Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

94

Молода картопля після зими очікують з особливим нетерпінням. Звичайно, можна купити цей продукт, привезений із заморських країн, але він очікувано не буде таким смачним і корисним, як вирощений в своєму регіоні, а тим більше самостійно. Допоможемо городнику отримати вишуканий овоч якомога раніше і кращої якості, застосовуючи для цього сучасні сорти і методи агротехніки.

Зміст

  • Технологія вирощування ранньої картопляв різному кліматі

    • Таблиця: деякі рекомендовані сорти картоплі для ранніх врожаїв (по регіонах)
    • Підготовка посівного матеріалу
    • Підготовка грунту
    • Терміни посадки

      • Таблиця: приблизні терміни посадки ранньої картоплі в залежності від регіону
    • Посадка ранньої картоплі
    • Посадка під плівку і в плівкові теплиці

      • Умови вирощування картоплі в теплиці
    • Посадка через розсаду
    • Догляд за картоплею

      • Поливи і підгодівлі
      • Розпушування грунту
      • Збирання врожаю
    • Відео: спосіб отримання надраннього врожаю картоплі в московській області
  • Двухурожайная культура картоплі

    • Як посадити картоплю на другий урожай

      • Посадка картоплі бадиллям
      • Особливості догляду за картоплею другої хвилі
      • Відео: другий урожай картоплі в сибіру

Технологія вирощування ранньої картопляв різному кліматі

В цілому агротехніка ранньої картоплі підпорядковується тим же правилам, що і вирощування середньостиглих і пізніх сортів, але в той же час має ряд особливостей, дотримуючись яких можна розраховувати на отримання гідних врожаїв. Полягають зазначені особливості в застосуванні наступних агроприемов:

  • підготовка добре удобрених грядок із застосуванням мінеральних і органічних добрив в легко засвоюваній формі;
  • підбір ранньостиглих районованих сортів;
  • проведення посадки в ранні терміни;
  • відбір для посадки більшого посадкового матеріалу;
  • більш тривала, ніж зазвичай, яровизация бульб;

Під яровізацією картоплі зазвичай мають на увазі процес пробудження паростків перед посадкою з метою скорочення часу появи сходів.

  • загущенность посадки;
  • ретельне і своєчасне виконання необхідних заходів по догляду;
  • вирощування картоплі під плівковим укриттям або в теплиці;
  • застосування розсадного методу посадки.

Таблиця: деякі рекомендовані сорти картоплі для ранніх урожаїв (за регіонами)

сортмасса клубняурожайность, ц/гана 45-й день після повних сходів на 55-й день після повних всходовдля беларусидельфин80—13282—195132—215лазурит92—120110—158168—234уладар91—14072—159165—261для північних регионовсерпанок87—14570—192140—214снегирь59—90130210чароит100—143104—269156—238для середньої смуги, в тому числі для подмосковьяфиоретта83—94126—232188—300ривьера101—177134—225273—312лидер88—11998—112134—188для південних регионовред соня78—12289—175161—318ред леди114—14290—193143—270коломба82—126111—345244—364для сибіру і ураласаровский93—14783—154114—223якутянка82—176148—150165—235утро раннее98—192295300

Цікаво! ранні сорти картоплі відрізняються від середньостиглих і пізніх тим, що починають нарощувати бульби до бутонізації і цвітіння.

Підготовка посівного матеріалу

Як вже було зазначено вище, для отримання ранніх врожаїв слід вибирати великі бульби масою 80-100 г. Роблять це ще восени, а також в цей час потрібно відібрані екземпляри піддати зеленінню шляхом витримки на світлі при плюсовій температурі.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Перед закладкою на хранеие восени бульби, призначені для ранньої посадки, піддають зеленінню шляхом витримки на світлі при позитивній температурі

1. Після цього насіннєвий матеріал закладають на зберігання в підвал при температурі +3-5 °c. Приблизно за 25-30 днів до посадки приступають до яровизації. Для цього:

  1. бульби дістають зі сховища і витримують в темному місці при кімнатній температурі протягом 10 днів.
  2. тим часом готують ящики з субстратом (товщина шару 2-4 см) — в його якості можуть виступати:
    • торф;
    • тирса;
    • дрібна стружка і т. П.
  3. на добре зволожений субстрат впритул викладають бульби і засипають їх зверху таким же субстратом.
    Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

