Сорт груші конференція-класика світової селекції

115

Груша конференція почала свою ходу по країнах західної європи більше 130 років тому. За цей час вона міцно зайняла своє місце в західноєвропейських промислових садах, а також завоювала популярність у східній європі, америці та китаї. В даний час сорт продовжує залишатися одним з лідерів на світовому ринку фруктів. Щоб зрозуміти, чому конференцію так охоче вирощують у величезних масштабах і чим вона підкорила споживачів, потрібно дізнатися про всі її особливості.

Зміст

  • Історія вирощування сорту
  • Опис і характеристика груші конференція

    • Таблиця: відмінні характеристики груші, прищепленої на різні підщепи
    • Відео: огляд плодоносної груші
  • Як запилюється сорт
  • Особливості вирощування груші

    • Посадка
    • Види обрізок
    • Полив і підживлення
    • Можливі хвороби і ймовірні шкідники

      • Таблиця: можливі хвороби груші
      • Фотогалерея: як виглядають хвороби груші
      • Фотогалерея: поширені шкідники груші
  • Відгуки садівників про груші конференція

Історія вирощування сорту

Про походження груші конференція є мало інформації в інтернет-просторі. Достовірно відомо, що сорт британського походження. В одних джерелах згадується 1884 рік створення, в інших — 1885. Вважається, що свою назву груша отримала завдяки британській національній конференції, на якій розглядалися питання культивування грушевих дерев. Є відомості, що конференція з’явилася в результаті вільного запилення сорту lеon leclerc de laval дикорослими різновидами груші.

Вільне запилення є одним з найпростіших методів селекції: з насіння батьківського сорту вирощують сіянці, які згодом запилюються бджолами. Результат при такому способі передбачити неможливо.

В даному випадку результат селекції виявився настільки вдалим, що вже через 10 років груша придбала широку популярність в західній європі, потім підкорила східну європу, америку і китай. А також сорт вирощується на україні і в молдові. У російських садах конференція росте в південних регіонах з м’якими кліматичними умовами. Є відомості про успішне вирощування сорту в підмосков’ї та білорусі, але такі випадки не носять масовий характер. Швидше за все, конференція може рости в згаданих регіонах тільки при наявності сприятливих мікроумов. У 2014 році сорт був зареєстрований в реєстрі селекційних досягнень рф і допущений до вирощування в північно-кавказькому регіоні.

Опис і характеристика груші конференція

До середини минулого століття в якості підщепи для сорту використовувалася груша лісова. З розвитком інтенсивних технологій садівництва конференцію стали прищеплювати на айву. Дерева, щеплені на різні підщепи, за деякими властивостями відрізняються між собою.

Таблиця: відмітні характеристики груші конференція, прищепленої на різні підщепи

характеристикавид подвоягруша леснаяайвавысота деревасреднее або висока (5-8 м)невисока (2,5–4 м)швидкоплідність (початок плодоношенияпосле посадки саджанця у віці 1-2 років)на 5-6 годна 3-4 годурожайность60–70 кг з одного дерева (269 ц/га)30-40 кг з одного дерева (210 ц/га)зимостійкість і морозостойкостьсредняянизкая (-15–20 °c)термін життя деревадолговечное, до 300 років (за неперевіреними даними)35-45 років

Інші характеристики є загальними для обох видів підщепи. Дерева мають густу сильно облиствену крону широкопірамідальної форми. Ростуть пагони інтенсивно, приріст на підщепі лісової груші становить до 60 см за сезон. Так як гілки першого порядку ростуть під гострим кутом, їх потрібно відгинати від стовбура, закріплюючи скобами або будь-яким іншим способом. Низькорослу грушу (щеплену на айву) для ущільнення посадок часто вирощують на шпалерах, формуючи крону в одній площині. Цвітіння середньоранній.

