Як обробити землю після фітофтори на томатах

142

З таким захворюванням, як фітофтороз, стикається кожен городник, який вирощує помідори на своїй ділянці. При несприятливих погодних умовах або недостатній профілактичній обробці грибок фітофтора може проявитися на кущах томатів або картоплі. І щоб в наступному сезоні знизити ризик зараження, необхідно обробити грунт після збирання врожаю.

Зміст

 • Що таке фітофтороз томатів
 • Підготовка до обробки грунту
 • Засоби для боротьби з фітофторою

  • Мідний купорос
  • Біофунгіциди

   • Відео: чим знезаразити грунт в кінці сезону
   • Відгуки про біопрепарати
  • Народні способи дезінфекції грунту від фітофтори
 • Знезараження грунту за допомогою сидератів

  • Фотогалерея: сидерати проти фітофтори
  • Відео: сидерати і фітоспорін-м врятують грунт від фітофторозу

Що таке фітофтороз томатів

Фітофтороз — це захворювання сімейства пасльонових, яке викликає грибок фітофтора. Він паразитує на зелених частинах рослини і плодах, але з краплями дощу потрапляє і в грунт. Спори фітофтори можуть зберігатися в грунті до 5 років, витримуючи великі морози. Тому важливо проводити обробку грядки після збирання помідорів, особливо в теплиці, щоб на наступний рік не втратити урожай томатів.

Як обробити землю після фітофтори на томатах

Фітофтора вражає листя, стебла і плоди томатів

Підготовка до обробки грунту

Перш ніж почати обробляти грунт, необхідно прибрати всі рослинні залишки з грядки. Ні в якому разі не можна поміщати їх в компост — тоді грибок може потрапити з добривом на інші грядки. Висохлу бадилля можна:

 • спалити;
 • запакувати разом із хворими плодами в поліетиленові мішки і помістити в сміттєвий контейнер;
 • винести далеко за межі ділянки.

Повністю знезаразити грунт від фітофтори неможливо, але після осінньої обробки землі ймовірність спалаху хвороби на цій ділянці знизиться.

Засоби для боротьби з фітофторою

Для боротьби з грибком використовують медьсодержащие, протигрибкові препарати (фунгіциди) і народні засоби.

Мідний купорос

Після того як ви приберете всі рослинні залишки з грунту, основна частина спор фітофтори буде знаходитися у верхньому шарі землі. Потрібно пролити всю площу зараженої ділянки одним з медьсодержащих препаратів, наприклад, мідним купоросом (сульфатом міді). Для боротьби з грибковими захворюваннями використовують його розчин в різних концентраціях:

 • 0,5–1% — для профілактики фітофторозу;
 • 3-5% — у виняткових випадках (при сильному ураженні) для знезараження ділянки землі, але після такої обробки на грунті не можна нічого садити протягом року.

Як обробити землю після фітофтори на томатах

Сульфат міді має широке застосування в садівництві, але всі роботи з ним необхідно проводити з дотриманням запобіжних заходів

Мідний купорос в концентрації 0,2-0,3% застосовують в якості добрива при нестачі міді в грунті.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як обробити землю після фітофтори на томатах

Після цього ділянка перекопується на глибину багнета лопати і ще раз обробляється готовими фунгіцидами, наприклад, орданом.

Незважаючи на ефективність медьсодержащих препаратів, проводити обробку грунту ними можна не частіше одного разу на 5 років, так як мідь накопичується в землі і її кількість може перевищити гранично допустиму концентрацію. Тому землю краще обробляти точково: тільки в тих місцях, де був спалах фітофторозу. Іншу частину грядки після томатів, а також ділянки, плановані для посадки помідорів і картоплі, можна полити розчином з концентрацією в 5 разів менше з метою профілактики до перекопування.

Біофунгіциди

На відміну від хімічних фунгіцидів, біологічні препарати не мають негативного впливу на грунт. Вони містять біологічний матеріал, який гнітюче впливає на фітофтору. Для дезінфекції грунту можна використовувати такі препарати:

 • фітоспорін-м, що містить штам аеробних грунтових бактерій, які пригнічують розмноження збудників інфекції. Ці бактерії краще розмножуються в теплу пору, але не гинуть взимку і продовжують свою діяльність при потеплінні;
 • алірін — б-біологічний фунгіцид на основі грунтових бактерій, які пригнічують ріст і зменшують кількість патогенних грибів;
  Як обробити землю після фітофтори на томатах

  Для поливу грунту дозування становить 2 таблетки на 10 л води, витрата розчину-1 л на 1 кв. М

 • трихофіт і триходермін-засоби на основі грибів-антагоністів фітофтори, які знищують паразитуючі мікроорганізми і привносять в грунт антибіотики для боротьби з хворобою. Ці препарати потребують кислому середовищі, тобто одночасно з знезараженням не можна проводити вапнування грунту. Обробляють грунт ввечері якомога ближче до темного часу доби з подальшим боронуванням, так як ці бактерії не переносять сонячного світла;
  Як обробити землю після фітофтори на томатах

  Для протоки грунту готується розчин з 200 г трихофіту на 10 л води

Біофунгіциди можна застосовувати і в іншу пору року для обробки рослин в період вегетації.

