Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

44

У період зимового затишшя, коли земля відпочиває від знятого врожаю, а комори повні овочевими запасами, для садівників і городників починається пора вирощування розсади. Культура, яку обов’язково висадить кожен городник — томат. Вирощування помідорів-справа не складна, але помилки, допущені на початковому етапі, чреваті мізерним плодоношенням висадженої рослини і складним доглядом. Важливо не тільки підібрати хороші насіння, але і правильно підготувати розсаду для висадки в грунт. Деякі садівники віддадуть перевагу користуватися перевіреними методами вирощування томатів, інші ж спробують новий, але добре зарекомендував себе спосіб посадки насіння в «равлика».

Зміст

  • «равлик — — друг томатів

    • Вибір матеріалу
    • Розрахунок розмірів
  • Підготовка насіння

    • Сортування
    • Пророщування
    • Загартовування
  • Посадка томатів в » равлика»

    • Посадка насіння в «равлика» з землею

      • Відео: виготовлення «равлики» з землею
    • Посадка насіння в «равлика» з туалетним папером
    • Відео: помилки догляду за » равликом»
  • Догляд за розсадою

    • Полив і підживлення
    • Пікірування

      • Відео: пікіровка розсади з » равлики»

«равлик» — друг томатів

Особливість методу полягає в химерній формі посівної тари, яка візуально нагадує раковину равлики або рулет.

Вибір матеріалу

В якості каркасного матеріалу, який одночасно грає роль розділового шару, використовується підкладка для ламінату або полімерна плівка. Вибір структури зовнішньої оболонки грунтується тільки на власних перевагах.

  • плівка-матеріал дешевий і доступний. Використовувати потрібно різновиди з високою щільністю, щоб згорток з насінням не розвалився. Якщо використовується плівка малої щільності, то слід скласти її в кілька разів або помістити між шарами міцний папір.
  • підкладка для ламінату-матеріал зручний, але придбати її можна тільки в будівельному магазині. Вартість підкладки вище вартості плівки, але розсада в цьому матеріалі відчуває себе комфортніше, так як пориста структура дозволяє краще зберігати тепло і вологу. Нарізати підкладку можна шпалерним ножем під лінійку, що швидше, ніж різати ножицями.

Розрахунок розмірів

Розраховують необхідні розміри оболонки згідно з умовами подальшого догляду за розсадою. Ширина смуги вибирається так:

  • 10 см, якщо розсаду в подальшому будуть пікірувати;
  • 15 см, якщо розсаду залишать в «равлику» до висадки в грунт.

Довжина визначається за формулою l=2 * a + b*(n-1), де:

  • l-довжина смуги;
  • a-відступ укладання внутрішнього шару від зовнішнього краю оболонки, необхідний для зручного формування згортка, a=5 см;
  • b-інтервал між насінням при посадці (b=5 см, якщо розсаду планується пікірувати; b=10 см, якщо розсаду висадять в грунт);
  • n — кількість насіння.

Для внутрішнього шару, куди будуть висаджуватися насіння, вибирається матеріал, добре зберігає вологу:

  • підготовлений грунт;
  • універсальні суміші;
  • туалетний папір;
  • серветки.

У мене був досвід висаджування розсади в равлика. Так скажемо, по-новомодному). Спочатку насіння вирощувала в пелюшці, а потім отриману розсаду вже переміщала в равлика. Підкладку робила з щільної клейонки, таку скрізь знайдете. Насипала не неї шар землі, укладаючи кожну рослину на відстань не менше 2 см один від одного. Потім все згортається в рулетик і ставиться в пластмасовий ящик (можна в пляшку, в залежності від того, скільки «равликів» вийшло). Під час росту розсада один одному не заважає, коріння не сплітаються між собою. А вирощувати можна таким способом перець, баклажани, помідори, квіти.

Алена1212

Https://www.ogorod.ru/forum/topic/247-vyibiraem-yomkosti-dlya-rassadyi/#comment-4124

Підготовка насіння

Незалежно від сорту томатів і способу вирощування розсади, варто звернути увагу на кілька ключових моментів. Слід вибрати насіння врожаю минулого року, вони дають кращу схожість. Перед посадкою потрібно провести грунтовну підготовку посадкового матеріалу, яка включає наступні пункти: сортування, пророщування, обробку стимуляторами росту і протигрибковими засобами, загартовування.

