Томат велика матуся: новинка для теплиць

94

Великоплідні сорти помідорів завжди викликають підвищений інтерес. Особливо добре, якщо ростуть плоди на невисоких кущах, не вимагають складного догляду, а самі помідори володіють відмінним смаком. Цією вимогою цілком відповідає порівняно новий сорт велика матуся.

Зміст

 • Історія вирощування сорту томатів велика матуся
 • Опис сорту томатів велика матуся
 • Характеристика сорту томатів велика матуся

  • Відео: томат велика матуся на грядці
 • Вирощування сорту томатів велика матуся
 • Відгуки городників про велику матусі

Історія вирощування сорту томатів велика матуся

Томат велика матуся з’явився недавно: лише в 2015 році він був зареєстрований в державному реєстрі селекційних досягнень рф за заявкою селекційної фірми «гавриш». Ця відома організація в останні роки досить інтенсивно працює над впровадженням дуже непоганих сортів і гібридів помідорів; позитивних характеристик удостоюється і сорт велика матуся.

Згідно з офіційним документом, сорт призначений для вирощування в плівкових теплицях невеликих господарств: дачників, дрібних фермерів і т. Д. При цьому регіони допуску не визначені: мається на увазі, що в захищеному грунті томат буде рости як на півдні, так і на півночі. У той же час, оскільки виростає він невеликим кущем, в теплих регіонах його намагаються висаджувати у відкритому грунті, і часто це виправдано. Популярність великої матусі досить швидко зростає.

Опис сорту томатів велика матуся

Томат велика матуся відноситься до групи детермінантних сортів. Висота рослини не перевищує 70 см, і якби не потужне навантаження плодами, його можна було б не підв’язувати. Але товстий міцний стебло нормально тримає кущ лише до початку наливу помідорів, тому підв’язка необхідна. У той же час, коренева система досить потужна, здатна просочити рослину і в несприятливих умовах. Листя звичайні, зелені, нагадують картопляні, їх кількість невелика. Перше суцвіття може з’явитися після п’ятого або сьомого листа, потім — через кожні два листа, в кожній кисті зав’язується від п’яти до семи плодів. Всього зазвичай зав’язується до п’яти кистей, після чого кущ припиняє зростання.

Томат велика матуся: новинка для теплиць

Кущі томата велика матуся дуже невеликі, тому через великих плодів, зібраних в кисті, створюється враження високої врожайності

Плоди великі, середньощільні, округлої форми з невеликою ребристістю, в дозрілому стані пофарбовані в червоний колір. У ряді випадків форма досить сильно відхиляється від правильної: помідоріни витягуються донизу, іноді навіть набуваючи майже серцеподібну форму. Насіннєвих гнізд не менше шести, кількість насіння в них невелика, м’якоть м’ясиста і соковита. Середня маса помідоріни знаходиться в інтервалі від 200 до 250 г, перші плоди можуть дотягувати і до 400 г.шкірка тонка, але щільна, що перешкоджає розтріскування плодів.

Характеристика сорту томатів велика матуся

Томат велика матуся відноситься до числа салатних сортів. Останнім часом більше 80% нових розробок призначені для вживання помідорів в свіжому вигляді. Проте, розглянутий сорт легко витримує конкуренцію в перші роки свого існування. Це обумовлено, в тому числі, і відмінним смаком плодів: хімічний склад соковитої м’якоті збалансований за вмістом цукрів і органічних кислот. За термінами дозрівання сорт середньоранній: в залежності від умов, для дозрівання помідорів потрібно трохи менше або більше трьох місяців після появи сходів.

Томат велика матуся: новинка для теплиць

Плоди цього томата можуть вирости як круглими (праворуч), так і майже серцеподібними (ліворуч)

Крім використання в салатах, надлишок врожаю придатний для виготовлення соусів, томатної пасти, консервування в нарізаному вигляді.

Розробник сорту окремо робить акцент на підвищеному вмісті в м’якоті лікопіну — речовини, що відноситься до числа антиоксидантів.

Незважаючи на великоплідність, урожай легко переносить перевезення. Зібрані недозрілими, плоди зберігаються 2-3 тижні, поступово дозріваючи. Повністю дозрілі на кущах томати тривалому зберіганню не підлягають.

Врожайність сорту досить середня, в теплиці не перевищує 9 кг/м2. В принципі, для невисоких кущів це нормальна величина.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Томат велика матуся: новинка для теплиць

Стійкість до більшості захворювань вище середньої, проти навали шкідників проводять звичайні профілактичні заходи.

