Як захистити редис від хвороб і шкідників

115

Будь-який городник, який вирощує редис, знає, як часто цей овоч може постраждати від різних захворювань і шкідників. На щастя, існує багато засобів, які здатні впоратися з такими проблемами.

Зміст

  • Профілактика хвороб і появи шкідників на редисці
  • Хвороби редису і заходи боротьби з ними

    • Кила
    • Мозаїка
    • Борошниста роса
    • Біла іржа
  • Шкідники редису і заходи боротьби з ними

    • Хрестоцвіті блішки

      • Відео: захист редису від хрестоцвітної блішки
    • Капустяна муха
    • Капустяна совка
    • Довгоносик
    • Дротяник

Профілактика хвороб і появи шкідників на редисці

Існує кілька нескладних правил, дотримання яких допоможе вам зберегти здоров’я ваших рослин:

  • передпосівна обробка насіння. Відразу ж прибирайте все насіння з дефектами (дірками, плямами і т.д.), а хороші продезінфікуйте в марганцівці (1 г порошку/1 л води) протягом 20 хв. Редис можна сіяти на колишнє місце на раніше, ніж через 3-4 роки. Також варто враховувати попередників: редис небажано садити після капусти, редьки, ріпи, ріпаку. А ось місце після картоплі, цибулі, бобових (боби, квасоля, горох), часнику і пасльонових (перець, помідори, баклажан) цілком підійде.
  • сусіди. Деякі городники висаджують на грядках з редискою чорнобривці, кріп, коріандр, пижмо і календулу, оскільки сильний запах цих рослин здатний відлякати шкідників.
  • правильний догляд. До основних заходів відносяться своєчасна прополка і проведення помірних поливів при підсиханні верхнього шару грунту.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Щоб відлякати шкідників, на грядці з редискою можна посадити пахучі рослини

Хвороби редису і заходи боротьби з ними

Оскільки редис може страждати від різних захворювань, то слід знати їх основні ознаки і заходи боротьби.

Кила

Якщо редис вражений цією хворобою, то знизу на коренеплодах формуються кулясті нарости, потім коріння починають гнити, і рослина відмирає. Грибок особливо активний на надмірно вологих і кислих грунтах.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Якщо редис хворий килою, то на коренеплодах з’являються нарости

Лікування зводиться до поливу грунту навколо редису вапняним молоком (2 ст.гашеного вапна на 10 л води). Сильно уражені рослини слід викопати і знищити.

З метою профілактики своєчасно розкисляйте грунт, вносячи восени під перекопування гашене вапно (250-300 г/м2), доломітове борошно (350-400 г/м2), золу (250-300 г/м2). Якщо такої можливості немає, то в кожну посадкову лунку додавайте по щіпці золи за 3 дні до посіву.

Мозаїка

До основних ознак мозаїки редису відноситься поява на листках жовтуватих плям, які потім темніють, а сам лист деформується і відмирає.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Мозаїка редису відноситься до невиліковних захворювань

Недуга цей невиліковний, тому хворі рослини потрібно знищити, а місце, на якому вони росли, пролити міцним розчином марганцівки (3-4 г порошку/10 л води).

До заходів профілактики мозаїки відноситься правильна агротехніка редису і своєчасне знищення шкідників (довгоносиків і блішок), оскільки мозаїка часто переноситься ними.

Борошниста роса

Небезпечне грибкове захворювання, що характеризується появою білого нальоту на зелених частинах редису. Потім наліт темніє, а листя скручуються і всихають, сама рослина відмирає.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Борошниста роса добре лікується бордоською рідиною

З метою лікування можна скористатися планрізом (10 мл/10 л води) або бордоською рідиною (300 г мідного купоросу розвести в 1 л окропу, окремо розвести 300 г вапна в 1 л окропу, довести кожен розчин водою до обсягу 5 л, процідити і акуратно влити розчин мідного купоросу в вапняний при постійному помішуванні). Зазвичай вистачає 1 обробки, але при необхідності можна провести повторну через 10 днів.

Біла іржа

До основних ознак цієї хвороби відносяться поява на листках білих здуття-спорохраніліщ, а також зміна кольору уражених ділянок — він стає блідо-жовтим або білим. Потім уражена рослина засихає і відмирає.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Якщо рослина уражена білою іржею, то на листках можна помітити білі здуття

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як захистити редис від хвороб і шкідників
1. Для лікування добре підійде бордоська рідина. Як правило, вистачає 1 обробки. Якщо знадобиться повторна, то проведіть її через 10 днів.

Шкідники редису і заходи боротьби з ними

Редис привабливий для багатьох шкідників, зустріти яких можна в будь-якому регіоні.

