Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

90

Варто тільки «поселити » на підвіконні одну фіалку, і незабаром у вас виникне бажання прикрасити цими чарівними квітами всю квартиру. Тим більше, при такому розмаїтті кольорів і різновидів фіалок встояти перед спокусою дуже важко. Якщо ж вам не хочеться витрачати гроші на покупку чергової фіалки, розмноження вподобаних екземплярів виявиться найзручнішим виходом.

Зміст

 • Розмноження фіалок листом у воді і в грунті
 • Розмноження фіалок квітконосами і пасинками
 • Розмноження насінням або селекція фіалок

Розмноження фіалок листом у воді і в грунті

Нехай з укоріненням живців доведеться трохи повозитися, зате як приємно буде виростити з одного листочка повноцінне рослина з прекрасними квітами!

Погано уявляєте собі, як розмножується фіалка? найпопулярніший спосіб розмноження-укоріненням листа в воді або в землі. Рідше фіалки розмножують квітконосами, пасинками і дітками, оскільки ці способи не завжди здійсненні. А розмножити фіалку насінням під силу не кожному квітникарю: дуже вже трудомісткий процес, що вимагає великої акуратності і терпіння.

Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Найпопулярніший спосіб розмноження – укоріненням листа у воді або в землі

Найчастіше розведення фіалок в домашніх умовах здійснюється за допомогою листків, поставлених на укорінення в воду або посаджених в грунт. З цим завданням впорається будь-який початківець квітникар. Однак щоб результат виявився успішним, важливо правильно вибрати лист для вкорінення – від цього в подальшому буде залежати зростання рослини і розміри квітів. Слід брати лист тільки у дорослої фіалки, прямо під квітконосом, або з другого ряду від розетки. З центру розетки листя не підходять з тієї причини, що вони ще не накопичили в повній мірі поживних речовин, достатніх для нового покоління.

відео про укорінення листа фіалки в воді

Подивіться, щоб листок був здоровим, без опікових плям, подряпин і вм’ятин, інакше ці дефекти приведуть до загнивання листа. Чи не підійдуть злегка пожовклі листочки, так як запас поживних речовин в них вже вичерпаний, нічого хорошого з них вже не виросте. Розведення фіалок з строкатими листочками найкраще вдається, якщо брати листи з найбільш зеленим забарвленням.

Отже, лист обраний, тепер його можна обережно відламати або відразу обрізати навскоси, залишивши держак довжиною до чотирьох сантиметрів. Косий зріз (деякі квітникарі ще надрізають держак поперек) збільшить площу освіти корінців, в результаті ви отримаєте більше молодих розеток. Готовий держак обмийте теплою водою і підсушіть протягом 15 хвилин.

Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Готовий держак обмийте теплою водою і підсушіть протягом 15 хвилин

Інструкція, як розмножити фіалку листом в ємності з водою:

 • для кожного черешка підготуйте окрему посуд з темного скла, бажано з вузькою шийкою (пляшечки з-під ліків підійдуть найкраще);
 • налийте в пляшку трохи дистильованої води або додайте в звичайну воду активоване вугілля, щоб запобігти загнивання листа;
 • опустіть держак фіалки у воду так, щоб він був занурений не більше ніж на один сантиметр;
 • міняти воду не потрібно, достатньо час від часу підливати воду, щоб живці не залишалися сухими;
 • посуд з живцями поставте в таке місце, де вони будуть захищені від сонця;
 • при підгниванні живця подрежьте його до здорового зрізу навскоси, присипте потовченим активованим вугіллям і підсушіть протягом півгодини, а воду в пляшечці поміняйте.

Коріння можуть з’явитися на держаку через пару тижнів або через місяць. Коли коріння відросте до одного-двох сантиметрів, живці можна буде пересадити в пластиковий стаканчик з дренажним шаром і земляною сумішшю.

Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Коріння можуть з’явитися на держаку через пару тижнів або через місяць

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Як розмножити фіалку листком в грунті:

 • підготуйте невеликі ємності з отворами в дні горщики, пластикові стаканчики);
 • насипте на одну третину ємності шар дренажу з пінопласту або керамзиту;
 • заповніть решту місце легким, рихлим грунтом, а в середині зробіть поглиблення і насипте в нього перліт, змішаний із землею (забезпечить проникнення повітря до коріння);
 • посадіть держак в поглиблення з перлітом на глибину в півтора сантиметра і засипте грунтом, намагаючись не надто приймати її;
 • у міру підсихання грунту поливайте листок фіалки.

