Картопля скарб-скарб білорусі

66

Важко уявити собі, що було б нашою улюбленою стравою, не завези петро i картоплю в росію. По видимості, запечена ріпа. Але на щастя, на сьогоднішній момент картопля багатий різноманітністю сортів. Кожен може знайти картопельку на свій смак і гаманцю.

Зміст

  • Походження картоплі сорту скарб
  • Основні характеристики картоплі

    • Особливості рослин
    • Опис плодів
    • Призначення сорту
  • Нюанси посадки картоплі

    • Підготовка бульб
    • Посадка картоплі
    • Догляд за рослинами
    • Захист картоплі
    • Збирання врожаю
    • Зберігання бульб
  • Відгуки про сорт картоплі скарб

Походження картоплі сорту скарб

В перекладі з білоруського, скарб — скарб, скарб, коштовності, майно, стан. Багатообіцяюча назва.

Картопля скарб вивели в білоруському нді ще 20 років тому, в держреєстр росії він внесений в 2002 році. Але останнім часом все частіше виникають питання про те, чи не є він творінням рук генних інженерів. І ці питання обґрунтовані: зараз нас оточує безліч генномодифікованих продуктів. Довести їх причетність до гм дуже складно навіть в лабораторних умовах, а зовні визначити тим більше неможливо. І якщо раніше, говорячи про білорусь, як про виробника картоплі, сумнівів в якості та екологічності її продукції не було, то зараз ситуація вкрай неоднозначна.

У білорусі на причетність до гм перевіряються в основному соя і кукурудза. Результат перевірок-наявність 1% гмо з усього обороту. Картопля чомусь не перевіряють. На білоруських полігонах вже давно вирощують трансгенну картоплю з метою створити рослину, стійку до таких комах, як колорадський жук. Отримані сорти, стійкі до парші і чорної ніжки. У підсумку є 77 ліній трансгенного скарбу, в тому числі високостійкий до фітофторозу картопля.

Картопля скарб-скарб білорусі

Багато хто досі сперечається: картопля скарб-це скарб білорусі або ж, керуючись словником ожегова, її пожитки

Основні характеристики картоплі

Скарб відрізняється невибагливістю до клімату. Він займає в білорусі третину всіх посадок картоплі, поширений в молдові і на україні. У росії рекомендований для вирощування в північно-західному і центральному регіонах.

За швидкістю дозрівання бульб скарб відноситься до середньостиглих сортів: 90-110 днів з моменту посадки, і 80-90 — з моменту сходів. Віддає перевагу рости на важких і родючих грунтах. Посухостійкий. Перезволоженості грунту і повітря не переносить.

Особливості рослин

Для сорту характерні дуже повільні і нерівномірні сходи. Але в подальшому нарощування зеленої маси посилюється, рослини вирівнюються і формують середні, напіврозкидисті кущі. Їх товсті стебла з невеликими овальними, трохи витягнутими листям, увінчані білими, середнього розміру квітками.

Картопля скарб-скарб білорусі

Віночки у квіток скарба білі

Опис плодів

Бульби овальні, рівні, золотисті, з рівномірно розташованими дрібними вічками. Розміри плодів — від середніх до великих, вагою 90-140 грам. Урожайність — 250-410 кг з сотки. При підгодівлі мінеральними добривами, ці показники помітно збільшуються. У вологодській області зафіксовано максимальний урожай в 508 кг з сотки. В одному кущі формується до 20 плодів, стійких до механічних пошкоджень.

Картопля скарб-скарб білорусі

У бульб скарба золотиста шкірка

Призначення сорту

Скарб — столовий сорт картоплі. М’якоть, щільна і помірно водяниста, підходить для приготування салатів, супів, других страв зі збереженням цілісності бульб. У його бульбах міститься багато крохмалю (10-18%), що дозволяє його використовувати для приготування чіпсів і картоплі фрі.

