Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

106

Хочете трохи екзотики в своєму саду? посадіть в ньому катальпу-надзвичайно красиве дерево, батьківщиною якого є північна америка. Там, за океаном, катальпа дуже популярна в якості прикраси присадибних ділянок. У наш час вона адаптована до умов клімату середньої смуги росії, тому було б помилкою хоча б не спробувати познайомитися з цією рослиною ближче. Давайте разом навчимося вирощувати катальпу і доглядати за нею.

Зміст

  • Опис і характеристики катальпи

    • Зимостійкі види катальпи, найбільш придатні для вирощування в росії і на україні

      • Катальпа бігнонієвидна
      • Катальпа чудова
      • Катальпа яйцеподібна
      • Катальпа фаргеза
      • Катальпа гібридна, або куляста
    • Відео: катальпа у вашому саду
  • Як виростити катальпу з насіння
  • Розмноження катальпи живцюванням
  • Як правильно посадити катальпу

    • Найбільш підходяще місце для посадки
    • Як не помилитися у виборі саджанців
    • Процес посадки
  • Відео: посів насіння катальпи і посадка
  • Правила догляду за катальпою

    • Полив
    • Добриво
    • Обрізка і формування крони
    • Відео: формування кулястої крони у катальпи. Частина 1
    • Відео: формування кулястої крони у катальпи. Частина 2
    • Підготовка до зимового періоду
  • Хвороби і шкідники, характерні для катальпи: боротьба і профілактичні заходи

Опис і характеристики катальпи

Катальпа представляє виключно декоративний інтерес. Вона не відноситься до плодових рослин, і ніяких корисних властивостей у неї теж немає. Зате завдяки зовнішньому вигляду рослина активно використовується для озеленення присадибних ділянок, парків і міських вулиць.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Ви без зусиль додасте кроні катальпи потрібну форму, щоб дерево стало справжньою окрасою вашої ділянки

Представник роду бігнонієві, катальпа зустрічається в природних умовах не тільки в північній америці, але і в японії, китаї та інших країнах південно-східної азії. Довгий стрункий стовбур дерева покритий тонковолокнистої корою, схильної до розтріскування. Крона широка, гілляста, може бути у вигляді кулі або шатра. Листя великі, діаметром близько 25 см, серцеподібні, яскраво-зеленого кольору, поверхня гладка.

Особливість катальпи — в її надзвичайно красивих квітках воронкоподібної форми, зібраних в густі суцвіття. У деяких видів в суцвітті може бути до 50 квіток, чому їх довжина становить 20-30 см.цвітіння катальпи може тривати від 2 тижнів до 2,5 місяців.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Квіти катальпи схожі на суцвіття каштанів

Плоди рослини — стручки-коробочки довжиною до 50 см.вони можуть висіти на дереві всю зиму, надаючи йому незвичайний екзотичний вигляд. У стручках знаходяться насіння, які можна використовувати для розмноження катальпи.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Довгі тонкі стручки з насінням надають катальпі незвичайний, казковий вигляд

У катальпи є кілька цікавих назв»з народу». Наприклад, під нею не росте трава, чому пристовбурні кола стає схожим на німб. Через таку схожість катальпу називають»небесне дерево». А ось у індійців було прийнято назву» дерево слонів і мавп», через схожість листя зі слонячими вухами, а стручків-з мавпячими хвостами. Хоча вважається, що у катальпи немає корисних властивостей, крім краси, індіанці північної америки використовували її для лікування таких хвороб, як коклюш і малярія. Вони називали рослину «катоба«, а ось скополі, італійський лікар і ботанік, вперше вивчив і описав цей вид, змінив цю назву на»катальпа». Може бути, просто розчув неправильно, але точно зробив це без злого умислу.

Висота катальпи, вирощуваної в умовах середньої смуги, варіюється від 1,5 до 12 метрів. Це може залежати від декількох факторів:

  • сорт катальпи;
  • кліматичні умови в регіоні вирощування;
  • правильність посадки;
  • догляд.

У себе на батьківщині, в диких умовах майже всі види катальпи досягають максимальної висоти. А ось в росії і україні ви зможете домогтися такого результату, тільки якщо проживаєте в південних регіонах з короткими, м’якими зимами і тривалим жарким літом. У північних областях, швидше за все, катальпа досягне тільки середнього рівня зростання. Але це зовсім не принижує її достоїнств: навіть при висоті 2-3 м, з красиво оформленою кроною вона все одно додасть шарм вашому саду.

Зимостійкі види катальпи, найбільш придатні для вирощування в росії і на україні

У наших широтах катальпа стала набирати популярність з середини xix століття. Спочатку рослину вирощували переважно в ботанічних садах, де теплолюбному дереву були забезпечені необхідні умови. Але з часом за допомогою селекції катальпа була адаптована до нашого клімату. Багато видів без праці переносять зиму навіть при температурі -25 °c.

