав допуск до вирощування у всіх російських регіонах. Однак найбільшою популярністю він користується у жителів півночі: карелії, якутії, північного заходу. Отримати червоні помідори у відкритому грунті на цих територіях вважається мало не дивом. Південцям сорт цікавий лише своєю ледачою агротехнікою: без пасинкування, підв’язки, з мінімальною кількістю поливів і підгодівлі.

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Насіння томату червоний північ від автора-агрофірми «біотехніка»

Опис сорту

Крайня північ створена для вирощування на особистих присадибних і садових ділянках, у відкритому грунті і парниках. Кущ детермінантний, штамбовий, не вимагає пасинкування. Стебло вершкуется останньої квіткової пензлем на висоті 40-50 см.завдяки такій особливості, томат весь урожай встигає віддати до настання холодних ранків. Отже, крайня північ благополучно йде від фітофторозу, вершинної гнилі та інших грибкових захворювань.

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Кущ у крайньої півночі невисокий, тому плодів на ньому зав’язується мало

Плоди починають дозрівати через 90 днів після появи сходів, масовий збір припадає на 100-110-й день. Помідори червоні, округлі, злегка ребристі, за розміром не вирівняні: є і звичайного розміру — до 150 г, і зовсім дрібні. В середньому маса одного плоду-60-80 г. Смак і аромат-звичайні, помідорні.

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Плоди крайньої півночі не вирівняні за розміром

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Врожайність крайньої півночі — 1.9 кг/м2. Призначення сорту універсальне. Найперші плоди йдуть на приготування салатів, дрібні ідеально підходять для банкової консервації.

Відео: збір врожаю томата крайня північ в якутії

Вирощування томата крайня північ

Посів на розсаду робите в кінці березня — початку квітня. Якщо у вашому регіоні в цю пору вже відтанула і прогрілася земля, можна сіяти відразу на постійне місце під покривний матеріал або в теплицю. Незважаючи на назву, цей томат боїться заморозків і добре росте при +20… +25 °c. Приблизно при такій же температурі проростають насіння.

З’явилися сходів необхідні світло, тепло і волога. Уже в розсадний період цей сорт проявляє свою компактність. Рослини не витягуються, виглядають кремезними і низькими в порівнянні з розсадою інших сортів.

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Розсада штамбових томатів росте міцною, не витягується

1. У фазі 2-3 справжніх листочків проведіть пікіровку. Через тиждень після неї дайте підгодівлю. У період зростання томатам потрібен переважно азот, тому можна готувати свої настої кропиви, посліду або коров’яку. Однак такі підгодівлі мають сильний і неприємний запах. Якщо томати стоять на підвіконні, то краще купити для них спеціальну мінеральну суміш. Підживлення повторіть через 10-14 днів, але не пізніше ніж за тиждень до висадки на постійне місце.

У відкритий грунт крайню північ висаджуйте, коли мине загроза заморозків, а під тимчасове укриття або в теплицю — на 1-2 тижні раніше. Схема посадки-40х50 см. Розсада до цього часу повинна бути вже загартованої, тобто привченої до відкритого сонця, вітру, перепаду температур.

Догляд після висадки мало чим відрізняється від того, що був до неї. Кущі не потребують підпорах і підв’язках, не утворюють пасинків або їх дуже мало. Городники надходять на свій розсуд і по ситуації: якщо кущ їм здається густим, то проріджують і отримують більші плоди, але в меншій кількості. У відкритому грунті можна навіть обійтися без поливів, якщо хоча б раз на тиждень йдуть дощі. У теплиці і посушливим літом крайню північ потрібно поливати раз на тиждень.

Відео: штамбові томати у відкритому грунті

З початку цвітіння і до початку дозрівання плодів потрібні спеціальні підгодівлі. А оскільки цей період у крайньої півночі триває трохи більше місяця, то на грядці його доведеться удобрити всього 2-3 рази з періодичністю в 10-14 днів. Але тепер підгодівлі повинні містити фосфор, калій і мікроелементи. Настоями органіки поливати не можна. Можна використовувати деревну золу або готові суміші для томатів з магазину. У період цвітіння для кращої завязиваемости обприскати по листю розчином бутона, зав’язі або борної кислоти.

