Чим зайняти колишню часникову грядку

89

Навіть люди, далекі від городництва, знають що часник — дуже корисний овоч. А городники користуються тим, що часник лікує не тільки людський організм, але і грунт, оскільки вбиває безліч хвороботворних організмів. В результаті після збирання часнику на грядці можна посадити майже все, а дещо можна встигнути навіть в поточному сезоні.

Чому важливо дотримуватися правил сівозміни

Є кілька овочевих культур, які можна садити на одному місці два-три роки поспіль, але їх дуже мало. Навіть часник не варто вирощувати на грядці більше одного разу: в наступному сезоні він буде дрібніше, та й шкідники, які не здолали його поточного літа, можуть піднакопити сили, зберігшись в землі, і атакувати посадки. Накопичення хвороб і шкідників — одна з причин, чому правила сівозміни категорично не радять чергувати на грядці рослини з одного сімейства: адже у них одні болячки.

Крім цього, прості і зрозумілі правила говорять, що городник повинен враховувати різну потребу овочів в харчуванні. Адже капуста, наприклад, виносить з грунту стільки поживних речовин, що відновити баланс простим внесенням добрив неможливо, і після неї треба посадити щось маловимогливе до харчування.

На щастя, часник не дуже «ненажерливий», і після нього можна садити майже всі овочі: як вимагають багато прогодування, так і сидять на «дієті».

Питання чергування культур в сенсі потреби в харчуванні частково вирішується підходом, при якому овочі з глибоко проникаючими корінням чергують на грядці з тими, коренева система яких залягає близько до поверхні. І тут часник поза конкуренцією: його коріння знаходяться на середній глибині. І навіть сидерати-трави, що відновлюють стан грунту, після часнику сіяти не обов’язково.

Чим зайняти колишню часникову грядку

Всілякі таблиці попередників носять довідковий характер

Що можна вирощувати на грядці після часнику

У більшості місцевостей часник прибирають в кінці липня. І якщо городник звик економити місце, він постарається посадити на часникових грядках що-небудь відразу після збирання врожаю.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чим зайняти колишню часникову грядку
1 в цьому плані унікальний послідовник часнику-полуниця. Займаючись городництвом ось уже майже сорок років, поступаю тільки так. Адже полуничну грядку треба оновлювати щорічно, а садити її в середній смузі і поволжі зручніше саме в кінці літа, як тільки накопичаться потрібні розетки з кращих вусів. Полуниця прекрасно росте на часникових грядках.

Якщо полуницю садити не потрібно, можна встигнути отримати на цій грядці урожай скоростиглих зелених культур: кропу, салатів, кінзи. Та й редиску можна посадити: адже в серпні дні стають коротшими, і її стрілкування вже менш небезпечно, ніж в середині літа.

Якщо ж говорити про наступний сезон, то найкращі варіанти посадки в колишню часникову грядку виглядають так:

  • огірки і будь-які гарбузові (гарбузи, кабачки, патисони);
  • картопля;
  • перці;
  • баклажани;
  • бобові (горох, квасоля, боби);
  • будь-яка капуста (білокачанна, кольорова, савойська, брюссельська та ін.);
  • будь-яка зелень.

Чим зайняти колишню часникову грядку

Огірки після часнику-один з кращих варіантів

Звичайно, підійдуть і майже будь-які квіти (не варто садити цибулинні, хоча, втім, їх і садять-то не навесні).

Ніщо не заважає посадити і коренеплоди (редьку, моркву, буряк), але їх чомусь вважають цілком допустимими, але не ідеальними послідовниками часнику. Це ж стосується і помідорів: єдина причина, якої можна пояснити те, що їх не відносять до ідеальних після часнику культурам, полягає в тому, що часник іноді вирощують в півтіні. На сонці ж помідори будуть відчувати себе прекрасно.

Що не слід садити після часнику

Відповідь на питання про «поганих» варіантах проста: після часнику не треба садити ніякої цибулю. У цьому списку і звичайний ріпчаста, і батун, і сімейний, і шніт… Все цибулинні мають одних і тих же шкідників (наприклад, лушпиння муху), хворіють одними хворобами (наприклад, пероноспорозом), тому утриматися від їх посадки на часникову грядку треба хоча б пару років, а краще три-чотири.

Чим зайняти колишню часникову грядку

Будь-яку цибулю після часнику садити небезпечно