Де тримати кіз і чим годувати в домашніх умовах?

101

Ви давно мрієте підправити здоров’я корисним козячим молоком, але не уявляєте, як утримувати козу? хоча кози вважаються найбільш рухливими і непосидючими з усіх домашніх тварин, їх зміст не викликає особливих складнощів. Ці тямущі тварини спокійно уживаються з курми, гусьми, індиками і качками, прекрасно почувають себе як в сараї або сінях, так і на горищі, куди їм не складає труднощів піднятися.

Облаштовуємо цілорічний сарай для кіз

кози не бояться холоду , надлишок сонячного світла для них корисний, а ось вогкість протипоказана. Якщо стійло погано провітрюється, в ньому постійно буде накопичуватися конденсат, в результаті підвищена вологість спровокує респіраторні захворювання. Тому вибирайте таке приміщення для кіз, в якому буде завжди сухо і світло. Подбайте також про правильну циркуляції повітря, щоб не допустити зайвої вологості і протягів.

У південних районах з м’якими зимами кози можуть жити у дворі під навісом, але для північних районів дощаті споруди краще утеплити – необхідно створити такі умови, щоб вода в козлятнику не замерзала навіть в люті морози. Зміст кіз в сараї взимку рекомендується при температурі +6+7 градусів, при наявності маленьких козенят +8+10 градусів.

Ви можете тримати кіз разом з іншими тваринами в загальному хліві за загородкою або на прив’язі, можна пристосувати для цієї мети сарай або сіни, а можна спеціально побудувати козлятник. Кільком козам буде зручніше жити в різних стійлах, особливо якщо серед них є забіякуваті особини – таких кіз слід тримати окремо на прив’язі, але при цьому вони повинні бачити інших тварин. Спокійних кіз прив’язувати не потрібно, так вони себе будуть почувати бадьоріше. Стійло, по можливості, краще робити ширше, інакше в тісноті у молочних кіз знизяться надої. Рекомендовані розміри стійла для двох кіз: 2х2 м.

Де тримати кіз і чим годувати в домашніх умовах?

Кільком козам буде зручніше жити в різних стійлах, особливо якщо серед них є забіякуваті особини

Козла поселите окремо від кіз, в іншому випадку його сильний запах буде передаватися козячому молоку. Особливе приміщення буде потрібно і для козенят, в ньому вони будуть жити кілька місяців в році, коли ж стійло буде пустувати, його можна використовувати для утримання от’емишей або для лікування кіз, очищаючи і дезинфікуючи приміщення кожен раз, як воно звільняється.

відео про зміст кіз

Споруда козлятника

Якщо ви вирішили побудувати окрему будівлю для кіз, виберете для цієї мети високе сухе місце на ділянці. Фасад і невеликий дворик перед ним для вигулу краще робити з південного боку. Стіни споруди можуть бути саманними, глинобитними, дощатими або дерев’яними (що для північних районів краще). Надійно проконопатьте стіни, щоб не залишилося щілин, через які в козлятник може проникнути протяг. Дощатий сарай для утеплення можна обшити другими стінами, а проміжок шириною близько 20 см заповнити хвоєю, торфом, листям або сухими тирсою. Висотою споруда повинна бути не менше двох метрів. Перед козлятником передбачте дворик з високою огорожею (близько 150 см) – при утриманні кіз в домашніх умовах в обов’язковому порядку тваринам потрібні регулярні прогулянки на свіжому повітрі.

Де тримати кіз і чим годувати в домашніх умовах?

Якщо ви вирішили побудувати окрему будівлю для кіз, виберете для цієї мети високе сухе місце на ділянці

З південної сторони козлятника зробіть вікна на висоті більше півметра над підлогою, щоб тварини не розбили скла. Уздовж однієї з внутрішніх стін можна зробити полки, що підносяться над підлогою на півметра, – козам дуже подобається спати, забравшись на них, та й застуджуються вони так рідше.

Де тримати кіз і чим годувати в домашніх умовах?