Хрестоцвітна блішка

Цей невеликий (3 мм) темний блискучий жучок може сильно зіпсувати ваш урожай. Його активність починається на початку-середині травня, коли погода стає сухою і теплою (+15ос). Основна ознака його появи-наявність численних дрібних дірочок на листках.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Хрестоцвітна блішка здатна сильно зіпсувати листя редису

Для боротьби з ним часто використовуються такі розчини і хімічні препарати:

  • тютюновий розчин. 200 г листя залити гарячою водою (10 л), настоювати 3 ч, процідити і додати 1 ст.л. Рідкого мила. Обприскати посадки 1-2 рази через 7-10 днів.
  • оцтовий розчин. 1 ст. Оцту (9%) розвести у відрі (10 л) води. Обприскати посадки 1-2 рази через 7-10 днів.
  • кульбабовий настій. 500 г свіжого листя і коренів подрібнити (добре через м’ясорубку) і залити теплою (40ос) водою (10 л), настоювати 3 ч, процідити і додати 1 ст.л. Рідкого мила. Обприскати посадки 1-2 рази через 7-10 днів.
  • зольний розчин. 2 ст. Золи і 50 г тертого господарського мила розчинити у відрі (10 л) води кімнатної температури. Обприскати посадки 1-2 рази через 7-10 днів.
  • актеллік. 1 таблетку розвести у відрі (10 л) води і одноразово обробити редис.
  • актара. 1,2 г порошку розвести у відрі (10 л) води і одноразово обробити редис.

Відео: захист редису від хрестоцвітної блішки

Капустяна муха

Зовні така муха схожа на звичайну, але має менші розміри (6 мм) і світло-попелястий забарвлення. Небезпечна не сама муха, а її личинки — дрібні (8 мм) білі черв’ячки, що вражають підземну частину редису. Виліт мух починається на початку-середині травня, личинки з’являються через 7-8 днів.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Шкоди редису приносять личинки капустяної мухи

1. Щоб впоратися зі шкідником, можна застосувати такі засоби:

  • розчин нашатирю. 5 мл засобу розвести у відрі (10 л) води. Пролити посадки під корінь, оскільки личинки ховаються в землі. При необхідності повторіть обробку через 7-10 днів.
  • настій лопуха. 2,5 кг свіжого листя подрібнити, залити відром (10 л) теплої (40–50ос) води і настоювати 2 дні, потім процідити і добре пролити грунт. При необхідності повторити обробку через 7-10 днів.
  • сухі суміші. Популярні зола і мелений червоний перець; махорка і мелений чорний перець; суха гашене вапно і махорка. Порошки необхідно взяти в рівних частинах і посипати сумішшю грунт навколо кожної рослини.
  • актеллік, актара(див.

Капустяна совка

Ця сіро-коричнева невелика (2,3 см) метелик починає свою активність у другій декаді травня. Шкода редису наносять її гусениці-довгі (4 см) сірувато-зелені або темно-сірі черв’ячки, виїдають листя до прозорого стану.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Личинки капустяної совки харчуються листям редису

Захистити урожай можна за допомогою наступних засобів:

  • перцевий розчин. Сухий стручковий червоний перець (20 г) подрібнити і прокип’ятити в 1 л води 1 ч.відвар процідити і настоювати 2 дні в щільно закритій банці. Перед застосуванням розвести у відрі (10 л) води. Якщо потрібно, повторити обприскування через 7-10 днів.
  • содова емульсія. 1 ст. Порошку розвести у відрі (10 л) води. Якщо потрібно, повторити обробку через 7-10 днів.
  • зольно-тютюновий настій. Змішати 1 ст.золи, 200 г тютюнового пилу, 15 г гірчичного порошку і залити відром (10 л) окропу. Наполягати добу. Перед застосуванням процідити іі додати 1 ст.л. Рідкого мила. Якщо потрібно, повторити обприскування через 7-10 днів.
  • хімічні препарати інта-вир, іскра-м: 1 таблетку розвести відрі (10 л) води. Зазвичай вистачає 1 обробки.

Довгоносик

Цей невеликий темний жучок з довгим хоботком може відчутно знизити якість вашого редису. Від його навал страждає молода зелень.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Довгоносик не тільки шкодить врожаю, але і є переносником хвороб

Борються з ним наступними способами:

  1. розчин нашатирного спирту. 10 мл речовини розвести у відрі (10 л) води. Провести 2-3 обробки з інтервалом в 7-10 днів.
  2. зольно-тютюновий настій(див. Провести 2-3 обробки з інтервалом в 7-10 днів.

Дротяники

Червоподібні великі (4 см) жовто-коричневі личинки жука-щелкуна можуть пошкодити як молоде рослина, знищивши його коріння, так і стиглий редис, виконавши в ньому безліч дірочок. Завдяки розміру і помітною забарвленням дротяники легко можна помітити при перекопуванні ділянки.

Як захистити редис від хвороб і шкідників

Впоратися з дротяником можна за допомогою хімічних засобів

Врожай.