Чи варто каструвати кролика, і як проводиться кастрація (стерилізація) кроликів

137

Маленькі кроленята дуже симпатичні і миролюбні, вони розчулюють господарів своїм чарівним зовнішнім виглядом і забавним поведінкою. Виникає оманливе відчуття, що вирощування кроликів – не таке вже клопітка заняття. Однак до п’ятого місяця життя кролики раптово перетворюються в агресивних звірків, які кусаються, дряпаються, паскудять, де тільки можна, і видають різкі звуки.

Плюси кастрації кроликів

Така кардинальна зміна поведінки пояснюється статевим дозріванням і «буйством» гормонів. Чи вирішить кастрація кроликів всі проблеми? чи варто стерилізувати тварин або це може завдати їм шкоди? а якщо каструвати кроликів, то як правильно провести процедуру?

Серед кролівників ходить безліч різних міфів, чуток і упереджень про кастрацію кроликів. Кому вірити, і які твердження є істинними, а які – надуманими?

відео про кастрацію кроликів
Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чи варто каструвати кролика, і як проводиться кастрація (стерилізація) кроликів

Давайте спочатку розберемося, чи має сенс стерилізувати кроликів, розглянемо плюси і мінуси такого втручання в організм тварин.

 1. у кроликів пропадає «полювання», вони перестають бачити в кожному об’єкті партнера для злучки і бігати за всім, що рухається. Ця проблема особливо знайома тим, хто заводить кроликів в квартирі в якості домашньої тварини. Ніякі способи не допомагають втихомирити тварину, і навіть спарювання не заспокоює самця.
 2. стерилізація допомагає впоратися з надмірною плодючістю кроликів, якщо ви не знаєте, що робити з кроленятами, кількість яких швидко збільшується. Але ж кролиця ходить вагітної всього один місяць і за один приплід приносить до десяти кроленят!
 3. після стерилізації кролики стають більш охайними. У період «полювання «кролики і кролиці починають видавати різкі запахи для залучення партнерів, бризкають сечею і скрізь залишають»горох». Кастрація тварин допомагає позбутися від постійної смороду і розкиданого всюди калу.
 4. кастровані кролики виглядають краще: вони стежать за своїм хутром, не прагнуть влаштувати бійку, уникають дій, які можуть привести до пошкоджень шкурки і різних травм, та й харчуються нормально.
 5. стерилізовані кролики живуть довше і відрізняються кращим здоров’ям, ніж непрооперовані тварини: у них набагато рідше зустрічається рак репродуктивних органів, запалення і поліпи. Особливо важко доводиться домашнім кроликам, у яких природою закладена висока репродуктивність. Якщо самки постійно не народжують, у них розвиваються численні захворювання, в результаті чого так чи інакше доводиться вдаватися до стерилізації і видалення матки.
 6. кролики і кролиці після стерилізації краще ладнають один з одним, грають разом, та й взагалі характер кастрованого кролика вирівнюється, стає більш спокійним.
 7. кастровані кролики швидше і краще відгодовуються, споживаючи менше корму, ніж зазвичай. М’ясо їх стає соковитим, ніжним і тонковолокнистим.

Чи варто каструвати кролика, і як проводиться кастрація (стерилізація) кроликів

Стерилізація допомагає впоратися з надмірною плодючістю кроликів

Мінуси кастрації кроликів

 1. стерилізація все ж є хірургічним втручанням в організм тварини. Кролики, будучи травоїдними, реагують на свою нерухомість від знеболюючого важче, ніж хижаки (кішки, собаки). Не можна виключати і можливість летального результату в результаті операції. Чим старше кролик, тим вище ризик його загибелі, тому після 4 років кроликів каструвати небезпечно.
 2. можливі післяопераційні ускладнення, зараження, нагноєння місця операції. Рухливі кролики можуть незабаром після операції яким-небудь незручним рухом викликати розрив, кровотеча в місці операції, вони розгризають шви, через комірів відмовляються від їжі. Крім того, після операції мікрофлора кишечника у кроликів може порушитися, що призведе до дисфункції травної системи.
 3. вартість операції по стерилізації в залежності від породи кролика може виявитися рівнозначною вартості самого кролика. До того ж на кастрацію і на післяопераційний догляд буде потрібно чимало часу.
 4. після кастрації кролики-самці все одно будуть влаштовувати бійки один з одним, а стерилізація дорослого кролика не допоможе виправити вже сформоване поведінку (якщо не в період «полювання» кролик кусався і поводився агресивно, він і після операції далі буде себе так вести).

Чи варто каструвати кролика, і як проводиться кастрація (стерилізація) кроликів

Після кастрації кролики-самці все одно будуть влаштовувати бійки один з одним

Як каструвати кролика самостійно

Оскільки переваги кастрації кроликів помітно переважують недоліки, багато кролівники вважають за краще каструвати кроликів з 4-місячного віку. В операції нічого особливо складного немає, тому кролівники зазвичай проводять кастрацію кроликів власноруч.

За 12-15 годин до операції кроликів перестають годувати, щоб уникнути випадання сальника або кишечника. Перед проведенням операції необхідно продезінфікувати руки, інструменти і стіл, на якому буде проводитися стерилізація кролика.

Молодняк каструють відкритим способом:

 • шкіру в місці операції обробляють настоянкою йоду (5%);
 • розріз мошонки робиться разом з оболонкою насінника;
 • насіннєвий канатик обривається або перерізається ножицями;
 • рану припудрюють антисептичними засобами.

відео про кастрацію (стерилізацію)

Від відкритого способу у кролика може утворитися пахова грижа, тому краще вибирати закритий спосіб кастрації, при якому шкіра не розсікається. Зафіксуйте кролика за передні і задні лапи у вертикальному положенні, вгору головою, відтягніть насінники з мошонкою горизонтально і перев’яжіть їх щільним хірургічним вузлом, поки не почуєте характерні хрускіт насіннєвих канатиків. Приблизно через чотири дні засохлі насінники відпадуть через відсутність кровопостачання. Якщо ж ви перев’яжете слабо, може виникнути запалення.