Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

73

Напередодні нового сезону планування городу з олівцем і зошитом в руках — одне з найбільш захоплюючих занять. Щоб домогтися успіху в цій справі, варто систематизувати свої бажання і плани, а потім зіставити їх з можливостями вашої ділянки.

Зміст

  • Загальні принципи на прикладі ділянки в 6 соток

    • Відео: коротко і ясно про принципи планування городу
  • Реальний план городу в 5 соток, корисні поради

    • Відео: що з чим росте-перевірено на практиці

Загальні принципи на прикладі ділянки в 6 соток

До планування приступайте, вивчивши параметри своєї ділянки: скільки всього соток, довжини сторін по периметру, розташування будинку та інших будівель, межі ділянок, займаних тими чи іншими культурами в минулому році.

Основні правила планування:

  • дотримуйтесь сівозміни. Рослини одного і того ж сімейства не повинні рости більше одного року (максимум двох років) на одному місці. Тобто картоплю не можна садити після картоплі, томатів, перців, баклажанів; капусту після капусти, редьки, брукви і т. Д. Зручніше враховувати і переміщати не кожну грядку, а цілий масив, для цього згрупуйте рослини, які будете вирощувати, за видами і сімействам:
    • хрестоцвіті (капустяні);
    • пасльонові;
    • гарбузові;
    • бобові;
    • цибульні;
    • коренеплоди (морква, буряк, пастернак).
  • кожній групі надайте окрему дільницю. Намалюйте план вашого городу і розбийте його на сектора, орієнтуючи їх з півночі на південь.
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Намалюйте план вашого городу і розбийте його на прямокутні сектори, орієнтуючи їх з півночі на південь

  • розбивайте ділянку на сектори, зіставляючи їх розміри зі своїми потребами в конкретних овочах. Одне сімейство (зазвичай найчисленніше-це пасльонові) не повинно займати більше половини городу, інакше на майбутній рік, вам нікуди буде його переносити.
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Розбийте ділянку на сектори, зіставляючи їх розмір зі своїми потребами в конкретних овочах

  • позначте об’єкти на ділянці: кущі, дерева, теплиці, парники. Щоб грядки ними не затінювалися, зробіть відступи від:
    • кущів-1.5-2 м;
    • дерев — 3-5 м;
    • парканів — 1-2 м;
    • теплиць і парників — 1-2 м.
      Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

      Позначте об’єкти на ділянці: кущі, дерева, клумби

  • зробіть остаточне коригування. Підрахуйте, скільки кущів картоплі, томатів, капусти ви зможете розмістити на виділених ділянках. Якщо, наприклад, під коренеплоди залишили багато, а під капусту не вистачає місця, пересуньте межі секторів. Бажано залишити невеликий резервний ділянку, на випадок, якщо ви захочете посадити щось незаплановане. Для підрахунку кущів використовуйте усереднені схеми:
    • для картоплі — 30х70 см;
    • томатів, перців, баклажанів, капусти-50х50 см;
    • кабачків-70х70 см;
    • коренеплодів, огірків, бобових, зелені — «на око», орієнтуючись на розміри грядок, які ви робите зазвичай.
  • грядки робіть поперек сегментів (із заходу на схід), а рядки на них — уздовж (з півночі на південь).
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Грядки робіть поперек сегментів (із заходу на схід), а рядки на них — повдоль (з півночі на південь)

  • розподіляйте рослини всередині секторів-ділянок по висоті: з південного боку — низькі, з північної — високі. Приклад розташування для пасльонових зі спаданням висоти рослин з півночі на південь: індетермінантні високорослі томати, підв’язані до кілків; картопля; баклажани, середньорослі томати і перці; низькорослі томати і перці. Ряди всередині ділянок теж розташовуйте з півночі на південь. Рослини інших сімейств розподіляйте всередині їх сегментів за таким же принципом.
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Цифрами на схемі позначені: 1-високорослі томати, 2-картопляна делянка, 3-середньорослі перці, 4-низькорослі перці, 5-баклажани, 6-низькорослі томати, 7-середньорослі томати

  • прокладіть систему стежок. Головні шириною 50-60 см повинні вести до будинку і іншим стратегічно важливим об’єктам: поливним бочках, альтанці, теплиці, компостної купі та ін.а від них вже прокладайте другорядні, шириною 30-40 см, до кожної грядці, куща, дереву.
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Головні доріжки (зафарбовані сірим) з’єднують будинок, компостну купу( к), проходять повз поливних бочок (б) і вздовж квітника

