Формування баклажанів в теплиці з полікарбонату: покрокова інструкція, відео

6

Формувати баклажани в теплиці в більшості випадків необхідно, оскільки місця не так багато, і кущі можуть рясно розростатися. Зазвичай їх ведуть в 1-2 стебла. Цього цілком достатньо, щоб отримати хороший урожай. Рідше ведуть в три стебла (і більше). Приступати до формування можна в той момент, коли кущі доросли до 35 см, але не пізніше утворення зав’язей. Процедуру виконують вручну, місця зрізу присипають деревною золою або порошком вугілля.

Чи треба обрізати баклажани в теплиці

Більшість досвідчених садівників сходяться в тому, що формувати баклажани при вирощуванні в теплиці з полікарбонату абсолютно необхідно. Причому це особливо важливо для рослин в умовах парника. На відміну від відкритого грунту, вони ростуть в невеликому приміщенні з обмеженим доступом світла і потоків повітря. Формування дає відразу кілька очевидних переваг:

 1. рослини не будуть мимовільно розростатися, пагони перестануть жирувати. Завдяки цьому всі поживні речовини і вода підуть на плодоношення, що добре відіб’ється на врожайності.
 2. якщо правильно обрізати баклажани в теплиці, світло рівномірно буде потрапляти на все листя і квіти, в тому числі в нижній частині куща. Тому можна розраховувати на формування всіх зав’язей.
 3. також правильна обрізка сприяє нормалізації рівня вологості, надходженню повітря, провітрювання, що особливо важливо при вирощуванні в теплиці.
 4. якщо вчасно проводити пасинкування, можна попередити поширення шкідників і захворювань. Після проріджування догляд за баклажанами здійснювати простіше.

У більшості випадків у садівників не виникає питання про те, обрізають чи баклажани в теплиці чи ні. Якщо у відкритому грунті робити це не завжди обов’язково, то в умови парника процедура, як правило, необхідна. Але буває і так, що часу занадто мало, і пасинкування проводити важко. В такому випадку рекомендують вирощувати в теплиці низькорослі сорти баклажанів, які не вимагають формування, наприклад:

 • делікатес;
 • біла ніч;
 • алмаз;
 • робін гуд.

Коли проводити формування

Строгих термінів формування кущів баклажанів в теплиці немає – все залежить від умов вирощування, темпів розвитку рослин. Як правило, до процедури приступають через 17-20 днів після пересадки сіянців розсади в теплицю. До цього моменту кущі досить розростаються. І якщо нічого не робити, вони почнуть формуватися самостійно. Тоді вийде низький розлогий кущик, підв’язувати який необов’язково.

До формування приступають в той момент, коли саджанці досягнуть висоти 35 см

Але якщо вибрати певну покрокову схему і формувати баклажани в теплиці, виростуть потужні кущі з хорошим урожаєм (як на фото). До роботи краще приступити рано вранці, коли ще досить прохолодно. Не рекомендують працювати в суху, жарку або, навпаки, занадто вологу погоду. Краще, якщо на вулиці буде помірно тепло.

Важливо! якщо розсада погано прижилася і повільно росте, процедуру формування можна відкласти на кілька тижнів.

Необхідно встигнути до появи перших зав’язей. Тобто завершити роботи слід ще на етапі масового цвітіння.

Підготовчі роботи

Перед початком формування баклажанів в теплиці їх потрібно підв’язати до опори, наприклад, дерев’яного кілочка. Це роблять для того, щоб плоди в міру зростання не пригнули кущ до землі. В іншому випадку вони виявляться на грунті і можуть підгнити.

Спочатку підв’язують всі розгалуження, оскільки саме на них припадає найбільше навантаження. Найкраще зробити систему опор за допомогою дротів. Але якщо такої можливості немає, можна увіткнути в грунт міцні дерев’яні або металеві кілочки.

Формування куща можливо в один, два або три стебла. Іноді ведуть навіть в 4-5 гілок, але це рідкісні випадки. Щоб отримати хороший кущ, рекомендують залишити 1-2 найсильніших втечі, а решта прищипнуть. Це дозволить рослині зосередити всі поживні речовини і воду саме на цих гілках.

Пасинкування проводять вручну, бажано щотижня. Формування роблять так, щоб пасинки не виростали більш ніж на 5 см. Спочатку намічають розгалуження, а потім видаляють всю молоду листя і пагони нижче цієї точки.

Прищипування слід проводити не пізніше, ніж за один місяць до закінчення вегетації. Справа в тому, що після підрізання рослина витрачає досить багато часу на відновлення. Якщо зробити прищіпку пізніше, це може погано відбитися на врожайності.

Правильне формування забезпечить хороший урожай навіть на маленькій грядці.