Відгуки городників

Почала дозрівати помідорка на крайній півночі. Виходить рівно 3 місяці від сходів. Чоловікові ці кущики найбільше подобаються, сказав — » ось цих треба садити побільше, самі маленькі, а вже з помідорами » (а може тому що їх підв’язувати не треба) в слід. Році однозначно посаджу більше кущів, на ранній урожай, а не 2 кущика.

Marinessa

Http://www.tomat-pomidor.com/newforum/index.php?topic=1739.0

Томат крайній північ мені теж подобається. У наших умовах крайньої півночі можна вирощувати у відкритому грунті. Дуже стійкий до низьких температур, скоростиглий( тому не хворіє фф) — у мене став дозрівати в кінці липня. Штамбовий (можна щільніше садити), десь см 45 у мене виріс, не треба пасинкувати. Плоди грамів 80, червоні, на смак кислуваті, але я люблю такий смак.

Tania 711

Dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t54252.html

Саджу чотири роки поспіль, це літо останнє, більше не буду. Перші помідори дозрівають на тиждень раніше інших скоростиглих, але плодів дуже мало, розмір не вирівняний: від дуже дрібних до середньо-дрібних, на смак кислі, водянисті. У підв’язці не потребує, пасинків не дає, росте одним стеблом 30-50 см заввишки. Повернися я знову на північ, садила б в теплиці, але більш плідні і смачні сорти.

Interes

Http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t54252.html

В тому році садила крайню північ(велику грядку в ог) — сподобався дуууже! і не вибагливий і врожайний. Садити-мені здається саме те ще. Але ось дуже він кущиться, так що близько не садіть кущі один до одного!

Mamaboysekb

Https://www.u-mama.ru/forum/family/dacha/573560 /

По вирощуванню невибагливіше всіх крайню північ, звичайно. Розсада дуже міцна виростає в компактні акуратні кущики висотою до 40 см.взагалі нічого з ними не робила, тільки підгодівлі іноді і полив. Плоди маленькі і багато. Взагалі нагадує маленьке деревце з плодами.

Аленча

Https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=6831&start=45

Венгерский томат мобил и народные испытания в россии

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Томат мобил получил название за мобильность, он прекрасно переносит транспортировку на дальние расстояния, хорошо хранится. Отличительные характеристики плодов: плотная кожица снаружи и вкусная мякоть внутри.

История томата сорта мобил

Этот сорт не числится в госреестре растений рф, не районирован ни для одного её региона. Сортоиспытания проводят сами огородники-любители на своих участках. Семена завозятся и рассылаются в нашу страну с украины. Там мобил выращивается во всех регионах.

Автором томата является венгерская агрофирма zki seeds company, основанная в 2004 году. Всего компания создала более 200 профессиональных и любительских сортов и гибридов. Мобил — это промышленный сорт, в венгрии его посадки занимают значительные площади.

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Автор томата мобил — венгерская фирма zki

У себя на родине мобил считается одним из лучших в своей категории, подходит для сбора комбайнами, устойчив к болезням, а его плоды при переработке обеспечивают высокий выход сухого вещества. Последнее означает, что помидоры мясистые, имеют насыщенный вкус, содержат мало семян и жидкости, хорошо подходят для промышленной переработки в томат-пасты, кетчупы, соусы, соки.

Описание сорта

Мобил растёт невысоким детерминантным кустом. Его рост не превышает одного метра, обычно достигает — 60–70 см. Срок созревания средний, по описаниям огородников — 115–120 дней, а по информации на сайте zki — 130–135 дней.

Плоды завязываются гроздями — до 10 штук в каждой, массой по 120–140 г. Их форма, судя по фото и описанию на сайте автора, плоскоокруглая.

Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

У томата мобил сложная (разветвлённая) кисть, в которой формируется до 10 плодов

Здоровая спина без врачей и лекарств
Бесплатный онлайн мастер-класс, где вы узнаете, как в домашних условиях избавиться от боли в пояснице.
Участвовать!
Крайня північ-томат для регіонів ризикованого землеробства

Mobil

Perioada de vegetaţie este de 130–135 zile. Fructele sunt sferice aplatizate de greutatea medie de 120–140 g.

Перевод: вегетационный период 130–135 дней. Плоды имеют сферическую сплющенность, средний вес 120–140 г.

Http://www.zki.ro/seminte/profesionale/tomate/mobil

Но на форумах и в видеообзорах огородники говорят о вытянутой, чуть ли не сливовидной форме. В россии нет оригинатора и патентообладателя, которые бы отвечали за чистоту сорта, нет и официального продавца семян томата мобил. Поэтому российские огородники могут покупать друг у друга или в интернет-магазинах и выращивать под таким названием любой другой томат, то есть подделку, пересортицу. Сама компания zki семена в розницу не продаёт.

