Хлороз смородини: фото і лікування, причини

61

Хлороз листя смородини – це комплекс захворювань, причини яких можуть бути пов’язані з інфекціями або з порушенням обміну речовин. Як правило, патологія виникає через неправильне догляду, коли рослинам явно не вистачає азоту, заліза, магнію або інших елементів. Для лікування потрібно кілька підгодівлі. Причому використовувати краще не комплексні, а вузькоспеціалізовані склади. Допускається застосовувати і народні засоби.

Причини появи хлорозу смородини

Є два види хлорозу – інфекційний і неінфекційний. Перший пов’язаний з впливом грибків, вірусів, бактерій та інших патогенних мікроорганізмів. Це небезпечне захворювання, яким швидко заражаються кущі смородини і сусідніх рослин.

Неінфекційний хлороз пов’язаний з нестачею поживних речовин, наприклад, азоту, фосфору або калію. Його основними причинами є:

  • малородючий, виснажений грунт;
  • пошкодження коренів;
  • незбалансоване внесення добрив (недолік або надлишок, нерегулярні підгодівлі);
  • підвищена вологість грунту;
  • відсутність каменів, піску та іншого дренажу;
  • занадто кисла або, навпаки, лужне середовище.

Таким чином, кущі смородини страждають від хлорозу через неправильне догляду.

Симптоми виникнення

Хлороз смородини та інших рослин досить просто визначити візуально. Захворювання завжди супроводжується зміною забарвлення листа, а нерідко – і стебел. Вони стають жовтими, фіолетовими, покриваються плямами. Основні етапи розвитку такі:

  1. спочатку листя смородини втрачають класичну яскраво-зелене забарвлення.
  2. вони починають жовтіти, стають блідими.
  3. потім на них можуть з’явитися бурі, коричневі або фіолетові плями в залежності від конкретного виду хлорозу.
  4. листя і пагони смородини відмирають.
  5. кущі відстають у розвитку, виглядають ослабленими, погано плодоносять.

Важливо! протягом усього сезону хлороз може розвиватися циклічно.

Наприклад, він зникає навесні, а потім з’являється влітку, після чого знову проходить до ранньої осені. Тому при появі описаних симптомів необхідно обов’язково підгодувати кущі добривами.

Через якийсь час ознаки хвороби зникають, а потім знову з’являються

Щоб визначити хлороз чорної смородини, як на фото, необхідно знати про симптоми нестачі того чи іншого мікроелемента:

  1. залізний хлороз поширений частіше за інших. Він практично завжди спостерігається на вапняних грунтах з лужною реакцією. Проявляє себе рівномірним пожовтінням всієї листової пластини, за винятком жилок, які зберігають зелений колір.
  2. магнієвий-найчастіше розвивається на легких грунтах – супіщані і піщані. Схожий на залізний хлороз, при цьому забарвлення листа смородини змінюється не тільки на жовту, але також червону або помаранчеву. Спочатку уражається стара листя, потім-молода.
  3. сірчаний виникає на грунтах з високою кислотністю. Жовтіють молоде листя смородини, причому процес починається з жилок.
  4. азотний — на листках з’являються білі або жовті прожилки. Провокуючим фактором виступає закислена грунт. Усунути дефіцит азоту слід якомога швидше, оскільки через цей вид хлорозу смородина повільно зростає, що відіб’ється на врожайності.
  5. цинковий-на старих листках смородини з’являються плями оранжевого або жовтого кольору. Одночасно з цим часто спостерігаються і ознаки азотного хлорозу.
  6. кальцієвий-рідкісний різновид, призводить до пожовтіння листя по всій площі. В результаті зав’язі зупиняються в рості і опадають, на ягодах смородини з’являється гниль. Часто хвороба з’являється в умовах піщаного грунту.

Чим небезпечний хлороз

Будь-який вид хлорозу несе серйозну загрозу для смородини. Через розвиток захворювання порушуються природні обмінні процеси в рослині, в тому числі фотосинтез. Через це листя відмирає, опадає, чагарник повільно в’яне.

Спочатку страждають молоді пагони і листя, потім хвороба поширюється і на старі. При цьому зав’язі опадають, що погано позначається на врожайності. Навіть якщо ягоди смородини сформуються, вони будуть дрібними, з неправильною формою. Часто вони дозрівають із затримкою.

Ще один небезпечний наслідок хлорозу – ослаблення імунітету, через що кущ може постраждати від захворювань і шкідників. До того ж знижується зимостійкість, рослина може загинути під час сильних морозів або на тлі температурних перепадів.

Увага! хлороз небезпечний тим, що він розвивається досить повільно, тому може здатися, що захворювання відступило. Але при перших ознаках потрібно провести підгодівлю.

Як боротися з хлорозом листя чорної і червоної смородини

Боротьбу з хлорозом чорної та інших видів смородини ведуть різними засобами. Найбільш ефективний варіант-використовувати готові комплексні добрива зі збалансованим складом. Також можна застосувати народні засоби. Щоб не допустити розвиток хлорозу смородини, важливо виконувати основні агротехнічні заходи (обрізка, розпушування, профілактичні обробки та інші).