Посадка листка фіалки в грунт незручна тим, що ви не зможете простежити появу коренів, зате час пророщування значно скорочується, а відсоток проростають живців збільшується до ста. Особливо це стосується мініатюрних і півмініатюрних різновидів фіалок (тільки майте на увазі, що держак у них повинен бути півтора сантиметра, а не чотири).

Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Посадка листка фіалки в грунт незручна тим, що ви не зможете простежити появу коренів

Розмноження фіалок квітконосами і пасинками

Як бачите, вкорінювати живці фіалок не так вже й складно, але цей метод, на жаль, підходить не для всіх видів сенполій. Так, дивовижні фіалки-химери з пелюстками, прикрашеними кольоровими смужками, при розмноженні живцями набувають хаотичну забарвлення квіток. Як розводити фіалки химери, щоб вони не втратили своєї краси в наступному поколінні? є два відповідних варіанти.

Можна відокремити від розеток бічні пасинки, що утворилися в пазухах фіалок, і укоренити їх так само, як листки (використовуються пасинки довжиною 4 см). Коли молоді розетки розростуться, їх перевалюють в квіткові горщики більшого обсягу і чекають цвітіння. При першому цвітінні фіалки химери в повному обсязі розкривають свій потенціал, тому не поспішайте засмучуватися, а запасіться терпінням (ви ж знаєте, наскільки примхливі бувають фіалки — догляд і розмноження цих квітів вимагає часом чимало часу і зусиль).

Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Можна відокремити від розеток бічні пасинки, що утворилися в пазухах фіалок, і укоренити їх так само, як листки

Інший варіант, який використовується при розведенні фіалок-химер, — розмноження квітконосами. Для цього виберіть на материнській рослині розпустився або вже відцвілий квітка (бутони не підійдуть) з великими прилистками, виріжте його чистим ножем і укоренити в теплиці в грунті з сфагнуму або пердіта при високій вологості. Коли біля прилистника утворюється молода розетка, це означає, що цветонос вкоренився. Залишається трохи почекати, щоб він добре розвинувся, і можна пересаджувати молоде рослина в грунт.

Розмноження насінням або селекція фіалок

Найскладніший спосіб розведення фіалок в домашніх умовах – це розмноження насінням. Але якщо вас цікавить селекція, і ви мрієте виростити власний сорт фіалки кімнатної, розмноження насінням доведеться освоїти. Для початку вам належить підібрати підходящу батьківську пару, орієнтуючись на результат, який хотілося б отримати. Рослини вибирайте здорові, з рясним цвітінням і симетричною розеткою.

Зберіть твердий пилок з розпустилися квіток і запиліть нею маточки, коли на них з’являться вологі виділення. Краще запилити відразу кілька квіток на одному квітконосі, щоб підвищити ймовірність дозрівання насіннєвих коробочок. З’являться насіннєві коробочки через місяць, після чого вони повинні ще просушити, як мінімум, чотири місяці. Коли коробочки просохнуть і затвердіють, зберіть їх і на кілька днів покладіть в сухе тепле місце.

відео про вирощування фіалки

Посів насіння фіалки:

 • наповніть ємність для посіву перлітом;
 • змішайте маленькі насіння з піском і рівномірно посійте в грунт;
 • закладати землею і поливати насіння не можна, досить окропити їх трохи з пульверизатора;
 • накрийте ємність склом і забезпечте підсвічування люмінесцентними лампами;
 • щодня знімайте скло, протирайте конденсат і провітрюйте посіви;
 • не допускайте пересихання субстрату;
 • коли сіянці досягнуть в діаметрі 0,5 см, акуратно пікіруйте їх за допомогою зубочисток в окремі стаканчики з почвосмесью і продовжуйте вирощувати, як будь-яку іншу розсаду.

Способи розмноження фіалок: листом, пасинками, квітконосами, насінням

Щодня знімайте скло, протирайте конденсат і провітрюйте посіви