Лушпиння соняшнику, шрот і макуха — як використовуються відходи соняшнику

132

Соняшники цінуються не тільки за ядра, які йдуть на виготовлення рослинної олії, широке застосування знаходить також побічна продукція, що утворюється при переробці насіння: кошики, шрот, макуха, лушпиння соняшнику.

Варіанти використання лушпиння соняшнику

Тим і вигідне виробництво соняшникової олії, що воно є безвідходним. З насіння сучасних високомаслічних сортів і гібридів соняшнику вдається отримувати не менше 60-70% харчової олії з відмінними смаковими якостями, насиченої вітамінами е, а, d, к, і близько 35% так званих зворотних відходів, які забезпечують додатковий прибуток сільським господарствам.

Лушпиння відділяється при підготовці насіння соняшнику до вилучення масла в процесі обвалення, шрот – під час вилучення масла шляхом екстрагування, а макуха утворюється, якщо масло отримують методом пресування. Ці відходи соняшнику завдяки високому вмісту білка і вітамінів вважаються одними з найцінніших і відносно дешевих кормів для сільськогосподарських тварин. Так, застосування відходів соняшнику при відгодівлі свиней дозволяє ефективно підвищити продуктивність тварин і заодно скоротити витрату поживних речовин.

Лушпиння соняшнику, шрот і макуха - як використовуються відходи соняшнику

Лушпиння відокремлюється при підготовці насіння соняшнику до вилучення олії в процесі обвалення

При виділенні ядра соняшнику на маслопресових заводах утворюється велика кількість лушпиння-близько 14% від загальної кількості насіння. Утилізувати її в таких обсягах затратно і складно. На щастя, зараз існує кілька варіантів вигідної утилізації соняшникового лушпиння:

  • її використовують в якості сировини при виробництві фурфуролу, кормових дріжджів і етилового спирту;
  • додають в подрібненому вигляді до грубих кормів у тваринництві;
  • застосовують в садівництві в якості органічного добрива для розпушення і поліпшення грунту;
  • лушпиння соняшнику приносить велику користь при вирощуванні грибів;
  • з неї виготовляють декоративні теплозвукоізоляційні плити;
  • використовують для отримання біогазу.

відео про паливо з лушпиння соняшнику

Крім того, з соняшникової лушпиння виробляють гранульоване паливо, яке відрізняється зручністю зберігання і транспортування, а також екологічністю. Справа в тому, що при спалюванні лушпиння соняшнику вуглекислого газу виділяється не більше, ніж при природному розкладанні деревини, і утворюється мізерно мала кількість шкідливих викидів. Що залишилася після спалювання зола цілком підходить для добрива рослин. З’явилися навіть спеціальні котли вітчизняного виробництва, які в якості палива використовують лушпиння соняшнику.

Цінні корми для тварин-шрот та макуха соняшника

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Лушпиння соняшнику, шрот і макуха - як використовуються відходи соняшнику

Отриманий в результаті вилучення олії з насіння шляхом ексрагування, шрот соняшнику широко використовується в тваринництві в чистому вигляді або в якості корисної високопротеїнової добавки при виготовленні комбікорму для свиней, врх, птиці, риби і т.д. Соняшникові шроти випускаються з лушпинням (вміст до 16%) і без неї.

Шрот соняшнику містить до 35% високоякісного білка, який за своїми властивостями не поступається білкам тваринного походження, але перетравлюється значно легше. Жиру в шроті після переробки залишається близько 1-2%, зате зберігаються вітаміни, корисні мінеральні речовини, клітковина і важливі амінокислоти, які сприятливо впливають на розвиток молодняку. Це відмінне джерело вітамінів групи в і вітаміну е.

Лушпиння соняшнику, шрот і макуха - як використовуються відходи соняшнику

Шрот соняшника містить до 35% високоякісного білка, який за своїми властивостями не поступається білкам тваринного походження

Одна з значних переваг соняшникового шроту полягає в тому, що він стійкий до ураження мітотоксинами, що забезпечує мінімальний ризик збитку, якому піддаються інші корми.

У макусі соняшнику після віджиму олії жиру залишається більше, ніж в шроті – до 7%, і приблизно стільки ж легкозасвоюваного білка (близько 30%). За якістю протеїнів макуха помітно перевершує зерна злакових культур. Завдяки високій енергетичній і поживній цінності соняшникової макухи введення його в раціон сільськогосподарських тварин сприятливо позначається на їх розвитку і продуктивності. У птахів збільшується несучість, у молодняка поліпшується зростання і зміцнюється імунна система, налагоджується обмін речовин.

відео про виробництво технічного шроту

В якості цінної високобілкової добавки до комбікорму, інших концентрованих кормів або в чистому вигляді макуха соняшнику можна використовувати в щоденному раціоні будь-яких видів тварин. Однак якщо в макусі міститься більше 14% соняшникової лушпиння, не рекомендується додавати його в корм телятам до 6 місяців і поросятам до 4 місяців.

Лушпиння соняшнику, шрот і макуха - як використовуються відходи соняшнику

Гранульована макуха соняшника