Сорт груші конференція-класика світової селекції

Дерево груші конференція має густу з великою кількістю листя крону широкопірамідальної форми

Плоди великі, в середньому 143 грами, одномірні. На молодих деревах можуть бути більшими і досягати 180-240 грамів. Форма подовжено-грушоподібна, верхня частина сильно звужена. Шкірочка тонка, але міцна, трохи жестковатая. Зеленуватий колір у міру дозрівання набуває жовтизну, на поверхні з’являються множинні іржаві точки і плями. З сонячної сторони може спостерігатися легкий помаранчевий загар. Блиск відсутній. Виглядають плоди малопривабливо, ошатними їх назвати складно.

Сорт груші конференція-класика світової селекції

Плоди груші зеленувато-жовтого кольору з сильною оржавленностью, мають сильно звужену догори подовжено-грушоподібну форму

Незважаючи на непрезентабельний зовнішній вигляд груш, їх смак відмінний. Сорт столового призначення. Соковита масляниста м’якоть жовтувато-рожевого кольору дуже ароматна, ніжна, тане, солодка з легкою кислинкою. Вміст цукрів — 10,0%, кислоти-0,17%. Українськими дегустаторами смак був оцінений в 4,8 — 4,9 бала. Усередині плоду є невелика кількість кісточок, часто зустрічаються груші без насіння.

Сорт груші конференція-класика світової селекції

Плоди груші конференція виглядають непрезентабельно, проте їх соковита масляниста м’якоть кремового кольору має відмінний смак, досить часто трапляються плоди без насіння

Плодоношення щорічне. Сорт має високий ступінь самоплідності. Термін дозрівання осінній, знімна зрілість настає в період з кінця вересня по середину жовтня. Плодоніжка товста, середньої довжини, до самого збирання врожаю плоди міцно тримаються на гілках. Полежавши деякий час, плоди досягають споживчої зрілості. В умовах прохолодного підвалу груші можуть зберігатися до грудня, в холодильниках термін зберігання продовжується до січня без втрати смакових якостей. Транспортабельність хороша.

Сорт груші конференція-класика світової селекції

Плоди груші конференція мають гарну траспортабельностью і лежкістю, в холодильнику можуть зберігатися до січня

Витривалістю конференція не відрізняється: крім невисокої зимостійкості, дерева погано переносять посуху і сильно сприйнятливі до термічного опіку листя. До хвороб сорт середньостійкий, має підвищений імунітет до парші.

Найбільш вагомими перевагами сорту є відмінна якість плодів, висока продуктивність, самоплодность, хороша лежкість і транспортабельність, до істотних недоліків можна віднести невисоку зимостійкість і недостатню стійкість до хвороб.

Відео: огляд плодоносної груші конференція

Як запилюється сорт

Груша конференція самоплодна — це означає, що без зростаючих поруч дерев-запилювачів сформується 15-40% плодів від загальної кількості квіток. Є підтверджене практикою думку фахівців: якщо посадити поруч з самоплодним сортом дерево-запилювач з перекриваються між ними термінами цвітіння, кількість утвореної зав’язі збільшиться. Урожайність сорту може стати вище, якщо посадити поруч груші вільямс, бере жиффар, бере боск, хороша луїза, улюблениця клаппа, чижовская. А також конференція сама відома як хороший запилювач для інших сортів.

Сорт груші конференція-класика світової селекції

Груша конференція має високий ступінь самоплодности, однак якщо посадити поруч сорти-запилювачі, врожайність підвищиться

Особливості вирощування груші конференція

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Сорт груші конференція-класика світової селекції

Сорт вимагає досить високого рівня агротехніки. На гідний урожай і хорошу якість плодів можна розраховувати тільки при належному догляді з урахуванням всіх його особливостей.

Посадка

Низька морозостійкість передбачає її вирощування в регіонах з теплим кліматом, тому допустима як осіння, так і весняна посадка. Посаджене восени молоде деревце краще захистити покривним матеріалом від морозів. Умови вирощування звичайні для груші:

  • сонячне провітрюване місце із захистом від холодних вітрів;
  • глибина залягання грунтових вод не менше 2-2, 5 м;
  • кращі грунти — пухкий родючий суглинок або чорнозем;
  • рівень кислотності грунту — ph 5,0—6,5.

