Слива яхонтова-вирощування та догляд

16

У числі вишуканих страв, які подавали на королівських бенкетах, в будинках знаті і просто багатих людей, завжди були присутні сливи. Кажуть, що і королева англії щодня снідає парою цих стиглих фруктів. Корисні і смачні плоди цього виду ще недавно вирощували тільки садівники південних регіонів. Але вчені-селекціонери вивели нові різновиди, які, зберігаючи смак і розміри південних побратимів, славляться зимостійкістю і несприйнятливістю до вірусів і бактерій. У числі рекомендованих сортів сливи для підмосков’я — яхонтова, найкраща з кращих.

Зміст

 • Опис сорту сливи яхонтова жовта

   • Переваги та недоліки сорту-таблиця
  • Особливості посадки

   • Підготовка посадочних місць
   • Вибір саджанців
   • Посадка саджанців
  • Догляд за деревами

   • Обрізка молодої сливи навесні
   • Полив
   • Підгодівля
   • Обприскування і запилювачі
   • Роботи восени і взимку
  • Хвороби і шкідники сливи сорту яхонтова

   • Основні шкідники сливи яхонтова-таблиця
   • Шкідники сливи сорту яхонтова-фотогалерея
   • Як боротися зі сливовим пильщиком
  • Збирання врожаю
  • Відгуки садівників про сливі яхонтова

Опис сорту сливи яхонтова жовта

Жовтоплідний сорт яхонтова відноситься до виду слива домашня. Створений у всеросійському селекційно-технологічному інституті садівництва і розсадництва в москві для обробітку в центральному регіоні росії. Дерево висотою 5-5,5 м, з кулястою, акуратною кроною.

Плоди середнього терміну дозрівання. Встигають в останній декаді серпня. Великі, соковиті, ароматні, масою 30-35 г.за кольором яскраво-жовті, в цяточку, з рівномірним восковим нальотом і слабким рум’янцем. М’якоть зеленувата, ніжна. Смак кислувато-солодкий, однорідний. Дегустаційна оцінка 4,3 з 5.

Кісточка невелика, легко відділяється від м’якоті.

Плодоношення щорічне, рясне. Середня врожайність 45-50 кг з дерева. Плоди не обсипаються.

Сорт скороплідний, на третій рік після посадки дає перший урожай.

Яхонтова морозостійка, не пошкоджується морозами до-35ос. А головне, відрізняється зимостійкістю квіткових бруньок, які не пошкоджуються при різких перепадах температури. Чи не страждає яхонтова і влітку від посухи, коли на інших сортах слив, навіть при короткочасному пересиханні грунту, обсипаються зав’язі.

Частково самоплодна, але високі врожаї дає тільки в сусідстві з сортами-запилювачами.

Не уражається грибними хворобами, такими як кластероспоріоз, сіра плодова гниль та інші, від яких часто страждають сливові дерева. Несприйнятлива яхонтова і до вірусів.

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Веснянкуваті плоди яхонтової з тонким восковим нальотом дуже декоративні

Переваги і недоліки сорту-таблиця

достоїнстванедостаткістабільная урожайностьсамобесплодность. Необхідність сусідства дерев запилювачів.скороплідність (на 2 — 3 рік після посадки)великий розмір і декоративність плодівприятливий вкусотделяемость кісточкиморозостойкость деревинизимостойкость плодових почекнеуязвимость до грибних заболеваниямиммунітет до вірусних хвороб кісточковихзасухоустойчивостьуніверсальность споживання
Слива яхонтова-вирощування та догляд

Дозрілі плоди яхонтової виглядають надзвичайно апетитно

Особливості посадки

Сливу яхонтова вірніше всього садити навесні, до розпускання бруньок. При виборі місця врахувати високорослість дерева і розлогість його крони, напрямок холодних вітрів, освітленість ділянки сонцем. Дерево не повинно бути в тіні більшу частину дня, важливі для яхонтової і сусіди — запилювачі. Їх розташовують поруч, саджаючи одночасно. Кращими служать сливи угорка московська, пам’ять тімірязєва, скороспілка червона.

Слива чуйно реагує на навколишні її рослини, сусідство інших культур може зашкодити здоров’ю дерева.

Небезпечним сусідом для сливи є квітка анемона, або анемона, яку, як тіньолюбну культуру, часто садять під деревами. Від такого сусідства дерево може не тільки захворіти, але і загинути.

Грунт на ділянці, призначеній для слив краща нейтральна, пухка, родюча і помірно волога. Грунтові води не повинні підніматися вище півтора метрів. В іншому випадку сливи садять на пагорб. Не можна розміщувати сливові дерева і в низинах, де навесні застоюється тала вода, а взимку холодне повітря.