    Для пророщування картоплі бульби щільно укладають в ящики з вологим субстратом

  4. ящики виносять в прохолодне приміщення з температурою + 5-7 °c. Пророщені при такій температурі бульби не будуть відчувати стресу під час пересадки в прохолодний грунт і швидко підуть у ріст.
  5. освітлення має бути розсіяним, потрапляння прямих променів сонця неприпустимо. Світловий день повинен бути в межах 10-12 годин, при його недостатності застосовують досвечивание з використанням освітлювальних приладів, оснащених лампами денного світла, економками або світлодіодними фітолампами.
  6. періодично слід поливати бульби з лійки, не даючи висихати субстрату. В останні 2-3 дні перед посадкою в воду для поливу доцільно додавати стимулятори коренеутворення, наприклад, циркон, гетероауксин, корневин і т.п. Дозування препаратів — згідно з інструкцією на упаковці.
  7. як тільки з’являться паростки довжиною 2-3 см і дрібні корінці — картопля готова до посадки. Перетримувати його небажано, так як це може привести до переплетення коренів, які потім важко буде розділити без їх травмування.
    Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

    Як тільки з’являться паростки довжиною 2-3 см і дрібні корінці-картопля готова до посадки

Підготовка грунту

Грядки під посадку ранньої картоплі готують з осені. При цьому під перекопування (оранку) вносять органіку у вигляді соломистого гною по нормі 20-30 тн/га (2-3 кг/м2) і суперфосфат в кількості 300 кг/га (30 г/м2) в разі вирощування на неполивних ділянках. Якщо передбачається поливати грядки, то кількість гною збільшують до 4-6 кг/м2, а суперфосфату — до 40-50 г/м2. Ранньою весною при першій же можливості грунт боронують (розпушують граблями) з метою запобігання пересихання і забезпечення збереження вологи. У холодних регіонах для прискорення танення снігу і прогріву грунту за 2-3 тижні до посадки грядки вкривають плівкою. Хороший результат також дає спосіб посипання грядок вугільним пилом, що сприяє більш швидкому таненню снігу.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

У холодних регіонах для прискорення танення снігу і прогріву грунту за 2-3 тижні до посадки грядки вкривають плівкою

Терміни посадки

Вони безпосередньо залежать від кліматичних умов регіону і погодних умов конкретного сезону. Ознакою того, що можна приступати до посадки, є факт прогріву грунту до 5-7 °c на глибині посадки (10 см).

Таблиця: приблизні терміни посадки раннього картоплі в залежності від регіону

регионсроки посадкив відкритий грунтпод плівкове укриття/в теплицусеверный, північно-западныйконец травня — перша половина июнясередина маясибирь, уралсредняя смуга, у тому числі подмосковьевторая половина апреляначало апрелябеларусьюжные регионыначало апрелявторая половина березня

Посадка раннього картоплі

Картоплю традиційно висаджують у борозни або лунки під лопату на глибину 10-12 см. Як зазначалося вище, посадка ранніх сортів виконується з загущением порівняно з більш пізніми. Оптимальна щільність-55 тисяч кущів на гектар. Цього досягають розташовуючи ряди на відстані 60-70 см один від одного, а інтервал між кущами в ряду витримують рівним 25-30 см.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Посадку ранньої картоплі здійснюють з інтервалом 25-30 см

При цьому ряди бажано направляти з півночі на південь з невеликим ухилом на південь. У холодних регіонах можна підготувати для картоплі подобу теплих грядок. Для цього уздовж ряду риють траншею глибиною 30 см і наполовину заповнюють її соломистим гноєм, поверх якого насипають шар землі товщиною 5-7 см.потім висаджують бульби і засипають їх грунтом. Важливим є умова ручної посадки, при якій бульби укладають паростками вгору, а корінцями вниз. Недотримання цієї умови зведе нанівець переваги, які дає яровизация посадкового матеріалу.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

При посадці картоплі важливо укладати бульби в лунки паростками вгору

Посадка під плівку і в плівкові теплиці

Застосування плівкових укриттів для картопляних грядок або посадка в плівкові весняні теплиці дозволяють отримати перший молодий картопля на 2-3 тижні раніше, ніж у відкритому грунті. Способи посадки при цьому застосовуються такі ж, як і у відкритому грунті, особливістю є лише схема посадки. Для того щоб було зручно вкривати грядки, ширину їх роблять рівною 120 см і розташовують на них по 2 ряди картоплі на відстані 60 см один від одного і по 30 см від поздовжніх кордонів. Потім уздовж грядок встановлюють дуги з кроком 1-1,5 м, на які і укладають плівку. При цьому слід пам’ятати, що в теплі сонячні травневі дні температура всередині тунелів може досягати значень, що перевищують +35-45 °с і вище, а цього допускати не можна. Тому доведеться в такі дні відкривати грядки для провітрювання. Щоб уникнути цієї процедури можна замість плівки використовувати нетканий покривний матеріал (спанбонд, лутрасил і т.п.) щільністю 40-60 г/м2. Такий матеріал володіє волого-і повітропроникністю, що охоронить рослини від вигорання.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Для укриття картопляних грядок можна застосовувати спанбонд щільністю 40-60 г / кв. М

Морковочка-уралочка: вибираємо кращі сорти для уральського регіону

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Про користь моркви, її багатому хімічному складі, комплексі вітамінів, що містяться в ній, відомо практично всім. Морква можна зберегти на зиму, щоб поповнювати раціон сім’ї такими необхідними і корисними для організму людини макро — і мікроелементами. Цей овоч вирощують в регіонах з різним кліматом. Поговоримо про сортах моркви, які призначені для вирощування на уралі.

