Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

65

Саме смородина поселяється на садовій ділянці однією з перших: виростити її нескладно, а отримувати перші врожаї можна швидко. Садять смородину і навесні, і восени, але восени зробити це набагато простіше.

Плюси і мінуси осінньої посадки смородини

Оптимальний час посадки всіх різновидів смородини — вересень (на півдні і початок жовтня), коли кущі починають переходити в стан відносного спокою, а до справжніх морозів залишається майже два місяці. Цього часу повинно вистачити, щоб саджанець прижився, коріння освоїли надане їм простір і ранньою весною почали постачати надземну частину поживними речовинами і вологою.

Восени набагато простіше працювати з землею: навесні садити смородину треба дуже рано, до набухання бруньок, а в цей час навіть встромити лопату в землю ще дуже складно. Саме цей факт, пов’язаний з необхідністю закінчити весняні роботи до того, як смородина почне прокидатися, і робить осінь кращим часом. Яму можна приготувати, як тільки звільниться ділянку, а саму процедуру посадки провести в міру придбання саджанця.

Мінусів у осінньої посадки, мабуть, немає. Єдина особливість полягає в тому, що посаджену восени смородину треба обов’язково гарненько укрити на зиму, щоб уникнути підмерзання ще не до кінця прижився кущика. Так в разі сухої осені потрібно не пропустити надзвичайного пересихання, вчасно поливати смородину.

Покрокова інструкція по посадці смородини

Оптимальні умови вирощування різних видів смородини трохи розрізняються. Чорна смородина більш морозостійка і в цілому менш примхлива в порівнянні з різновидами червоної. Але для неї треба знайти ділянку, який був би постійно злегка вологим, правда, без заболочування. Червона смородина може тимчасово миритися з невеликою посухою, але погано почувається за відсутності постійного сонячного освітлення.

Підготовка ділянки

Будь-яка смородина повинна бути захищена від пронизливих вітрів, тому її намагаються садити біля паркану або неподалік від фруктових дерев. Особливо це стосується чорної смородини, яка цілком мириться з півтінню. Грунт повинні мати середній склад (супісок, суглинок), бути нейтральною або слабокислою, родючої.

Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

При посадці смородини біля паркану іноді вирощують її навіть в шпалерному варіанті

Перед розбивкою ділянки і риттям ям треба виконати повну перекопування, ретельно видаляючи кореневища бур’янів. При перекопуванні бажано внести звичайні дози добрив (відро гною, 200 г суперфосфату і стакан золи на 1 м2) і, якщо треба для зниження кислотності, вапно або крейда.

Ще краще, якщо влітку на ділянці росли сидерати, які до цвітіння закладають в грунт в процесі її перекопування.

Підготовка посадкової ями

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

Посадкову яму можна вирити в будь-який час, але краще, якщо до посадки вона постоїть хоча б 2-3 тижні. При риття, як зазвичай, нижній глинистий шар видаляють, а верхній, родючий,перемішують з добривами (1-1, 5 відра перегною, 100 г суперфосфату і 2 склянки золи) і поміщають в яму. Як правило, досить ями розмірами 40 х 40 х 40 см.повернувши удобрений грунт в яму, виливають в неї 2-3 відра води.

Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

Яма для смородини не потрібна велика, але підготувати її треба заздалегідь

Якщо садять кілька кущів, залишають між ними близько 1,5 м (і 2-2,5 м між рядами — при масовій посадці смородини). А при освоєнні ділянки кілька кущів різних сортів посадити дуже бажано. Але не варто садити чорну і червону смородину упереміш: догляд за ними трохи різниться.

Посадка

Зазвичай для посадки використовують дворічні саджанці смородини. Попередньо у них злегка підрізають корінці і кладуть на кілька годин у воду. Саму посадку проводять наступним чином.

 1. безпосередньо перед посадкою коріння саджанця умочують в глиняну бовтанку (суміш рівних кількостей глини і коров’яку з водою, розведена до консистенції сметани).
  Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

  Бовтанка дозволяє саджанця швидше освоїтися на новому місці

 2. виймають з ями частину грунту, формують в ямі горбок, на нього встановлюють саджанець. Коріння розподіляють рівномірно і без зайвого натягу. Кореневу шийку розташовують при цьому на 6-8 см нижче рівня грунту, а сам кущик — похило, під кутом близько 45о.
  Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

  При похилій посадці швидше утворюються додаткові корені

 3. поступово заповнюючи яму витягнутою з неї грунтом, періодично ущільнюють її руками, а потім і ногами. Після заповнення ями виливають в неї відро води.
  Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

  Всі порожнечі в ямі повинні бути заповнені грунтом

 4. після вбирання води додають необхідну кількість грунту і виготовляють з неї бортики, що утримують поливну воду. Поливають ще раз так, щоб вода перестала вбиратися. Обов’язково мульчують грунт.
  Посадка смородини восени: коли і як провести її грамотно

  Вся грунт в ямі повинна бути надійно промочена

 5. обрізають пагони, як не шкода, майже повністю, залишаючи зовні на кожному не більше 2 нирок.