Для росії та україни ідеально підходять п’ять видів катальпи:

  • катальпа бігнонієвидна;
  • катальпа чудова;
  • катальпа яйцеподібна;
  • катальпа фаргеза;
  • катальпа гібридна (куляста).

В умовах нашого помірного клімату вони можуть вирости до 7-12 метрів.

Катальпа бігнонієвидна

Дерево цього виду може досягти висоти 10-12 м.стовбур високий, прямий, увінчаний пишною кулястою кроною. Довжина листових пластин становить 20 см.цвітіння бігноніевідной катальпи триває до 40 днів, з липня по серпень. Квітки ніжно-білі з жовтими смугами і пурпуровими цяточками. Вид налічує 4 декоративні форми:

  • ауреа, відмінна риса-золотистий колір листя на початку вегетації;
  • нана — рослина з кроною у формі компактного кулі з діаметром 2-4 м;
  • кене — жовта листова пластина з серединкою зеленого кольору;
  • пурпуреа — її листя, розпускаючись, приймають червоно-коричневий відтінок.
    Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

    У бігнонієвидної катальпи чотири декоративні форми: ауреа, нана, кене і пурпуреа

Форми відрізняються повільним зростанням і хорошою зимостійкістю.

Катальпа чудова

Представники виду можуть досягати у висоту 10 м.стовбур катальпи чудовою прямий і стрункий, крона пишна, у формі шатра. Довжина овального листя становить 25 см.цвітіння починається в середині червня і може тривати від 2 тижнів до місяця, в залежності від клімату в регіоні. Квітки білі або світло-кремові, з жовтими смугами і коричневими цяточками.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Листя деяких різновидів катальпи чудовою ніби припорошені пудрою

Після закінчення цвітіння суцвіття змінюються вузькими стручками довжиною до 40 см.їх повне дозрівання настає в жовтні, але після цього стручки не опадають, а висять на гілках до весни.

У катальпи чудовою є цікава декоративна різновид — пульверулента. Її відмінна риса полягає в тому, що поверхня листя виглядає, ніби припудрена.

Катальпа яйцеподібна

Даний вид вважається найбільш морозостійким. Його період вегетації короткий в порівнянні з чудовою і бігноніевідной катальпою, тому молоді пагони встигають одревеснеть до моменту настання холодів, завдяки чому рослина взимку не підмерзає. Катальпа яйцеподібна без праці витримує морози до -29 °c. Існує як в чагарниковій, так і у багатостовбурній формі.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Білі з пурпуровим зевом квітки катальпи яйцевидної збираються в суцвіття, довжина яких може досягати 25 см

Катальпа яйцеподібна світлолюбна і вимоглива до вологості і родючості грунту. Через недотримання цих умов дерево може не вирости більше, ніж на 1,5 м у висоту.

Розкидисту шатрообразную крону катальпи яйцевидної складають великі трилопатеві листя довжиною 20-30 і шириною до 15 см темно-зеленого кольору. Суцвіття з кремово-білих квіток з пурпуровим зевом досягають в довжину 25 см.

Катальпа фаргеза

Високодекоративний вид катальпа фаргеза відрізняється рясним цвітінням, яке починається на місяць раніше, ніж у інших видів. Квітки можуть бути рожевого або пурпурно-рожевого забарвлення з темними цятками всередині віночка. У кожному суцвітті може бути до 15 квіток. Листя прості, цілокраї і супротівнорасположенние, мають зовнішню схожість з листям бузку.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Катальпа фаргеза дуже красива, але нестійка до холодів

В умовах дикої природи капальпа фаргеза зустрічається в теплих лісах західного китаю. Вид не можна назвати зимостійким, тому вирощувати його краще в південних регіонах росії та україни: в північних областях і навіть центральних фаргеза може не прижитися.

Катальпа гібридна, або куляста

Рослина цього виду було створено завдяки схрещуванню катальпи звичайної з катальпою яйцевидної. Сорт вийшов досить стійким до кліматичних умов середньої смуги, тому його часто застосовують в ландшафтному дизайні майже у всіх регіонах росії та україни.

Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красуню

Катальпа гібридна дуже популярна в ландшафтному дизайні

Премудрість. Не вимагає формування, крім видалення листя, загущающих посадки. Плодоношення тривале. Зеленці з щільною хрусткою м’якоттю використовуються для засолювання.