Картопля скарб-скарб білорусі

Бульби скарба при термообробці добре зберігають цілісність

Нюанси посадки картоплі

Для посадок картоплі вибирайте світлий ділянку, з відсутністю протягів. Щоб врожайність була високою, грунт потрібно постійно збагачувати: восени і навесні під перекопування вносите добрива у вигляді перегною. Кращими попередниками картоплі вважаються огірки, капуста, бобові, багаторічні трави, зернові культури. Посіяна під зиму жито збагатить грунт калієм, зробить її більш пухкої і повітропроникною. Навесні, перекопавши її разом з внесеними добривами, ви отримаєте сприятливе грунтове середовище для картоплі.

Картопля скарб-скарб білорусі

Грунт для картоплі скарб повинен бути поживним

Підготовка бульб

До посадки допускаються тільки бульби з паростками 0,5–3,5 см, довші легко пошкоджуються при висаджуванні в грунт. Для пророщування за 2-3 тижні картопля дістають зі сховища, розкладають на рівній площині в добре освітленому приміщенні і прогрівають.

Картопля скарб-скарб білорусі

До посадки допускаються тільки цілі пророщені бульби

Посадка картоплі

Початок посадок картоплі у відкритий грунт — це традиційно перші дні травня. Обов’язкова орієнтованість на погодні умови і прогрівання грунту до +10 градусів на глибині 8 см.прискорити прогрівання грунту допомагає осіннє розпушування і формування високих гряд. І також для швидкого прогріву можна, коли зійде сніг, накрити грунт плівкою. Ряди картоплі розташовуйте з півночі на південь, і дотримуйтесь схему посадки не нижче 60*35 см.прискорена посадка знижує врожайність, так як кущі заважають один одному і створюють тінь.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Картопля скарб-скарб білорусі

Існують три класичні методи висаджування картоплі:

  • траншейний-бульби закладаються в викопані траншеї і присипаються землею;
  • гребневий — бульби висаджують в сформовані гребені;
  • гладкий — на рівній грунтовій поверхні викопується лунка, в неї кладеться бульба і присипається землею з наступної лунки.

При виборі методу обов’язково потрібно врахувати особливості грунту. У перезволожений грунт картопля краще садити в гребенях, так як в траншеях він згниє, не встигнувши зійти.

Картопля скарб-скарб білорусі

Траншейний метод вирощування картоплі підходить для сухих ґрунтів

Догляд за рослинами

Будь-якій картоплі потрібен догляд. Настільки хороший, наскільки багатий хочете отримати урожай. Для того щоб бульби швидко формувалися, коріння потрібен доступ повітря. Забезпечити це можна розпушуванням і підгортанням після поливів і дощів.

Картопля скарб-скарб білорусі

Підгортання-важливий етап у вирощуванні картоплі

Поливають картоплю не рідше 1 разу на місяць, а в посушливі періоди частіше. Перед початком і після закінчення цвітіння будь-якого сорту потрібна додаткова порція поливу.

Картопля скарб-скарб білорусі

Поливають картоплю мінімум тричі за весь період росту

При кожному поливі під корінь, не торкаючись рослини, вносяться добрива, такі як розведений коров’як і пташиний послід.

Захист картоплі

Скарб — досить стійкий до основних захворювань картоплі сорт. Він добре протистоїть раку, але сприйнятливий до фітофторозу. Доброю профілактичним заходом є запилення рослин золою. Якщо рослина вже захворіло, обробіть листя бордоською рідиною або мідним купоросом.

Картопля скарб-скарб білорусі

Скарб сприйнятливий до фітофторозу листя

1. З шкідників картоплі докучають колорадський жук і дротяники. До золотистої нематоди він стійкий.

У боротьбі з дротяником допомагають перекопування грунту перед посадкою, розпушування, прополка і вапнування.