Подальший догляд залежить від погоди. Якщо дощів немає, саджанець поливають часто, аж до настання серйозних заморозків. У міру встановлення холодної погоди вкривають кущик на зиму хвойним ялиновим гіллям або спанбондом.

Відео: осіння посадка чорної смородини

Флокси восени: пересадка на нове місце

&1&

Флокси невибагливі і некапризні, вони можуть рости в практично будь-яких умовах. Але для отримання яскравого і розкішного цвітіння деякі особливості догляду за ними потрібно знати.

Пересадка флоксів: навіщо і коли

Як і всі багаторічники, флокси вимагають періодичної пересадки, оскільки з часом відбувається поступове їх виродження. Цвітіння стає мізерним, бутони бліднуть і дрібнішають. Пересаджувати і омолоджувати культуру потрібно хоча б раз в 5-6 років.

&1&

Щоб флокси постійно рясно цвіли, їх потрібно пересаджувати раз в 5-6 років

Міняти місце проживання флоксів можна як восени, так і навесні. У крайніх екстремальних випадках це можна робити навіть влітку. Але осіння пересадка має ряд явних переваг:

 • рослина знаходиться в кінці вегетаційного періоду, практично припинило своє зростання і готується до зимового сну;
 • коренева система не розвивається, тому її пошкодження при пересадці не так болісно для квітки;
 • зазвичай не потрібно додаткового зволоження, оскільки досить осінніх дощів;
 • навесні кущі, посаджені восени, зацвітають в належний час (при весняній пересадці цвітіння запізнюється або зовсім не відбувається).

&1&

Пересаджувати флокси краще після закінчення цвітіння

Найкращим часом для осінньої пересадки флоксів вважається період з середини серпня і до останніх чисел вересня (в залежності від особливостей місцевого клімату). Кущі повинні грунтовно вкоренитися на новому місці до настання стійких заморозків, для цього достатньо 35-45 днів.

Недоліком осінньої процедури з пересадки флоксів можна вважати ймовірність вимерзання культури в малосніжну зиму.

Технологія пересадки флоксів

Для вирощування флоксів потрібно підібрати досить освітлену ділянку (допустима і легка ажурна півтінь) з постійно злегка зволоженою, пухкої і в міру родючим грунтом.

&1&

Флокси добре ростуть в освітлених місцях, але рясніше і яскравіше цвітуть в легкій півтіні

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Місце для висадки готується завчасно (за 2 — 3 тижні). Землю ретельно перекопують на глибину близько 30-35 см, звільняючи її від кореневищ багаторічних трав з внесенням підгодівлі (на 1 м2):

 • перегній — компост) — відро;
 • зола деревна-100-150 г;
 • калійно — фосфорні сполуки-суперфосфат (30-35 г) і калійна сіль (15-20 г).

Пересадка робиться так:

 1. обраний кущ викопують, зберігаючи в цілості земляний кому. Попередньо вкорочують стебла на третину довжини.
  &1&

  Перед пересадкою всі стебла флоксів вкорочують на третину

 2. розбирають коріння, відокремлюючи їх один від одного. Потім ножем поділяють кореневище на частини, в кожній з яких повинен залишитися пучок коренів і кілька зародкових пагонів (якщо планується поділ куща).
  &1&

  За допомогою ножа кореневище розрізають на частини

 3. викопують лунки, відповідні за розмірами кореневій системі саджанця (близько 20-25 см глибиною), на відстані 45-50 см один від одного.
  &1&

  У лунку потрібно обов’язково вносити добрива, якщо грунт не була підготовлена заздалегідь

 4. рослина розміщують в ямці, вільно розправивши коріння в різні боки. Коренева шийка повинна виявитися на 3,5-см нижче рівня грунту.
  &1&

  Саджанець розміщують в центрі лунки, коріння розправляють в сторони

 5. лунку засипають субстратом, ущільнюють, намагаючись не залишати пустот.
 6. рясно поливають.
  &1&

  Після посадки кущ флокса потрібно добре полити

 7. мульчують перегноєм або торфом.
  &1&

  Пересаджені рослини на зиму вкривають мульчею, щоб вони не вимерзли

При занадто високій посадці коренева шийка рослини оголюється і стає вразливою перед морозами, а влітку страждає від вітру і сонця.

&1&

Якщо посадити флокс занадто високо, то коренева шийка виявиться зовні