Хімічні засоби

Хлороз можна досить швидко усунути за допомогою хімічних препаратів. Найкраще не використовувати органіку і комплексні склади, оскільки вони можуть тільки прискорити розвиток патологій. Слід застосовувати добрива, які містять саме потрібні мікроелементи, наприклад:

  1. «агрікола»»
  2. «хелат заліза».
  3. «феровіт».
  4. «феррілен»

«агрікола» являє собою порошок, до складу якого входить азот, фосфор і калій (зразкове співвідношення 1:1:2), а також різні мікроелементи. Для лікування хлорозу смородини вносити його слід за інструкцією. Спочатку порошок розчиняють у воді, а потім поливають під корінь.

Засіб не тільки збагачує грунт поживними речовинами, але і стимулює дозрівання врожаю. Препарат вносять два рази за сезон — на початку і середині весни з інтервалом в 2-3 тижні.

«хелат заліза » використовують для лікування залізного хлорозу

Антихлорозин виробляють у вигляді розчину 10% концентрації. Використовують як для поливу грунту, так і для обробки рослин. При цьому внесення в грунт більш ефективно. За сезон проводять до трьох обприскувань з інтервалом в два тижні. На кожен дорослий кущ смородини витрачають до 25 л робочого розчину.

«феровіт» – комплексний засіб для усунення дефіциту заліза в грунті. Являє собою той же хелат заліза, але тут склад відрізняється наявністю сполук азоту. Застосовують в будь-який місяць сезону, в тому числі і незадовго до збирання врожаю. Не впливає на смак ягід смородини.

«феррілен» — хелатне залізо, використовують для попередження хлорозу смородини. Стандартна дозування — 1 г на 2 л води. Препарат необхідно зберігати в темному місці, оскільки під дією сонячного світла органічні комплекси швидко руйнуються.

Народні методи

Також для лікування і профілактики хлорозу смородини можна використовувати народні засоби:

  1. тютюновий пил, яку застосовують від шкідників, містить багато магнію, заліза і фосфору. Її наполягають у воді і проводять обприскування.
  2. деревна зола містить багатий комплекс фосфору, калію і мікроелементів. Для обробки її наполягають у воді і розпилюють на кущі. Також порошок можна закрити при посадці.
  3. вода після промивання круп-профілактичний засіб від хлорозу. Містить не так багато цінних елементів, тому застосовують в нерозбавленому вигляді.
  4. відвар цибулі-50 г лушпиння на 10 л води. Рідина кип’ятять 5 хвилин і настоюють протягом трьох годин. Використовують як для поливів, так і для позакореневих обробок.

Увага! народні засоби не дають такого ж ефекту, як хімічні препарати. Тому їх краще комбінувати, чергуючи внесення з інтервалом 15-20 днів.

Агротехнічні заходи

Також в боротьбі з хлорозом допомагають агротехнічні заходи. В першу чергу необхідно ретельно вибрати місце для посадки смородини. Воно повинно бути сонячним і захищеним від вітрів, а також від застою дощової і талої води.

Щоб уникнути хлорозу, саджанці смородини варто висадити на легку, родючий грунт з пухкою структурою. Оптимально підійде суглинок зі слабокислою або нейтральною реакцією ph від 5,5 до 7,0.

У процесі вирощування дуже важливо періодично робити обрізку – ранньою весною чи пізньою осінню. Грунт розпушують, щоб коріння мали постійний доступ до кисню. Деформовані і висохлі зав’язі в міру необхідності прищипують.

Якщо регулярно вносити підживлення, кущі порадують високим урожаєм

Профілактичні заходи

Попередити хлороз смородиниЗавжди легше, ніж усувати його наслідки. З метою профілактики рекомендують дотримуватися таких заходів:

  1. навесні обробляють кущі бордоською рідиною або іншими препаратами.
  2. регулярно підгодовують смородину. Навесні дають азотні склади, в період бутонізації упор роблять на суперфосфат і сульфат калію.
  3. не вносять органіку в надмірній кількості.
  4. восени обов’язково очистять пристовбурні кола від опалого листя та інших рослинних залишків.
  5. на зиму в морозних регіонах обов’язково роблять укриття. Пристовбурні кола мульчують соломою, сіном, торфом та іншими матеріалами. Гілки після обрізки пов’язують групами по 3-4 штуки, а потім укладають на «подушку». Зверху накривають щільним агроволокном.

Висновок

Хлороз листя смородини досить небезпечний, оскільки хронічний дефіцит того чи іншого елемента може привести до загибелі чагарнику. Інфекційні форми захворювання також несуть серйозні ризики-патологія може поширитися на сусідні рослини. Тому при виявленні перших ознак хлорозу потрібно негайно встановити причину і провести обробку відповідним препаратом.