  • машенька f1-новий сорт середнього терміну дозрівання. Рослина середньоросла, формує до 6 зав’язей в одному вузлі. Відрізняється тривалим плодоношенням — до жовтневих холодів. Плоди солодкуваті, з приємною хрустинкой. Гібрид стійкий до захворювань, стресових умов і погодних примх. Універсального призначення.
  • трилоджі f1-середньоранній слаборослий гібрид. Основний урожай формується на центральному стеблі, тому кущ вимагає формування. У пазусі листа закладається 3-4 зав’язі. Основний урожай гібрид віддає в перший місяць плодоношення. Стійкий до багатьох захворювань, стресів, швидко відновлюється. Плоди невеликі, відмінного смаку, універсального призначення.
  • Таблиця: гібридні огірки, не потребують запилювачів

    названиесрок созреванияразмер/вага плодаустойчивость до поширеним заболеваниямурожайность кг/м2мучнистая росавирус огуречноймозаикикладоспориоз(бура плямистість)адам f1среднеранний41–52 дня9–10 см90–95 г+++8–10амур f1ультраранний37–40 дней12–15 см90–110 г+++12–14герман f1раннеспелый40–45 дней10–12 см70–80 г+++8–9директор f1среднеранний42–45 дней9–12 см60–80 г+++8–10доломит f1ультраранний38–40 дней9–12 см80–100 г+++5–8изумрудный потік f1раннеспелый40–44 дня30–50 см200–300 г+–+5–7криспина f1среднеранний44–50 дней10–12 см100–120 г+++6–8машенька f1раннеспелий40-45 дней8-11 см80 — 100 г+++7–11трилоджі f1среднеранній45-48 дней8-10 см65-75 г+++8-16

    Фотогалерея: огіркові сорти, вирощувані у відкритому грунті

    Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюогірок адам рясно плодоносить весь вегетаційний періодЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюогірок кріспіна не вимагає особливого доглядуЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюплоди смарагдового потоку досягають в довжину 0,5 мЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюгерман-один з найпопулярніших огіркових сортівЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюу огірка амур високорослі кущі з саморегулівним розгалуженнямЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюдиректор-відносно новий стресостійкий і невибагливий сортЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюогірки доломіт дуже смачні в маринованому вигляді

    Бджолозапильні сорти і гібриди

    До найпопулярніших бджолозапильних сортів відносяться:

    • вірні друзі f1-ультраранній пучковий гібрид. Рослина плетиста, зі слабким утворенням бічних пагонів, не вимагає формування. У пазусі листа може закладатися до 8 зав’язей. Гібрид несприйнятливий до холоду і багатьох захворювань. Плоди зелені з білими смугами, смачні і без гіркоти, універсального призначення.
    • гектор f1-супер ультраранній гібрид. Кущі слаборослі, компактні, з укороченими бічними пагонами, не потребують формування. Стійкий до багатьох захворювань. Віддача врожаю дружна, за кілька зборів. Плоди дуже смачні, ніжно-солодкі, універсального призначення.
    • отелло f1-ранній урожайний гібрид. Середньоплетиста і сільноветвящееся рослина вимагає формування і підв’язки. У вузлі листа закладається 3-6 зав’язей. Плодоношення рясне і дружне. Слабо стійкий до несприятливої погоди. Несприйнятливий до комплексу захворювань. Плоди з щільною і хрусткою м’якоттю застосовуються для засолювання і маринування.
    • парад-ультраранній сортовий огірок. Кущі середньорослі, середньоплетисті, з поодинокими зав’язями. Сорт урожайний. Слабостійкий до захворювань. Плоди без гіркоти, універсального призначення.
    • фенікс — дуже популярний сортовий огірок. Не сприйнятливий до коливань температури. Тривалого плодоношення, дуже врожайний. Слабостійкий до захворювань.

    Таблиця: характеристика бджолозапильних сортів

    названіесрок достіганіяразмер/вага плодаустойчівость до поширених заболеваніямурожайность кг/м2мучністая росавірус огуречноймозаікікладоспоріоз(бура плямистість)вірні друзі f1ультраранній37–39 дней8–10 см90–110 г-++2,5–2гектор f1ультраранній28–34 дня10–12 см95–100 г+++3–4отелло f1ранній41-45 дней8-12 см70-80 г+++8–10парадультраранній37-42 дня8-11 см95 — 105 г+—9–10фенікссреднеранній40–43 дня10–13 см75-95 г—6-7

    Фотогалерея: сорти, що запилюються комахами

    Чудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунювірні друзі — ультраранній пучковий гібрид, що не вимагає формуванняЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюкущі гектор слаборослі, компактні, з укороченими бічними пагонамиЧудова катальпа: вчимося вирощувати південну красунюсорт отелло слабо стійкий до несприятливої погоди&1&сорт фенікс тривало плодоносить, дає великий урожай

    Посадка огірків в теплицю

    Грядки під огірки можна підготувати як з осені, так і ранньою весною за кілька тижнів до посадки. Землю перекопують і вносять перегній або компост з розрахунку відро на 1 м2, а також мінеральні добрива: 20-30 г азотних і калійних, 34-40 г фосфорних на 1 м2.