Високорослі дерева садять на відстані не менше 5,5–6 м між собою, низькорослі — за схемою 3–4х5–6 м. При шпалерному способі вирощування відстань в ряду витримують 2-2,5 м при міжряддях 3-3,5 м. У заздалегідь підготовлені посадочні ями розміром 80х80х80 см (на піщаних грунтах 100х100х100 см) вносять родючу суміш наступного складу:

  • торф, перегній, чорнозем і пісок, взяті в рівних частках;
  • суперфосфат — 400 г;
  • хлористий калій — 200 г (або 3-4 літрових банки деревної золи).

Далі йде стандартний процес висадки саджанців з подальшим поливом і мульчуванням.

Види обрізок

Так як дерева на різних підщепах відрізняються по висоті, а низькорослі можуть вирощуватися на шпалерах, то і види формування крони будуть залежати від цих чинників і можуть бути наступними:

  • для дерев, щеплених на грушу лісову (високорослих), застосовують поширену і досить просту для виконання розріджено-ярусний формування. Протягом 4-5 років формують 2-3 яруси, що складаються з 6-8 скелетних гілок.
    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Для крони високорослого дерева, щепленого на грушу лісову, застосовують розріджено — ярусну форміровку

  • щеплені на айву (низькорослі) груші формують у вигляді чаші. Протягом 4-5 років залишають зростаючі в різні боки 3-4 скелетні гілки, потім розгалужують їх 1-2 рази. Решта гілки вирізують разом з провідником.

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Груша конференція почала свою ходу по країнах західної європи більше 130 років тому. За цей час вона міцно зайняла своє місце в західноєвропейських промислових садах, а також завоювала популярність у східній європі, америці та китаї. В даний час сорт продовжує залишатися одним з лідерів на світовому ринку фруктів. Щоб зрозуміти, чому конференцію так охоче вирощують у величезних масштабах і чим вона підкорила споживачів, потрібно дізнатися про всі її особливості.

    Зміст

    • Історія вирощування сорту
    • Опис і характеристика груші конференція

      • Таблиця: відмінні характеристики груші, прищепленої на різні підщепи
      • Відео: огляд плодоносної груші
    • Як запилюється сорт
    • Особливості вирощування груші

      • Посадка
      • Види обрізок
      • Полив і підживлення
      • Можливі хвороби і ймовірні шкідники

        • Таблиця: можливі хвороби груші
        • Фотогалерея: як виглядають хвороби груші
        • Фотогалерея: поширені шкідники груші
    • Відгуки садівників про груші конференція

    Історія вирощування сорту

    Про походження груші конференція є мало інформації в інтернет-просторі. Достовірно відомо, що сорт британського походження. В одних джерелах згадується 1884 рік створення, в інших — 1885. Вважається, що свою назву груша отримала завдяки британській національній конференції, на якій розглядалися питання культивування грушевих дерев. Є відомості, що конференція з’явилася в результаті вільного запилення сорту lеon leclerc de laval дикорослими різновидами груші.

    Вільне запилення є одним з найпростіших методів селекції: з насіння батьківського сорту вирощують сіянці, які згодом запилюються бджолами. Результат при такому способі передбачити неможливо.

    В даному випадку результат селекції виявився настільки вдалим, що вже через 10 років груша придбала широку популярність в західній європі, потім підкорила східну європу, америку і китай. А також сорт вирощується на україні і в молдові. У російських садах конференція росте в південних регіонах з м’якими кліматичними умовами. Є відомості про успішне вирощування сорту в підмосков’ї та білорусі, але такі випадки не носять масовий характер. Швидше за все, конференція може рости в згаданих регіонах тільки при наявності сприятливих мікроумов. У 2014 році сорт був зареєстрований в реєстрі селекційних досягнень рф і допущений до вирощування в північно-кавказькому регіоні.

    Опис і характеристика груші конференція

    До середини минулого століття в якості підщепи для сорту використовувалася груша лісова. З розвитком інтенсивних технологій садівництва конференцію стали прищеплювати на айву. Дерева, щеплені на різні підщепи, за деякими властивостями відрізняються між собою.