До числа найважливіших достоїнств сорту можна віднести:

 • крупноплодность;
 • чудовий смак плодів;
 • ранньостиглість;
 • хорошу транспортабельність;
 • високу болезнеустойчивость.

Поки, після трьох років з дня реєстрації сорту, явних недоліків у нього не зафіксовано.

Можна сказати, що велика матуся знаходиться в періоді свого становлення, намагається витримати конкуренцію того валу сортів і гібридів, який обрушився на городників в останні роки. Теперішній час характеризується тим, що зі старих перевірених сортів залишаються найстійкіші, що володіють відмінними характеристиками по всіх позиціях, їм на зміну приходять нові сорти і гібриди.

У той же час, і серед нових аж ніяк не всім показано затриматися на довгі роки на наших городах: для цього потрібні і висока врожайність, і відмінний смак, і ефектний товарний вигляд плодів, і комплексна стійкість до примх погоди і захворювань. Майже все це у великої матусі є, але вимога вирощування тільки в теплицях може сильно стримати її можливу популярність: багато сучасних сортів абсолютно толерантні до умов зростання. Та й сортів з більш високою врожайністю вже можна нарахувати не один десяток.

Відео: томат велика матуся на грядці

Вирощування сорту томатів велика матуся

Оскільки томат велика матуся призначений в основному для теплиць, посів насіння на розсаду можна починати рано. У звичайні теплиці середньої смуги двомісячну розсаду можна пересаджувати на початку травня, тому сіяти насіння в ящики можна вже в кінці зими. Якщо передбачається вирощування помідорів у відкритому грунті, терміни посіву зсуваються на другу половину березня.

Посів насіння і догляд за розсадою томата цього сорту протікають без особливостей, розсада, як правило, не переростає, якщо відразу після появи сходів їй забезпечили тиждень прохолоди і хорошого освітлення. Пікірувати кожен сіянець в окремий стаканчик необов’язково; можна розсадити їх і в загальний просторий ящик. До моменту висадки в грядку розсада досягає висоти 20-25 см, часто має першу кисть з бутонами. Тримати її вдома більше 60 днів не варто. Але незадовго до висадки, особливо у відкритий грунт, розсаду треба загартувати, привчити до свіжого повітря.

Томат велика матуся: новинка для теплиць

Розсаду можна виростити і в загальній ємності: вона не буде занадто високою

Висадка проводиться за схемою 40 х 50 см, більш густий варіант не принесе підвищення врожайності: коріння цього томата поширюються в основному в сторони, можуть переплітатися з сусідніми. Відразу підв’язувати розсаду не потрібно, але вбити кілки для цього краще не затягуючи, щоб потім не порушити кореневу систему.

Томат велика матуся вимагає формування куща: можливі як дво-, так і трехстебельной варіанти (в якості додаткових стовбурів виступають найсильніші нижні пасинки). Решта пасинки своєчасно видаляють, проводять цю операцію щотижня. Підв’язувати доводиться, в більшій мірі, не стебла, а конкретно плодові кисті. Роблять це в міру обважнення плодів. Можна і поставити підставки під кисті у формі рогатин.

Томат велика матуся: новинка для теплиць

Схеми формування кущів великої матусі-традиційні для детермінантних сортів

Моменту як вони дозрівають, як правило реально, стають великими і за нормами томатів це однозначно.

Владсандрович

Http://www.bolshoyvopros.ru/questions/2449290-tomat-sorta-bolshaja-mamochka-kto-sazhal-opisanie-otzyvy-i-foto.html

3 кращих способи перевірки насіння на схожість в домашніх умовах

&1&

Врожайність культур багато в чому залежить від якості посівного матеріалу. Дрібні і легкі насіння не можуть дати сходу необхідної для активного росту сили, а тому рослина з нього вийде кволим. А деякі насіння можуть і зовсім не зійти. Тоді доведеться пересівати грядки, але час вже буде втрачено. Щоб уникнути подібної проблеми, потрібно заздалегідь перевіряти схожість насіння.

Що таке схожість насіння і навіщо її перевіряти

Схожістю насіння називають відношення кількості пророслого насіння до загальної кількості посаджених, виражене у відсотках. Так, якщо з 100 насіння зійшли 80, то їх схожість становить 80%. Але в домашніх умовах зазвичай немає необхідності в точних розрахунках: достатньо лише зрозуміти, чи придатний матеріал для посіву чи ні.

