Аспарагус перистий та інші, популярні і не дуже, види спаржі

65

Аспарагус перистий в радянські часи був справжньою «паличкою-виручалочкою»: варто було додати пару пухнастих гілочок в власноруч зроблений букетик, і композиція відразу ставала більш витонченою, елегантною. Поступово серця квітникарів завойовували і інші, не менш цікаві види і сорти цієї заморської культури. На сьогоднішній день селекціонерами виведено близько трьохсот різновидів аспарагуса, ми ж розглянемо найпопулярніші з них.

Кімнатні» любимчики » квітникарів

Аспарагус перистий та інші, популярні і не дуже, види спаржі

Рослина являє собою напівчагарникову ліану з трохи вигнутими, рясно розгалуженими стеблами

З величезного розмаїття представників сімейства спаржевих для вирощування в декоративних цілях зазвичай вибирають лише кілька найпопулярніших видів, які і виглядають красиво, і в домашніх умовах ростуть добре. Їм цілком вистачає місця в невеликих квартирах (в підвісних кашпо або в квіткових горщиках на підвіконні), вони здатні адаптуватися до різних умов утримання і не відрізняються особливою вимогливістю до вологості повітря.

Один з головних «улюбленців» – аспарагус плюмозус (plumosus), той самий перистий вид, про який говорилося вище. Виглядає він дуже ніжно і вишукано завдяки ажурній «павутинці» світло-зелених пухнастих пагонів. Рослина являє собою напівчагарникову ліану з трохи вигнутими, рясно розгалуженими стеблами і найдрібнішими бурими листям, редукованими до трикутних лусочок. Згодом розлогі пагони оголюються внизу. Цвіте білим або ніжно-бежевим кольором, після чого утворюються синяво-чорні або червоні ягідки з 1-3 насінням.  у квартирах частіше зустрічається карликова різновид під назвою asparagus plumossus nanus .

відео про аспарагус перистий для дому

Перистий вид погано сприймає прямі сонячні промені, тому розміщувати його слід за фіранкою або в глибині кімнати. В іншому плюмозус невимогливий і невибагливий. Важливо тільки через пару років після посадки аспарагуса встановити в кашпо шпалеру для формування красивої зеленої «шапки».

Дві не менш відомі різновиди – аспарагус мейера і шпренгера, відносяться до виду густоцветкових. Перший являє собою кущик компактної форми з опущеними прямими пагонами, що досягають в довжину 50 см. Тоненькі скупчені листочки соковитого зеленого кольору схожі на м’які голки. Влітку рослина покривається запашними білими квітами, потім з’являються яскраво-червоні односемінні ягоди.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Аспарагус перистий та інші, популярні і не дуже, види спаржі

Другий варіант відомий також як ефіопський. Цей представник сімейства спаржевих є лазающим напівчагарником з довгими никнуть стеблами (до 1,5 м). Зустрічаються сорти з голими, плоскими, лінійними, стоячими, вигнутими і прямими пагонами, одиночними або парними. Мініатюрні білосніжні або біло-рожеві квітки з приємним ароматом розпускаються по всій довжині пагонів. На зміну квітам приходять плоди червоного кольору з одним чорним насінням. Аспарагус шпренгера єдиний серед інших декоративних різновидів любить інтенсивне освітлення і до того ж добре переносить сухе повітря, проте в жарку пору року йому необхідний рясний полив.

Аспарагус перистий та інші, популярні і не дуже, види спаржі

Аспарагус шпренгера єдиний серед інших декоративних різновидів любить інтенсивне освітлення

Менш відомі, але не менш ефектні види аспарагуса

Крім перерахованої трійки лідерів квітникарі із задоволенням вирощують вдома і інші декоративні різновиди спаржі:

  • аспарагус серповидний, визнаний найкрасивішою ліаною серед своїх «одноплемінників». Його товсті стебла швидко ростуть і можуть досягати 15 м в довжину, перетворюючись у міру зростання в здерев’янілі розгалужені пагони з рідкісними шипами. Вершини пагонів прикрашають серповидні листя-кладодії темно-зеленого кольору. Під час цвітіння на ліанах з’являються пухкі гроновидні суцвіття з ароматними дрібними квітками, а після їх запилення дозрівають коричневі ягоди-горошинки. З рослини можна сформувати пишний кущ, якщо регулярно обрізати стебла і підбирати для щорічних пересадок просторі горщики.

Аспарагус перистий та інші, популярні і не дуже, види спаржі

Під час цвітіння на ліанах з’являються пухкі гроновидні суцвіття з ароматними дрібними квітками

  • спаржевідний аспарагус (інша назва – аспарагусовидний) використовується як в якості ампельної рослини, так і на шпалері. Тонкі ніжно-зелені стебла його дуже гнучкі, розгалужені, довжиною до одного метра і більше. Редуковані листя глянцеві, соковитого зеленого кольору, яйцевидної форми. Цвіте маленькими зеленувато-білими квітами з тонким ароматом, ягоди – оранжевого або червоного кольору. Стебла цієї рослини прекрасно підходять для складання букетів завдяки не тільки декоративності, але і здатності довго зберігати свіжість після зрізання.
  • гроновидний аспарагус являє собою вічнозелену ліану з тонкими кучерявими пагонами довжиною до двох метрів. Кладодії лінійні, розміром близько 5 см, світло-зеленого відтінку. Цвіте білими або насичено-рожевими ароматними квітками, зібраними в кисті. Плоди дрібні, кулясті, червоного кольору. Цей різновид любить хороше освітлення і не втрачає своєї краси при недостатній вологості повітря на відміну від інших видів. Відмінно підходить для вирощування в підвісних кашпо.
  • аспарагус медіолойдес часто використовують як ампельна рослина для прикраси інтер’єру або як рослина з лазять стеблами при створенні зимового саду. Гнучкі, розгалужені пагони медеоловидной спаржі мають ніжний зелений колір. Редуковані листя овальної форми, квітки білосніжні, ягоди оранжевого кольору. Медіолойдес може рости як на освітленому місці, так і в півтіні, при сильному затіненні не цвіте.

Аспарагус перистий та інші, популярні і не дуже, види спаржі

Медіолойдес може рости як на освітленому місці, так і в півтіні, при сильному затіненні не цвіте

Спаржа лікарська-джерело вітамінів

Звичайна зелена спаржа (інша назва – лікарська) на відміну від всіх перерахованих вище різновидів вирощується, в першу чергу, заради молодих пагонів, які вживаються в їжу. Ця культура надзвичайно багата вітамінами, не дарма на заході страви зі спаржі обов’язково присутні в дитячому і дорослому меню.

Потрібно розуміти, що популярні корейські салати з так званої «китайської спаржі» навряд чи наповнять ваш організм вітамінами, оскільки замість корисного рослини в них використовується особливим чином оброблена пінка з соєвого молока. Назвали її так виключно за зовнішню схожість з вареними пагонами справжньої спаржі.

відео про спаржу листяну

Даний вид сімейства аспарагусових являє собою багаторічна рослина з прямостоячими гладкими стеблами, від яких вгору відходять численні відгалуження. Тонкі прямі кладодії ростуть пучками по 3-5 штук, під невеликим кутом до стебла. Світла зелень через деякий час набуває фіолетовий відтінок. На початку літа на рослині з’являються дрібні жовтувато-білі квітки на довгих ніжках. До кінця сезону жіночі кущі починають плодоносити червоними ягодами.