Підготовка посадочних місць

При весняній посадці слив ями готують з осені. Якщо ж грунти важкі, глинисті або рівень підгрунтових вод високий, насипають штучні пагорби. Так як доросле дерево сливи яхонтової перевищує висоту 5 м, то і відстань між деревами залишають не менше 5 м.

Яму для сливового дерева викопують просторій, 70 см в діаметрі і такої ж глибини. Місце, призначене для посадки слив, бажано скопати, видалити коріння рослин. Дерен відкласти в сторону. Простір навколо майбутніх дерев потрібно утримувати чистим від бур’янів в радіусі не менше одного метра.

Етапи підготовки

 1. викопати яму. При цьому верхній родючий шар відкидати в одну сторону, а нижній, млявий, в іншу.
 2. на дно покласти знятий дерен, корінням вгору, додати сіно або скошену траву, ущільнити.
 3. родючий грунт змішати з перегноєм або компостом, якого повинно бути не менше третини обсягу ями. Підсипати 1 відро річкового крупного піску, якщо земля дуже щільна і глиниста, 1-літрову банку деревної золи листяних порід, 1 стакан кісткового борошна.
 4. отриману грунтову суміш висипати в яму, заповнивши її до країв. Прикрити зверху перепрілими тирсою або торфом і залишити до весни.
 5. ніяких добрив в яму класти не потрібно.

Для підготовки пагорба замість ями, окреслити на землі коло 70 х 70. Решта етапи повторити. Родючий грунт для приготування суміші бажано взяти з городніх грядок. Висота пагорба після усадки-50-70 см.

Вибір саджанців

Саджанці необхідно купувати в добре зарекомендували себе плодових розплідниках або садових центрах, щоб уникнути пересортиці. Корисно проконсультуватися у садівників в інтернет-спільнотах, які підкажуть потрібні джерела.

Краще приживаються 1 або 2-річні саджанці. Продають їх з відкритою або закритою кореневою системою. Довжина коренів повинна бути не менше 40 см, їх повинно бути багато. Коріння гнучкі, на зрізі світлі.

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Добре розвинені коріння 2-річного саджанця сливи

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Слива яхонтова-вирощування та догляд

У деревців із закритою кореневою системою обов’язково перевірити коріння, вийнявши рослина з ємності, в якій воно знаходиться. Корінці повинні повністю обплести земляний кому і бути видні в дренажні отвори. Це вказує на те, що рослина вирощено саме в цьому горщику. Коренева шийка у здорового саджанця не пошкоджена, чиста. Середня товщина стовбура близько 2,5 см. Якщо сформовані скелетні гілки, довжина їх повинна досягати 50-60 см.

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Саджанці сливи із закритою кореневою системою повинні бути вирощені в цих же горщиках

Посадка саджанців

Навесні, як тільки зійде сніг і земля підсохне, приступають до посадки саджанців сливи. Для цього:

 1. оглядають рослини і кореневу систему. Якщо є підсохлі або пошкоджені корінці, їх обрізають, а потім поміщають у воду з додаванням корневина або гетероауксину на 5-6 годин.
 2. з підготовленої ями або пагорба вибирають грунт за обсягом коренів саджанця, з умовою, що коренева шийка майбутнього дерева розташується на 5-7 см вище рівня грунту.
 3. у центр лунки вбивають дерев’яний кілок довжиною 1-1,5 м.
 4. на північ від опори в створене поглиблення поміщають коріння вертикально розташованого саджанця.
 5. корінці розправляють, їх кінчики не повинні дивитися вгору.
 6. акуратно засипають вийнятою землею, струшуючи злегка деревце, щоб заповнилися всі порожнечі.
 7. по колу на відстані 30 см від стовбура формують земляний валик.
 8. не поспішаючи, в кілька прийомів рясно поливають рослину, виливши 1,5 — 2 відра води в лунку, що утворилася.
 9. після вбирання води грунт навколо саджанця мульчують шаром 7 — 10 см торфом, компостом, перегноєм або прілими тирсою.
 10. саджанець акуратно прив’язують до кілочка м’якою мотузкою, щоб вітер не розгойдував його і не пошкоджував коріння.

Якщо в пристовбурні кола сливи посадити низькорослі чорнобривці, дерево не тільки не буде хворіти, але і шкідників на ньому буде набагато менше.

Догляд за деревами

Яхонтова особливо потребує правильної обрізку. Від неї залежить кількість і якість плодів. Як правило, цю операцію проводять навесні, коли повністю припиняться нічні заморозки. У знову посаджених деревців зрізають стовбур, якщо це однолітка, до висоти не більше 50 — 60 см (рис.а). Якщо це дворічний саджанець, гілки обрізають на 1\4 (рис.б). Надалі щорічно навесні вкорочують відростають пагони, не допускаючи загущення крони (рис.в і г).