Від колорадського жука використовують як хімічні препарати — актара, корадо, престиж, так і біологічні — фитоверм, бітоксибакциллин, боверин. З народних методів добре допомагає ручний збір личинок і жуків з рослин і їх знищення. Для відлякування шкідників по периметру і між посадок можна посадити часник, бобові або календулу.

Картопля скарб-скарб білорусі

Колорадський жук-небезпечний шкідник для картоплі

Збір врожаю

У серпні-вересні рослини в’януть — картопля дозрів. За 2-3 тижні до збору врожаю припиняються поливи, хімічні обробки і внесення добрив, зрізається бадилля на рівні 15 см над землею. Таким чином бульби долеживают до повної стиглості, шкірка ущільнюється, що допомагає уникнути надмірних пошкоджень при викопуванні.

Картопля скарб-скарб білорусі

Збір врожаю картоплі відбувається з серпня по вересень

Зберігання бульб

Викопавши, бульби розкладають і просушують на рівній поверхні, видаляють пошкоджені і хворі, дрібні відбирають на посадковий матеріал наступного року, а решта — на харчування. Зберігають їх в льохах з хорошою вентиляцією і постійною температурою в +2 — +5 градусів. Але перш ніж прибрати картоплю на зимове зберігання, його поступово охолоджують до +1 — +3 градусів.

Картопля скарб-скарб білорусі

Картопля повинна зберігатися в погребі з хорошою вентиляцією

Посадкою тижні два пророщують обов’язково.

Aleksa aleksa

Http://otzovik.com/review_2651030.html

Сорт картоплі скарб-середньостиглий смачний сорт картоплі. Переваги: смакові якості відмінні, добре зберігається, стійкий до багатьох хвороб. Недоліки: не виявлені. Один з моїх улюблених сортів картоплі-це скарб. Слово скарб в перекладі з білоруського означає-скарб, багатство. Чим же мені подобається ця картопля, перш за все своїми смаковими якостями. Його бульби ми зберігаємо в підвалі, десь з лютого інші сорти картоплі починають проростати, у скарба ж перші паростки з’являються десь в травні. Так як ця картопля повільно дає паростки, то перед посадкою ми його пророщуємо. Ми це робимо наступним способом: обрізаємо верх у п’ятилітрових, шестилітрових каністр з-під питної води, яка продається у всіх продуктових магазинах, закладаємо туди картоплю і ставимо в сухе, сонячне місце, приблизно тижні через три у картоплі з’являються невеликі паростки, можна його висаджувати. Сорт картоплі» скарб » стійкий до багатьох хвороб, в тому числі і до золотистої нематоди.

Mokpo

Http://otzovik.com/review_2229896.html

Сорт картоплі скарб. Відмінний картопля — як і при посадці в землю, так і при збиранні з грядки — змін немає. Як був жовтим — так таким і залишається. Вариться довго, зате смачний. Вживається в їжу у вареному, смаженому, печеному вигляді. Сорт невибагливий в посіві, де кинуть-там і рости буде. Головне — це гній або перегній. Добрива не кидати. Інакше він все в себе вбере-і самі це їсти будете. Не боїться колорадського жука. Любить, щоб його обтяпывали. Купчастість зростає, а з нею і урожай.

Serval2011

Http://otzovik.com/review_2545095.html

Сорт картоплі скарб-рекомендую. Переваги: урожайний, хороші смакові якості. Недоліки: не виявлено. Проживаю на півдні україни. Картопля скарб привіз з ростова від знайомих, дуже вже хвалили. Посадив 2 відра в кінці квітня, нічим не протруював, паростки були трохи наклюнувшиеся. Одночасно садив місцевий сорт (репанка). Сходи з’явилися майже одночасно, але скарб в зростання пішов повільніше, можливо, позначилася посушлива весна. Літо теж було мало дощовим, довелося поливати кілька разів, і ось в липні перша проба — з куща скарб 5 великих і кілька дрібних картоплин приблизно 400 грам, з місцевого сорту трохи менше. Добре розварюється, особливо хороший для смаження. Разом: з двох відер вийшло близько 80 кілограм.

