Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

59

Чудово, коли біля будинку або на дачній ділянці розбитий яблуневий сад: навесні повітря наповнюється чудовим ароматом ніжних квіток, а з середини літа до глибокої осені можна ласувати хрусткими соковитими яблучками і робити запаси на зиму! ось тільки навіть у досвідчених садівників часом виникають питання: як виростити яблуню, щоб вона щорічно давала багаті врожаї, не розросталася, не підмерзала взимку, не піддавалася поширеним хворобам і шкідників, і щоб плоди виходили відмінної якості?

Зміст

 • Визначаємося з сортом яблунь і вибираємо місце для посадки
 • Саджанцями або насінням садити яблуні?
 • Подальший догляд за яблунями і прибирання яблук

  • Полив і розпушування
  • Підгодівля
  • Весняна обрізка гілок
  • Формування крони
  • Збирання врожаю
  • Підготовка до зими

Визначаємося з сортом яблунь і вибираємо місце для посадки

Розглянемо основні етапи вирощування яблунь з урахуванням важливих нюансів, завдяки яким ви зможете отримати бажаний результат, навіть якщо раніше не мали справи з плодовими деревами.

Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

При виборі сортів зверніть увагу, що більшості з них для запліднення необхідний пилок з інших яблунь інших сортів

Як тільки ви прийняли рішення про створення яблуневого саду, починайте вивчати інформацію про різні сорти яблунь. Подумайте, які яблука вам більше подобаються: медово-солодкі, кислувато-солодкі або з добре вираженою кислинкою, з пухкої або твердої м’якоттю, невеликого розміру або великі? чи плануєте ви вживати їх відразу в свіжому вигляді, закладати на тривале зберігання або використовувати для приготування різних джемів, варення, компотів, соків і т. Д.?

відео про догляд за яблунею

В ідеалі, бажано посадити літні сорти, які можна збирати вже в кінці липня, осінні сорти, що дозрівають у вересні, і зимові сорти, найкраще підходять для тривалого зберігання. Так ви не тільки забезпечите себе свіжими яблучками з середини літа до середини осені, але і не залишитеся без врожаю навіть у разі сильних морозів.

При виборі сортів зверніть увагу, що більшості з них для запліднення необхідна пилок з інших яблунь інших сортів. Втім, якщо на сусідніх ділянках теж ростуть яблуні, ваші дерева не залишаться неопиленими. Навіть одна яблуня може успішно плодоносити завдяки перехресному запиленню за допомогою бджіл.

Місце під яблуні краще вибирати сонячне, хоча і в тіні дерева можуть давати непоганий урожай. Головне, щоб грунтові води не залягали занадто близько до поверхні землі.

Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

Підготовчі роботи до посадки яблуні

Найбільше яблуням подобаються сірі лісові, чорноземні і суглинні грунти, легкі і добре аеріруемие, зі слабкою кислотністю. Надмірно кислі або лужні, щебеневі, кам’янисті, заболочені грунти для вирощування яблунь не підходять. Піщані грунти стають придатні для цієї мети після додавання великої кількості компосту, торфу, перегною або глинистого грунту, а до глинистих грунтів потрібно додавати ще й великий річковий пісок, щоб забезпечити необхідну аерацію.

Саджанцями або насінням садити яблуні?

За великим рахунком, виростити яблуню з насіння цілком реально, і ви можете переконатися в цьому на своєму досвіді. Однак ніхто не гарантує, що ваші старання не пропадуть дарма. Витративши чимало часу на посадку насіння і догляд за молодим деревцем, ви в підсумку ризикуєте виявити, що виростили звичайну дичку з малос’едобнимі дрібними плодами, зовсім не схожими на те яблуко, від якого було взято насіннячко. Але в деяких випадках все ж вдається отримати якісні плоди, особливо якщо прищепити сортову яблуню до однорічного деревця, вирощеного з насіння.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

Якщо ж ви не хочете витрачати час на подібні експерименти і віддаєте перевагу перевірені шляхи, придбайте на ринку саджанці вподобаних сортів. Краще брати дворічні саджанці, оскільки вони раніше починають плодоносити. Також варто відзначити, що саджанці з голими корінням необхідно висаджувати відразу, а саджанці в горщиках можуть деякий час почекати до посадки.

Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

Виростити яблуню з насіння цілком реально, і ви можете переконатися в цьому на своєму досвіді

Висаджувати яблуньки можна в останніх числах квітня або з середини вересня до середини жовтня. Осіння посадка яблунь краще, тому що коренева система деревця встигає відновитися і підготуватися до вегетації.

