Секрети вирощування кореневої селери

68

При правильній агротехніці ви цілком можете зібрати хороший урожай великих коренеплодів, які будуть куди ароматні і соковитіше своїх магазинних побратимів.

Що потрібно врахувати при посіві насіння?

Якими б корисними властивостями не володів свіжий коренеплід, вирощування його лякає багатьох городників. Адже куди простіше купити при необхідності упакований коренеплід в магазині і не возитися з розсадою, гадаючи, чи вийде з неї щось вартісне?

Секрети вирощування кореневої селери

Уважно поставтеся до вибору насіння, щоб під час збирання врожаю вас не спіткало розчарування

Мінус в тому, що ви не можете знати, які добрива і хімікати використовувалися при вирощуванні магазинних коренеплодів, та й за час зберігання на прилавку овочі стають в’ялими, втрачаючи свої смакові якості. Але ж виростити кореневої селера в дійсності не так вже клопітно.

Уважно поставтеся до вибору насіння, щоб під час збирання врожаю вас не спіткало розчарування. Найбільш високоякісним вважається посадковий матеріал імпортних виробників, а з вітчизняних насіння заслуговують на увагу насіння «російський розмір» і «аеліта». З огляду на особливості російського клімату, краще брати тільки ранні сорти, здатні дозріти за 120-150 днів. Для використання в їжу зручніше виростити сорти з великими коренеплодами. Не забудьте перевірити термін придатності насіння!

    відео вирощування селери
  • грунт

Найбільш вдалого врожаю вдається домогтися за умови глибокої перекопування грунту в осінні місяці з внесенням перегною спільно з фосфорними, калійними і азотними добривами. Перед посівом не можна удобрювати землю свіжим гноєм, так як в результаті коренеплоди може вразити плямистість. А якщо з осені у вас не вийшло перекопати грядку, можна буде скопати її навесні плоскорізом фокіна.

Оптимальна кислотність грунту становить 7 рн. На кислих і підмокають грунтах кореневої селера погано росте, а для важкого глинистого грунту потрібно обов’язково передбачити хороший дренаж.

  • посів насіння

Оскільки коренеплід дозріває дуже довго, обов’язково застосовується розсадний спосіб вирощування. Посів насіння на розсаду починають в останній декаді лютого. Для більш швидкого проростання насіння бажано замочити у воді кімнатної температури на пару діб і після легкого просушування приступати до посіву. Для цього в ящику з почвосмесью (з дернової землі, перегною і піску) роблять борозенки через кожні три сантиметри, трохи ущільнюючи землю.

Секрети вирощування кореневої селери

Посів селери

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Секрети вирощування кореневої селери

Ефективний спосіб посіву насіння селери: викласти в борозенки сніг, а поверх нього розсипати насіння – так їх буде краще видно, та й при таненні сніг затягне насіння в землю на оптимальну глибину. Зверху в такому випадку землею присипати не потрібно. Далі посіви накривають склом або плівкою і прибирають в тепле місце, де температура повітря близько +25 градусів.

  • догляд за розсадою

З появою сходів температуру потрібно буде знизити до +16 градусів. Щоб сіянці не витягнулися, досвічуйте їх фітолампами. Щодня провітрюйте посіви, перевертаючи плівку, підсихає землю зволожуйте з обприскувача. В умовах такого міні-парничка розсада виростає міцною і здоровою. Густі посіви необхідно проріджувати в міру росту рослин, видаляючи найслабші екземпляри і надаючи більш сильним сходам більше місця.

Пікіровка проводиться після того, як на маленьких сходах з’являться перші справжні листочки. При пересаджуванні в іншу ємність важливо не засипати центральну нирку селери, а поглибити тільки дощенту листя.

Особливості догляду за кореневим селерою у відкритому грунті

Секрети вирощування кореневої селери

Щоб корінь не виявився заглибленим-точка росту повинна залишитися на рівні грунту

Підрослу розсаду можна пересаджувати на грядку, коли більш-менш встановиться тепла суха погода (приблизно в середині травня). Осінні заморозки коренеплоду не страшні, а ось на початку вегетації він до похолодань дуже чутливий – від переохолодження рослина викидає цветонос, і коренеплід стає непридатним в їжу. Тому поспішати з ранньою пересадкою не варто, а на перший час можна підготувати укриття для порятунку незміцнілого рослини від холоду.

Обов’язково стежте, щоб корінь не виявився заглибленим – точка зростання повинна залишитися на рівні грунту. Це важлива умова, як виростити селера великим і рівним, без «пишної бороди» додаткових коренів. З цією ж метою залишайте між рослинами і між рядами відстань не менше 30 см.