Зміст

  • Правильний вибір сорту

    • Відео: про вибір сорту моркви
  • Сорти моркви для уралу

    • Найпопулярніші

      • Нантська 4
      • Вітамінна 6
    • Ранні-урожай при будь-якій погоді

      • Відео: морква на розсаду
      • Яя f1
      • Бангор
      • Топаз
    • Середньостиглі-найсмачніші

      • Сентябрина
      • Рогнеда
    • Пізні — для кращого зберігання

      • Тайфун
  • Уральська морква для зимового зберігання
  • Районована морква
  • Новинки уральської моркви
  • Відгуки городників про моркви, вирощуваної на уралі

Правильний вибір сорту

Сучасні городники інформацію про різновиди овочів отримують з інтернету. Це дозволяє заощадити час на вивчення сортів, вибір відповідних, часом навіть на закупівлю. Шкода тільки, що іноді інформація з мережі некоректна або не перевірена. У будь-якому випадку краще зіставити її з офіційним описом в державному реєстрі селекційних досягнень, допущених до використання, який становить державна комісія рф з випробування та охорони селекційних досягнень.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Вибір сорту моркви відіграє значну роль в отриманні врожаю

У цьому каталозі легко знайти наступну інформацію:

  • термін вегетації моркви;
  • регіони країни, де вирощування сорту найбільш ефективно;
  • умови кращого культивування овоча;
  • використання врожаю;
  • творці сорту.

До уральського регіону відносяться наступні одиниці територіального поділу нашої країни:

  • республіка башкортостан,
  • курганська область,
  • оренбурзька область,
  • челябінська область.

Для них підходять ті сорти моркви, район допуску для яких позначений цифрою 9, або вирощувані по всій країні.

Відео: про вибір сорту моркви

Сорти моркви для уралу

Як і в будь-якому іншому регіоні, на уралі сіють моркву різних термінів дозрівання. Оскільки час викопування врожаю цього овоча дуже залежить від погоди, поділ на ранні (вегетація до 100 днів), середньостиглі (105-120 днів) і пізні (125 днів і більше) сорти досить умовно, але все ж варто приблизно орієнтуватися на термін дозрівання, визначаючи для себе, що потрібно отримати від сорту: свіжі вітаміни влітку або «довгограючі» — взимку.

Найпопулярніші

У овочівників і городників нашої країни незмінною популярністю багато років користуються сорти моркви середнього періоду вегетації:

  • вітамінна 6,
  • нантська 4.

Описи цих сортів в каталозі не наведені, мабуть, через давність сортовипробування: нантська 4 потрапила до переліку в 1943 році, вітамінна 6 — в 1969-м.

Нантська 4

Ця морква, вирощувана у всіх куточках нашої країни, в держреєстрі селекційних досягнень рф віднесена до сортів середнього (близько 120 днів) терміну вегетації. Смак її визначають як відмінний. Морквини насиченого оранжевого з червоністю кольору досягають ваги 70-160 г.квадратний метр засіяної грядки може дати більше 6 кг овочів. Урожай добре зберігається: за одними джерелами — до січня, за іншими-до середини зими. Деякі описи відзначають можливість посіву цього сорту моркви під зиму.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Сорт моркви нантська 4 входить в держреєстр селекційних досягнень рф ще з 1943 року

Вітамінна 6

За терміном вегетації сорт віднесений до середньостиглих. Він був отриманий шляхом схрещування моркви нантської і амстердамської. Морква допущена до вирощування всюди, крім північного кавказу. Помаранчевий відтінок коренеплодів переходить в червонуватий. Вага їх коливається в межах 65-200, на смак морква цукриста. Під час вегетації не зацвітає. Вітамінна 6 добре зберігається і не розтріскується в лежанні.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Сорт моркви вітамінна 6 вирощують всюди, крім північного кавказу

Ранні-урожай при будь-якій погоді

Урал, як і більшість регіонів нашої країни, входить в зону, де за природно-кліматичними умовами землеробство вважається ризикованим. Ранні сорти моркви дають найбільшу ймовірність отримати урожай при будь-яких сюрпризах погоди.

Щоб ще більше скоротити вегетаційний період моркви, в тому числі і на уралі, деякі городники ростять її через розсаду.