Посадка яблунь саджанцями відбувається наступним чином:

 • ще за місяць до посадки викопують ями для саджанців до 60 см в глибину, діаметром до 120 см;
 • вийняту з ями землю змішують з органічними добривами, нижній шар грунту відкладають в окрему купку – він піде на формування валика навколо посадженої яблуньки;
 • в середину посадкової ями встановлюють міцний кілок, щоб над землею він виступав приблизно на півметра;
 • яму з гіркою засипають землею, змішаної з добривами, і залишають до посадки саджанця;
 • через місяць в осілої грунті роблять поглиблення відповідного розміру для кореневої системи яблуньки;
 • саджанець акуратно встановлюють в поглиблення удвох, розправляючи коріння і підв’язуючи деревце до кола м’яким шпагатом, при цьому коренева шийка стовбура не повинна виявитися засипаної землею;
 • коріння саджанця засипають родючою землею, періодично струшуючи деревце для кращого заповнення пустот між корінням, грунт злегка утрамбовують;
 • посаджене деревце рясно поливають, а поверхню землі присипають перегноєм.

Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

Посаджене деревце рясно поливають, а поверхню землі присипають перегноєм

Після посадки яблуню поливають щотижня до серпня і перевіряють, чи не врізається шпагат в кору. При вирощуванні сильнорослих сортів яблуні кілки можна буде року через два після посадки прибрати.

Подальший догляд за яблунями і прибирання яблук

Протягом сезону потрібно проводити профілактичні обробки яблунь проти хвороб і шкідників: обов’язково обприскувати фунгіцидами дерева перед розпусканням бруньок і на початку висунення бутонів, а восени побілити стовбури і зафарбувати залізним суриком рани на деревах.

Полив і розпушування

У посушливі дні не забувайте здійснювати рясний полив яблунь, а після сильних дощів рихлити грунт під деревцями для кращого надходження повітря до коріння. Для цього можна ломиком зробити проколи в землі глибиною до 40 см на відстані приблизно півметра від стовбура яблуні, або проколоти грунт вилами, не повертаючи їх в сторони. У спекотну погоду раз на тиждень у вечірній час корисно поливати дерева методом дощування, очищаючи тим самим яблуні від шкідників і сприяючи кращому розвитку крони.

Як виростити яблуню і правильно доглядати за нею, щоб збирати хороший урожай

У посушливі дні не забувайте здійснювати рясний полив яблунь

Підгодівлі

Перший раз яблуню підгодовують в кінці квітня, розсипаючи навколо дерева 500 г сечовини або 10 відер гною. Потім на початку цвітіння яблуні за умови спекотної посушливої погоди вносять рідку підгодівлю, що включає в себе сірчанокислий калій, суперфосфат і сечовину. До і після підгодівлі бажано полити грунт під яблунею для більшої ефективності. У період наливання плодів яблуні підгодовують розчином нітрофоски з додаванням сухого гумату натрію. Восени, коли яблука все зібрані, проводиться остання підгодівля сірчанокислим калієм і суперфосфатом. Залежно від погоди добрива розсипають по землі або розводять у воді і поливають грунт.

Весняна обрізка гілок

Не пропустіть відповідні терміни обрізки яблунь навесні – важливо встигнути підрізати непотрібні гілки до початку сокоруху. Навесні проводять омолоджуючу обрізку яблуні, видаляють гілки, пошкоджені морозами, слабо плодоносні і зламані. Крім того, обрізають пагони з метою формування крони правильної форми.

Формування крони

Навесні, на наступний рік після посадки саджанця пора починати формувати у нього крону за певним типом, обраному на ваш розсуд. На формування крони йде п’ять-шість років, зате в результаті ви отримуєте акуратну яблуньку, яка більшою мірою захищена від хвороб і шкідників, краще плодоносить і дає більш якісні яблука.

відео про формування крони яблуні

Збір врожаю

Терміни збирання врожаю залежать від того, які сорти яблунь ростуть на вашій ділянці. Знімну зрілість яблук можна визначити по тому, наскільки легко відриваються плодоніжки від гілок, по коричневому забарвленню насіння і за кольором шкірки плодів – коли трав’янисто-зелене забарвлення змінюється забарвленням, характерною для сорту, яблука можна збирати.

Підготовка до зими