Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

140

Екзотична ехмея пред’являє певні вимоги до умов утримання. Навряд чи з вирощуванням норовливої красуні впорається початківець квітникар. Однак при правильному догляді ця рослина виглядає дуже ефектно і добре розростається. А незвичайні квіти будуть радувати і вас, і ваших домашніх.

Зміст

  • Зовнішній вигляд та інші характерні особливості ехмеї

    • Відеоролик про рослину
    • Види, вирощувані в домашніх умовах

      • Видове розмаїття на фото
    • Рекомендовані умови вирощування-таблиця
  • Як пересадити ехмею?
  • Правильний догляд за квіткою

    • Полив
    • Внесення добрив
    • Як змусити ехмею цвісти?

      • Цвітіння дивовижної ехмеї-відео
    • Період спокою
    • Секрети і тонкощі догляду-відео
  • Типові помилки квітникарів

    • Поширені проблеми при вирощуванні ехмеї-таблиця
  • Як боротися з хворобами і шкідниками?

    • Типові для ехмеї захворювання і шкідники-таблиця

      • Характерні хвороби і комахи-шкідники на фото
  • Розмноження

    • Укорінення дочірніх розеток

      • Як пересадити «діток» в домашніх умовах-відео
    • Пророщування насіння
  • Відгуки квітникарів

Зовнішній вигляд та інші характерні особливості ехмеї

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Ехмея-мешканка тропіків, успішно пристосувалася до мікроклімату сучасних квартир

Ехмея – aechmea) — рід багаторічних епіфітних рослин, що відносяться до сімейства бромелієвих (bromeliaceae). Ехмеї-близькі родичі ананасів. Батьківщина абсолютної більшості з відомих на даний момент 270 видів — бразилія, мексика і острови в карибському морі.

Назвою рід зобов’язаний незвичайній формі приквітків. У перекладі з грецького aechme означає»наконечник списа». Співзвучне aichme « «точка», «риска». Можливо, назва також вказує на наявність малюнка на листках деяких видів.

У природі ехмеї рідко ростуть на землі. Будучи епіфітами, вони прикріплюються до стовбурів дерев, корчів, випускаючи додаткові повітряні корені для всмоктування вологи з атмосфери.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

У природі ехмея воліє існувати на деревах

Рослина являє собою щільну келихоподібну розетку з гладких соковитих листя, шкірястих прямостоячих або м’яких нікнучих. За формою вони схожі на ремені. По краю листової пластини йде суцільна облямівка з досить твердих колючок. Вколотися можна і про кінчики пелюсток. Стебло наскільки короткий, що він, здається, взагалі відсутній.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Ехмея виглядає привабливо і незвично, незалежно від того, цвіте вона в даний момент чи ні

У природі листя ехмеї покриті сріблясто-сірим нальотом, схожим на розвинену гниль. Ці волоски теж допомагають всмоктувати вологу з повітря. У домашніх умовах вони майже непомітні, особливо якщо квітка стоїть в тіні. У сезон дощів надовго застоюється в розетці вода змішується з стерпним вітром рослинним сміттям, личинками комах, органічними залишками. В результаті на деревах утворюються «підвісні болота», в яких селяться і успішно існують рослини і навіть дрібні амфібії. Добре пристосувався виводити потомство в такій водоймі бромелієвий краб.

З середини розетки виходить довгий цветонос. Він може бути покритий лусочками. Забарвлення і листової пластини, і квіток варіюється в залежності від виду рослини, але на загальну декоративність ехмеї це ніяк не впливає. Вона незмінно красива, незалежно від того, однотонні листя або на них є малюнок.

