Чим підгодовувати петрушку у відкритому грунті

63

Вміст

  • 1 для чого петрушку потрібно підгодовувати
  • 2 коли вносити добрива
  • 3 види добрив для петрушки
    • 3.1 органічні
    • 3.2 мінеральні
    • 3.3 гумінові
    • 3.4 народні рецепти
  • 4 чим відрізняється підгодівля до і після посадки
    • 4.1 підживлення петрушки навесні у відкритому ґрунті
    • 4.2 добриво для петрушки влітку
    • 4.3 чим підживити петрушку восени
  • 5 особливості добрива кореневої і листової петрушки
    • 5.1 для отримання зелені
    • 5.2 для формування коренеплодів
  • 6 рекомендації досвідчених городників
  • 7 висновок

Підгодувати петрушку можна як мінеральними, так і органічними добривами. Досвідчені садівники радять вносити підгодівлі не менше двох разів за сезон. Після проріджування сходів дають азотні склади, а через кілька тижнів – калійно-фосфорні.

Для чого петрушку потрібно підгодовувати

Як і будь-яка інша культура, петрушка потребує підгодівлі. Регулярне внесення добрив гарантує хороший урожай. Також рослини підгодовують і для інших цілей:

  • швидке зростання зелені;
  • зміцнення кореневої системи;
  • профілактика шкідників і хвороб;
  • підготовка до зимівлі (коренеплоди залишаються в грунті);
  • збагачення грунту корисними бактеріями.

Петрушка-невибаглива рослина. Вона не потребує занадто частих добривах. Якщо грунт родючий, їх можна внести всього два рази за сезон. Якщо грунт збіднена — 3-4 рази.

Коли вносити добрива

При внесенні підгодівлі для петрушки важливо дотримуватися термінів. Досвідчені садівники рекомендують давати добрива 3-4 рази за сезон, але не частіше:

  1. після проріджування сходів підгодовують азотними складами, наприклад, сечовиною або аміачною селітрою.
  2. через два тижні після цього за необхідності (якщо сходи слабкі) підгодівлю повторюють.
  3. влітку до зрізання дають органіку (коров’як, послід, торф) або комплексні мінеральні добрива.
  4. восени вносять суперфосфат з сульфатом калію або деревну золу. Якщо планують зробити посадку на наступний рік, в грунт закладають перегній або компост з додаванням невеликої кількості деревної золи.

Види добрив для петрушки

Для добрива петрушки використовують різні підгодівлі. Великою популярністю користуються готові мінеральні склади, оскільки вони містять всі необхідні елементи в збалансованому вигляді. Також можна використовувати органіку, збагачує грунт не тільки поживними компонентами, але і корисними бактеріями. Ще один варіант-народні підгодівлі, які можна приготувати з підручних матеріалів практично безкоштовно.

Рослини можна підгодувати мінеральними і органічними добривами

Органічні

Органіку дають ранньою весною або пізньою осінню під час підготовки ділянки до нових посівів. Щоб удобрити грунт, рекомендують закрити 6-8 кг перегною або компосту на кожен квадратний метр. Підживлення можна придбати або приготувати самостійно.

Якщо вирощувати культуру на зелень, на початку літа можна полити курячим послідом, розведеним у воді в співвідношенні 1:20. Попередньо його наполягають протягом тижня при кімнатній температурі. Петрушка добре відгукується на настій коров’яку. Готують його так само, але розводять водою в співвідношенні 1:20.

Посадки можна мульчувати торфом, тирсою і компостом. Органіка послужить не тільки хорошою підгодівлею, але і вбереже грунт від швидкого висихання, що особливо важливо в спеку.

Після появи друге листя можна полити грядки трав’яним настоєм. Для цього подрібнюють різні бур’яни, намагаючись уникати насіння. Наповнюють 2/3 відра і настоюють 10 діб, потім розбавляють водою в 10 разів. Поливають два рази на місяць. Якщо грунт збіднений, в цей же момент можна внести деревну золу 200 г на 1 м2.

Мінеральні

Петрушка відгукується на мінеральні підгодівлі, особливо на комплексні склади. Їх можна зробити самостійно, змішавши потрібні компоненти, або придбати готовий варіант в магазині. Основне правило-навесні дають азотні добрива, а влітку і восени – калійно-фосфорні.

При цьому співвідношення основних елементів залежить від типу грунту (кількість дано на 1 м2):

  • луговий-азот 5 г, фосфор 8 г, калій 15 г;
  • чорноземний – азот 5 г, фосфор 7 г, калій 11 г;
  • болотистий – азот 2 г, фосфор 11 г, калій 24 г.

