Яблуня навесні після зими: що робити, догляд, поради бувалих садівників

43

Вміст

  • 1 як правильно доглядати за яблунею навесні після зими
    • 1.1 зняття зимового укриття
    • 1.2 лікування пошкоджень
    • 1.3 очищення від моху і лишайників
    • 1.4 обрізка і формування
    • 1.5 побілка
    • 1.6 полив
    • 1.7 розпушування і видалення бур’янів
    • 1.8 мульчування
    • 1.9 підживлення
    • 1.10 захист від шкідників і захворювань
  • 2 догляд за молодими яблунями навесні після зими
  • 3 як доглядати за старою яблунею навесні
  • 4 особливості догляду за різними видами яблунь
  • 5 захист від весняних заморозків
  • 6 висновок

Догляд за яблунею навесні після зими включає в себе відразу кілька заходів. Ще до сходу снігу рослини підгодовують гранулами аміачної селітри. Потім прибирають укриття, прибирають в пристовбурному колі. Грунт ретельно розпушують і укладають нову мульчу. Не менш важливо підгодувати дерева навесні. В цей час акцент роблять на азотних складах.

Навесні догляд за яблунею особливо важливий. У більшості російських регіонів зими морозні, тому пагони неминуче страждають від екстремальних температур, частина з них гине. Рекомендують поступово зняти укриття, прибратися в пристовбурному колі, розпушити грунт.

Деякі види робіт (внесення добрив по снігу) проводять ще в березні. Основні заходи по догляду проводять вже в квітні. Причому важливо орієнтуватися на прогноз погоди, щоб вчасно захистити дерева від поворотних весняних заморозків.

Зняття зимового укриття

У багатьох регіонах правильний догляд за яблунею навесні починається зі зняття зимового укриття – стрічок, сітки або інших пристосувань. Приступати до роботи потрібно тоді, коли на вулиці встановиться стабільна плюсова температура, тобто навіть влітку буде вище нуля. Терміни в різних регіонах неоднакові-орієнтовно це перша половина квітня.

При цьому поспішати не варто, оскільки молода кора може постраждати від сонячних опіків. Якщо для укриття використовували нетканий пористий матеріал, через який добре проходить повітря, зняти його можна ближче до середини квітня. Приблизно в цей же час або трохи раніше прибирають мульчу з пристовбурного шару.

Лікування пошкоджень

Догляд за молодими і особливо старими яблунями навесні включає в себе усунення пошкоджень, які кора може отримати від гризунів. Як правило, страждає нижня частина стовбура. Діяти потрібно в залежності від характеру пошкоджень:

  1. якщо поверхневий шар порушений по всьому колу, тобто. Кільцем, правильна міра по догляду-щеплення живця. Для цього рану попередньо замазують і кріплять спеціальною стрічкою місток з держака, як показано на схемі.
  2. якщо ж пошкоджена тільки якась частина (а не все коло), можна просто замазати садовим варом. Таким же способом обробляють і інші постраждалі місця.

Щеплення живця містком допоможе відновити рослина

Важливо! незалежно від способу догляду навесні все уражені частини обробляють по краях, видаляють кору до здорового місця. Потім приступають до обробки садовим варом.

Очищення від моху і лишайників

Догляд за молодими і старими яблунями ранньою весною включає в себе очищення від лишайників і мохів. Вони можуть наростати весь сезон, в таких рослинах часто зимують шкідники. Тому прибрати їх потрібно обов’язково — для цього використовують жорстку щітку.

Щоб попередити подальшу появу мохів і лишайників, місце після зачистки рекомендують обробити такими засобами:

  • розчин марганцівки — 1 г на 2 л води;
  • залізний купорос (2%);
  • мідний купорос (0,5%).

Обрізка і формування

Весняний догляд за яблунями включає в себе обрізку. Спочатку потрібно видалити всі хворі, підмерзлі пагони, які не вистояли взимку. Далі діють так:

  1. прибирають гілки, які заважають старим (затуляють від сонця).
  2. вирізують кілька пагонів другого порядку так, щоб між скелетними був інтервал 40-70 см.
  3. ще одне правило догляду навесні – прибирати верхівку (якщо дерево вище 4 м). Крону вкорочують на третину протягом трьох років поспіль. Це необхідно для омолодження і зміцнення скелетних гілок.

У молодих саджанців потрібно прищипнути точки росту, щоб приступити до формування крони. Процедуру проводять щорічно, орієнтуючись на те, щоб всі гілки росли в приблизно однаковому темпі.