Суцвіття ехмеї колосоподібне або волотисте. Чашолистки покриті коротким м’яким «ворсом». Між ними розташовуються відстовбурчуються приквітки, пофарбовані в яскраві відтінки рожевого і червоного. У них «ховаються» невеликі квітки. У природі ехмеї цвітуть з пізньої весни до середини осені, в домашніх умовах квіти можуть з’явитися і взимку. Вони швидко в’януть, залишаються тільки приквітки.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Те, що не розбираються в ботаніці приймають за квітку ехмеї, насправді називається приквітком

Після цвітіння розетка гине. Але перед смертю ехмея обов’язково дає потомство у вигляді декількох утворюються по черзі дочірніх розеток. Вони легко вкорінюються, тому нестачі в посадковому матеріалі не передбачається. Можна прогнозувати, скоріше, його надлишок. Насінням ехмея теж успішно розмножується в домашніх умовах. Після цвітіння утворюється ягода.

Листя одного з найбільш популярного в кімнатному квітникарстві видів-ехмеї смугастої містять помірно отруйний сік, який може викликати роздратування і почервоніння, якщо шкіра на руках надмірно чутлива. Щоб уникнути пошкоджень, до будь-яких робіт з квіткою приступайте в гумових рукавичках.

Останнім часом з’явилася мода дарувати ехмею як «живий букет». Якщо ви вирішите придбати такий подарунок, вибирайте рослина, у якого весь цветонос і приквітки придбали характерний для сорту відтінок. Інакше квітки не розпустяться.

Відеоролик про рослину

Види, вирощувані в домашніх умовах

«одомашнено» досить багато різних видів ехмеї. Найпопулярніші:

  • ехмея смугаста (фасціата, fasciata). Висота розетки близько 50 см, діаметр — близько 1 м.довжина листа — 60 см, ширина — 6-7 см. Квітки спочатку фіолетові, потім змінюють колір на синьо-червоний. Популярний гібрид primera має більш контрастний малюнок і чіткі смуги.
  • ехмея вайльбаха (weilbachii). Листя шкірясті, але м’які, довжиною близько 50 см.шипи досить дрібні і анітрохи не жорсткі. Легкий червонуватий відтінок листа укладається в норму. Квітконіс покритий пунцовими лусочками. По краю блакитно-лілових пелюсток йде білосніжна облямівка. Довжина суцвіття близько 15 см.
  • ехмея дворядна (distichantha). Розетка широка, не дуже щільна. У діаметрі досягає 0,8-1 м.шипи на листках пофарбовані в шоколадний колір, розташовані дуже часто. У порівнянні з довжиною (50 см) ширина невелика (3-4 см). Листя однотонні, але є селекційний гібрид variegata, у якого по краю йде широка облямівка вершкового відтінку.
  • ехмея вигнута (recurvata). У природі може існувати і як епіфіт, і як наземна рослина. Листя в розетці трохи (7-12 штук), довжина — 35-40 см, ширина 1,5–2 см.знизу вони зростаються, утворюючи «ніжку келиха». Висота квітконосу-не більше 25 см. Цвіте цей вид, на відміну від більшості «родичів», навесні. Існує мініатюрна природна різновид ortgiesii (висота розетки не більше 15 см).
  • ехмея кудлата (comata), або ліндена (lindenii). Довжина листа близько 1 м при ширині 5-7 см.догори листова пластина не загострюється, а закруглюється. Квітки незвичайного для ехмеї сонячно-жовтого кольору. У природі цвіте взимку. У гібрида makoyana листя покриті візерунком з кремових смуг.
  • ехмея матово-червона (miniata). Розетка зібрана з безлічі листя. Довжина листа близько 45 см, ширина — 2-3 см. Біля основи листя чорнильно-фіолетові, потім цей відтінок плавно переходить в темно-зелений колір. Квітконіс яскраво-червоний. Суцвіття за формою нагадує піраміду. Вид виділяється тривалістю цвітіння, невибагливістю і витривалістю.
  • ехмея хвостата, або бородата (caudata). Листя жорсткі, ростуть майже горизонтально, під невеликим кутом. По краю листової пластини йде смуга жовтуватого кольору. Суцвіття метелкообразное. Квітконіс покритий білястим нальотом, як ніби обсипаний борошном.
  • ехмея люддемана (aechmea lueddemaniana). Листя з обох сторін покриті невеликими світлими лусочками. Довжина-55-60 см. Висота квітконосу-близько 70 см. Він покритий тонкими напівпрозорими листям. Нижні прилягають до нього щільно, верхні трохи відгинаються. Блакитно-рожеві пелюстки поступово змінюють колір на малиновий.
  • ехмея небесно-блакитна, або синя (coelestis). Число листя в воронці варіюється від 9 до 20. Довжина листа-65 см, ширина-3-5 см.квітконіс і суцвіття покриті білим «пухом». Цвіте на початку зими.
  • ехмея орланда (orlandiana). Творіння природи, хоча віриться в це насилу. Довжина листа близько 35 см, ширина — 4-5 см.листя покриті лусочками, шипи по краю майже чорні. Квітконіс яскраво-червоний. Більш вимоглива до тепла, ніж інші ехмеї. У природі вид вважається вимерлим, зберігшись тільки «в неволі».
  • ехмея чантіна (chantinii). Довжина листа, в залежності від умов, досягає 0,5–1 м.у розетці їх небагато. Через те, що стоять листя майже вертикально, вона нагадує циліндр. Квітконіс покритий яскраво-червоним листям і як ніби присипаний борошном.
  • ехмея королеви марії (mariae-reginae). Одна з найбільш ефектних, але зустрічається вкрай рідко. Рослина має екземпляри з» чоловічими «і» жіночими » квітками. У природі пилок переносять колібрі, в домашніх умовах потрібно штучне запилення. Конусоподібне суцвіття довжиною близько 50 см вкрите м’якими білими «ворсинками». Приквітки теж досягають значних розмірів — 20 см в довжину.