Основним джерелом азоту є карбамід (сечовина) або аміачна селітра. Також для весняного внесення можна використовувати амофос, діамофос і нітроамофоску. Основне джерело калію-калійна сіль або сірчанокислий калій, фосфору – монофосфати і суперфосфати.

Серед комплексних мінеральних складів, придатних для петрушки, можна виділити такі:

  • «агрікола»;
  • «кеміра універсал»;
  • «азофоска»;
  • «біон актив » та інші.

«агрікола » — універсальне добриво, відповідне для більшості культур

Гумінові

До гуміновим відносять підгодівлі, які містять органічні солі. Гумати — це цінні речовини, що збагачують грунт поживними компонентами і корисними бактеріями, які розкладають органіку і переводять її в легко засвоювані сполуки.

Основні види гумінових добрив:

  • мул;
  • буре вугілля;
  • рослинний компост;
  • перегнилий гній.

Також є готові препарати, наприклад, рідкий гумат калію « «гумімакс«,» фітоп-флора-с» та інші. Гумінові підгодівлі вносять два рази за сезон тільки кореневим способом. При необхідності можна зробити і третю підгодівлю.

порада! гумінові добрива можна використовувати як стимулятор росту. Наприклад, в препараті «флора-с» замочують насіння. Завдяки цьому схожість істотно збільшується.

Народні рецепти

Підгодівлі можна приготувати і самостійно, використовуючи підручні засоби, наприклад, дріжджі, йод або молочну сироватку. Такі склади використовують не тільки для збагачення грунту поживними речовинами, але і для профілактики хвороб і шкідників. Найбільш ефективні рецепти:

  1. молочна сироватка 400 мл, аптечний йод 3 краплі і 4 л води – для профілактики шкідників.
  2. зеленка 11 крапель на 7 л води – обробка сходів і грунту для прискорення росту.
  3. настій свіжих дріжджів 500 г в 5 л теплої води з додаванням 500 мл варення або сиропу. Готовий розчин розбавляють водою в 8 разів і поливають петрушку влітку для підвищення врожайності.
  4. нашатирний спирт-столова ложка на 8 л води. Підживлення дають молодим паросткам для швидкого розвитку.
  5. перекис водню-2 столових ложки на 1 л.вносять 2-3 рази з інтервалом в два тижні.

Чим відрізняється підгодівля до і після посадки

Склади підгодівлі залежать від того, коли їх застосовують. Для зручності можна виділити два періоди – до і після посадки. На першому з них потрібно підготувати грунт, заклавши компост або перегній. Після посадки підгодовують спочатку азотними складами, потім-калійно-фосфорними.

Підживлення петрушки навесні у відкритому грунті

Навесні для петрушки у відкритий грунт потрібно внести азотне добриво. Для цього використовують сечовину (карбамід) або аміачну селітру в кількості 15-20 г на 1 м2. Можна застосувати амофоску або діамофоску. Їх вносять приблизно в такій же кількості. Підживлення роблять після масової появи і проріджування сходів.

Для пишної зелені петрушку підгодовують азотними складами

Добриво для петрушки влітку

Через місяць після першого добрива петрушці дають комплексні засоби, наприклад, азофоску або «кеміру універсал». Їх розчиняють у воді і поливають посадки за інструкцією. Якщо культуру вирощують на коренеплоди, необхідно внести суперфосфат (30 г на 1 м2) і калійну сіль (25 г на 1 м2).

Чим підгодувати петрушку восени

Після зрізання петрушки в серпні або на початку осені потрібно дати чергову підгодівлю. Якщо коренеплоди видалені, і планують посадку на наступний сезон, то рекомендують діяти так:

  1. очистити ділянку від рослинних залишків.
  2. ретельно перекопати.
  3. внести компост або перегній в кількості 6-8 кг на 1 м2.

Якщо коренеплоди залишилися на зимівлю після зрізання зелені, можна внести таку підгодівлю (одна на вибір):

  • суперфосфат 30г і сульфат калію 25 г на 1 м2;
  • суперфосфат 30 г і калійна сіль 20 г на ту ж площу;
  • деревна зола – 200 г на аналогічну ділянку.

Мінеральні добрива розчиняють в стандартному відрі води і дають під полив. Деревну золу можна рівномірно розкидати на поверхні і перекопати.