Побілка

Догляд за яблунею після посадки навесні включає в себе побілку стовбурів. Процедуру проводять щорічно саме на початку сезону, щоб уберегти пагони від сонячних опіків і шкідників. Почати працювати потрібно відразу після видалення укриття. Деякі садівники білять яблуні восени, але це помилка по догляду, оскільки за зиму шар змиється.

Для побілки використовують звичайну вапно. Послідовність дій така:

  1. розмішують 300 г вапна в 2 л води.
  2. додають кілька кристаликів мідного купоросу.
  3. ретельно перемішують і наносять на стовбур до висоти мінімум 1,5 м.можна обробити і скелетні гілки до 20-30 см від центрального стовбура.

Полив

Якщо зима була сніжною, грунт після сходу покриву буде довго залишатися вологою. Тому додатково давати воду не потрібно. Але якщо грунт сухий, необхідний полив. Молодим деревам дають 1-2 відра води, а дорослим – 5-8. Витрата досить великий-це необхідно для того, щоб рідина дійшла до найглибших коренів.

Полив яблунь проводять після просихання грунту від розтанув снігу

Важливо! правила зволоження залежать від віку дерева.

Догляд за саджанцями яблуні після посадки навесні включає в себе щотижневий полив по 1-2 відра води. Дорослим деревам воду досить дати один раз навесні і двічі влітку, а потім одноразово восени.

Розпушування і видалення бур’янів

Весняний догляд за яблунями включає в себе розпушування. Приступити до роботи рекомендують після рясного поливу або сильного дощу. Якщо залишити грунт як є, утворюється щільний поверхневий шар, який заважає проникненню кисню до коріння рослини.

Розпушування роблять за допомогою граблів або інших інструментів. Грунт потрібно перекопати на глибину до 5 см. Одночасно з цим видаляють бур’яни. Використовувати гербіциди небажано, оскільки це може привести до знищення корисних грунтових бактерій.

Мульчування

Мульчування – ефективна процедура, яка дозволяє правильно доглядати навесні за дорослою і молодими яблунями. Завдяки захисному шару, грунт буде довше залишатися вологою, коріння не постраждають від нічних заморозків і перепадів температур. Ще одна важлива функція-профілактика шкідників і росту бур’янів.

Для цього поверхневий шар грунту попередньо очищають від рослинного сміття і старої мульчі, а потім укладають новий матеріал висотою 5 см. Використовують:

  • солому;
  • перепріла тирса;
  • компост;
  • торф;
  • кору;
  • перегній.

В якості мульчі підійдуть органічні матеріали, які збагачують грунт азотом і іншими елементами.

Підживлення

Догляд за яблунями навесні включає в себе підгодівлю. Щоб дерева прокинулися якомога раніше і відновилися після складного зимового періоду, їм дають такі добрива:

  • у ранньовесняний термін (по снігу) – гранули аміачної селітри в кількості 20 г на 1 м2;
  • напередодні появи квітів – сульфат калію (40 г на 1 м2) і суперфосфат (50 г на 1 м2);
  • після цвітіння-аналогічний склад.

Якщо немає аміачної селітри, її можна замінити сечовиною в такій же кількості. Також після сходу снігу рекомендують викласти шар мульчі з органіки, наприклад, торфу, перегною або компосту. Це важливе правило догляду, про який знають практично всі досвідчені садівники.

Увага! під час посадки саджанця добрива закладають прямо в лунку, тому додатково їх не вносять.

Однак догляд за дворічними яблунями і більш дорослими деревами навесні обов’язково передбачає регулярні підгодівлі.

Підживлення забезпечує швидке зростання листя і рясне цвітіння

Захист від шкідників і захворювань

Догляд ранньою весною обов’язково включає в себе обробку від захворювань і шкідників. Ще в березні до початку набухання бруньок рекомендують зчистити стару кору і обробити пошкодження садовим варом.

Після цього проводять тотальну обробку мідним купоросом (концентрація розчину 0,5-1%) або спеціальними фунгіцидами:

  • «абіга-пік»;
  • «бордоська рідина»;
  • «ридоміл голд»;
  • «хом»»

Після того як почнуть набухати нирки, а повітря прогріється вдень до 12-15 градусів, рекомендують обприскати яблуні інсектицидами:

  • «хорус»;
  • «актеллік»;
  • «інта-вир»;
  • «фуфанон»;
  • «іскра»»

Ще одне важливе правило догляду навесні-це установка ловчих поясів. Стрічку приклеюють на невелику висоту стовбура. Це дозволяє вберегти пагони і листя від таких небезпечних шкідників, як довгоносики.