У природі ехмеї мало страждають від холодів і тривалих посух. Набагато більшої шкоди їм приносить людина, що вирубує тропічні ліси заради видобутку корисних копалин, заготівлі деревини, висадки сільськогосподарських культур. У багатьох країнах південної америки окремі види ехмей занесені в червоні книги або списки.

Видове розмаїття на фото

Незвичайний для роду колірЕкзотична краса: все про вирощування ехмеїехмея вигнута займає порівняно небагато місцяЕкзотична краса: все про вирощування ехмеїехмея дворядна-база для експериментів селекціонерівЕкзотична краса: все про вирощування ехмеїлистя ехмеї вайльбаха можуть трохи відливати червонимЕкзотична краса: все про вирощування ехмеїехмея смугаста — найбільш часто зустрічається в домашньому квітникарстві вид

На батьківщині ехмея звикла до мікроклімату, істотно відрізняється від умов сучасної квартири. Повністю відтворити квітці бажані умови без шкоди для проживаючих в приміщенні не вийде, але забезпечити прийнятну обстановку — цілком. Потрібно підійти до вирішення проблеми комплексно — кожен з факторів однаково важливий.

Рекомендовані умови вирощування-таблиця

факторрекомендаціїместоположеніеподойдет підвіконня вікна західного або східного напрямку. Якщо там немає місця, ставте квітка в глибині кімнати, але так, щоб забезпечити доступ до нього свіжого повітря. Влітку можна виносити горщик на відкрите повітря, поступово привчаючи його до зміни середовища проживання. Подбайте про захист від протягів і опадів.освітлення потрібно захистити від прямих сонячних променів і забезпечити світловий день тривалістю 14-16 годин. Для захисту досить легкої напівпрозорої тканини або жалюзі. На відстані 30-50 см над горщиком розташовують спеціальну фітолампу, включаючи її в похмуру погоду і взимку. Строкато пофарбовані ехмеї вимагають більше світла, види з однотонними листям перенесуть легку півтінь.температуравесной і влітку температуру підтримують на рівні + 22…+ 28 ºс, взимку знижують до +19…+ 21 ºс. 17 ºс — поріг виживання ехмеї. Істотні перепади між денними і нічними температурами взимку стимулюють розвиток квітконосу.вологість повітря не є критично важливим для вирощування ехмеї. Вона без додаткових заходів виживає в сухому повітрі сучасних квартир. Але щоб квітка швидше ріс, рекомендується щоденне обприскування підігрітою водою, розміщення поруч інших рослин, додавання в піддон керамзиту або гальки з подальшим періодичним змочуванням. Однак у ехмеї зігнутої при дефіциті світла і високої вологості листя блякнуть.