Видео: обзор томатов мобил в теплице

Особенности выращивания томата мобил

К посеву приступайте за 50–60 дней до предполагаемой даты высадки на постоянное место. Семена предварительно обработайте стимулятором роста (соком алоэ, эпином) и прорастите, поскольку есть нарекания, что они плохо всходят. Если семена покрыты цветной оболочкой из стимуляторов роста и фунгицидов, то сеять придётся сухими. В тёплом месте (+20… +25 °c) всходы появятся через 7–10 дней.

Уход за рассадой мобил ничем не отличается от традиционного:

  • когда появятся первые настоящие листочки, распикируйте по отдельным стаканчикам.
  • поливайте тёплой отстоянной водой по мере подсыхания верхнего слоя грунта.
  • подкармливайте комплексным минеральным удобрением для рассады или томатов. Подойдут универсальные смеси для овощей типа биомастера и фертики. Дозы и периодичность у каждого удобрения свои, указаны в инструкции.
  • за неделю до высадки начинайте закалку.

Мобил обычно выращивают в открытом грунте. Схема посадки для этого сорта: 30–40 см в ряду и 70 см — между рядами. На 1 м² может разместиться до 6 кустов. Грядку предварительно заправьте перегноем или компостом (6–8 кг/м²) и древесной золой (1 стакан на 1 м²).

В тёплых краях на супесчаных почвах мобил можно выращивать по «ленивой» технологии: без подвязки, пасынкования и даже без поливов. Этот сорт прекрасно переносит жару и засуху. Но если в вашем регионе часто идут дожди, почва — чернозём или суглинок, то всё же придётся подвязывать или застилать междурядья соломой. Кусты под тяжестью плодов ложатся на землю, плоды окажутся в грязи, если и не сгниют, то товарный вид потеряют.

Видео: интересная идея по самоподвязке помидоров

В полевых условиях плоды мобил вырастают некрупными — до 100 г, но можно вырастить и большие помидоры, если:

  • поливать, хотя бы раз в неделю;
  • подкармливать 1–2 раза в месяц;
  • пасынковать до первой цветочной кисти;
  • нормировать плоды в кистях, оставляя в каждой по 5–6 самых крупных завязей;
  • регулировать количество кистей, оставляя по 2–5 на куст в зависимости от региона выращивания.

Каждая гроздь томата мобил весит около 1 кг. Зная, сколько кистей обычно вызревает в вашем регионе, можно легко посчитать урожайность куста. Если у вас нет большого опыта выращивания томатов, вы не знаете, сколько нужно оставить кистей, то в конце лета или начале осени, когда температура ночью будет держаться постоянно ниже +15 °c, оборвите все цветочные кисти и прищипните все верхушки.

Для более быстрого созревания оставшихся плодов кусты можно прикрывать на ночь агроволокном. Когда среднесуточная температура опустится до +10… +11 °c, соберите все помидоры, даже зелёные, и дозаривайте их дома.

Отзывы огородников о сорте мобил

А вот второй сорт (мобил) рос как всегда, рассада была нормальной, но не такой компактной и жирной. Сейчас это так же детерминантные растения, высотой 45–55 см. Листья можно сказать крупные (до 50 см), обычные, слабогофрированные и дольки листа по своей поверхности немного вогнуты вниз . А вот плоды получаются слегка вытянутыми, наподобие яйца, на кусте также оставил по 3–4 кисти, а так как сформировал их по схеме y они тоже стоят без подвязки, но не так уверенно (многие уже подвязал).

Artem

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=13428

Мобил — это венгерский сорт с детерминантным типом роста и удлиненными (сливовидными) плодами красного цвета.

Andreycho

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=13428

Я уже писал выше что у меня и у кумы неплохо показали помидоры мобил . Читаю каталог = мобил — относительно устойчив к основным заболеваниям . Хотя у других помидор ничего такого не написано .

Портвейн

Http://www.sadiba.com.ua/forum/archive/index.php/t-1643-p-2.html

Лично я в прошлом году садила самоопыляющиеся огурцы сорт анника (из 15 семян взошли все) и помидоры мобил — всё без нареканий.

La_festa

Https://forum.gorod.dp.ua/archive/index.php/t-371478.html