    Таблиця: відмітні характеристики груші конференція, прищепленої на різні підщепи

    характеристикавид подвоягруша леснаяайвавысота деревасреднее або висока (5-8 м)невисока (2,5–4 м)швидкоплідність (початок плодоношенияпосле посадки саджанця у віці 1-2 років)на 5-6 годна 3-4 годурожайность60–70 кг з одного дерева (269 ц/га)30-40 кг з одного дерева (210 ц/га)зимостійкість і морозостойкостьсредняянизкая (-15–20 °c)термін життя деревадолговечное, до 300 років (за неперевіреними даними)35-45 років

    Інші характеристики є загальними для обох видів підщепи. Дерева мають густу сильно облиствену крону широкопірамідальної форми. Ростуть пагони інтенсивно, приріст на підщепі лісової груші становить до 60 см за сезон. Так як гілки першого порядку ростуть під гострим кутом, їх потрібно відгинати від стовбура, закріплюючи скобами або будь-яким іншим способом. Низькорослу грушу (щеплену на айву) для ущільнення посадок часто вирощують на шпалерах, формуючи крону в одній площині. Цвітіння середньоранній.

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Дерево груші конференція має густу з великою кількістю листя крону широкопірамідальної форми

    Плоди великі, в середньому 143 грами, одномірні. На молодих деревах можуть бути більшими і досягати 180-240 грамів. Форма подовжено-грушоподібна, верхня частина сильно звужена. Шкірочка тонка, але міцна, трохи жестковатая. Зеленуватий колір у міру дозрівання набуває жовтизну, на поверхні з’являються множинні іржаві точки і плями. З сонячної сторони може спостерігатися легкий помаранчевий загар. Блиск відсутній. Виглядають плоди малопривабливо, ошатними їх назвати складно.

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Плоди груші зеленувато-жовтого кольору з сильною оржавленностью, мають сильно звужену догори подовжено-грушоподібну форму

    Незважаючи на непрезентабельний зовнішній вигляд груш, їх смак відмінний. Сорт столового призначення. Соковита масляниста м’якоть жовтувато-рожевого кольору дуже ароматна, ніжна, тане, солодка з легкою кислинкою. Вміст цукрів — 10,0%, кислоти-0,17%. Українськими дегустаторами смак був оцінений в 4,8 — 4,9 бала. Усередині плоду є невелика кількість кісточок, часто зустрічаються груші без насіння.

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Плоди груші конференція виглядають непрезентабельно, проте їх соковита масляниста м’якоть кремового кольору має відмінний смак, досить часто трапляються плоди без насіння

    Плодоношення щорічне. Сорт має високий ступінь самоплідності. Термін дозрівання осінній, знімна зрілість настає в період з кінця вересня по середину жовтня. Плодоніжка товста, середньої довжини, до самого збирання врожаю плоди міцно тримаються на гілках. Полежавши деякий час, плоди досягають споживчої зрілості. В умовах прохолодного підвалу груші можуть зберігатися до грудня, в холодильниках термін зберігання продовжується до січня без втрати смакових якостей. Транспортабельність хороша.

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Плоди груші конференція мають гарну траспортабельностью і лежкістю, в холодильнику можуть зберігатися до січня

    Витривалістю конференція не відрізняється: крім невисокої зимостійкості, дерева погано переносять посуху і сильно сприйнятливі до термічного опіку листя. До хвороб сорт середньостійкий, має підвищений імунітет до парші.

    Найбільш вагомими перевагами сорту є відмінна якість плодів, висока продуктивність, самоплодность, хороша лежкість і транспортабельність, до істотних недоліків можна віднести невисоку зимостійкість і недостатню стійкість до хвороб.

    Відео: огляд плодоносної груші конференція

    Як запилюється сорт

    Груша конференція самоплодна — це означає, що без зростаючих поруч дерев-запилювачів сформується 15-40% плодів від загальної кількості квіток. Є підтверджене практикою думку фахівців: якщо посадити поруч з самоплодним сортом дерево-запилювач з перекриваються між ними термінами цвітіння, кількість утвореної зав’язі збільшиться. Урожайність сорту може стати вище, якщо посадити поруч груші вільямс, бере жиффар, бере боск, хороша луїза, улюблениця клаппа, чижовская. А також конференція сама відома як хороший запилювач для інших сортів.