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Схема весняної обрізки саджанця сливи по роках

Злегка вологою.

Особливо важливо підтримувати цей стан грунту в першій половині літа, під час цвітіння і зав’язування плодів. Води потрібно стільки, щоб промочити грунт на 40-50 см.як правило, це від 2-х до 5 відер під одне дерево за сеанс. Поливати потрібно повільно, краще з лійки, щоб не розмивалася лунка.

Вологий грунт необхідно укрити шаром мульчі з торфу, перепрілих тирси, перегною або компосту товщиною не менше 7 — 10 см.відмінно справляється із завданням і викладається під дерева підв’ялена трава з газонокосарки. Деякі садівники садять в пристовбурні кола почвопокривні рослини. Вони теж чудово утримують вологу.

Пристовбурні кола сливи можна задерніть польовицею побегоносной. У цієї культури коріння поверхневі, щільно сплітаються. Вони не відбирають у дерева харчування. Трава відмінно утримує вологу, захищає від бур’янів і вимерзання коренів у дерев, посаджених на пагорби.

Щоб дозрівають сливи яхонтової не розтріскувалися і не набували водянистого смаку, з другої половини липня потрібно скоротити кількість поливів.

Підгодівлі

Сливам, для утворення кісточки, необхідно високий вміст кальцію і калію в грунті. Люблять вони і фосфор. До початку плодоношення перші два роки життя яхонтовую можна не підгодовувати. Харчування, закладеного при посадці їй достатньо.

З третього року розвитку дерева потребують регулярних підгодівлі. Можна обійтися без хімічних добавок, використовуючи золу, як джерело кальцію і калію, кісткове борошно для підгодівлі фосфором і азотом, перегній, компост або настій зброджених трав, як комплексне добриво.

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Добрива вносять в канавку прориту по периметру крони сливи

Усмоктувальні корінці у сливи залягають на глибині 40 см і поширюються за межі крони, тому канавки, в які вносяться поживні речовини, роблять широкими, відступивши за периметр пристовбурного кола 10-20 см. Підгодовують два рази:

 • навесні, як тільки набухнуть бруньки, вносять під кожне дерево 1-літрову банку золи і 1 стакан кісткового борошна. Через тиждень після такої підгодівлі під кожне деревце виливають по 1 відру коров’яку (1:10) або трав’яного настою (1:10) з додаванням 1-2 ложок сухого пташиного посліду на відро води. Удобрювати дерева слід після рясного поливу, щоб не обпекти коріння.
 • восени, після збору врожаю, знову вносять під дерева золу і кісткове борошно в тому ж обсязі, мульчують компостом або перегноєм, вносячи не менше 1 відра під дерево.

Обприскування і запилювачі

 • ранньою весною сливові дерева обприскують 3% бордоською рідиною, як тільки встановиться плюсова температура, до розпускання листя.
 • для посилення імунітету кожні два тижні рекомендується обробляти листя розчином препарату циркон (4 краплі на 1 літр води).
 • після листопаду перед настанням морозів корисно зволожити гілки дерев і грунт пристовбурного кола розчином сечовини (700 г препарату на 10 л води) від грибкових захворювань і знищення зимуючих шкідників.

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Восени і навесні сливи обприскують препаратами від хвороб і шкідників

Роботи восени і взимку

 • восени все опале листя з-під дерев потрібно прибрати і спалити.
 • штамби молодих слив у віці до трьох років обернути смугами білого спанбонду або матеріалу від мішків з-під цукру. Таке укриття вбереже ніжну кору від сонячних опіків і морозобоїн.
 • прив’язати до нижньої частини стовбурів хвойні гілки для захисту деревців від мишей.
 • у дерев постарше в кінці жовтня, до настання морозів, побілити спеціальними садовими фарбами стовбури і скелетні гілки.
 • взимку сніг, що вкриває стовбури сливи, відгрібати і притоптувати, максимально відкриваючи стовбури, щоб не допустити випрівання.
 • під час танення снігу якомога швидше звільнити пристовбурні кола. Для швидкого прогріву грунту під деревами, стару мульчу відгребти в сторону, щоб не допустити пробудження нирок раніше, ніж прокинуться коріння.

Слива яхонтова-вирощування та догляд

Після довгої зими першої в саду зацвітає слива

Хвороби і шкідники сливи сорту яхонтова

До грибних і вірусних хвороб яхонтова генетично стійка. Профілактичні обприскування і правильний догляд за деревами повністю виключають загрозу захворювання.

Сильні і здорові рослини менше страждають і від шкідників, але ймовірність зараження є.

Основні шкідники сливи яхонтова — таблиця

вредітельвнешній вид і ущербмери профілактики і боротьби попелиця сливоваямелкіе комахи, ледь помітні оком, створюють колонії на кінцях пагонів і висмоктують сік з них.виділяють липку солодкувату рідину, яка служить кормом для мурах і живильним середовищем для сажистого та інших видів грибів.