Для приміщення, де живуть кози, бетонна підлога не підійде, адже бетон холодний і вологий

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Де тримати кіз і чим годувати в домашніх умовах?

Для приміщення, де живуть кози, бетонна підлога не підійде, адже бетон холодний і вологий. Якщо ж ви розмістили тварин в сараї з цементною підлогою, вам доведеться закрити його дерев’яними платформами або постійно заготовлювати підстилку, щоб козам було тепло спати. Дерев’яна підлога в хліві досить швидко починає гнити, з’являються дірки, які створюють незручності для тварин.

Найбільш підходящі варіанти – глинобитний або земляний підлогу , піднятий на 20 см над рівнем землі. Не забудьте передбачити ухил для стоку рідини в спеціальну ємність, звідки її регулярно потрібно буде виливати. Це допоможе виключити неприємний запах в козлятнику і зробити повітря сухим і чистим.

Годівниці та ясла для корму

Встановлювати годівниці для кіз зручніше таким чином, щоб вам не доводилося заходити в сам загін з тваринами, щоб дати їм корм. Тільки уявіть, як складно буде просуватися з оберемком сіна або з відром крізь стадо неспокійних кіз!

На одну з внутрішніх стін козлятника потрібно підвісити на відстані півметра від підлоги ясла з металевих прутів, в які ви будете складати сіно. Під яслами зробіть невеликий ящик-годівницю, щоб маленькі стеблинки і листя падали туди. У маленьку годівницю ви також зможете додавати сіль і мінеральні добавки. На іншій стіні помістіть поїлку. Оскільки годування кіз відбувається і поза приміщенням, встановлюючи бункер з кормом на вулиці, подбайте, щоб він був укритий від опадів, інакше в негоду тварини погано будуть їсти корм.

Чим годувати козу взимку і влітку

У літній час кози харчуються переважно зеленим кормом, в зимовий час – грубим. У день їм потрібно від 1 до 3 кг корму. Тому на зиму слід заготовлювати сіно з розрахунку: близько 500 кг на 1 дорослу особину і близько 320 кг для молодняка віком від 6 до 12 місяців. У зимовий період в раціон також слід включати силос і віники з висушених гілок з листям (тополя, береза, верба, горобина, верба). При достатній кількості сіна, взимку козам згодовують по одному вінику в день-отже, на стійловий період одній козі знадобиться 80-90 віників. Гілковий корм для кіз більш поживний, ніж сіно, він вважається виключно корисною кормовою добавкою.

Де тримати кіз і чим годувати в домашніх умовах?

У літній час кози харчуються переважно зеленим кормом, в зимовий час-грубим

В цілому вигляді зерна козам не дають, але високоудійним козам щодня взимку потрібно по півкілограма висівок, горохового борошна або комбікорму. Ці концентровані корми можна додавати в пійло до проварених кухонних відходів з картопляними очищеннями. Коренеплоди дають сирими, порізаними на шматочки, по 2-4 кг в день. Картопля обов’язково варять, очищаючи пророслу картоплю від паростків. Восени згодовують бадилля картоплі до півтора кілограм в день, а також бурякову і морквяну бадилля, капустяне листя (до 4 кг в день). Тільки врахуйте, що до бурякової бадиллі потрібно буде додавати крейду (1 кг на1 г), щоб нейтралізувати кислоти, що містяться в ній.

відео про годування і утримання кіз

Навесні, як тільки трава відросте, починається пасовища кіз на будь-яких пасовищах за винятком сирих і заболочених. Зі стійлового утримання на пасовищне тварин потрібно переводити поступово протягом тижня, щоб уникнути розладу травлення.

Стежте, щоб кози не поїдали наступні трави:

  • полин, пижмо, ромашку, гірчицю, інакше молоко буде гірчити;
  • хвощ, знижує надої;
  • листки і цибулини нарцисів, що викликають судоми, запалення шкт;
  • отруйний чорний паслін, гілки багна, бруслини, листя тютюну.