Після обрізки баклажанів в теплиці рекомендують організувати посилений догляд. Він зводиться до таких дій:

 1. регулярний полив не рідше двох разів на тиждень. Воду беруть відстояну, заздалегідь підготовлену. Найефективніше поливати за допомогою крапельної системи, але можна використовувати лійку або шланг. Норма витрати — по 1,5-2 л на один дорослий кущ.
 2. щоб формування баклажанів в теплиці пройшло правильно, рекомендують вносити підгодівлі. Під час цвітіння і формування зав’язей дають суперфосфат (40 г на 10 л) і сульфат калію (30 г). Мінеральні підгодівлі можна чергувати з органікою (коров’як 1:10 або пташиний послід 1:20).
 3. грунт слід періодично рихлити за допомогою вилки або грабельок на глибину до 5 см.одночасно з цим видаляють бур’яни.
 4. щоб грунт не втрачав вологу, рекомендують мульчувати посадки соломою, тирсою, торфом або іншими «дихаючими» матеріалами. Вони зберігають вологість грунту, а також пригнічують ріст бур’янів і навіть відлякують шкідників.
 5. під час формування баклажани в теплиці особливо вразливі, тому що через рани можуть проникнути шкідники, грибки, бактерії та інші патогени. Тому необхідно уважно стежити за рослинами і при необхідності провести обробку препаратами. Від комах використовують інсектициди, наприклад,» агравертін«,» інта-вир«,» фуфанон » та інші. З грибками допомагають впоратися фунгіциди, наприклад,» максим«,» скор«,» бордоська рідина«,»татту».

Види формування баклажанів в теплиці

Формування баклажанів в теплиці проводять за різними схемами. Найчастіше кущі ведуть в один або два стебла. Але бувають і такі випадки, коли рослини доводиться формувати в три втечі і навіть більше. Вибір роблять в залежності від особливостей сорту і умов вирощування. Кожна методика описана нижче.

Схема прищіпки і видалення пасинків

Одне стебло

Цю схему формування баклажанів використовують в тих випадках, коли в парнику дуже мало місця. Необхідно вибрати найбільш сильну і міцну гілку, підв’язати її вертикально, щоб стимулювати процеси росту. Кут повинен бути максимально гострим, але в той же час не таким, щоб стався надлом. Всі інші пагони прибирають з куща. Одночасно з цим необхідно обривати все нижнє листя у баклажанів в теплиці.

Далі 1-2 рази на тиждень необхідно прищипувати знову формуються пагони разом з їх листям і суцвіттями. Рослина буде направляти всі сили тільки в одну головну гілку, завдяки чому плоди вийдуть дійсно великими.

Два стебла

Методика та ж сама, але тепер необхідно залишити не один, а відразу два найбільш розвинених втечі. Як тільки кущ досягне 35 см у висоту, необхідно прищипнути верхівку, і почекати кілька днів, поки сформуються бічні стебла.

Їх з’явиться кілька. Серед пагонів відбирають два найбільш сильних, з потужним «стовбуром», а решта обрізають. Потім зрізи обробляють порошком вугілля або деревною золою.

За такою ж схемою формування баклажанів в теплиці слід прищипнути всі пагони до висоти 50 см.повністю видаляти їх не потрібно. Досить прибрати точку росту і залишити по 1-2 листа. Коли рослина вступить у фазу цвітіння, необхідно продовжити його формування, ведучи в два стебла. На кожному кущі залишають по 20-25 бутонів, інші прибирають.

Більше трьох стебел

Якщо необхідно формування в три і більше стебел, методика точно така ж. Під час обрізки поряд з головним стеблом залишають ще 2-3 втечі. Вони повинні бути найбільш м’ясистими – тоді ймовірність приживлюваності близька до 100%. Всі інші відростки, що йдуть нижче, видаляють.

Порівняння трьох методів формування баклажанів в теплиці

Поширені помилки

Як видно з опису, процедура формування проводиться досить просто. Але з іншого боку, початківці і навіть досвідчені дачники нерідко припускаються помилок, що призводить до зниження врожайності. Щоб не допустити їх, рекомендують дотримуватися таких правил:

 1. прищипувати рослини можна вручну або секатором, ножицями. Попередньо леза слід заточити і дезінфікувати вРозчині марганцівки або іншого антисептика.
 2. прищипування роблять так, щоб залишалися невеликі пеньки. «під корінь » видаляти пагони не потрібно, оскільки при такому формуванні можна пошкодити головне стебло, що загрожує проникненням інфекції.
 3. всі зрізи слід обробити порошком вугілля або деревної золи. Інакше в них можуть проникнути бактерії, грибки та інші патогенні мікроорганізми.
 4. нерідко дачники залишають занадто багато зав’язей, вважаючи, що чим їх більше, тим вище врожайність. Насправді при формуванні на кожній рослині варто залишити тільки 20 зав’язей. Якщо їх буде занадто багато, кущ виснажиться, а плоди подрібнюють.

Висновок

Формувати баклажани в теплиці не дуже важко, оскільки принцип однаковий. Необхідно прищипнути точку росту, прищипнуть її і дочекатися утворення декількох пагонів. Серед них залишають 2-3 найбільш сильних, а решта прибирають. Також слід регулярно видаляти пасинки. Якщо приділяти цій процедурі достатньо уваги, урожай вийде по-справжньому хорошим.