Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

92

Навіть якщо ви ніколи раніше не формували виноградний кущ, ви зможете впоратися з його обрізанням, дотримуючись наших порад. Обрізка куща не зажадає багато зусиль, але гарантує вам хороший урожай

Зміст

  • Що потрібно знати, перш ніж формувати кущ
  • Різні види формувань
  • Підрізування винограду і формування плодової ланки
  • Переформування старих кущів

Що потрібно знати, перш ніж формувати кущ

Виноград – ліана, в дикому вигляді пускає метрові батоги, чіпляючись за будь-яку опору, найчастіше за дерева. Основне завдання його-тягнутися до сонця, накопичувати поживні речовини, давати по осені плоди для розмноження.  кожен культурний кущ на вашій ділянці потай мріє вимахати до десяти метрів вгору, вивісивши кілька грон де-небудь під дахом. Його плани не передбачають обов’язок постачати вас урожаєм.

Здорова рослина має колосальну силу регенерації, різати його можна і потрібно безжально, інакше високих врожаїв ви не отримаєте – в загущеному кущі ягоди будуть дрібнити, а за кистями лізти тільки з драбини.

відео про особливості обрізки винограду

Запам’ятайте, ніякої жалості-тільки чітке розуміння, чого вам від нього треба.

Давайте уважно розглянемо деревину вашого рослини. Тут потрібно вміти відрізняти три її види: літні, дворічні і багаторічні пагони. Літні-зелені, несучі листя, квіти, кисті. Дворічні-лози, шоколадного відтінку, з них ростуть літні пагони з урожаєм. Багаторічні-гілки, темні, кора часто бахромою. Гілки накопичують поживні речовини для закладки майбутнього врожаю. Ніяких спеціальних плодових гілочок, як у яблунь. Будь-який зелений втечу може з однаковим успіхом грати як вегетативну, так і врожайну роль. Все залежить від формування.

Тепер розберемося з тим, що ви маєте. Холодні чи у вас зими? чи багато місця можете приділити під виноградник? чи потрібна вам ліана для естетики або чисто для гастрономічних цілей?  прийшла черга розібратися у всіх нюансах формування.

Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

Фотографія винограду

Різні види формувань

  • штамб

Живете там, де зимові морози не становлять особливої небезпеки, або у вас росте морозостійкий сорт. Тоді вибирайте штамб. Він вимагає спочатку трохи більше старанності, більше місця, але урожай принесе незрівнянно великі, ніж інші форми. Це обумовлено великим запасом поживних речовин стовбура дерева, яким ви будете вести ваш виноград.  гілки від нього ростуть на висоті людського зросту, не потребують підв’язках до шпалер. Доведено, що штамбові форми уражаються хворобами набагато менше. Штамб гарний, витривалий, урожайний, але нетерпимий до морозів, вимагає дуже багато місця.

Всі інші форми-безштамбові, що дозволяють вкривати наших зелених вихованців на зиму. Тут вже має значення, скільки місця ви хочете визначити під одну рослину.

Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

Фото штамбового формування винограду

  • рукав

Займає найменше місця. По суті, це гілка, справно дає плодоносні лози. Рукав простий у формуванні, але, не маючи достатнього запасу поживних речовин, швидко виснажується, що вимагає частої заміни його новим рослиною. Більше десяти років рукавні форми не живуть. Крім того, якщо штамб вимагає багато роботи на початковому етапі, то рукав доведеться карбувати постійно, інакше швидко заросте.

  • віяло

Це кущ з декількох рукавів. Зазвичай п’ять-шість гілок по різні від кореня боку. Урожайність збільшується, збільшується займане одним кущем простір, збільшується термін експлуатації однієї рослини. Віяло має більший запас поживних речовин, володіє великим імунітетом, не такий ніжний, як рукав.

  • кордон

Фактично кордон це штамб, який ведеться вздовж землі, як стланцевая форма. Таке формування куща винограду дуже близько до штамба, але вимагає більше догляду. З огляду на близькість до грунту, кордон частіше піддається захворюванням. Але більш зимостійкий, може ховатися, проте місця займає теж багато. Трохи менш урожайний. Але серед зимостійких форм-це сама врожайна. Кордони бувають односторонніми і двосторонніми, тобто ведуться від кореня в один або два стовбура. Двосторонній кордон вимагає більше місця.

Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

На фото вертикальний кордон для винограду

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

Є ще високоштамбовий кордон, що поєднує в собі ці дві форміровкі. Підходить для покриття великих площ в південних регіонах. Сама врожайна форма, що дає кілька центнерів відмінної якості врожаю, тінь і прохолоду на весь двір.

Що потрібно пам’ятати при виборі форми:

  • клімат вашої ділянки. Теплі зими-вирощуємо штамб, найбільш вигідну форму.
  • мало місця-ростимо рукав, від метра до трьох між кущами – віяло або односторонній кордон, більше трьох метрів між рослинами – двосторонній кордон.
  • чим більший запас багаторічної деревини-тим більший урожай несе рослина.

Підрізування винограду і формування плодової ланки

Тепер безпосередньо про операцію формування. У винограду міцна, але пухка і пориста за структурою деревина., так що секатор візьмемо дуже гострий.  це важливо. Годяться або старі радянські секатори зі сталі високої марки, або німецькі або голландські. Дешевий секатор змочити деревину, привівши до великих втрат соку і незагойних ран – сприятливому середовищі для розвитку хвороб на кущі.

Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

Фотографія підрізування винограду

Крім того, пам’ятайте, що лози потрібно різати не над самою ниркою, а трохи вище. Це називається-різати по міжвузля. Вона пухка і взимку морози по порах легко доберуться до нирки. Багаторічну деревину ріжемо ,як будь-яке інше дерево, не залишаючи пеньків.

Основний елемент літніх операцій з виноградом-формування плодових ланок. Плодова ланка складається з двох лоз. Одна коротка, інша довга. З короткої ростуть зелені пагони, які в наступному році стануть лозами. З довгою виростуть зелені пагони, які принесуть в цьому році урожай. Восени, після зняття врожаю, довга лоза віддаляється від самої основи.

Формування винограду в перший рік вирощування плодової ланки зводиться до наступного:

  • серед визріли плодових пагонів-лоз вибираються найбільш сильні (товщі олівця) і розбиваються по парам, щоб росли близько один до одного.
  • одна з них обрізається коротко, залишаємо 2 або 3 нирки, інша – довго, близько 8-9 нирок. Перша несе майбутні лози, друга-майбутній урожай.
  • восени другого року довга лоза разом з усіма пагонами обрізається. З виросли лоз у короткій вибираємо дві, третю видаляємо. Формуємо таким же чином. Одна-довга плодова, інша-вегетативна коротка. Її ще називають заступником.

Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

Фото формування винограду

І таку операцію повторюємо з року в рік. Це гарантує вам стабільний урожай, не дозволивши кущу зарости. Щороку підтримуємо цей баланс. Як бачите, з плодовим ланкою нічого складного, початківець виноградар легко впорається. Мало того, ми фактично розібрали з вами перший тип формування – рукав.

Формуємо віяло, залишаючи більше двох плодових ланок, направляючи їх в різні боки. Кількість плодових ланок визначаємо, виходячи з наявності вільного простору. Як правило, одному рукаву потрібно близько 0.7 метрів на шпалері. Таким чином, при відстані від трьох з половиною метрів ми можемо дозволити собі п’ятирукавний віяло.

А тепер формуємо штамбкордон

  • вибираємо найпотужнішу гілку, на довжині в метр-півтора залишаємо 5-6 пар лоз – майбутні плодові ланки.
  • обрізаємо все, що росте нижче.
  • формуємо нагорі плодові ланки, як було зазначено
  • заступників для штамба залишаємо більше число, але більш короткими, ніж для кордону.
  • якщо ведемо штамб, підв’язуємо до потужної опори, поки не сформується товстий стовбур, здатний витримати навантаження листям і урожаєм.
  • кордон підв’язуємо паралельно землі, піднявши до 10-20 сантиметрів, ведемо таким чином. Так забезпечимо йому провітрювання нижньої частини деревини, що перешкоджає запліснявіння і загноєння, особливо в зимовий період

Правильна підрізування винограду або як змусити кущ приносити великі врожаї

На фото, підв’язаний кущ винограду

Рослина. Якщо це якийсь важливий сорт, то краще розмножте його живцями-виноград дуже легко живцюється.

відео про обрізку винограду