    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Груша конференція має високий ступінь самоплодности, однак якщо посадити поруч сорти-запилювачі, врожайність підвищиться

    Особливості вирощування груші конференція

    Здорова спина без лікарів і ліків
    Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
    Брати участь!
    Сорт груші конференція-класика світової селекції

    Сорт вимагає досить високого рівня агротехніки. На гідний урожай і хорошу якість плодів можна розраховувати тільки при належному догляді з урахуванням всіх його особливостей.

    Посадка

    Низька морозостійкість передбачає її вирощування в регіонах з теплим кліматом, тому допустима як осіння, так і весняна посадка. Посаджене восени молоде деревце краще захистити покривним матеріалом від морозів. Умови вирощування звичайні для груші:

    • сонячне провітрюване місце із захистом від холодних вітрів;
    • глибина залягання грунтових вод не менше 2-2, 5 м;
    • кращі грунти — пухкий родючий суглинок або чорнозем;
    • рівень кислотності грунту — ph 5,0—6,5.

    Високорослі дерева садять на відстані не менше 5,5–6 м між собою, низькорослі — за схемою 3–4х5–6 м. При шпалерному способі вирощування відстань в ряду витримують 2-2,5 м при міжряддях 3-3,5 м. У заздалегідь підготовлені посадочні ями розміром 80х80х80 см (на піщаних грунтах 100х100х100 см) вносять родючу суміш наступного складу:

    • торф, перегній, чорнозем і пісок, взяті в рівних частках;
    • суперфосфат — 400 г;
    • хлористий калій — 200 г (або 3-4 літрових банки деревної золи).

    Далі йде стандартний процес висадки саджанців з подальшим поливом і мульчуванням.

    Види обрізок

    Так як дерева на різних підщепах відрізняються по висоті, а низькорослі можуть вирощуватися на шпалерах, то і види формування крони будуть залежати від цих чинників і можуть бути наступними:

    • для дерев, щеплених на грушу лісову (високорослих), застосовують поширену і досить просту для виконання розріджено-ярусний формування. Протягом 4-5 років формують 2-3 яруси, що складаються з 6-8 скелетних гілок.
      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      Для крони високорослого дерева, щепленого на грушу лісову, застосовують розріджено — ярусну форміровку

    • щеплені на айву (низькорослі) груші формують у вигляді чаші. Протягом 4-5 років залишають зростаючі в різні боки 3-4 скелетні гілки, потім розгалужують їх 1-2 рази. Решта гілки вирізують разом з провідником.

      Груша велеса: неприхотливый и вкусный сорт для центрального региона россии

      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      Выведенная не так давно осенняя груша сорта велеса успешно растёт в центральной россии. Она адаптирована к климатическим условиям подмосковья. Плоды отличаются хорошим вкусом и товарным видом. Садоводам стоит познакомиться с сортом поближе.

      Содержание

      • История возникновения сорта велеса
      • Описание и характеристика груши велеса

        • Видео: обзор груши сорта велеса
      • Особенности выращивания груши сорта велеса

        • Посадка
        • Уход
        • Опыление сорта велеса
      • Отзывы садоводов о сорте велеса

      История возникновения сорта велеса

      Груша велеса получена во всероссийском селекционно-технологическом институте садоводства и питомниководства учёными ю. А. Петровым и н. В. Ефимовой. Ими было проведено скрещивание следующих сортов:

      • продуктивной и неприхотливой груши венера отечественной селекции;
      • исключительно зимостойкой, вкусной и урожайной бельгийской лесной красавицы — известной «родительницы» многих представителей культуры.

      В 2001 году грушу велеса зарегистрировали в госреестре селекционных достижений рф по центральному региону. Культивируют её преимущественно в садах московской и близлежащих областей. Сорт считают ценным для селекции.

      Груша велеса имеет ещё одно название — дочь отличной, но используют его значительно реже.