 • регулярне обприскування (кожні 10-14 днів) розчином фитоверма згідно з інструкцією до препарату.
 • якщо попелиці дуже багато, розвести рідке мило — 1 столова ложка на літр води, додати фитоверм і полоскати кінці заражених гілок в цьому розчині, змиваючи комах.

довгоносикжук золотистого кольору з хоботком. Відкладає яйця в нирки і плоди, якими потім харчуються личинки.

 • струшування жуків в прохолодний час доби на підстилку і знищення.
 • обприскування дерев в період розпускання бруньок актарою.
 • кожні 10-14 днів обприскування дерев фітовермом.

сливовий чорний пильщикнасекомое, схоже на муху. Самка відкладає яйця в бутон, личинки з’являються, коли починає розвиватися зав’язь, і харчуються нею. Зіпсований плід гине.

 • перекопування грунту під деревами.
 • обприскування навесні і восени дерев і грунту під ними концентрованим розчином сечовини (700 г препарату на 10 л води).
 • у період висування бутонів струшування комах в прохолодну пору доби-вранці або ввечері, коли пильщик втрачає рухливість. Збір впали особин і знищення.
 • при значному зараженні дерев шкідником, обприскування а момент висунення бутонів і відразу після цвітіння інсектицидами карбофосом, метафосом, фуфаноном і ін.за інструкцією до препарату

жовтий кісточковий пильщикнебольшое літаюче комаха, яке відкладає яйця в чашолисток квітки. Харчується пагонами, листям,плодами, виїдаючи кісточку.слизовий пильщикнебільша комаха з прозорими крилами, личинки харчуються верхнім покриттям листя, які засихають.

Шкідники сливи сорту яхонтова-фотогалерея

Слива яхонтова-вирощування та доглядсамка жовтого пильщика відкладає яйця в зав’язьСлива яхонтова-вирощування та доглядсамка чорного сливового пильщика відкладає яйця в бутонСлива яхонтова-вирощування та доглядличинка жовтого сливового пильщика в пошкодженій сливі&1&самка слизового пильщика&1&знищені личинкою пильщика плоди сливи в’януть і обсипаються&1&отвір в зав’язі сливи, прогризене личинкою жовтого сливового пильщика&1&личинка слизового пильщика харчується верхнім шаром листа&1&самка слизового пильщика відкладає яйця в розпустився бутон&1&таку гілку ще можна врятувати, прополоскавши кінчики в мильному розчині&1&попелиця дуже швидко розмножується на зворотному боці листя&1&понівечені попелиць кінчики гілок сливи

Як боротися зі сливовим пильщиком

Збір врожаю

Слива сорту яхонтова встигає в другій половині серпня. Збір врожаю розтягнутий на 7 — 10 днів. З дерева збирають до 50 кг плодів. Зняті сливи в процесі зберігання не стають солодшими. При температурі близько 0ос можуть лежати до 20 днів.

Сорт універсального призначення. Плоди вживають свіжими, в’ялять, сушать, заморожують. З яхонтової виходить чудова пастила і цукати, повидло, джеми і варення. Половинки слив, залиті сиропом, компоти, мариновані сливи — смачні і красиві заготовки.

&1&

Збір врожаю-найкраща пора в сезоні

Відгуки садівників про сливу яхонтова

В цьому році дали перший урожай сливи етюд і яхонтова. Перша середньо-рання, велика, кісточка відділяється добре, смак кисло-солодкий. Друга рання, велика, кісточка відділяється трохи гірше,солодка, але кислоти менше. Обидві витримали цього року мороз -30. Підмерзань на дереві і квіткових бруньках не помітив. Сортами залишився задоволений, правда яхонтова через малу кислоти-сорт на любителя.

Kolosovo

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=415&page=31

Яхонтова ще не дозріла (в тіні вона у мене вийшла). Але з опадами у мене цілком пристойно в цьому році, навіть у другій половині липня занадто сухо було, поливав. Вона може і не яскрава за смаком (швидше прісна) але схоже досить надійна, що в деяких місцях важливо і можна пробачити не найкращий смак. Перезимувала добре, сорт вважаю дуже перспективним.

Андрій васильєв

Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1266&start=1245

Вибираю яхонтову і дашеньку.у наших краях, вважаю, ці сорти — з кращих.

Toliam1

Http://www.forumhouse.ru/threads/4467/page-34

Пам’ятаю ваш відгук про сливі яхонтовая. Як мінімум частково ви маєте рацію. Вчора зняв першу пробу, перші дозріли (або вже злегка перезріли). Смак приємний. Напевно, цей рік мокрий і не набрала смак, а тільки воду?

Крупномер

Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1266&start=1245