Алое деревоподібне (столітник)

14

На своїй спекотній батьківщині столітник утворює справжні дерева або великі чагарники, висотою до 5 м.сидячи в горщику, стебло не виростає більше 140 см.

Стовбур алое потужний і соковитий, прямостоячий і гіллясте. Біля основи дорослої рослини часто утворюються молоді розетки, придатні для посадки.

Листя м’ясисті, яскраво-зелені, подовжено-загострені, дуже соковиті, покриті по краю білуватими колючками. Розташовані на стеблі чергово, на пагонах зібрані в розетки.

Корінь мочкуватий, дуже потужний, оранжевого кольору.

Цвіте алое яскраво-червоними квітками-трубчастими дзвіночками, зібраними в суцвіття кисті. Суцвіття утворюються в пазухах листків. При домашньому вирощуванні спостерігати цвітіння столітника вдається вкрай рідко.

Ще більше інформації про вирощування та розмноження сукулентів.

Лікарське застосування

Крім декоративного використання, алое з давніх часів застосовують як лікарська рослина. Сік його листя містить безліч вітамінів і активних речовин, які надають на організм виражену імуностимулюючу, ранозагоювальну і бактерицидну дію.

У народній медицині сік рослини в чистому вигляді або в суміші з медом, застосовують для лікування ангіни, виразки шлунка, опіків, виразок, дерматиту, хвороб очей.

Рослинна сировина заготовляють з дорослих екземплярів, віком старше 4 років. Перед зняттям листя (придатні нижні здорові великі пластини) рослина не поливають 2 тижні. Перед витяганням соку, листя витримують в темному і прохолодному місці 2 тижні.

Умови вирощування

Сукулент вимогливий до яскравого світла, прямі сонячні промені не завдають йому шкоди. Рослина розташовують на південному, в крайньому випадку – східному підвіконні.

Комфортна температура повітря для алое знаходиться в межах +18 (взимку) +27 градусів. Без наслідків багаторічник здатний пережити зниження температури до + 8 градусів. Спеку переносить легко.

Любить сухе повітря, в обприскуваннях не потребує. Полив здійснюють рідкісний: 1 раз в тиждень влітку і 1 раз на місяць взимку.

Горщик для вирощування алое повинен бути просторим і глибоким, так як коренева система квітки дуже розвинена.

Грунт потрібно легкий, пухкий, не дуже родючий. Стандартна грунтосуміш для кактусів підходить.

Догляд

Столітник практично не вимагає уваги квітникаря, виживаючи навіть в спартанських умовах. Але головне, на що слід звернути увагу при вирощуванні, це полив. Сукулент вкрай чутливий до надлишку вологи в грунті, в повітрі, реагуючи на нього появою гнилей. Чергове зволоження грунту в горщику з алое проводять після повного пересихання верхнього шару грунту.

Воду використовують тільки м’яку, кімнатної температури.

Обприскувати столітник не потрібно, але скупчилася на листках пил заважає нормальному процесу фотосинтезу. Протерти листки складно через їх колючості і численності, тому рослині страивают теплий душ. Щоб не залити грунт в горщику, її накривають шматком поліетилену.

На літній період столітник можна виносити в сад. Свіже повітря і яскраве сонце благотворно позначаться на здоров’ї багатолітника.

Підгодовувати алое можна з березня по жовтень, використовуючи мінеральні склади, розроблені для сукулентів. Вносити органіку в грунт заборонено, це призводить до розвитку грибкових хвороб. Частота підгодівлі — 1 раз на місяць.

Пересаджувати молоді рослини потрібно раз на рік, змінюючи ємність на горщик більшого розміру. Дорослі екземпляри не потребують пересадки. Для рослини купують в магазині землю для вирощування кактусів або готують грунт піску (перліту) і звичайної городньої землі. У субстрат обов’язково додають шматочки деревного вугілля для захисту коренів від гнилей.

Підтримувати красиву форму крони столітника допомагає своєчасне видалення бічних розеток і прикореневої порослі. Але все одно, до 8-10 років алое розростається і перетворюється в велике і загущене рослина. Тоді його омолоджують, розсаджуючи за допомогою розеток.

У період з листопада до початок березня, столітнику влаштовують зимівлю. Рослина припиняють підгодовувати, рідше поливають і поміщають в прохолоду (+16 +19 градусів). Якщо в кімнаті неможливо знизити температуру, то догляд за рослиною виробляють за звичайною схемою.

Розмноження

Найпростіший спосіб отримати нові алое – висадити розетки, які в достатку відростають біля основи стебла. Стануть в нагоді для розмноження і верхівки пагонів.

Заготівлю посадкового матеріалу виробляють навесні і на початку літа. Зрізаний держак з листям, довжиною 6-8 см, залишають підсохнути на повітрі близько 10 ч.зріз можна опудрити порошком деревного вугілля, змішаним з препаратом корневин.

Розетки алое висаджують в злегка зволожений субстрат, що складається з 2 частин піску і 1 частини землі. Можна для вкорінення використовувати чистий вологий вермикуліт. Розсаду виставляють на світле підвіконня, забезпечуючи тепло і регулярний полив.

Деякі садівники поміщають розетки в стакан з водою, куди додана таблетка активованого вугілля. У воді легко відстежити, як відростають корінці у живця.

Укорінення триває близько місяця, після чого відросток алое поміщають в стандартний субстрат і продовжують звичайний догляд.

Шкідники і хвороби

Столітник загрожує тільки одна недуга при домашньому вирощуванні – від надмірного поливу загниває коренева система. У хворого рослини починають жовтіти листя, вони в’януть і опадають. Біля основи стебла можуть з’являтися коричневі плями, він розм’якшується. Без вжиття термінових заходів, алое загине.

Рослина необхідно витягти з субстрату і обрізати всі пошкоджені коріння, видалити зів’яле листя. Здорові корінці занурити на півгодини в розчин марганцівки для дезінфекції. Висадка алое проводиться в новий чистий субстрат.

На алое можуть паразитувати такі шкідники: попелиця, борошнистий червець, павутинний кліщ. Як правило, страждають від них рослини, висаджені у відкритий грунт. При виявленні шкідника, слід негайно обробити крону рослини актарою, фітовермом, актелліком, дворазово з інтервалом в 2 тижні.

Важливо! після застосування препаратів, листя для отримання лікарського продукту, можна зрізати тільки через місяць.

Можливі проблеми

Навіть таке невибаглива рослина, як деревоподібне алое, може страждати від неправильного догляду. По зміні в зовнішності багатолітника, можна судити про совішенних помилках.

  1. листя скручуються в трубочку. Недолік поливу в сукупності зі спекою. Квітка треба полити.
  2. стебло витягується, листові пластини стають блідими. Алое не вистачає світла. Якщо квітка не можна помістити на південне або східне вікно, над ним підвішують фіто лампу, включаючи її на 10-12 год щодня.
  3. листя скручуються, бліднуть, дрібнішають, ріст пагонів припиняється. Земля в горщику занадто ущільнилася, мало поживних речовин. Допоможе повернути рослині декоративність пересадка його в новий субстрат.

Головна цінність алое деревовидного не його декоративність, а видатні лікарські властивості. Маючи вдома цей невибагливий сукулент, можна самостійно готувати прості і екологічно чисті зілля для підтримки здоров’я сім’ї.