Сортування

Сортування передбачає візуальну відбракування насіння за кольором, розміром, текстурою, цілісності. Варто також видалити злиплі грудочки. Процес сортування можна замінити замочуванням протягом 6 годин в розчині 1 ч.л. Солі в літрі води. Насіння, непридатні до посадки, спливуть на поверхню. Після відбракування посадковий матеріал варто просушити, якщо пророщування в живильному середовищі не передбачається, або відправити в живильний розчин.

Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

Маса 1000 якісного насіння повинна становити 2,8-5 г

Пророщування

Попереднє пророщування насіння контролює процес прокльовування сіянців і прискорює ріст розсади. Для набухання насіння замочують в живильному середовищі на 10-12 годин, після чого витримують на змоченій марлі або туалетному папері до появи паростків. Живильним середовищем служить сік алое або спеціальні засоби, розведені в м’якій теплій воді. Крім того, в воду необхідно додати кілька крапель марганцівки або інших антисептиків. Сіяти насіння томатів можна і без попереднього замочування, тоді стимулятори росту і захисні засоби вносяться безпосередньо в грунт.

Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

Замочування насіння в стимуляторах росту прискорить проростання

Загартовування

Клімат регіону може бути несприятливим для росту і плодоношення розсади помідорів, так як ця рослина теплолюбна. Виведені спеціальні сорти томатів з високою адаптивністю до різних кліматичних умов, але домогтися «звикання» немодифікованих сортів рослини можна за допомогою загартовування насіння перед посадкою. Для цього після 10 годин набухання в теплій воді насіння поміщають в холодильник або виносять на вулицю години на чотири, після чого переміщують в тепле місце на той же час. Процедуру повторюють.

Починати процес загартовування слід з вечора( напередодні вихідного дня): замочивши насіння на ніч, вранці помістити їх в холод. Таким чином, до вечора процес гарту вдасться провести повністю.

Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

Для гарту насіння можна витримати 1-2 доби в холодильнику при температурі 1 °с, періодично обприскуючи їх водою

Цього року, за порадою фермерів з ростова-на-дону, виконала всього одну операцію — загорнула насіння в шматочки х/б тканини, ручкою кульковою написала№, склала рулончики, як сигаретки в формочку, засипала зверху снігом і залишила на підвіконні. Як тільки сніг розтанув, злила воду і знову засипала снігом, після того як розтанув і цей сніг, я розклала насіння, розгорнувши шматочки тканини, в коробку, засунула її в пакет і поставила в тепле місце. На наступний день насіння як по команді проклюнулися, і я їх посадила… Все, ось і вся гарт передпосівна… Рослини росли міцні, здорові, нічим не хворіли… Сніг однак… Тала вода … Жива водичка

Vavladi

Http://www.tomat-pomidor.com/forum/rassada/закалка-семян/#p64778

Посадка томатів в «равлика»

Коли насіння пройшли всі стадії обробки, вони готові до посадки.

Посадка насіння в «равлика» з землею

В якості поживного шару використовується не проста земля, а підготовлений грунт. Помідори люблять пухкий грунт, що складається з чорнозему і піску в рівних пропорціях. Перед посадкою насіння землю варто обробити препаратами проти розвитку грибків і бактерій або провести термічну обробку. Способи такі:

  • заморозка. Грунт, розкладений шаром в пару сантиметрів на сухій підкладці, проморожується на вулиці протягом 4 годин.
  • пропарювання. Грунт обробляється невеликими порціями протягом півгодини над киплячою каструлею. Для цього друшляк вистилають марлею або тонкою натуральною тканиною, на яку без утрамбовки висипають грунт товщиною не більше 5 сантиметрів. Поміщають друшляк в каструлі так, щоб не намочити грунт.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

Після стерилізації і висихання землю просівають через сито, щоб зробити грунт легким і відокремити велике сміття. Згідно з інструкцією в грунт додають мінеральне добриво.

Важливо не перекислити грунт, так як помідори люблять лужне середовище.

Перед посівом насіння в землю готують наступні матеріали та інструменти:

  • грунт;
  • лопатку;
  • підкладку для ламінату або клейонку;
  • насіння;
  • ніж;
  • лінійку;
  • пульверизатор;
  • лійку або спринцівку.

