Пожовкли листя у баклажанів у відкритому грунті: що робити

38

Жовтіють листя баклажанів у відкритому грунті з різних причин, в основному через помилки в догляді. Рослини досить вимогливі, їм потрібен певний температурний режим, регулярний полив і підгодівлі. Якщо не дотримуватися деяких правил, листя пожовтіє, почнуть опадати зав’язі, знизиться врожайність. Щоб не допустити цього, рекомендують слідувати порадам, описаним в статті.

Листя баклажанів жовтіють і в’януть з різних причин. У більшості випадків вони пов’язані з неправильним доглядом, порушенням умов вирощування. Хоча можуть бути і об’єктивні фактори. Основні причини описані нижче.

Невідповідний грунт

Баклажани у відкритому грунті добре ростуть на родючих і пухких грунтах з нещільною структурою. Оптимально підходить суглинна земля з нейтральною або слабокислою реакцією. Якщо грунт, наприклад, засолена, містить багато глини і малородюча, це однозначно завадить рослинам нормально розвиватися у відкритому грунті.

У таких випадках листя баклажанів жовтіють і в’януть досить швидко, особливо в поєднанні з неправильним поливом і сильною тінню. Тому необхідно не тільки ретельно підготувати грунт, але і правильно вибрати місце у відкритому грунті.

Неправильний полив

Порушення правил поливу часто призводить до того, що листя баклажанів починають жовтіти у відкритому грунті. Грунт досить швидко пересихає, особливо в посуху. Деякі садівники дають воду рясно, але нерегулярно, наприклад, раз на тиждень.

Однак поливати потрібно середніми обсягами і стабільно, наприклад, 2-3 рази на тиждень, а іноді і частіше. Важливо розуміти, що надлишок води теж шкідливий. Якщо через нестачу почнуть жовтіти листя у відкритому грунті, то на тлі зайвої вологості будуть гнити коріння. Якщо така ситуація регулярно повторюється, це призведе до загибелі рослин.

важливо! необхідно стежити не тільки за кількістю, але і за якістю води. Вона повинна бути попередньо відстояна – холодну рідину давати не можна.

Недолік або надлишок харчування

Баклажани дуже вимогливі до підгодівлі, це справедливо при вирощуванні як в теплиці, так і у відкритому грунті. Рослини потребують мінімум в чотирикратному внесенні добрив за сезон – на етапі розсади, після пересадки в грунт, під час цвітіння і плодоношення. Спочатку упор роблять на азотні підгодівлі, потім – на суперфосфат і калій. Причому мінеральні засоби краще чергувати з органічними.

Листя баклажанів можуть жовтіти через нестачу добрив

Визначити дефіцит поживних елементів у відкритому грунті досить просто. Наприклад, недолік азоту проявляє себе такими ознаками:

  • уповільнення зростання;
  • тонкі пагони;
  • невеликі стебла;
  • суцвіття дрібних розмірів;
  • мало листя.

Якщо бракує калію, ознаки наступні:

  • листя блакитно-зелені, тьмяні;
  • часто спостерігається бронзовий відтінок;
  • листя у рослин у відкритому грунті починають жовтіти, потім буріти;
  • по краях вони закручуються.

Якщо не вистачає фосфору, ознаки приблизно такі ж, як по азоту. Баклажани погано ростуть навіть при гарному догляді у відкритому грунті, листя стає темно-зеленими, з блакитним забарвленням. У деяких рослин листя набуває фіолетовий відтінок.

Але якщо у баклажанів жовтіють нижнє листя, це може бути пов’язано і з надлишком добрив. В результаті відбувається засолювання грунту, що навіть гірше недогодовування. Тому використовувати препарати потрібно чітко за інструкцією, не порушуючи дозування.

Стрес після пересадки

Пожовтіння листя баклажанів може бути пов’язано і зі стресом після пересадки у відкритий грунт. У цей момент умови вирощування змінюються, тому що на грядці рослинам не так комфортно, як вдома в захищеному середовищі. До того ж погода може підвести. Якщо вночі температура опускається нижче 12-15 градусів, це погано позначиться на розвитку рослин.

Щоб листя баклажанів не почали жовтіти у відкритому грунті, поспішати з пересадкою не варто. У більшості регіонів перенесення сіянців на нове місце планують на другу половину травня. А якщо кліматичні умови не дозволяють, краще вирощувати в теплиці. Це актуально для сибіру, далекого сходу, північних регіонів.

Загущена посадка

Баклажани не можна висаджувати занадто близько один до одного як в теплиці, так і у відкритому грунті. В іншому випадку це призведе до негативних наслідків:

  • листя будуть жовтіти;
  • грунт стане занадто вологою, не встигне просохнути;
  • можуть підгнити коріння;
  • будуть поширюватися інфекції;
  • сформується менше зав’язей;
  • рослини гірше розвиваються через нестачу світла.

Баклажани висаджують на відстані 35 см один від одного

Пошкодження коренів

Пошкодження коренів теж може привести до того, що листя стануть жовтіти. Це відбувається при пересадці рослин у відкритому грунті, а також на етапі пікіровки. Іноді вони настільки сильні, що рослини довго відновлюються, врожайність падає. Щоб не допустити цього, необхідно полити горщики і акуратно перемістити на нове місце, зберігши земляний кому. Щоб не пошкодити коріння, слід обережно рихлити грунт, не заходячи на глибину більше 5 см.