Як пересадити ехмею?

Пересаджувати ехмеї потрібно щовесни, протягом березня. Горщик щорічно збільшується в діаметрі максимум на 1-2 см. Можна взяти і ємність такого ж розміру. Це пов’язано з тим, що відцвілі розетки ехмеї неминуче відмирають. Коренева система рослини розвинена мало, тому краще вибирати горщики, схожі на миску. Обов’язкова умова-наявність великого дренажного отвору.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Об’ємний і глибокий горщик ехмее абсолютно не потрібен

У продажу зустрічається спеціальний грунт для бромелієвих або орхідей. Можна додати до нього подрібнений мох-сфагнум або дрібні шматочки деревного вугілля, і він цілком підійде для вирощування ехмеї. Якщо є бажання змішати субстрат самостійно, використовуйте один з наступних варіантів:

  • родючий садовий дерен (верхні 15-20 см грунту), універсальний грунт для кімнатних рослин, листовий перегній, великий річковий пісок або перліт, вермикуліт (2:2:1:1).
  • перегній, подрібнений мох-сфагнум, листова земля (1: 1: 1). Корисна добавка-дрібна крихта зі старих червоних цеглин.
  • торф’яна крихта, пісок або вермикуліт, подрібнена кора ялиці (1: 1: 1).

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Більш екзотичні варіанти-дрібно нарубані кореневища папороті і мох сфагнум (3:1) або подрібнені до порошкоподібного стану кора хвойних дерев і деревне вугілля (порівну).

Процедура пересадки:

  1. насипте на дно горщика шар дренажу товщиною 2-3 см (близько третини обсягу ємності). Зверху-1-2 см субстрату.
  2. вийміть ехмею зі старого горщика, акуратно струсіть грунт з коренів. Обріжте відмерлі розетки і сухі коріння.
  3. всі зрізи присипте стовченим в порошок активованим вугіллям, дайте підсохнути 2-3 години. Помістіть рослину в новий горщик, досипте грунт, не утрамбовуючи. Рівномірно розподілити його можна, кілька разів струснувши горщик.
  4. на 2-3 дні приберіть пересаджену ехмею в тінь. Перший полив-після повернення на «місце прописки».

В принципі, інтервал між пересадками можна збільшити до 2 років за умови створення рослині оптимального мікроклімату, правильному поливі і регулярному внесенні добрив. Орієнтуйтеся на зовнішній вигляд ехмеї. Якщо погіршень в ньому немає, відкладіть пересадку.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Одночасно з пересадкою ехмеї проводиться «санітарна обрізка»

Правильний догляд за квіткою

Полив

Правильний полив критично важливий для того, щоб ехмея відчувала себе комфортно. Залежно від температури на вулиці і в приміщенні в період активної вегетації квітка помірно поливають кожні 2-3 дні. У сильну спеку листя з обох сторін щодня обприскують, воду ллють не тільки в грунт, але і в воронку (вона випаровується за 3-4 дні). Ехмея категорично не переносить застою вологи, тому через 20-30 хвилин після поливу надлишки води зливають з піддону.

Деякі квітникарі рекомендують поливати ехмею методом занурення. Горщик поміщають в ємність з водою так, щоб вона повністю покрила рослину, і залишають на 3-5 хвилин. Потім сушать протягом декількох годин.

Вода для ехмеї підходить тільки м’яка, відстояна. Ту, що тече з-під крана, бажано пропускати через фільтр. Якщо немає такої можливості, киньте в ємність кілька кристалів лимонної кислоти. Воду підігрівають так, щоб її температура була трохи вище, ніж в приміщенні.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Крім традиційного поливу і обприскування, ехмее потрібно ще наливати воду в розетку — це допоможе рослині пережити сильну спеку

Внесення добрив

В період активної вегетації ехмею підгодовують комплексним добривом для бромелієвих, строго дотримуючись запропоновану виробником дозування, або універсальними засобами для квітучих кімнатних рослин в половинній концентрації.