Догляд за молодими яблунями навесні після зими

Доглядати за молодими саджанцями яблуні навесні потрібно особливо ретельно. Вони потребують хорошого укриття. Для цього стовбур обмотують щільним нетканим полотном, а прикореневу шийку мульчують свіжим гноєм або тирсою.

Ранньою весною це укриття видаляють, поступово розмотуючи агроволокно. Поспішати не варто, оскільки можуть бути поворотні весняні заморозки. До того ж молода кора може постраждати від яскравого сонця. Тому догляд за молодими яблунями, наприклад, на уралі і в сибіру передбачає видалення укриття в середині весни. А в середній смузі до робіт можна приступити на тиждень раніше.

Ще одне важливе правило догляду за однорічними яблунями навесні-це регулярний полив. Як тільки грунт підсохне від талого снігу, молодим саджанцям воду слід давати не рідше разу на тиждень (1,5-2 відра). Попередньо її відстоюють-рідина не повинна бути холодною.

Навесні також слід зробити обрізку. У недавно посадженого саджанця (перші 2 роки) все бічні гілки вкорочують на третину довжини. Роблять це для того, щоб стимулювати нові точки зростання.

Як доглядати за старою яблунею навесні

Догляд за старими яблунями теж повинен бути досить ретельним. Навесні необхідно обрізати всі висохлі, хворі, надламані гілки. Діють за такою схемою:

  1. прибирають спочатку великі гілки, а потім дрібні.
  2. підрізають крону, але не більше третини.
  3. зачищають всі краї гострим ножем.
  4. далі роблять обробку ран садовим варом.

Також догляд за старою яблунею навесні включає в себе зачистку кори від моху і лишайників. Всі пошкоджені місця обробляють садовим варом.

Старі дерева обов’язково обрізають для омолодження

Особливості догляду за різними видами яблунь

При здійсненні догляду навесні необхідно враховувати особливості різних сортів. Наприклад, для вирощування колоновидних яблунь корисно знати такі правила:

  1. вони мають поверхневу кореневу систему. Тому від перекопування грунту під ними слід відмовитися, а розпушування проводять дуже обережно. Якщо пошкодити коріння, дерево може загинути.
  2. утрамбовувати поверхневий шар грунту неприпустимо. Щоб він не ущільнювався, в пристовбурні кола можна засіяти злакові.
  3. ще одне правило догляду за колоновидною яблунею навесні-видалення всіх бічних гілок. Вони забирають занадто багато поживних речовин і води.
  4. першу підгодівлю гранулами аміачної селітри дають після сходу снігу, а другу – відразу через тиждень.
  5. навесні рекомендують два рази зробити полив гнойової рідиною.

Є особливості догляду навесні і за карликовими яблунями. Їх коренева система теж поверхнева, тому перекопувати грунт не можна. Під час розпушування працювати потрібно з особливою обережністю. Поливати такі дерева доводиться регулярно, оскільки земля швидко висихає. Після зволожень обов’язково проводять розпушування і мульчування.

Захист від весняних заморозків

Практично у всіх регіонах росії навесні щорічно спостерігаються поворотні заморозки. Тому одне з основних вимог до догляду-захистити яблуні від несприятливої погоди. Зробити це можна такими способами:

  1. провести задимлення-спалити багаття неподалік так, щоб дим потрапляв на яблуню. Найкраще використовувати сирі дрова, які не горять, а саме димлять. Це хороший варіант, але він захищає тільки від слабких заморозків до -4 градусів.
  2. дощувати крону-ввечері або вночі обприскати її з розпилювача або шланга. Спосіб працює тільки в тому випадку, якщо погода не буде вітряною. В іншому випадку ефект буде зворотним.
  3. якщо під час заморозків яблуня не була захищена, причому згодом не було цвітіння, рекомендують зробити борознення поверхні кори. На ній формують вертикальні надрізи довжиною 5-7 см за допомогою гострого садового ножа (як показано на схемі).

Борознення яблуні необхідно для подолання наслідків заморозків

Висновок

Догляд за яблунею навесні після зими не надто складний, але включає відразу кілька видів робіт. Щоб дерево дало багатий урожай, необхідно внести підгодівлю, зробити обрізку, побілити стовбур, обробити від шкідників. Ці заходи проводять для всіх сортів без винятку.