Як правильно підготувати кущ смородини до зими

146

Кущі смородини легко переносять суворі зими, але це не означає, що восени з ними не треба нічого робити. Ослаблені рослини можуть не пережити морозів або, щонайменше, не дати гідного врожаю на майбутній рік.

Догляд за смородиною восени, підготовка рослин до зими

У догляді за смородиновими кущами в осінній період немає нічого складного і незвичайного: необхідно провести той комплекс заходів, який виконується для більшості ягідних чагарників. Це поливи, підживлення, розпушування і мульчування грунту, обрізка кущів, а в суворих кліматичних регіонах і укриття на зиму. Якщо все робити правильно, смородинові кущі будуть давати нормальні врожаї аж до 20-річного віку. Всі осінні заходи схожі між собою для будь-яких різновидів смородини.

Полив і підгодівля

Смородина витрачає на формування врожаю багато поживних речовин, тому восени кущі, особливо дорослі, обов’язково підгодовують. Для цього застосовують як органічні, так і мінеральні добрива, але серед мінеральних не повинно бути азотовмісних. Азот викликає зростання зеленої маси, а рослинам треба готуватися до зими. Вже на початку осені під кожен кущ неглибоко закопують до 100 г суперфосфату і 30-40 г сульфату калію (для молодих кущів вдвічі менше), а ближче до зими — відро перепрілого гною.

Як правильно підготувати кущ смородини до зими

Класичний суперфосфат не повинен містити азоту, але останнім часом його часто збагачують азотними добривами: треба бути уважним при виборі препарату

Влагозарядковий полив обов’язковий. Його можна виконувати з початком опадання листя. Кущі віком до 5 років зажадають 3-4 відра води, старі — більше. Щоб вода залишалася під кущами, роблять бортики або хоча б злегка перекопують ділянку. У разі проливних дощів норму знижують: заболочування грунту для смородини шкідливо.

Обрізка

Обрізку смородини виконати нескладно: не треба навіть замазувати рани садовим варом, хоча для дуже товстих пагонів можна і зробити це. Операцію можна виконувати вже у вересні; важливо не залишати цю процедуру на час серйозних заморозків.

Для молодих кущів буває достатнім видалення хворих і поламаних пагонів, а також явно слабких. Не варто залишати і гілки, що знаходяться близько до землі: збирати брудні ягоди не дуже приємно. З кущами постарше роботу продовжують і після видалення згаданих пагонів.

Дуже старі пагони дізнатися просто: вони мають більш темне забарвлення, а річні прирости на них невеликі.

Після 5-6-річного віку починають вирізати такі пагони, по 2-3 за сезон. В першу чергу видаляють пагони, що ростуть всередині куща, тобто загущающие, погано освітлені сонцем, намагаються перевести плодоношення на периферійні частини рослини.

Як правильно підготувати кущ смородини до зими

При виконанні обрізки треба намагатися не залишати пенечков навіть 2-3-сантиметрової висоти

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як правильно підготувати кущ смородини до зими

При виконанні обрізки легко помітити захворювання або результати дії шкідників. Якщо на зрізі видно, що деревина сіро-чорна або є внутрішні порожнини, такі гілки вирізують біля самої землі. Періодично секатор варто дезінфікувати спиртом, особливо якщо довелося різати їм хворі гілки. Вирізані пагони спалюють.

Профілактична обробка

Під час обрізки знищується значна частина хворих і заражених гілок, але вогнища інфекції можуть перебувати і на листках. Тому відразу після листопаду листя треба зібрати і спалити, а кущі обробити від грибкових захворювань. Традиційно восени для цього використовують 2-3%-у бордоську рідину. Бажано обприскати нею і землю навколо куща.

Як правильно підготувати кущ смородини до зими

При приготуванні бордоською рідини слід враховувати, що часто розфасовка передбачає приготування 1%-го розчину: треба уважно читати інструкцію

Обробка проти шкідників в цей час не проводиться, якщо тільки точно не встановлено їх присутність. Втім, більшість шкідників знищується при обрізку і подальшої перекопування грунту.

Перекопування і мульчування

Ближче до зими перекопують грунт навколо кущів, вносячи одночасно перегній або компост. Безпосередньо у куща глибина розпушування становить 6-8 см, далі можна діяти сміливіше — на половину багнета лопати. Щоб волога утримувалася краще, грудки землі не розбивають. Якщо зима буде затримуватися, можливо, доведеться смородину поливати.

Після перекопування і поливу грунт мульчують. Особливо це важливо в холодних регіонах. Шар мульчі повинен бути не менше 5-7 см, а площа захоплювати всю периферію куща. Мульчуючий матеріал-перегній, торф, тирса, змішані з золою та ін.

&1&

Для мульчування годиться майже будь-який сипучий матеріал: важливо, щоб він перешкоджав висушування грунту і зігрівав коріння рослин

Укриття на зиму

Більшість сучасних сортів смородини при правильній агротехніці легко переносять морози до -25 ос. Якщо можлива більш сувора зима, кущі краще укрити. Там, де зі снігом немає проблем, достатньо лише зв’язати гілки разом, щоб їх не розламало вагою снігового покриву, або, навпаки, акуратно пригнути до землі.

У малосніжних регіонах в якості укриття використовують дерев’яні ящики, хвойний лапник або неткані матеріали, але ні в якому разі не поліетиленову плівку. Важливо вчасно прибрати укриття з настанням весняного тепла.

&1&

Часто буває зручно обернути кущ на зиму нетканим матеріалом

Чи вдалий вибір, чи можна садити часник після полуниці

&1&

Часник вважається одним з кращих попередників для полуниці. А якщо прийшов час змінити на грядці полуницю? чи можна на її місце висадити в цьому ж сезоні озимий часник?

Чи можна садити часник після полуниці восени під зиму

На жаль, але відповідь на це питання буде негативним. І на те є кілька причин.

Полуниця росте на одному місці кілька років, її проникаючі глибоко в грунт коріння за цей час поглинають з грунту практично весь азот. І допомогти її відновленню можна посадкою на цьому місці бобових, а вже після них висаджувати інші культури.

&1&

Після полуниці найкраще посадити бобові культури

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Крім того за час свого зростання полуниця могла дивуватися стебловий нематодою. В цьому випадку посадка будь-яких цибулевих культур відразу після неї протипоказана.

&1&

Стеблова нематода вражає і будь-які цибулеві культури

Таблиця: варіант можливого сівозміни культур після полуниці

периодкультурыпервый годсидераты (горох або ячмінь) або зелень (листова петрушка, щавель, кріп, шпинат)другий годлук і чесноктретий годпомидоры, баклажани, болгарський перецчетвертый годкапуста і кабачкипятый годкартофельшестой годморковь або їдальня свекласедьмой годвозможно повернення полуниці

Після полуниці даю можливість землі відновитися і відпочити. Тому роблю якраз так, як радять агрономи зі стажем: висіваю на цьому місці сидерати. А вже після них в добре заправлену органікою грунт роблю посадки інших культур. І цибулевих зокрема. Але не відразу після полуниці. І тим більше не озимого часнику. А ось поруч з полуницею часник саджу, так як він своїми фітонцидами відлякує від полуниці всіляких шкідників.

&1&

Часник допоможе садовій суниці впоратися зі шкідниками