Як змусити ехмею цвісти?

У природі нова розетка ехмеї зацвітає через 4-5 років. Але в домашніх умовах цвітіння можна домогтися швидше або» пересунути » його на будь-який зручний час.

Для цього горщик з рослиною поміщають в нещільно зав’язаний поліетиленовий пакет, помістивши поруч кілька розрізаних на шматочки яблук, груш, бананів. Підійдуть і відходи-шкірка, огризки. Зрілі фрукти виділяють етилен, стимулюючий цвітіння. Через 1,5-2 тижні ехмею повертають на колишнє місце. Квіти з’являться приблизно через 4 місяці.

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Можна» підгадати » цвітіння ехмеї до певного терміну

Алича злато скіфів: правила вирощування найсолодшого сорту

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Сорт аличі злато скіфів був отриманий шляхом селекції в академії сільського господарства ім. К. А.тімірязєва на основі сіянця кубанської комети. У процесі виведення культури були задіяні мутагени. У 2005 році алича була занесена до державного реєстру по центральному округу. Це високоврожайна культура, плоди якої відрізняються відмінними смаковими властивостями.

Зміст

  • Опис аличі сорту злато скіфів
  • Переваги та недоліки
  • Особливості посадки дерева
  • Правильний догляд за аличею

    • Полив
    • Добриво
    • Формовка

      • Майстер-клас з обрізання аличі-відео
    • Підготовка до зими
  • Хвороби і шкідники

    • Хвороби, характерні для аличі злато скіфів-таблиця

      • Типові недуги сорту-фотогалерея
    • Поширені шкідники аличі-таблиця

      • Шкідливі комахи на фото
  • Особливості збору врожаю
  • Відгуки садівників

Опис аличі сорту злато скіфів

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Злато скіфів — гібридний сорт вітчизняної селекції

Сорт злато скіфів відноситься до категорії сливи російської або аличі гібридної. Це дерево середніх розмірів, висота якого трохи перевищує 2 м.крона розлога, округла. Листя світло-зеленого кольору, великі, довгасті. Пластини по краях зазубрені, верхівка має загострений кінець. Пагони колінчастого типу, досить товсті, мають жовтуватий відтінок. Квітки білі, цвітіння рясне. Плоди порівняно великі (35-40 г), мають правильну овальну форму зі слабопомітним черевним швом. Вони покриті щільною жовтуватою шкіркою, на якій присутній легкий восковий наліт. Кісточки середньої величини. Воронка вузька.

Плоди дозрівають вже в останніх числах червня, що відрізняє злато скіфів від інших сортів. М’якоть забарвлена в жовтий колір, має щільну структуру і волокнисту консистенцію. Плоди досить соковиті, на смак солодкі з незначною кислотою. Плодоношення культури щорічне.

Сорт отримав найвищу дегустаційну оцінку-5 балів. Біохімічний склад аличі включає 1,9% кислот, 6,3% цукрів і 9,4% сухих компонентів.

Переваги та недоліки

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Алича злато скіфів відрізняється відмінним смаком

Переваги аличі даного сорту:

  • раннє дозрівання;
  • великий розмір плодів;
  • стабільне плодоношення;
  • відмінні смакові властивості плодів.

Недоліками ж є:

  • самобесплодность;
  • низькі показники транспортабельності;
  • нестійкість нирок до мінусових температур.

Особливості посадки дерева

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Алича садиться навесні або восени

Злато скіфів є самобесплодним сортом, тому при вирощуванні використовуються запилювачі, наявність яких допомагає поліпшити зав’язі і підвищити врожайність аличі. Це такі сорти, як подарунок санкт-петербургу, павловська жовта і рубінова.