відео про секрети вирощуючи і догляду за селерою

Вирощування буде більш успішним, якщо ви будете дотримуватися наступних правил:

  • все листя у зростаючого селери зрізати не можна, інакше коренеплід не визріє, відрізайте тільки крайні листочки;
  • підгортання в даному випадку протипоказано — воно провокує ріст бічних коренів, у результаті чого коренеплоди втрачають свій товарний вигляд;
  • коли коренеплід почне товщати, для додання йому рівності отгребайте від верхівок рослин землю і акуратно зрізайте бічні корені ножем;
  • щоб коренеплід вийшов соковитим, з насиченим смаком і ароматом, грунт на грядці потрібно підтримувати вологою (не заливати), полив необхідний не тільки протягом усього літа, але і аж до жовтня — так будуть краще наростати головки селери;
  • полив проводиться під корінь;

Секрети вирощування кореневої селери

Урожай вирощеного за всіма правилами селери можна збирати перед настанням осінніх заморозків

  • поки листя над грядкою не зімкнеться, потрібно регулярно рихлити міжряддя;
  • для гарного росту рекомендується підгодувати рослину трав’яним розчином, коли розсада у відкритому грунті рушить в зростання, другий раз підгодовують настоєм коров’яку, третій раз (до 15 липня) – азофоскою, четвертий раз (з середини липня) – монофосфатом, а коли зав’язується головка, проливають розчином борної кислоти;
  • за літо потрібно дві-три підгодівлі азотними добривами – більше не потрібно, інакше можливе ураження рослин паршею і септоріозом.

Як зробити стелаж для розсади своїми руками

Секрети вирощування кореневої селери

Неможливо виростити життєздатну розсаду при відсутності сонячного світла і низькій температурі. Придбання або виготовлення стелажів з підсвічуванням для рослин своїми руками дозволить створити для саджанців сприятливий мікроклімат.

Зміст

  • Навіщо потрібен стелаж
  • Різновид
  • Як зробити стелаж для розсади своїми руками

    • Підставка на підвіконня
    • Виготовлення дерев’яної конструкції

      • Відео: інструкція з виготовлення підставки з дерева
    • Конструкція з металевих куточків з використанням зварювання

      • Відео: збірка з металевого куточка зварювальним апаратом
    • З поліпропіленових труб

      • Відео: надійний стелаж з пластикових труб
    • Підставка з металевих куточків з перфорацією
  • Яку підсвічування вибрати

    • Натрієві світильники високого тиску
    • Фітолампи
    • Натрієві металогалогенні лампи
    • Люмінесцентна лампа
    • Лампа розжарювання
    • Світлодіодні світильники

Навіщо потрібен стелаж

Всі щасливі власники дачних ділянок задовго до весни починають готуватися до літнього сезону. На вулиці сніг і мороз, а дачники вже займаються розсадою.

Спочатку коробки з землею стоять на підвіконнях. Після пікіровки рослин кількість баночок з саджанцями зростає. І ось вже зайняті всі підвіконня, столи, полиці. А місця все одно не вистачає. В глибині кімнати маленькі слабкі рослинки страждають ще й через брак світла.

Використання стелажів допоможе вирішити проблему нестачі освітленості і місця для розсади.

Полиці для рослин можна встановлювати на підвіконнях і в кімнаті. Стелаж повинен міцним, безпечним для людей. Обов’язкова умова-монтаж підсвічування. Взимку дуже багато похмурих днів, доведеться досвічувати розсаду, навіть якщо вона стоїть біля вікна. Полиці повинні бути місткими для розміщення всіх рослин, але ширина поверхонь повинна дозволяти дотягнутися до найдальшого кута. Конструкція повинна вписуватися в навколишнє оточення і не доставляти незручностей господарям квартири.

Різновиди

Стелажі поділяють на стаціонарні, пересувні, розбірні.

Стаціонарні стелажі кріпляться до стіни або стелі. Це додає міцності і довговічності всієї конструкції. Підходять для великих квартир, де громіздкий стелаж не завадить мешканцям. Після «переїзду» рослин в сад використовується для розміщення домашнього начиння, квітів, іграшок.

Секрети вирощування кореневої селери

Надійна конструкція стаціонарного стелажа витримає велику кількість розсади і прослужить кілька сезонів

Пересувні стелажі обладнані коліщатками, стелажі можна переміщати по приміщенню, повертати. Не потрібно вивантажувати вміст полиць, якщо потрібно розташувати розсаду в іншій частині кімнати.

