Лісова чорниця і садові міфи навколо неї

46

Всі люблять цю лісову солодкість, а якщо хто і не любить, значить, цей хтось просто її не пробував. Немає серед лісових дарів ягоди солодші. Але ж можна виростити її в саду і радувати себе щороку багатим урожаєм. Давайте-но познайомимося ближче з цією смачною ягідкою, дізнаємося, як і де росте чорниця звичайна.

Місця зростання

Чорничники зустрічаються повсюдно по всій території північної та східної європи. Також вони ростуть у нас від кольського півострова до далекого сходу, виняток становить тільки кавказ і прикаспійський регіон.

У природних умовах вона мешкає по пологих південних і західних схилах в лісових масивах. Там маленькі чагарнички, не більше 40 сантиметрів заввишки ростуть близько один до одного, утворюючи великі плантації. Ягода ця любить сонце, але і не росте на узліссях, вважаючи за краще рідколісся. Бори з невеликим підліском, де в міру вологи, півтіні і тепла — її улюблене середовище.

відео про чорницю лісову

В середині липня починається сезон збору врожаю. Встигають ягоди нерівномірно, на одному кущі можна зустріти як зрілі плоди, так ще тільки що відцвілі зав’язі. Але основна пора дозрівання припадає на кінець липня-початок серпня.

Цікавий вид виростає в італії. У національному парку тоскани parco nazionale dell’appennino tosco-emiliano росте ендемічний вид, позбавлений фіолетового пігменту. Тут дозрівають ягідки з білими плодами. Всіма іншими характеристиками вони-точна копія звичайної чорнички, що збираємо ми по лісах.

Лісова чорниця і садові міфи навколо неї

Фото лісової чорниці

Чим корисні плоди чорниці

Її плоди є свого роду міні-аптечкою, це завдяки тому, що вони містять величезну кількість різних мікроелементів. До складу ягід входять вітаміни a, b1, b6, c, pp. Також там присутня чимала наявність фосфору, кальцію, марганцю. А за кількістю калію чорничка взагалі є рекордсменом.

Дослідження чорничних властивостей в лікарському аспекті активно проводяться в різних медичних установах європи, північної америки. Лабораторні випробування приносять все більш цікаві результати. Багатьом відомо, що ця чорна ягода дуже корисна для очей. Лікарські препарати на її основі прописуються як зміцнюють зір кошти. Але мало хто знає, що завдяки містяться в ній дубильних речовин ця ягода також служить хорошим засобом попередження різних онкологічних захворювань.

Крім того, синій фермент чорнички перешкоджає розвитку хвороби альцгеймера. Також вона позитивно впливає на пам’ять, покращує розумові характеристики, сприяє довголіттю. Досить споживати 50 грам, або невелику чашку ягід або чорничного соку і ви будете отримувати необхідний запас мікроелементів для підтримки функцій вашого мозку на високому рівні довгий час.

Лісова чорниця і садові міфи навколо неї

Фотографія чорниці

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Лісова чорниця і садові міфи навколо неї

Також дуже цінні чорничні листя. Їх відвари використовують як сечогінний засіб, від енурезу, для очищення нирок від каменів. Інгаляціями і настоями з листя і плодів цієї ягоди добре лікуються запалення дихальних шляхів: ангіни, бронхіти, риніти. У народній медицині також застосовуються маски з чорничних ягід для поліпшення тонусу шкіри.

Вирощування чорничних кущів в садах і городах

Такий величезний набір корисних якостей в поєднанні з неймовірним смаком роблять чорничку бажаною садової культурою. І її вирощують на присадибних ділянках.

Однак, всупереч розхожій думці, садовий різновид не є одомашненою сестрою тієї ж ягоди, що ми збираємо по лісах.

Це представник зовсім іншого виду чорничних американська vaccinium cyanococcus, наша лісова красуня іменується офіційно vaccinium myrtillus. Американська чорничка виростає до величезних розмірів, деякі сорти можуть досягати чотириметрового зростання. Ягоди зріють гронами, смаком злегка поступаючись європейському вигляду по насиченості і ароматності. Однак, за корисними якостями садові форми американської ягоди нічим не поступаються диким лісовим європейським.

Лісова чорниця і садові міфи навколо неї

На фотографії чорниця

Канада експортує щорічно чорничних плодів по всьому світу на сотні мільйонів доларів. Селекціонерами північної америки виведені численні сорти різного ступеня морозостійкості і врожайності. Є пізньостиглі довгограючі сорти, плодоносні до самих холодів, наприклад jersey, elliott. Є і ранні сорти, що приносять ягоди вже до початку липня patriot, spartan, northcountry.

Але вони рано відходять, до кінця літа ягід вже немає. Є сорти комбінованого плодоношення, початківці зріти потроху ще влітку і закінчують до середини осені. Сортів дійсно море, у них варіюється величина ягід, цукристість, висота куща, врожайність — залишається тільки вибрати для себе найбільш підходящий і розбивати свій чорничник на домашньому обійсті.

Висаджують кущі садової культури на велику відстань один від одного, так як вона добре розростається. Оптимальний крок між кущами-півтора метра. Знаходьте на ділянці сонячне, але не дуже місце, бажано, щоб поблизу росли плодові дерева, що дають легку півтінь в полуденну годину. Садова різновид цієї ягоди дуже вимоглива до поливу. Крім того, з огляду на слаборослості перші роки життя, вона почне приносити хороші врожаї тільки на четверте-п’яте літо після посадки.

відео про вирощування чорниці

Є ще одна цікава ягідка, називають її чорничкою однорічної. Це знову ще одна помилка. Так звана чорниця садова однорічна ніякого відношення до американської садової blueberry, тим більше до нашої лісової солодощі не має. Цю ягоду величають санберрі. А якщо бути точним, то solánum retrofléxum. Насправді санберрі — це виведена американським натуралістом лютером бербанком культура на основі схрещування європейського пасльону з його африканським підвидом. А свою назву дана ягода отримала через невеликого смакового подібності стиглих плодів цієї родички пасльону з лісовою чорничкою.

Крім того, корисні властивості санберрі дуже схожі з чорничними. Наприклад, її плоди також дуже корисні для очей, сприяють профілактиці сечокам’яної хвороби, корисні при простудних захворюваннях. Розводять санберрі як овочеву культуру, висіваючи в розсадні ящики навесні насіння. Влітку висаджують на постійне місце. Кущі вимахують на метр-півтора, розлогі, вимагають підв’язки. Але ця культура некапризна, особливого догляду не вимагає. Восени приносить багатий урожай, який найкраще годиться в переробку, ну або можна їсти санберрі в сирому вигляді, якщо вам подобається пасльоновий присмак.

Лісова чорниця і садові міфи навколо неї

Фотографія чорниці лісової