Важливо! не допускається робити підгодівлі петрушки восени азотними добривами.

Якщо вони є в складіКомплексних засобів, вносити їх теж не варто. Краще залишити на весну і літо.

Особливості добрива кореневої і листової петрушки

Петрушку в основному вирощують на зелень, але буває і так, що з неї отримують коренеплід, який за зовнішнім виглядом дуже нагадує моркву, але на відміну від неї, пофарбований в білий колір. Його використовують в якості спеції в бульйонах і супах.

Для отримання зелені

Добриво для петрушки при посадці залежить від того, для яких цілей її вирощують. Якщо потрібна тільки зелень, дають тільки азотні підгодівлі, ігноруючи калійно-фосфорні склади. Як правило, досить одноразового внесення відразу після проріджування. Вдруге склад дають через 2-3 тижні, але тільки в тому випадку, якщо це потрібно (сходи погано ростуть, мало зелені).

Найбільш ефективні і доступні азотні підгодівлі:

  • сечовина – карбамід) — гранули розсипають в кількості 5 г на 1 м2, потім розпушують грунт і дають рясний полив;
  • аміачна селітра-спосіб внесення такий же;
  • настій свіжої подрібненої кропиви, розбавлений водою в співвідношенні 1:5;
  • коров’як-розбавляти потрібно 1:10;
  • розчин курячого посліду-1: 20.

Коров’як і послід наполягають 7-10 днів

При використанні органіки грядку рекомендують полити звичайною водою, потім – настоєм, а потім – знову чистою водою. Це роблять для того, щоб прибрати з листя петрушки залишки рідкої підгодівлі. В результаті поживні речовини швидше надійдуть до коріння, а потім – до самої зелені.

Важливо! зловживати азотними підгодівлями для петрушки не варто, оскільки в іншому випадку зелень накопичить занадто багато нітратів. Через це вона завдасть шкоди здоров’ю.

Для формування коренеплодів

Петрушку ростять і для отримання коренеплоду. Його використовують в їжу і навіть залишають зимувати на грядці. Він добре переживає морози, а навесні дає першу зелень – вона буде пишною, якщо раніше в грунт внесли підгодівлю. Влітку рослина дасть квіткові стрілки, і якщо вчасно не прибрати їх, сформовані насіння поширяться самосівом. В результаті петрушка може зайняти всю ділянку і потіснити сусідні культури.

Схема підгодівлі для вирощування коренеплоду така:

  1. навесні після проріджування дають азотне добриво, точно так же, як для зелені (описано вище).
  2. у липні посадки припудрюють деревною золою і розпушують грунт. Замість неї можна внести сульфат калію в кількості 25-30 г на 1 м2. Ще один варіант-використовувати комплексну підгодівлю, наприклад, «чистий лист», «агрікола», «кеміра універсал».
  3. у серпні вносять монофосфат калію — 20 г на 10 л. Цього обсягу достатньо для поливу невеликої грядки площею 2 м2.

Рекомендації досвідчених городників

Внесення підгодівлі для петрушки проводять не так часто в порівнянні, наприклад, з томатами, перцями або огірками. Проте, це важливе правило догляду, нехтувати яким не варто. Удобрити посадки не дуже складно, але на практиці можуть виникнути помилки, яких краще уникнути. Для цього можна врахувати рекомендації досвідчених дачників, щорічно отримують хороші врожаї петрушки:

  1. ретельно дотримуватися зазначені дозування, пам’ятаючи про те, що перегодовування гірше недогодовування.
  2. перед внесенням добре розпушити грунт, щоб поживні речовини надійшли до коріння якомога швидше.
  3. ніколи не застосовувати свіжий гній-через велику концентрацію органіки коріння рослин сильно постраждають, що призведе до їх загибелі.
  4. до зрізання петрушці дають переважно азотні підживлення, а після – тільки фосфорно-калійні. На цьому етапі і аж до наступної весни азот потрібно повністю виключити.
  5. поряд з підгодівлею регулярно поливати посадки, не допускаючи пересихання грунту.

Добрива забезпечують врожайність і попереджають розвиток хвороб

Висновок

Підгодувати петрушку можна кілька разів за сезон. Рослина невибаглива, тому 2-3 внесень буде цілком достатньо. При цьому важливо врахувати цілі вирощування. Найчастіше петрушку обробляють для отримання зелені, тому основну увагу приділяють азотним складам. Якщо ростити коренеплоди, слід посилено давати калійно-фосфорні добрива.