Відео: чим знезаразити грунт в кінці сезону

Відгуки про біопрепарати

Біопрепарат корисних грунтових грибів «триходерма вірите». На томатах і огірках через багаторічне підтоплення ділянки «мудрими градоначальниками» маю весь комплекс шкідливих грибів. Від банальної фітофтори до»невідомо що». Препаратів на основі триходерми зараз безліч. Використовував і цей, і комплекс алірін-гамаїр-гліокладін… Та й не ново все це: придушити шкідливі грибні хвороби чим-небудь ще від народних методів до промислових препаратів на основі корисних мікроорганізмів. Ефект, безсумнівно, є. Набагато краще, ніж від фітоспорін. Але, на мій жаль,» заліковують«, а не»виліковують повністю». Через деякий час хвороби проявляються, хоча і в більш легкій формі.

Cvan65

Https://otzovik.com/review_5318818.html

Захист від хвороб» башинком » фітоспорін-м універсальний купую вже третій рік поспіль. Рекомендую садівникам і городникам як дуже ефективне і просте в застосуванні засіб від самої «злісної болячки помідорів».

Ek9345

Https://otzovik.com/review_3052872.html

Я аліріном по осені обробив всі грядки після помідор і огірків, полуницю, всі бульби ірисів (вони у мене розсаджені по різних клумб). По весні, перед посадкою розсади або висівом насіння, ще раз оброблю грунт аліріном. Препарат недорогий, їм неможливо передозувати. Препарат абсолютно нешкідливий для людей, бджіл, тварин і рослин, але засоби захисту потрібно застосовувати, як і при роботі з хімікатами.

Redwol

Https://otzovik.com/review_2473458.html

Народні способи дезінфекції грунту від фітофтори

Народні методи менш ефективні, ніж хімічні та біологічні препарати, вони більш підходять для профілактики або обробки грядок, якщо ураження фітофторою було незначним.

До таких засобів належать:

 • протоку грунту гарячим розчином марганцівки (5 г на 1 л води), після якого грядку накривають поліетиленовою плівкою на кілька годин;
 • обробка грунту кислим препаратом на основі природної органіки (бактерії фітофтори не люблять кисле середовище):
  • розчином ферментованого кефіру (1:10) або сироватки (1:1) у воді з додаванням кількох крапель йоду;
  • відваром голок ялини або сосни, для приготування якого хвою потрібно прокип’ятити в баку з водою (у концентрації 1:2) на повільному вогні протягом 15 хвилин.
   Як обробити землю після фітофтори на томатах

   Голки потрібно прокип’ятити в баку з водою на повільному вогні протягом 15 хвилин

Знезараження грунту за допомогою сидератів

Для боротьби зі спорами фітофтори в грунті можна використовувати сидерати. Серед цієї групи рослин деякі мають властивість пригнічення патогенних грибків:

 • біла і жовта гірчиця сімейства хрестоцвітних;
 • фацелія сімейства водолисників;
 • горох сімейства бобових.

Фотогалерея: сидерати проти фітофтори

Як обробити землю після фітофтори на томатахгорох виділяє в грунт фітонциди, що знищують патогенну мікрофлоруЯк обробити землю після фітофтори на томатахфацелія є прекрасним медоносомЯк обробити землю після фітофтори на томатахгірчиця біла-один з найпоширеніших сидератів

Всі ці сидерати підходять для посіву після томатів. Можна засіяти грядку одним видом або їх поєднанням (в цьому випадку ефект буде більше). Садити сидерати краще відразу після збирання врожаю, але і більш пізні терміни дають позитивний результат.

Відео: сидерати і фітоспорін-м врятують грунт від фітофторозу

Одним із способів боротьби з фітофторою є виконання правил сівозміни: пасльонові культури, в тому числі томати, можуть повертатися на одне і те ж місце не раніше ніж на четвертий рік. А також небажано їх взаємне сусідство.