      Описание и характеристика груши велеса

      Дерево средней высоты, к десятилетнему возрасту вырастает до четырёх метров. У молодого растения раскидистая среднезагущённая крона, со временем она приобретает широкопирамидальную форму, ветви становятся поникающими. На изогнутых в виде дуги вишнёво-коричневых побегах размещены довольно крупные кольчатки (ветки, на которых формируется завязь).

      Плоды среднекрупные (около 120 г), правильной широкогрушевидной формы, немного скошенные, без ребристости. Плодоножка длинная, с небольшим изгибом. Воронка в форме тупого конуса, блюдце широкое, неглубокое. Цвет зеленовато-жёлтый с небольшим покровным загаром оранжевого оттенка. Под кожицей имеются маленькие сероватые малозаметные точки.

      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      Широкогрушевидные плоды груши велеса окрашены в зеленовато-жёлтый цвет с небольшим оранжевым «загаром»

      Мякоть кремового оттенка, не очень плотной полумаслянистой структуры, нежная и сочная. Кисловато-сладкий десертный вкус оценён дегустаторами в 4,6 балла. Плоды употребляются преимущественно свежими, но могут также использоваться для консервации.

      Съёмная зрелость наступает осенью, обычно это происходит в конце августа или в первой половине сентября. Созревание дружное, но урожай лучше не снимать полностью в один приём: рекомендуют сначала убрать самые крупные плоды, а через некоторое время оставшиеся. Предназначенные для хранения груши лучше снимать недозревшими, когда на кожице только начинает появляться жёлтый оттенок: у таких плодов лёжкость будет лучше. Если планируется быстрое потребление, груши можно оставлять на ветках дольше.

      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      Предназначенные для хранения плоды груши велеса достигают съёмной зрелости в момент начала появления жёлтого оттенка на них

      Снятые своевременно плоды при хранении в холодильной камере будут пригодны к употреблению в течение двух месяцев. В источниках есть сведения о продлении срока хранения до четырёх месяцев в специально оборудованных ангарах в атмосфере нейтрального газа.

      Сорт не отличается скороплодностью. До начала плодоношения с учётом периода роста в питомнике проходит 5–7 лет. Урожайность высокая и стабильная, в промышленном садоводстве в среднем составляет 126 ц/га. Ряд источников содержит информацию, что с одного дерева можно собрать от 60 до 100 кг плодов. В официальном описании груши не упоминается о способности к самоопылению, в других источниках есть сведения о частичной самоплодности сорта.

      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      Деревья груши сорта велеса плодоносят обильно и регулярно

      По зимостойкости сорт не уступает старым среднероссийским сортам. Завязь не повреждается во время заморозков до –2 °c. Однако не все садоводы разделяют мнение о высокой зимостойкости, в некоторых отзывах утверждается, что деревья не выдерживали суровые зимы в подмосковье и подмерзали.

      Здоровая спина без врачей и лекарств
      Бесплатный онлайн мастер-класс, где вы узнаете, как в домашних условиях избавиться от боли в пояснице.
      Участвовать!
      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      К грибковым заболеваниям иммунитет высокий. В источниках упоминается о недостаточной засухоустойчивости.

      Итак, к весомым преимуществам сорта относят:

      • отличное качество плодов;
      • высокую продуктивность;
      • регулярность плодоношения;
      • выносливость к низким температурам и основным заболеваниям.

      Из недостатков можно выделить склонность к измельчанию плодов в урожайные годы и невысокую скороплодность.

      Видео: обзор груши сорта велеса

      Особенности выращивания груши сорта велеса

      Для культивирования неприхотливой велесы вполне достаточно знания стандартной агротехники груши. У сорта не так много особенностей, которые нужно учитывать при выращивании.

      Посадка

      В климатических условиях регионов возделывания сорта велеса сажать грушу лучше весной, чтобы избежать риска вымерзания посаженного осенью саженца. Для среднерослой велесы достаточно будет четырёхметрового расстояния между деревьями с пятиметровыми междурядьями. В остальном условия выращивания и процесс посадки не имеют особенностей и являются стандартными для груши.