Секрети вирощування кореневої селери

Використання коліщаток дає можливість доступу до розсади з усіх боків за рахунок обертання конструкції

Розбірні стелажі зручні в експлуатації. Їх можна розібрати і прибрати на зберігання до нового сезону.

Секрети вирощування кореневої селери

Конструкція з перфоріровнних куточків дозволяє змінювати висоту полиць і повністю розбирати стелаж

Метал.

Куточок легко ріжеться ножицями по металу. Каркас збирається за допомогою болтів і гайок звичайною викруткою.

  1. наріжте куточок ножицями по металу за розмірами в кресленні.
    Секрети вирощування кореневої селери

    Антикорозійне покриття куточків дозволить збільшити термін експлуатації стелажа

  2. зберіть каркас на болти з гайками.
    Секрети вирощування кореневої селери

    Горизонтальні площини можна посилити ребрами жорсткості

  3. прикріпіть задні стійки до стіни за допомогою кронштейнів.
  4. зафіксуйте полки саморізами на поперечних куточках.
    Секрети вирощування кореневої селери

    Збірка стелажа на болтах дозволяє змінювати висоту полиць

Яку підсвічування вибрати

Різновидів ламп багато. Кожен вид світильників має свої переваги і недоліки. Світлодіодний світильник — самий підходящий для вирощування розсади по спектру і технічним характеристикам.

Натрієві світильники високого тиску

Випромінюють світло, яке сприяє зростанню розсади. Оранжево-жовте світіння, яке вони випромінюють, не дратує око людини, тому можуть використовуватися в житлових приміщеннях. Мінусом при їх використанні є висока вартість. Для установки світильників потрібно регулятор потужності.

Секрети вирощування кореневої селери

Натрієва високого тиску

Фітолампи

Їх спектр найбільше підходить для рослин, але він небезпечний для людини. При установці фітолампи налаштовуйте її так, щоб світло на саджанці падало зверху і збоку. Мінімальна відстань до верхівок рослин-10 см.

Секрети вирощування кореневої селери

Фітолампа-сучасний світильник з відповідним для рослин випромінюванням

Натрієві металогалогенні лампи

Дають мало синього кольору, тому неефективні для вирощування розсади.

Люмінесцентні лампи

Дають холодне світло, в якому не вистачає червоної складової спектра. Розміщують на висоті 30-60 см від розсади. Лампи денного світла повинні виступати за краї полиць на 5 см для рівномірного прогріву розсади.

Секрети вирощування кореневої селери

На площу 1 кв. М потрібно розмістити світильник потужністю 80 вт

Лампи розжарювання

Підходять тільки для нагріву повітря. Якщо планується використовувати такі лампи, їх треба комбінувати з лампами денного світла.

Світлодіодні світильники

Поєднують найпотрібніші для рослин частини спектра. Споживають мало електроенергії, прості в експлуатації. Для установки світлодіодного підсвічування будуть потрібні:

  • сині і червоні світлодіоди;
  • термоклей;
  • блок живлення, вилка і електропровід;
  • підстава для кріплення світлодіодів.

При виготовленні світлодіодного підсвічування чергуйте червоні і сині світлодіоди в такому порядку: два червоних, один синій.

Порядок дій при монтажі світильника.

  1. склейте світлодіоди між собою і виведіть до драйвера.
  2. драйвер з’єднайте з вимикачем.
  3. ланцюжки з світлодіодів прикрутіть до основи.
  4. при монтажі підсвічування використовуйте таймер, який контролює час освітлення рослин.
  5. закріпіть з боків стелажа дзеркала або листи фольги для відбиття світла.
  6. висота розташування лампи повинна налаштовуватися під висоту розсади.

Секрети вирощування кореневої селери

Рослини, які досвічуються світлодіодними світильниками, дають більший урожай

Як посадити і виростити кореневу селеру

Секрети вирощування кореневої селери

Свіжий селера далеко не завжди можна знайти в продажу, та й власноруч вирощені овочі завжди смачніше і корисніше покупних. Тому, якщо у вас є своя ділянка, відведіть одну грядку під ці коренеплоди, щоб і в зимові місяці можна було готувати для своїх близьких вітамінні салати або супи.

Як правильно вибрати насіння

Довгий час овоч цей був незаслужено обділений увагою, і на російських грядках з’являвся вкрай рідко, тепер же його посадка все більше цікавить вітчизняних городників. Пояснюється такий інтерес просто: коренеплоди селери не тільки додають особливу пікантність і пряний аромат страв, але до того ж мають численні корисні властивості. Неспроста в колишні часи це овочева рослина обов’язково входило в повсякденний раціон як простого люду, так і аристократів.

