Вирощуємо саджанці винограду з розумом, економимо час і гроші

104

Нині купити молодий кущик винної ягоди досить дорого, та ще приживеться він-ось адже питання. Але людям часто здається, що займатися самому виноградними саджанцями нереально, що всі ці живцювання та інші операції по розмноженню садових культур – це справа майстрів з досвідом. Однак, навіть якщо ви не профі, виростити свої саджанці винограду не складе великих труднощів, давайте переконаємося в цьому самі.

Зміст

  • Вирощування саджанців винограду від живцювання до посадки.
  • Інші методи вирощування виноградних саджанців.
  • Правильна посадка молодого винограду
  • Список необхідних матеріалів та інструментів для вирощування саджанців, а також для їх посадки

Вирощування саджанців винограду від живцювання до посадки.

Вирощуємо саджанці винограду з розумом, економимо час і гроші

На фото виноград

Отже, восени, після листопаду в деревині міститься максимум поживних речовин. Саме зараз найкращий час різати живці. Заготовлені восени, вони мають здатність вкорінення набагато більше весняних. Вибираємо дозрілі лози, товщиною не менше олівця, ріжемо живці по 30-40 сантиметрів так, щоб на кожному виходило по три-чотири нирки. Верхній зріз робимо чотирма-п’ятьма сантиметрами вище нирки.

Тепер відразу ж загортаємо їх в мокру тканину (мох ще краще б підійшов) місцем зрізу і поміщаємо у вологу прохолодне середовище. Найкраще для цього годиться льох. Але підійде і нижня полиця холодильника. Якщо кладемо в холодильник, то додатково закриваємо наш цінний вантаж поліетиленом, повітря холодильника сильно висушує.

Навесні ближче до середини березня дістаємо живці з прохолодного місця, обрізаємо гострим ножем знизу під ниркою під прямим кутом. Відступаємо 2-3 сантиметри над верхньою ниркою, робимо косий зріз так, щоб сік стікав по іншій стороні від нирки. Нижню нирку видаляємо. Нижню третину держака поздовжньо надрізаємо ножем, бритвою або іншим гострим предметом. Ці пошкодження кори сприятимуть кращому коренеутворенню.

Кладемо живці у відро, заливаємо повністю водою. Тримаємо їх так два дні при температурі води не більше 18 °с.додатково можна додати до них розчин гетероауксину, гумату, біостиму, епін або корневина – ці гормональні препарати сприяють більш інтенсивному коренеутворення. Можна також додати ложку меду-народний засіб для стимуляції вкорінення.

відео про вирощування саджанців винограду
1. Наливаємо в літрову банку води на 3-4 сантиметри. Ставимо туди живці. Як правило, в одну банку може влізти нормально не більше десяти штук. Ставимо банку ближче до сонця, вибираємо підвіконня південного або південно-західного напрямку. Десь через два тижні розпустяться бруньки, з’являться зелені пагони, ще через тиждень будуть коріння. Слідкуйте тільки, щоб живці не висмоктали всю воду з банки, періодично підливайте її туди до початкового рівня.

До цього моменту у нас вже повинні бути ємності для посадки саджанців. Найкраще для цього годяться літрові пакети-тетрапаки з під молока. Зрізаємо верхню частину, проробляємо в днище невеликі отвори, встановлюємо їх на піддони. Засипаємо на дно невеликий шар дрібного керамзиту-для кращого дренажу, зверху засипаємо землею. Земля готується з трьох частин: третина піску, третина садової землі, третина свіжого лісового листового перегною. Перемішати складові нашого посадкового субстрату.

На шар керамзиту насипаємо трохи грунту – сантиметрів 5-6. На цей шар ставимо держак і обсипаємо його з усіх боків землею так щоб він виглядав над поверхнею грунту десь на 15-20 сантиметрів. Ущільнювати грунт навколо нього не можна, по-перше повинна залишатися легка структура грунту, по-друге, він сам злегка осяде. Тепер залишається стежити за вологістю розсади.

Однаково неприпустимо висихання грунту і перезволоження. Це дуже згубно для росту коренів саджанця. Поливати потрібно потроху, але часто, підтримуючи грунт на стабільно вологому рівні. Підгодовувати на даному етапі саджанці особливо не потрібно, всіх необхідних для коренеутворення речовин їм вистачить з того, що міститься в грунті.

Вирощуємо саджанці винограду з розумом, економимо час і гроші

Фото живців винограду

Коли листочки з нирок підуть в посилене зростання, прищипніть втечу, таким чином ви отримаєте дві гілочки, через дві-три тижні прищипніть їх теж. До моменту висадки – кінця травня ви вже отримаєте розгалужений маленький виноградний кущик.