Відео: морква на розсаду

У держреєстрі селекційних досягнень рф до числа ранніх сортів і гібридів моркви, які можна ростити на уралі, віднесені:

  • ранньостиглі:
    • яя,
    • бангор;
  • середньоранні:
    • топаз,
    • номінатор,
    • ньюкасл,
    • нантес 2 тіто,
    • намур,
    • найробі,
    • навал,
    • джерада,
    • блюз.

Розглянемо деякі з них.

Яя f1

Морква яя рекомендовано вирощувати для вживання свіжої прямо з грядки або на продаж. Помаранчева зовні і всередині, смачна морквина важить 90-130 г.якісний урожай з одиниці площі (1 м2) досягає 3,4–7,8 кг, що перевищує врожайність стандартного сорту нантська 4 більше ніж на кілограм. При цьому кондиційної моркви буває 77-92% від усього збору.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Гібридна морква яя-ранньостигла і по врожайності перевершує популярну нантскую 4

Бангор

Сорт не поступається яя в швидкості дозрівання. Морква бангор, крім уральського, рекомендована для вирощування в багатьох регіонах нашої країни. Вага морквин з хорошим смаком — 125-208 г.74-89% продукції-кондиційна морква, майже рівна між собою за величиною. Таких коренеплодів отримують 2-2, 7 кг з метрового квадрата грядки. Морква підходить для тривалого зберігання.

Як виростити рання картопля в будь-якому кліматі

Сорт моркви бангор дає коренеплоди більше 200 г вагою

Топаз

Ця морква визріває в середньоранній термін. Вона йде на зимове зберігання і в переробку. Внутрішня частина і шкірка оранжевого кольору. Смак хороший або відмінний. Кондиційної моркви вагою 105-115 г збирають 2,8–4 кг/м2, а це 84-95% коренеплодів.

&1&

Гібридний сорт моркви топаз дозріває в середньоранні рядки

Середньостиглі-найсмачніші

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

У мережі пишуть, що морква середніх термінів дозрівання найсмачніша. Звичайно, про смаки не сперечаються, тим більше що на такому показнику позначаються якість грунту, склад підгодівлі і багато інших факторів, але досвіду городників довіряти можна. У держреєстр селекційних досягнень рф внесені відповідні для уралу середньостиглі сорти:

  • балтімор,
  • бояриня,
  • віта лонга,
  • карсон,
  • рогнеда,
  • ромоса,
  • сентябріна,
  • чемпіон.

Серед них і вже згадані раніше популярні нантська 4 і вітамінна 6.

Багато з середньостиглих сортів-голландської селекції. Однак не варто забувати, що морква, виведена вітчизняними вченими, часто не поступається їм, а іноді і перевершує імпортні сорти.

Сентябрина

Цей сорт моркви відмінно виростає на уралі і в сибіру. Середньостиглі коренеплоди можна зберігати на зиму або пускати в переробку. Невеликі — по 90-190 г — морквини гарні на смак. Якісних плодів квадратний метр грядки може дати від 2,4 до 5,4 кг, що складе 77-94% врожаю.

&1&

Сорт моркви сентябрина хороший для переробки та зимового зберігання

Рогнеда

Рогнеда в держреєстрі селекційних досягнень рф рекомендована для вирощування по всій країні за винятком північного і нижньоволзького регіонів. Коренеплоди використовують свіжими в сезон і зберігають для споживання в міжсезоння. Морква відрізняється хорошим смаком і непоганою врожайністю кондиційних плодів-84-90%, при виході їх з 1 м2 по 5,7-8,9 кг.

&1&

Морква рогнеда дає урожай до 9 кг з квадратного метра

Пізні — для кращого зберігання

Пізні сорти моркви на уралі вирощують для закладки в сховища, щоб використовувати овоч взимку. Деякі з цих коренеплодів при правильному зберіганні можна зберегти до нового врожаю.

У держреєстрі селекційних досягнень рф як придатні для вирощування в кліматі уральського регіону названі сорти і гібриди:

  • анастасія,
  • базель,
  • белградо,
  • берлін,
  • камарілло,
  • кантербюрі,
  • каріні,
  • каскад,
  • кордоба,
  • купар,
  • тайфун.

Більшість з перерахованих-голландські гібриди. Ми ж розглянемо сорт вітчизняної селекції, давно відомий нашим городникам.

Тайфун

Сорт фігурує в держреєстрі селекційних досягнень з 1996 року як середньопізній для тривалого зберігання. Морква оранжевого кольору, з хорошим смаком і вагою в діапазоні 82-153 г дає товарних коренеплодів 1,9–3,7 кг/м2, що становить 70-92% врожаю. За обсягом якісної продукції тайфун перевершує сорти лосіноостровская 13, леандр, артек, прийняті як стандарт.

&1&

Тайфун-сорт моркви для тривалого зберігання взимку