Miner666

Http://otzovik.com/review_2261090.html

Сорт картоплі скарб-один з кращих сортів картоплі. Переваги: картопля з чистою шкіркою. Рівна овальна форма. Недоліки: піддається хворобам. Картопля середньостиглий і високоврожайний. М’якоть жовтого кольору. При варінні картопля розсипчаста. Володіє високими смаковими показниками. Підходить для тривалого зберігання в прохолодному місці.

Misurik

Http://otzovik.com/review_4725684.html

Щодо врожайності скарб — так, спору немає. Але, як кажуть на смак і колір… Мені він не дуже сподобався (порівняно з андретою). Боляче водянистий-хто любить чіпси, смажену картоплю, тому в самий раз.

Юр

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=2003&st=60

…завезли синьоокку, скарб, і вони все заполонили, а самі ці сорти промислові, смакові якості у них не дуже. Так от, садять у нас ще скарб, в основному, як каже мій батько, для свиней.

Arkadij

Http://fermer.ru/blog/10804/derevenskaya-kartoshka-122362

А то що скарб барахло, це однозначно. І вже точно цей сорт не для іркутської області…

Спасибі

Https://da4niku.ru/questions/kakie-sorta-kartofelya-luchshe

Садимо не перший рік, не скаржимося на смак і урожай. Сусідам дали для посадки: дуже сподобався сорт, відмінний виріс, але земля у них хороша.

Галина вовк

Https://otvet.mail.ru/question/89562352

Раджу сорт скарб. Смачний, відмінно зберігається, урожайний. Для зимового зберігання і споживання.

Монахова

Http://www.vinograd7.ru/forum/viewtopic.php?p=82031

Сорт скарб я вирощував 4 роки. Сорт салатний, але при тривалому варінні стає розсипчастим. Відмінна риса цього сорту-дивовижна лежкість, аналогів по зберіганню знайти важко. Відповідно, перед посадкою вимагає прогрів значно більший (2-3 тижні), має апікальний (домінуючий) паросток, але потім стебел стане більше (4-7), боїться весняного перезволоження грунту. Не боїться весняної посухи, сходить нерівномірно, потім сходи вирівнюються, зацвітає вроздріб, недружньо, найкращий результат дає на піщаних грунтах, при мінімальній глибині посадки (любить весняне тепло). При дотриманні рекомендацій в пром. Посадці (польові умови) у мене давав до 500 кг з сотки.

Коропець

Http://www.sadiba.com.ua/forum/showthread.php?t=11371

Чернігівська область ближче до білорусії, а ось на сході і ближче до степу скарб, наприклад, у мене не пока
зував тих результатів, які даються білоруськими селекціонерами. Можливо, це у мене, можливо, не елітний матеріал, але при всіх однакових умовах вирощування поступався по врожайності і голландським, і німецьким сортам тих же репродукцій. Грунт-говорячи обивательською мовою-середньенький чорнозем. У полтавській області, де закуповував скарб (була тільки 3-тя репродукція, взяв для експерименту), агроном розповідав, що в перший рік із закупленої еліти вони отримали божевільний урожай, а ось вже з першої — менше і далі ще менше… Можливо, в наших умовах він швидко втрачає з подальшою репродукцією врожайність. Ще для мене загадка: незважаючи на божевільну врожайність білоруських сортів (за заявою оригінаторів до 600 кг і більше з сотки) якось не бачу масового вирощування білоруських сортів картоплярами любителями україни. Ставив це питання і колядко при особистій зустрічі. Він відповів досить прагматично: кожен сорт показує високу врожайність в конкретних кліматичних і грунтових умовах.

Картофаныч

Http://www.sadiba.com.ua/forum/showthread.php?t=1137