В результаті вийшов приблизний проект моїх 6 соток (20х30 м). На кожній ділянці живе конкретне сімейство. Так і доглядати зручніше. Наприклад, я завжди знаю, де чекати хрестоцвітних блішок, а де колорадського жука. Не потрібно бігати з кута в кут з обприскувачем або лійкою, як у випадку, коли, наприклад, капуста різних видів розкидана по всьому городу або томати посаджені далеко від картоплі. У деяких статтях не рекомендується сусідство картоплі і томатів через те, що у них одні хвороби. Якщо томат нестійкий до фітофторозу несприятливим влітку він все одно захворіє, навіть перебуваючи в десятці метрів від картоплі. Вже краще і зручніше проводити профілактичні обприскування кожного сімейства цілком від їх загальних хвороб і шкідників.

Відео: коротко і ясно про принципи планування городу

Реальний план городу в 5 соток, корисні поради

Найпростіший план розміщення грядок на ділянці в 5 соток (20х25 м) з дотриманням сівозміни у моїх батьків. Вся ділянка у них розділений навпіл з півночі на південь головною доріжкою. В один рік вони садять праворуч від неї картопля, а зліва всі інші овочі, на наступний рік міняють місцями: справа грядки, а зліва картопля. Огірки вони завжди садять на гнойову купу, а в теплиці вирощують томати, дині і кавуни.

Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

Цифрами позначені: 1 — резервуари з поливною водою, 2 — теплиця, 3-огіркова грядка

Підказки щодо планування:

  • якщо ділянка спрямована на південь не стороною, а кутом, то ряди можна направляти з північного сходу на південний захід, або з північного заходу на південний схід, тобто і вздовж і впоперек. Кущові рослини в такому випадку краще садити не рядами, а квадратно-гніздовим способом (50х50 см або 70х70 см), тоді вони виявляться рівновіддаленими один від одного, не зімкнуться в суцільну стіну і будуть добре висвітлюватися з усіх боків.
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Якщо напрямок з півночі на південь проходить по діагоналі ділянки, то ряди можна робити і уздовж, і поперек

  • не потрібно виділяти окреме місце під редис, він встигає визріти до висадки томатів — на їх ділянці. Крім того, редис, дайкон, маргеланскую редьку можна сіяти в кінці літа на ділянках, що звільнилися після ранніх культур (картоплі, огірків, цибулі, часнику).
  • для багаторічних пахучих трав виділіть окремий затишний куточок. Ось з ними сусідство може і пошкодити, оскільки ефірні масла діють гнітюче на багато культур.
  • якщо мало місця, низькорослі рослини вирощуйте в бочках, відрах, горщиках, які можна поставити на цілину, глину, асфальт, вимощення. Вибирайте самі врожайні сорти, забезпечте їх хорошим доглядом. Рослина з поливами і підгодівлею дає як мінімум вдвічі більше врожаю, ніж без них.
    Як правильно зробити грядки: 2 реальних плану городу на ділянці

    Низькорослі томати можна вирощувати у відрах на терасі

  • в рамках сівозміни не переміщайте полуницю на ділянку з-під картоплі і навпаки. У них одна хвороба коренів-фітофтороз.
  • якщо якихось овочів або зелені вам потрібно зовсім мало, використовуйте змішані посадки.

Відео: що з чим росте — перевірено на практиці

З приводу сумісності рослин в змішаних посадках (сусідства) в інтернеті багато таблиць, списків, статей. Від великої кількості овочів, зібраних в різних комбінаціях, рясніє в очах, запам’ятати все неможливо, та й не потрібно, оскільки в різних джерелах рекомендації бувають суперечливими. Я сама на зорі свого городництва пробувала їх дотримуватися. Ущільнювала морква редискою, не сподобалося-тісно, неможливо рихлити рядки. Садила на картопляному полі горох, боби, квасоля — картопля таких сусідів глушить. У минулому році чергувала ряди моркви і цибулі. Батько побачив і сказав, що тепер не виросте ні те, ні інше. Так і вийшло: звичайно, цибулини і морквини зав’язалися, але були дрібними. Можливо, справа не тільки в сумісності рослин, а ще й в схемах посадок, агротехніці, кліматі, властивості грунту. У мене добре сусідить з усіма культурами тільки кріп і ще буряк вдається, коли сію її по краях морквяних грядок. А що буде рости у вас, перевіряйте самі. І будьте готові до того, що город своєї мрії за один рік створити навряд чи вдасться.