Розведення свиней: вибір породи, злучка, супоросність і опорос

107

Серед інших домашніх тварин свині немає рівних по всеїдності, швидкості нарощування маси, обсягу одержуваного м’яса, а також за поживністю і смаковими якостями м’яса. Свиня відрізняється великою плодючістю: на відміну від корови, що приносить одного теляти в рік, у свині потомство може досягати 14 поросят за один опорос, а протягом року вона здатна опороситися два рази при правильному догляді.

М’ясо-сальну породу вибрати або беконну?

З цих причин розведення свиней в домашніх умовах вважається дуже вигідним заняттям – ви не тільки зможете заповнити свій холодильник якісним смачним м’ясом, але і при бажанні заробити гроші від продажу свинини.

Щоб самостійно зайнятися розведенням свиней, вам потрібно буде вибрати відповідну породу, подбати про належний корм і кормових добавках для свиней, своєчасно відстежувати початок статевого полювання у свиноматок і забезпечувати необхідну допомогу при опоросі свині.

У домашніх умовах російські фермери розводять як вітчизняні, так і зарубіжні породи свиней, умовно поділяються на три основні категорії: сально-м’ясні, м’ясо-сальні і беконні. Яку породу вибрати для свого подвір’я-вирішувати вам.

Сально-м’ясні породи: миргородська, північнокавказька, білоруська чорно-строката. Масть свиней чорна або чорно-строката, вони відрізняються невеликою вагою і швидким осаливанием.

Беконні породи: популярна ландрас і естонська беконна. За зовнішнім виглядом свині білі, довговухі, з подовженим тулубом, з вгодованими окостами і філейної частиною. Виходу сала з такої породи низький, вихід м’яса-високий.

Розведення свиней: вибір породи, злучка, супоросність і опорос

Великі білі свині багатоплідні, поросята за півроку набирають вагу в 100 кг, а великі кнури досягають 350-370 кг

М’ясо-сальні породи: сибірська північна, українська степова біла, литовська біла. Відповідно, масть тварин-біла, самі свині великі, у них слабо розвинена жирова тканина, а м’язова тканина розвинена добре. Розлучення свиней цієї породи особливо поширений в домашньому господарстві, оскільки вони годяться і для м’ясного, і для беконного відгодівлі. Великі білі свині багатоплідні, поросята за півроку набирають вагу в 100 кг, а великі кнури досягають 350-370 кг.

Останнім часом все популярнішими стають в’єтнамські свині , розведення яких економічно дуже вигідно. Витрат на годування вони вимагають менше, завдяки своїй компактності займають небагато місця, вельми плідні (до 20 поросят за один опорос), мають беконним складанням.

відео про розведення свиней

Статеве полювання, вагітність і опорос в’єтнамських свиней відбуваються приблизно так само, як у інших порід свиней. Однак при пологах господареві потрібно обов’язково бути присутнім – так свиноматка буде відчувати собі спокійніше, опорос пройде легше, до того ж обов’язково необхідно простежити, щоб новонароджені поросята отримали материнське молоко в перші ж півгодини життя, оскільки вони народжуються з дуже невеликим запасом поживних речовин.

Коли починати злучку, і як визначити статеве полювання свиней

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Розведення свиней: вибір породи, злучка, супоросність і опорос

Статева зрілість у свиней починається в піврічному віці, але злучку краще проводити через кілька місяців, так як організм молодої свинки ще не готовий до нормального плодоношення. Рання злучка викличе затримку в розвитку свиноматки, та й самі поросята народяться слабкими, з високою схильністю до захворювань. На розвитку новонароджених поросят буде позначатися і знижена молочність свині, у якій до 6-7 місяців ще молочні залози не до кінця сформувалися.

Крім того, від віку, в якому у свиноматки була перша злучка, залежить і кількість поросят. У 6-ти місячної свинки багатоплідність становитиме 6-8 поросят, а у однорічної – вже близько 10-11 поросят.

Найкраще потомство дадуть ті свині, у яких перше покриття було проведено у віці 10 місяців, та до цього часу жива маса тварини становила 120-130 кг для досягнення такого розвитку необхідно повноцінне годування, забезпечує середньодобовий приріст маси приблизно 0,5 кг. Сильно перегодовувати майбутніх маток теж не потрібно, так як якість приплоду погіршиться.

Розведення свиней: вибір породи, злучка, супоросність і опорос

Найкраще потомство дадуть ті свині, у яких перше покриття було проведено у віці 10 місяців

Щоб спаровування свиней пройшло ефективно, потрібно правильно визначити початок статевого полювання у свині. Стадія порушення у свиноматки проявляється наступним чином:

  • зовнішні статеві органи червоніють і помітно набухають;
  • спостерігаються витікання, свідчать про те, що фолікули дозріли;
  • поведінка стає неспокійним, тварина верещить, більшу частину часу рухається, виявляє приємне рефлекс;
  • знижується апетит або зовсім пропадає.

Коли статева активність досягає піку, майбутня свиноматка проявляє рефлекс нерухомості, підпускаючи кнура до покриття. Завдяки цьому рефлексу ви можете упевнитися на початку полювання у свині, натиснувши руками на її круп – якщо вона не втекла, а не завмерла, значить, пора запускати кнура.

Тривалість овуляції (дозрівання фолікулів) у свині коливається від години до доби, в нормі 10-15 годин. Статеве полювання може тривати від 36 годин до 120 годин, а вихід яйцеклітини відбувається приблизно через добу після початку полювання. Важливо не пропустити цей час для злучки. Із закінченням полювання протягом тижня відбувається згасання статевого збудження, а потім два тижні триває стадія врівноваженості, під час якої свиня ніяк не реагує на кнура. Таким чином, весь статевий цикл свині становить 17-24 дня, потім повторюється знову, якщо ж нових ознак полювання не проявилося, значить, запліднення пройшло успішно.

Вагітність і пологи свині

Годування на початку супоросності (вагітності) свині не особливо відрізняється від звичайного. Головне, щоб в корм не потрапляли промерзлі, запліснявілі або гнилі продукти, інакше ембріони можуть загинути. У другу половину супоросності слід додати соковиті і грубі корми, збільшивши частку концентрованих кормів до¾. Необхідно захистити свиноматку від можливих травм і стресів, давати не дуже холодну воду. Двічі за день випускайте свинку на пару годин на вигульний майданчик, за дві доби до передбачуваного опоросу потрібно припинити прогулянки.

Розведення свиней: вибір породи, злучка, супоросність і опорос

Годування на початку поросності (вагітності) свині не особливо відрізняється від звичайного

Тривалість супоросності становить 111-115 днів. Наближення пологів у свиноматки добре помітно по почервоніння і набухання зовнішніх статевих органів, збільшення молочних залоз, опускання черева і провисання спини. Свиня неспокійно ходить по хліву, з одного місця на інше тягає в зубах солому, при стисненні сосків, у неї виділяється молозиво.

Коли опорос починається, у свиноматки відбуваються потуги через кожні 10 хвилин, з кожною потугою з’являється по одному поросяті. Загальний час пологів займає від півтори години до шести. Якщо опорос затягнувся, потрібно буде теплою водою обмити у свині молочні залози, продезінфікувати марганцівкою і прикласти новонароджених поросят – так пологи швидше закінчаться, і вийде послід.

відео про утримання та розведення свиней