Посів соняшнику-оптимальні терміни, норма висіву, глибина загортання насіння і способи посадки

97

При вирощуванні соняшнику в промислових масштабах велике значення має його правильний посів, причому враховуються не тільки терміни посадки, але і норма висіву соняшнику, відстані між рядами, обробка грунту, а також попередня підготовка насіння. Сукупність цих факторів безпосередньо впливає на урожай насіння соняшнику.

Підготовка грунту і насіння для посіву

Сучасні технології посіву соняшнику спрямовані на:

  • отримання більш раннього врожаю,
  • збільшення врожайності,
  • поліпшення якості насіння,
  • економію грошових коштів і робочої сили.

Посів соняшнику-оптимальні терміни, норма висіву, глибина загортання насіння і способи посадки

При вирощуванні соняшнику в промислових масштабах велике значення має його правильний посів

Вибираючи місце під посів соняшнику, обов’язково дотримуються сівозміни. Переважні попередники: кукурудза, бобові, яра пшениця або ячмінь. Після люцерни, цукрових буряків і квасолі посадка соняшнику не рекомендується через те, що ці культури сильно висушують землю.

відео про посів соняшнику

Перш ніж почати посів соняшнику, землю обробляють. При наявності багаторічних бур’янів на полі (в’юнки, латук, осок, бодяк), спочатку приступають до лущення стерні на глибину шість сантиметрів за допомогою дискових знарядь. Коли бур’яни проростуть, проводять обробку землі плугами-лущильниками на глибину десять сантиметрів. Після боротьби з бур’янами в жовтні здійснюється оранка зябу на 25 см.для збільшення вологості землі взимку проводиться снігозатримання на полі. У весняні процедури входить боронування грунту і культивація поперек оранки.

Щоб забезпечити сприятливі умови для росту соняшнику, під оранку вносять мінеральні добрива і гній, що гарантує істотний приріст врожайності.

Насіння соняшнику перед посівом відсортовують, залишаючи найбільш якісні, великі. Переважно в промислових цілях вирощують районовані гібриди соняшнику з високими показниками схожості, врожайності, стійкості до хвороб, посухи і вилягання.

Посів соняшнику-оптимальні терміни, норма висіву, глибина загортання насіння і способи посадки

Насіння соняшнику перед посівом відсортовують, залишаючи найбільш якісні, великі

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Посів соняшнику-оптимальні терміни, норма висіву, глибина загортання насіння і способи посадки

Підвищити урожай допомагає передпосівне намочування насіння соняшнику протягом чотирнадцяти годин в розчині марганцівки. Хороший ефект забезпечує інкрустація насіння плівкоутворюючим складом з додаванням стимуляторів росту, мікроелементів, фунгіцидів та інсектицидів.

Терміни посіву соняшнику, норма висіву і глибина загортання зерен

Через товсту, здеревілої шкірки насіння соняшнику набухають повільно, тому краще висівати їх в ранні терміни. Тим більше молоді сходи нормально переносять знижені температури. Терміни посіву визначаються в залежності від температури повітря, готовності грунту, вмісту в ній вологи та інших умов. Найбільш дружних сходів вдається домогтися, якщо посів проводиться через дванадцять днів після весняної обробки землі, при температурі повітря від +15 градусів і температурі грунту на глибині 8 см від +10 градусів.

Насіння високомаслічних сортів соняшнику добре сходять і проростають при температурі грунту від +8 градусів, якщо посадити їх раніше, насіння можуть частково втратити свою схожість, і сходи вийдуть зрідженими.

Посів соняшнику-оптимальні терміни, норма висіву, глибина загортання насіння і способи посадки

Посів насіння соняшнику проводиться на різну глибину в залежності від вологості і температури грунту

Норма висіву визначається розміром насіння і запланованою густотою сходів, а також іншими факторами:

  • при вирощуванні соняшнику на силос норма висіву – від 25 до 40 кг/га (суцільний рядовий посів) або від 15 до 20 кг/га (широкорядний посів);
  • при вирощуванні на насіння – від 6 до 10 кг / га;
  • якщо в грунт вносять гербіциди, норму висіву збільшують на 15%;
  • при повсюдному боронуванні норма висіву підвищується на 25%.

Посів насіння соняшнику проводиться на різну глибину в залежності від вологості і температури грунту, від розміру насіння і енергії їх проростання. У кожне гніздо вноситься по два-три зерна. Дрібнонасінні гібриди слід висівати на глибину близько 5 см, великі насіння в посушливих районах закладають на 8 см, у вологих районах – на 6 см.глибше 10 см висівати зерна не слід, оскільки це призведе до зрідженості сходів, а значить, і до зниження врожайності.

Оптимальна ширина міжрядь при посіві соняшнику

Посів соняшнику-оптимальні терміни, норма висіву, глибина загортання насіння і способи посадки

Достатня відстань дає соняшнику можливість швидко розвиватися і гарантує хороший урожай

Відомі різні способи посіву соняшнику: широкорядний, пунктирний, квадратно-гніздовий. При широкорядному способі зерна висіваються рядами з міжряддями від 25 см до 80 см.причому, серед деяких фахівців існує думка, що між рядами цілком достатньо робити невеликі відстані, оскільки рослини все одно не повністю використовують з міжрядь поживні речовини і воду, а грунт підсихає через недостатню тіні від соняшників.

При широкорядному посіві з міжряддями по 30 см пропонується підвищувати врожайність соняшнику за рахунок внесення гербіцидів для захисту сходів від бур’янів, і за рахунок вирощування низькорослих гібридів, яким буде вистачати сонячного світла при такій невеликій «особистій площі».

При квадратно-гніздовий посадці соняшнику з відстанню 70х70 см насіння розташовуються по кутах уявного квадрата, завдяки чому посіви можна обробляти в поздовжньому і в прямому напрямку. До того ж, рослини сходять при такому способі швидше, і проміжки дозволяють повністю механізувати всі необхідні роботи по догляду за соняшником.

відео про суцільний посів вітчизняних сортів соняшнику розрідженою нормою висіву (no-till)

В даний час широко поширена пунктирна посадка соняшнику 70х30 см.від широкорядної вона відрізняється тим, що насіння висіваються рівномірно, на певній відстані один від одного. Достатня відстань дає соняшнику можливість швидко розвиватися і гарантує хороший урожай.