Перепади температур

Температурні перепади можуть привести до того, що листя баклажанів почнуть жовтіти. Це особливо часто спостерігається при вирощуванні у відкритому грунті, хоча в деяких регіонах проблеми можуть виникнути навіть при наявності теплиці.

Баклажани нормально розвиваються, якщо вночі температура не опускається нижче +15, а вдень не піднімається вище +30 °c. Але забезпечити подібні умови виходить не завжди. Короткочасне падіння температури не відіб’ється на рослинах. А якщо перепади повторюються неодноразово, листя стануть жовтіти, в окремих випадках кущі можуть скинути зав’язь.

Хвороби і шкідники

Листя баклажанів жовтіють і опадають також через вплив захворювань. На відкритих грядках рослини часто страждають від таких патогенів:

  • фузаріозне в’янення;
  • фітофтороз;
  • плямистість;
  • мозаїка (вірусна хвороба);
  • вертицильоз.

Пожовтіння може бути пов’язано і з шкідниками, наприклад, попелиць, павутинним кліщем. Виявити їх можна візуально або за наявністю павутинки зі зворотного боку листя. Для профілактики і лікування використовують народні засоби, а також спеціальні препарати. При обробці потрібно дотримуватися дозування в інструкції і правила безпеки, оскільки багато фунгіциди та інсектициди помірно токсичні для людини.

Природні причини

Листя баклажанів жовтіють плямами і з природних причин:

  1. на етапі розсади, коли починають відмирати сім’ядольні листя, що з’являються першими з насіння.
  2. у дорослих рослин, коли відмирають старі зелене листя.

Це нормальні явища, які спостерігаються при вирощуванні на відкритих грядках і в теплиці. Тому вживати спеціальних заходів не потрібно.

Старе листя можна акуратно обірвати і відправити в компостну яму

Що робити, якщо листя баклажанів жовті

Якщо у відкритому грунті бадилля починає жовтіти, необхідно уточнити причину. Для цього слід уважно оглянути рослини і грунт під ними. Якщо вона занадто волога, полив тимчасово припиняють. У нормі воду варто давати кожні 2-3 дні, але якщо погода дощова, додаткова волога не потрібна. Щоб вона не випаровувалася, рекомендують мульчувати соломою, тирсою та іншими матеріалами.

Також слід своєчасно вносити добрива для баклажанів. Ще на етапі розсади до пікіровки вносять настій коров’яку 1:10 або курячого посліду 1:20. Якщо органіки немає, дають аміачну селітру 5 г на 10 л і сірчанокислий калій 20 г на 10 л.

Щоб листя до пересадки у відкритий грунт не стали жовтіти, відразу після пікіровки підгодовують «кристалоном» або іншим комплексним добривом. За кілька днів до пересадки в грунт вносять суміш мінеральних добрив – суперфосфат 50 г на 10 л, сульфат калію 30 г і аміачну селітру 5 м на етапі бутонізації також дають суперфосфат з сульфатом калію. Під час формування зав’язей обприскують розчином борної кислоти 2 г на 10 л.

Якщо у баклажанів жовтіють листя через захворювання і шкідників, необхідно обробити рослини спеціальними препаратами. Для боротьби з комахами використовують інсектициди:

  • «децис»;
  • «фуфанон»;
  • «актара»;
  • «агравертін»»

Для обробки від грибкових інфекцій використовують фунгіциди:

  • «максим»;
  • «ордан»;
  • «скор»;
  • «фітоверм » та інші.

Під час плодоношення рослини краще обробляти народними засобами

Заходи профілактики

Попередити порушення в розвитку завжди простіше, ніж боротися з наслідками. Щоб листя не стали жовтіти при вирощуванні у відкритому грунті, досвідчені дачники рекомендують дотримуватися таких заходів профілактики:

  1. в першу чергу необхідно ретельно вибрати місце для посадки. Воно повинно бути добре освітленим і сухим. Грядки розташовують на невеликій височині, уникають застою дощових вод.
  2. необхідно ретельно підготувати грунт у відкритому грунті. Щоб вона була родючою і легкою, напередодні восени її перекопують і вносять компост або перегній в кількості 7-10 кг на 1 м2.
  3. в процесі вирощування рослини періодично оглядають, при необхідності роблять обробки від шкідників і захворювань.
  4. на грядках підтримують чистоту-їх потрібно періодично рихлити, прибирати сміття.
  5. не висаджувати сіянці занадто близько один до одного. Мінімальна допустима відстань 35 см як на відкритих місцях, так і в теплиці. Тоді листя будуть рости нормально, і не стануть в’янути.

Висновок

Жовтіють листя баклажанів у відкритому грунті з різних причин, наприклад, через недостатній полив, посуху, нерегулярне внесення добрив. Також причини можуть бути пов’язані з недостатньо родючим грунтом. Тому при посадці потрібно врахувати всі ці моменти і забезпечити хороший догляд.