Процес посадки насіння томатів в » равлика» включає наступні етапи:

  1. розкроїти підкладку з урахуванням подальшої розсадження рослин.
  2. розкласти підкладку на рівній поверхні.
  3. по підкладці, відступаючи 4 сантиметри від верхнього краю, шаром в 2 см розподілити зволожений грунт. Насипати землю потрібно, відступивши від зовнішніх країв по 5 см.
  4. валиком або лопаткою злегка утрамбувати грунт.
  5. щільно згорнути «равлика», зафіксувавши торець гумкою або липкою стрічкою.
    Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

    Перед посадкою насіння потрібно ущільнити землю, розклавши її на підкладці і звернувши в «равлика»

    Грунту рихлість, добре пропускає повітря, дає харчування. Іноді садову землю замінюють лісовою землею, зібраної на узліссі.

    При приготуванні грунту для розсади томатів беруть садову або лісову землю, компост, і змішують в пропорції 1:1, якщо земля здається важкою — додають пісок.

    Вже другий рік для всієї своєї розсади я роблю землю сама. Для цього беру 10 літрів будь–якого покупного торф’яного грунту, додаю туди 3,5-4 літра розмоченого кокосового брикету, 1-1,5 літра біогумусу, 1 літр вермикуліту і 0,5 склянки препарату сяйво 2, який містить корисні грунтові бактерії. Зазвичай вологості торфогрунта і кокоса вистачає, і додатково я грунт не зволожую. Все ретельно перемішую і упаковую в щільний чорний пакет, видаляючи зайве повітря. Протягом 3 тижнів грунт зріє, насичується корисними бактеріями. Потім я саджу в нього насіння розсади. Грунт виходить дуже пухким, поживним, і розсада росте швидко.

    Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

    Основні компоненти грунту для розсади томатів: покупної торфогрунт, вермикуліт, біогумус, кокос

    Городник.

  6. зверху досипати 2 см землі. Ущільнювати грунт не варто, щоб не утруднити рослині проростання.
  7. згорнути «равлика» і помістити згорток в піддон.
    Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

    «равлики» бажано написати, щоб не переплутати сорти посаджених насіння

  8. верх «равлики» затягнути плівкою, використовуючи одноразові пакети або бахіли. Якщо в піддоні знаходяться кілька згортків, то раціональніше зробити парник під одним шматком плівки.
  9. перенести піддон в тепле місце. Якщо «равлики» помістити на протязі або в холодному приміщенні, то почнеться гниття.
  10. після появи перших паростків парник зняти, а розсаді забезпечити хороше освітлення.
  11. поливати «равлика» потрібно в піддон. Перший полив зробити через 7 днів після посадки. Щоб верхній шар землі не пересихав, зволожувати грунт варто обприскуванням з пульверизатора.
  12. у профілактичних цілях раз на тиждень сіянці поливати (або обприскувати) водним розчином марганцівки, харчової соди в пропорціях 1 ч.л. На склянку води або фітоспорін.

Перевагою цього методу вважається висока адаптивність рослин при пікіровки або остаточної висадки, так як коренева система розсади томатів спочатку оточена захисним грудкою землі і менше пошкоджується. Рослини проростають міцнішими, тому що підготовлена земля є багатою живильним середовищем.

З недоліків відзначається, що при неякісній обробці землі від хвороботворних бактерій і грибків зростає ймовірність появи «чорної ніжки» у пагонів томатів. Якщо таке сталося, то варто обробити рослини препаратом триходермін.

Спори сірої гнилі присутні практично завжди і скрізь, спровокувати розростання і зараження може підвищення вологості, укриття грунту мульчею, загущені посадки, застій повітря. У позаминулому році врятувалася тільки препаратами алірін б + гамаір, брала по 1-2 таблетки на літр одного і іншого. У минулому році пирскала «практично» для профілактики і сірої гнилі, і фітофтори — ніякої зарази не було. Дуже добре допомагає «припудрювання» грунту, заражених частин рослини золою. У більшості з нас насаджено в теплицю дуже багато томатів, а «в ніжки» до них ще й салатик з кропом, не забуваємо поглядати, чи не виростуть там ще й непрохані гості.