Для посадки підбирають сонячне місце з південно-західної або південної сторони ділянки. Найбільш підходящим типом грунту для аличі є суглинок, але ця культура може виростати і на піщаних грунтах. Рівень кислотності повинен бути нейтральним. Глибина розміщення кореневої системи аличі становить 30-40 см. Виходячи з цього, для рослини вибирають ділянку з заляганням грунтових вод на рівні 1-1, 5 м.

Важливо! при посадці декількох дерев їх потрібно розміщувати на відстані в 3 м.

Щоб вибрати здоровий саджанець, потрібно уважно оглянути кореневу систему, крону і поверхню кори. На рослині не повинно знаходитися механічних пошкоджень і сухих гілок. Мінімальна довжина коренів — 10 см.грунт, в якій перебуває саджанець, не повинна мати ознак цвілі.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Аличу висаджують на початку вересня або першій половині квітня. До попередньої підготовки місця потрібно приступати за 1-2 тижні. Для правильної посадки виконайте наступні дії:

  1. викопайте яму діаметром 60-80 см і глибиною 60 см, заповніть її на 2/3 сумішшю з грунту, 1 кг нітрофоски і 15 кг перегною. У суглинний грунт також необхідно додати 20 кг торфу або піску, а в піщаний — 10 кг дернової землі.
  2. у грунт з підвищеною кислотністю також вноситься розчин деревної золи або крейди (300 г на 10 л).
  3. починайте посадку з формування на дні поглиблення земляного горбка, на який помістіть саджанець. Коренева шийка повинна розташовуватися на рівні поверхні грунту.
  4. далі засипте яму, а грунт утрамбуйте. Біля саджанця на відстані 10 см можна встановити кілочок і підв’язати до нього рослина за допомогою шпагату.
  5. по колу стовбура сформуйте земляний валик і полийте дерево, використовуючи 30 л води.
  6. після вбирання вологи замульчуйте грунт соломою або торфом.

Правильний догляд за аличею

Полив

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Полив аличі відбувається в міру висихання грунту

Алича є посухостійкою культурою і при систематичних опадах зволоження не потребує. Але при відсутності дощів дерево необхідно поливати. Ця процедура виконується після цвітіння, завершення росту пагонів і придбання плодами відповідного забарвлення. Оптимальний метод-наповнення водою пристовбурного кола. Для цього необхідно зробити невелике поглиблення навколо основи дерева (не глибше 20 см), діаметром приблизно 0,8–1 м.на одну рослину кожен раз витрачається по 30-40 л води. У жовтні рослині потрібно влагозарядковий полив-використовують відразу 60 л рідини.

Важливо! вода для поливу повинна бути теплою (близько 25 °с).

Добриво

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Підживлення дозволить отримати відмінний урожай аличі

Для повноцінного розвитку дереву потрібна підгодівля. Живильні суміші вносяться протягом усього сезону за наступною схемою:

  1. у квітні, до початку цвітіння, в процесі перекопування пристовбурного кола додають по 40 г калійної солі і 25 г аміачної селітри на 1 м2. У травні культуру підгодовують сечовиною (20 г на 10 л, витрата — 5 л на дерево).
  2. після завершення етапу цвітіння в грунт вноситься розчин коров’яку. Добриво спочатку розводять з водою в співвідношенні 1: 3, потім в отриману суміш додають по 50 г суперфосфату на 10 л. На 1 м2 пристовбурної ділянки витрачається 2 л складу.
  3. на початку червня аличу обприскують 4% карбамідом.
  4. у другій декаді вересня рослину поливають складом з 3 ст.л. Суперфосфату, 2 ст. Л. Калію сірчистого і 10 л води. Для одного дерева потрібно 20 л розчину. Замість такого складу можна використовувати суміш з 15 кг гною, 50 г селітри аміачної і 150 г суперфосфату. Ці компоненти вносяться перед перекопуванням.

Формування

Екзотична краса: все про вирощування ехмеї

Детальна схема формування крони аличі