Секрети вирощування кореневої селери

Коренеплоди селери не тільки додають особливу пікантність і пряний аромат стравам, але до того ж мають численні корисні властивості

Вас хвилює питання, як садити коренеплід, щоб восени зібрати великий урожай? для його отримання потрібно буде вибрати відповідний сорт, правильно визначити терміни, коли сіяти селера, і дбайливо виростити розсаду. Після пересадки у відкритий грунт овочу також буде потрібно певний догляд, про який коротко буде розказано нижче.

відео про вирощування селери

Вибір насіння для посіву дуже важливий, так як багато в чому визначає кінцевий результат – розмір коренеплодів, їх смакові якості, терміни дозрівання. Тому, щоб не розчаруватися в врожаї, при покупці:

  • вибирайте тільки свіже насіння, у яких термін придатності закінчується в наступному році;
  • віддавайте перевагу великоплідним сортам, коренеплоди у яких досягають маси в півкіло;
  • для вирощування беріть ранньостиглі сорти, інакше коренеплоди просто не встигнуть дозріти;
  • найякіснішими вважаються насіння імпортної селекції, але і серед вітчизняних виробників можна знайти хороший посадковий матеріал – намагайтеся купувати продукцію перевірених виробників.

Секрети вирощування кореневої селери

Вибір насіння для посіву дуже важливий, так як багато в чому визначає кінцевий результат

Хоча сортів кореневої селери поки виведено не так вже й багато, щоб не розгубитися при покупці насіння, ознайомтеся з найпопулярнішими сортами. Так ви будете заздалегідь знати, на який результат розраховувати, і зможете вибрати той сорт, який буде найбільш відповідати вашим уподобанням.

Посадка кореневої селери на розсаду

Через занадто довгого терміну дозрівання і занадто короткого літа в росії вирощувати коренеплоди можна тільки розсадним методом, причому не пізніше середини лютого. Зазвичай оптимальні терміни посадки вказані на упаковці з насінням.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Секрети вирощування кореневої селери

Перед тим як посадити селеру, насіння доведеться попередньо промити під струменем гарячої води, зав’язавши в марлю, і замочити на три доби. Після замочування насіння потрібно буде трохи підсушити на папері, і можна приступати до посіву.

&1&

Посадка кореневої селери на розсаду

Посів відбувається наступних чином:

  • для розсади підготуйте ящики з пухкої городньої землею, змішаної з піском і перегноєм, або покупної почвосмесью;
  • за пару днів до посіву пролийте грунт окропом з марганцівкою;
  • безпосередньо перед посівом добре зволожите землю і проведіть борозенки глибиною в сантиметр;
  • насіння посійте з інтервалом до п’яти сантиметрів;
  • зверху можна присипати дуже тонким шаром землі або залишити насіння незасипаними — так вони швидше проростуть;
  • надалі грунт зволожуйте з пульверизатора і прикривайте ящик склом або плівкою для створення ефекту міні-парника;
  • до появи сходів селери температура повинна бути на рівні +25 градусів, а після – днів на п’ять слід знизити температуру до +16 градусів, інакше сіянці витягнуться;
  • густі сходи потрібно буде прорідити.

У лютому розсада отримує недостатньо природного світла, від чого сіянці можуть витягуватися і завалюватися на бік. Тому рекомендується додатково досвічувати розсаду.
&1&

У лютому розсада селери отримує недостатньо природного світла, від чого сіянці можуть витягуватися і завалюватися на бік

З появою перших справжніх листків, рослини потрібно буде пікірувати в окремі горщики. Варто відзначити, що в просторих ємностях коріння не будуть пошкоджуватися, і в результаті коренеплоди вийдуть гладкими, без «бороди».

Висаджування на грядки і подальший догляд

В середині травня розсаду селери можна пересаджувати на грядку з пухкої родючою землею, підготовленої з осені. Для пересадки слід вибрати суху теплу погоду, яка за прогнозами повинна простояти ще з тиждень. Рослини висаджуйте на відстані не менше 30 см один від одного, намагаючись не засипати у них точку росту. Заглиблювати рослина в землю не можна, інакше у нього сильно розвинуться додаткові корені, і коренеплід вийде кострубатим. До червня грядку рекомендується накрити покривним матеріалом.

відео про посадку кореневої селери на розсаду

Доглядати за коренеплодами протягом сезону слід так само, як і за іншими городніми рослинами: регулярно поливати, прополювати і рихлити міжряддя. Фосфорно-калійні добрива вносять двічі за сезон – через два тижні після пересадки на грядку і ще через три тижні.

&1&

Рослини висаджуйте на відстані не менше 30 см один від одного, намагаючись не засипати у них точку росту