Мариш

Http://www.tomat-pomidor.com/newforum/index.php/topic,440.msg318095.html#msg318095

Відео: виготовлення «равлики» з землею

Посадка насіння «равлика» з туалетним папером

При виборі цього способу посадки насіння томатів необхідно підготувати:

  • рулон туалетного паперу;
  • підкладку для ламінату або клейонку;
  • ножиці або канцелярський ніж;
  • лінійку;
  • пульверизатор;
  • насіння.

Посів виробляють згідно з інструкцією:

  1. розкроїти оболонку смугами, розрахувавши розміри для розсади, яка буде распікірована в окрему тару.
  2. розкласти смужки на рівній поверхні.
  3. зверху розмістити шар туалетного паперу будь-якої щільності і виробника, вирівнявши по верхньому краю майбутньої «равлики».
  4. зволожити папір з пульверизатора.
  5. на відстані 5 см один від одного покласти пророщені насіння томатів, відступаючи від верхнього краю не більше 1 см. Залишити відступи по краях 5 см.
    Томати люблять равлика: оригінальний спосіб вирощування розсади

    Розташовувати насіння потрібно на відстані 5 см один від одного і 1 см від верхнього краю

  6. закрити зверху ще одним шаром туалетного паперу.
  7. повторити пункт 3.
  8. згорнути «равлика», зафіксувавши торець гумкою або липкою стрічкою.
  9. згорток помістити в піддон, який розташувати в теплому місці.
  10. важливо не допустити пересихання туалетного паперу, тому в піддон налити 1 см води.
    &1&

    Рулон потрібно згортати не дуже щільно, так як розмокла папір надійно фіксує насіння

  11. зробити загальний або індивідуальний парник.
  12. після появи перших сходів парник зняти, а «равлики» перенести на підвіконня ближче до сонячного світла.

Переваги цього методу полягають в наступному:

  • гігієнічність процесу посадки і догляду (так як немає контакту з землею);
  • відсутність початкового збудника грибкових хвороб у розсади томатів;
  • швидкість посадки;
  • доступність матеріалів.

До недоліків можна віднести обов’язкову пікіровку рослин в чітко встановлений термін. Важливо не допустити перетримки рослин в мізерної живильному середовищі, так як це призведе до витягування паростків, а в подальшому — до тривалого періоду адаптації розсади в грунті і запізнілого плодоношення.

При пікіровці можливо використовувати «равлика» повторно. Для цього потрібно:

  1. розгорнути згорток.
  2. перебрати розсаду, розмістивши рослини на відстані не менше 10 см один від одного.
  3. насипати шар землі в 2 см по всій площі смуги. Варто використовувати зволожений грунт, щоб земля не розсипалася.
  4. повторно згорнувши рулон, закріпити торець і помістити «равлика» в піддон.

Додавання збагаченого грунту на стадії початкового росту насіння стимулює розсаду і формує міцний посадковий матеріал.

Відео: помилки догляду за» равликом «

Догляд за розсадою

Подальший догляд за розсадою в» равликах » полягає в поливі і підгодівлі.

Полив і підгодівля

Полив, добриво і підгодівлю розсади проводять за графіком. Поки верх» равликів » накритий плівкою, поливати грунт не потрібно, але раз в день необхідно провітрювати парник протягом півгодини для уникнення розвитку грибка, поява якого на цьому етапі загрожує повною втратою розсади.

Зволожують грунт з лійки або пульверизатора, розбризкуючи воду поверх «равлики». Коли паростки з’являться з землі, поливати слід в піддон. Найкраще використовувати теплу талу, дощову або кип’ячену воду.

Після появи 2-3 листочків розсаду варто підгодувати розчином нітрофоски і комплексного добрива у воді (1 чайна ложка:1 чайна ложка:1 літр). Добриво повторюють кожні 10 днів.

Пікіровка

Пікіровка розсади передбачає розсаджування рослин в окремі ємності або на відстань, при якому коріння сусідніх паростків не переплітаються. Часто основні коріння розсади томатів прищипують для формування більш розлогою бічної кореневої системи, що прискорює живлення куща. Розсаджувати рослини можна після появи 2-3 справжніх листочків, попередньо за три дні до цього виконавши підгодівлю.

Відео: пікіровка розсади з «равлики»