Інші методи вирощування виноградних саджанців.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Вирощуємо саджанці винограду з розумом, економимо час і гроші

Крім вищевказаного способу існують ще інші прийоми вирощування саджанців. Це в першу чергу:

  • прикапывание пагонів,
  • повітряне отводкование,
  • розмноження кореневими пагонами

Іноді саджанці винограду називають ще чубуками

Отже, ви володієте достатнім місцем на садовій ділянці (якщо у вас зрозуміло вже є виноградний кущ, а не доводиться брати держак у знайомих або купувати), то найменш затратним, найпростішим, але не найшвидшим методом є літній прикапывание пагонів. Вибираємо вподобану гілку винограду, вона повинна бути здоровою, сильною, без відмерлих ділянок.

Визначаємо її нижню сторону – ту, вниз якої ми будемо прикопувати її в землю. Борознимо низ гілки бритвою або гострим ножем (але бритвою зручніше), як і у випадку з живцями, цей прийом сприяє більш активному коренеутворення. Закопуємо гілку поруч з кущем паралельно грунті, десь сантиметрів на 10-15. Кінець гілки виводимо назовні. Таким чином, пробуджується велика кількість нирок і вже скоро з них будуть лізти пагони до сонця, а під ними почнуть активно утворюватися коріння. Зелені пагони не забуваємо періодично прищипувати, щоб формувався розгалужений кущик.

Як вони зміцніють, викопуємо їх, рубаємо гілку на частини за кількістю виросли пагонів. Все, наші саджанці готові — можна їх садити.  мінус цього методу виражається не дуже швидкими термінами початку плодоношення, а також тим, що при пересадці буде пошкоджена коренева система молодих саджанців, вони буде злегка відставати в рості після посадки на основне місце. Від таких саджанців за умови грамотного догляду можна буде перший урожай отримати не раніше, ніж через три роки.

Вирощуємо саджанці винограду з розумом, економимо час і гроші

На фотографії саджанець винограду

Є ще спосіб вирощування саджанців повітряними відводками. Робиться він пізньою весною-раннім літом.

  • вибираємо лозу,видаляємо на нижньому її ділянці все листя, знімаємо кільце кори з неї. Зняте кільце має бути перпендикулярно напрямку лози. Вище і нижче знятого кільця борознимо кору. Це все для посиленого коренеутворення.
  • одягаємо на неї поліетиленовий пакет на місці майбутніх коренів.
  • обмотуємо туго нижче місця борознування мотузкою пакет. Ми отримали кульок на гілці.
  • насипаємо туди зволожену грунтову суміш: землі, піску, перегною.
  • зав’язуємо туго пакет зверху, отримуємо резервуар з грунтом, тут будуть утворюватися коріння.
  • щоб пакет не перегрівся, обмотуємо пакет щільним папером, щоб уникнути проникнення сонячних променів всередину.
  • підв’язуємо лозу, щоб пакет із землею стояв вертикально.
  • восени розмотуємо папір, утворилися коріння-виноград готовий до посадки.
  • обрізаємо лозу, залишаючи 3-4 нирки, виробляємо посадку.

Кореневі відводки-мабуть, найлегший спосіб отримати саджанець. Відкопуємо потужний виноградний корінь, обрубуємо (не боїмося, рослина це переживе). Викопуємо поздовжню неглибоку яму. На дно укладаємо корінь горизонтально. Засипаємо все перегноєм. Не забуваємо часто поливати. Сплячі кореневі бруньки тут же в безлічі прокидаються. Вже через кілька тижнів над поверхнею з’являться перші паростки. Чекаємо, коли вони зміцніють, відкопуємо і ріжемо. Потрібну кількість майбутніх кущиків. Все, тепер можемо садити наші виноградики.

Вирощуємо саджанці винограду з розумом, економимо час і гроші

Фото вирощування саджанців повітряними відводками

Посадку виробляємо восени, то просто дуже добре вкриваємо нашого молодого вихованця для зимового зберігання. Навесні починаємо поливати. До кінця літа ми отримаємо потужний кущ, готовий через рік дати перший урожай.

Якщо садити багато кущів, то логічніше рити траншею. Тоді маємо виноград двома рядами, з відстанню між ними два метри. Відстань же від куща до куща в ряду вибираємо довільне. Рівновіддалено від одного і іншого ряду риємо траншею. Глибина та ж, що і для ям, близько метра. Весь порядок закладки елементів правильної ями переносимо і сюди: зола, дренаж, шифер, суміш землі з перегноєм, труби. Труби встановлюються по центру траншеї з відстанню 2 метри між сусідніми.

відео про вирощування саджанців винограду з живців