      Сорт груші конференція-класика світової селекції

      Среднерослые груши сорта велеса нужно сажать на расстоянии 4 м между деревьями и 5 м между рядами

      Уход

      К обрезке кроны нужно отнестись ответственно: замечено, что на деревьях, для которых не проводилась регулярная обрезка, с возрастом начинают мельчать плоды. Важно в молодом возрасте правильно сформировать крону и впоследствии не допускать её загущения с помощью регулирующих обрезок. Среднерослому дереву велесы лучше всего придать форму чаши, которая имеет ряд преимуществ:

      • хорошая освещённость и проветриваемость кроны;
      • доступность во время ухода и сбора урожая.

      &1&

      Чашевидная формировка будет наиболее оптимальной для груши сорта велеса

      О санитарной и поддерживающей (для стимуляции плодоношения) обрезках также не стоит забывать.

      Велеса не считается засухоустойчивой. Поливать её нужно регулярно по стандартному графику, особенно в засушливые годы. Без полива груши будут мельчать, при критическом недостатке влаги растение может сбросить плоды. Питательные вещества вносят по обычной для культуры схеме:

      • весной — в середине апреля или начале мая;
      • летом — в период завязывания и наливания плодов;
      • осенью — после листопада.

      Молодое деревце нуждается в 10–15 л на 1 м2 приствольного круга, груше старше 3 лет необходимо 30 л на 1 м2. Чтобы корни получили необходимое количество влаги, вода должна проникнуть на глубину 60–80 см.

      &1&

      Молодой груше сорта велеса нужно 10–15 л воды на квадратный метр приствольного круга

      Сорт устойчив к заболеваниям, поэтому можно избежать поражений с помощью своевременно проведённых санитарных и профилактических работ. Об устойчивости или уязвимости к вредителям в описании груши не упоминается. Лучше предварительно, пока не нанесён ущерб растениям и урожаю, позаботиться о защите растений:

      • своевременно убирать и сжигать опавшую листву;
      • прореживать крону;
      • перекапывать приствольный круг;
      • опрыскивать ранней весной до появления листьев и осенью после листопада 1%-й бордоской жидкостью, 1%-й суспензией коллоидной серы, 0,3%-й суспензией 90%-й хлорокиси меди.
        &1&

        Коллоидная сера малоопасна для человека и животных, однако применять её следует строго по инструкции

      Опыление сорта велеса

      Отсутствие способности к самоопылению свойственно большинству сортов груши, поэтому даже частичная самоплодность даёт определённые преимущества. По утверждению специалистов, при частичной способности к самоопылению формируется 5–15% плодов от общего количества цветков. Чтобы повысить этот показатель, рекомендуется сажать рядом деревья-опылители. Для велесы ими могут быть следующие сорта:

      • воскресенская крупная;
      • просто мария;
      • чижовская;
      • рогнеда;
      • северянка.

      А также в качестве опылителей можно использовать другие груши, цветущие в аналогичные сроки. Стоит учесть, что перекрёстное опыление возможно между деревьями, сроки цветения которых перекрываются в течение хотя бы 5–7 дней.

      Отзывы садоводов о сорте велеса

      У меня велеса в кроне сильно подмёрзла после зимы 2005–2006 года (в ту зиму всем подмосковным грушам досталось), но сейчас всё в порядке (восстановилась).

      Андрейв

      Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=6273&start=1095

      Моя велеса деревом в 2005–6 подмёрзла. После 2010 начала выпадать по частям. В 1012 была выкорчевана.

      Алина

      Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=6273&start=1095

      У нас растёт груша велеса. Прошлым летом получили первый урожай. Груша нам понравилась — вкусная, в меру сладкая, сочная. У нас ещё растёт памяти яковлева, но эта понравилась больше.

      Lara

      Http://www.tomat-pomidor.com/newforum/index.php?topic=2061.0

      У меня есть груша велеса — 6 лет. В прошлом году была усыпана грушками. В этом не очень много, но были… Это после такой-то зимы. Так что считаю велесу очень даже подходящей для подмосковья, вполне зимостойкой.

      Кампанула

      Https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=181&start=30

      Велеса — скороплодный сорт, по словам автора сорта ефимовой. Видела на опытном участке 2-летки с плодами, правда груш было 4–5 штук, но ведь были.