Перевірка схожості насіння проводиться при вирощуванні рослин у великих масштабах і в комерційних цілях. Городники часто обходяться без неї. Але в наступних випадках вона необхідна:

 • посівний матеріал старий і потрібно зрозуміти, чи здатний він дати сходи;
 • потрібно розрахувати витрату насіння на одиницю площі (при низькій схожості витрата більше, при високій-менше);
 • необхідно до настання терміну посіву зрозуміти, чи вистачить матеріалу для отримання певної кількості рослин (якщо схожість низька, то насіння доведеться докуповувати).

перевірку схожості можна провести для будь-яких культур . Процедура допоможе вам визначити якість насіннєвого матеріалу і зрозуміти, вистачить його для посіву, або потрібно купити ще.

Способи перевірки насіння на схожість: опис, переваги, недоліки

Існують різні методи перевірки схожості насіння. Але вони не універсальні: кожен спосіб підходить тільки для конкретних культур.

Швидкі (на спливання)

Перевага способу — швидкість. Недолік-неточність результатів, так як вони залежать від щільності насіннєвого матеріалу, яка відрізняється в залежності від культури. Щоб перевірити придатність насіння цим способом:

 1. влийте в банку 1 склянку води.
 2. опустіть в неї насіння.
 3. помішайте ложкою.
 4. оцінюйте результат через 4-5 хвилин.

Насіння томата, редису і капусти досить щільні і важкі. Тому при перевірці на придатність в простій воді опинитися на дні можуть як хороші, так і погані. Змусити спливти неякісні насіння допоможе сольовий розчин: в ході досвіду додайте в воду 1 ч.л. З гіркою солі.

&1&

Насіння, що спливло на поверхню, не годяться для посіву

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Ті насіння, що спливли, не зійдуть зовсім або дадуть сходи низької якості: хорошого врожаю з таких не дочекаєтеся. Тому їх можна злити разом з водою. Ті ж, що залишилися на дні, можна посіяти.

З пророщуванням

Переваги методу — висока точність, універсальність (підходить для всіх культур). Недолік-тривалість в часі (перевірка займе кілька днів). Щоб перевірити схожість цим способом:

 1. змочіть бинт або ватяні диски охолодженою кип’яченою водою.
 2. загорніть в бинт або покладіть між двома дисками насіння.
 3. створіть тепличні умови, поклавши бинт або диски в банку або контейнер з кришкою.
 4. через певний термін, тривалість якого залежить від виду культури, подивіться, скільки насіння проросло.
 5. для визначення схожості поділіть кількість пророслого насіння на кількість замочених, а потім помножте на 100%.

&1&

Щоб отримати точні показники схожості, замоченим насінню потрібно забезпечити тепло: для цього їх кладуть в контейнер або банку

Таблиця: терміни енергії проростання та визначення схожості культур

культураэнергия прорастаниякрайний термін появи всходовбрюква, горох, капуста, редис, репа37дыня, огурец38арбуз, гарбуз, боби, кабачок310свекла, фасоль48морковь, салат510лук512помидор612петрушка712баклажан, ревінь, шпинат514пастернак, перець, сельдерей714спаржа1021

Енергія проростання показує, на який день насіння культури починають дружно сходити. Якщо вони не проросли після закінчення терміну, зазначеного в блоці «крайній термін появи сходів», вони вже точно не дадуть паростків.

«чарівний» спосіб для дуже дрібних насіння

Перевірка схожості з спливанням або пророщуванням дуже дрібних насіння скрутна. Для відбору найбільш якісного посівного матеріалу зручно використовувати здатність наелектризованих тіл притягувати до себе інші. Порядок кроків:

 1. розкладіть насіння на аркуші паперу тонким і рівним шаром.
 2. потріть пластмасовий предмет (гребінець або лінійку) про шерсть.
 3. проведіть наелектризованим предметом уздовж насіння на відстані 10-15 мм від них.
 4. видаліть прилиплі насіння.
 5. повторюйте кроки 2-4 до тих пір, поки насіння не перестануть притягуватися.

Притягатися будуть тільки непридатні для використання насіння. На аркуші залишаться найбільші і якісні.

&1&

Легкі і непридатні для посіву насіння притягнуться наелектризованою гребінцем або лінійкою так само, як шматочки паперу наелектризованою ебонітовою паличкою