    Замість мінеральних добрив використовується зола — 1 ст. На 1 м2.

    Якщо при підготовці грядок органіка і добрива не вносилися, то їх можна додати в лунки безпосередньо перед посадкою, добре перемішавши з землею.

    Для огірків потрібно пухка, родючий грунт, повітро — і водопроникна, тільки тоді у рослин сформується міцна коренева система. Дуже важливий температурний режим. Якщо температура в теплиці ночами буде менше 8°с, то частина дрібних корінців зійшли або висаджених рослин загине. Надалі при потеплінні коріння не зможуть засвоювати необхідну кількість води і поживних речовин. Рослини будуть слабо розвиватися і хворіти. Оптимальна денна температура для формування зав’язей — від 15°с.при температурі 0°с всі рослини неминуче загинуть.

    Способи посадки огірків в теплицю

    Огірки в теплицю можна висадити розсадою або насінням. Багато городники вважають за краще використовувати ці два способи одночасно.

    Посадка насінням

    В підготовлені лунки на відстані 40-50 см висаджують по 3 насіння, засипають землею і рясно поливають. Після поливу землю потрібно легко розпушити граблями. Насіння можна садити сухі, набряклі, пролежали кілька годин у воді, або пророщені. Грунт на момент посадки повинен прогрітися до 12°с, інакше насіння згниють в холодній і вологому грунті.

    Після посадки насіння грядку можна накрити плівкою, але не пропустити сходи, інакше під плівкою ніжні паростки моментально згорять. З зійшли рослин в лунці залишають найміцніше, а інші прищипують, але не виривають.

    &1&

    Після посіву насіння грядку вкривають плівкою

    Розсадний спосіб

    Здорова спина без лікарів і ліків
    Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
    Брати участь!
    &1&

    Перевага розсадного способу-раннє отримання врожаю. Але при пересадці коріння рослини можуть травмуватися, і тоді огірок буде довго приживатися і хворіти.

    Досвідчені городники радять висаджувати розсаду при появі трьох справжніх листочків. Більш високі кущики складніше приживаються.

    Виростити розсаду огірків можна в торфо-перегнійних таблетках, торф’яних або пластикових стаканчиках. Висаджувати розсаду потрібно акуратно в пролиті лунки, не пошкодивши коріння. Засипати до сім’ядольних листочків, намагаючись не травмувати крихке стебло. Зверху лунки теж полити водою (не дуже рясно) і досипати сухою землею або перегноєм. Виходить мульчирующий шар, який не дасть утворитися кірці на поверхні грунту.

    Відстань між кущиками в ряду має бути не менше 50 см, а між рядами — близько 1 м.огірки не люблять загущені посадки. Висаджувати розсаду краще в похмуру погоду або ввечері.

    &1&

    Огіркову розсаду висаджують в похмуру погоду або ввечері

    Переносять посадку рослини у фазі трьох листів. Лунки під розсаду викопують на відстані 30-40 см один від одного. У них закладають перегній, золу і перемішують із землею. Можна нічого не додавати, а коли огірки рушать в зростання, підсипати золу і перегній під кущики.

    Лунки перед посадкою рясно поливають водою і перевалюють рослини з стаканчиків, намагаючись не пошкодити корінці і не засипати землею сім’ядольні листочки. Посаджені кущики потрібно полити, щоб земля заповнила порожнечі між корінням і рослина швидше рушило в зростання.

    Ні в якому разі не можна поливати огірки холодною водою!

    Відгуки

    Хочу поділитися захопленим відгуком про сорт «квітневий». Перший огірок в полікарбонатній теплиці зірвали 18 травня, плодоносив весь сезон, жодного гіркого плоду не було, сьогодні 8 жовтня, а я ще знімаю плоди, правда набагато дрібніше, але вкусниеееее. Дуже рекомендую посадити 2-3 кореня і завжди з огірками. Хороших всім врожаїв!

    Ольга

    Http://www.ogurci.com/ваши-любимые-сорта/comment-page-3/#comments

    Протягом багатьох років моя сусідка вирщує огірки патті f1 і дуже задоволена результатами, експериментувати навіть не хоче. Каже, що всі рівні, однакові виростають, для засолювання підходять якнайкраще-міцні, красиві. Вирощує в закритому грунті. Хвалить, що дуже врожайні, знімає кожен день. Для неї важливі два критерії: врожайність і товарний вигляд, так як вона вирощує їх на продаж. Але і на смак теж не скаржилася.

    Dachaudacha

    Https://www.agroxxi.uk / forum / topic / 6244-правильний-вибір-насіння-огірків-форум — рекоменд/

    Хто посадить меренгу-розчарований не буде. Огірок дуже врожайний.

    Світлана

    Http://www.ogurci.com/ваши-любимые-сорта/