Сорт картоплі світанок київський: характеристика та опис, фото, відгуки

20

Вміст

 • 1 історія появи
 • 2 опис сорту картоплі світанок київський
  • 2.1 кущ
  • 2.2 бульби
 • 3 характеристика картоплі світанок київський
  • 3.1 смакові якості
  • 3.2 терміни дозрівання
  • 3.3 врожайність
  • 3.4 регіони вирощування
  • 3.5 стійкість до захворювань
 • 4 переваги та недоліки
 • 5 правила посадки
 • 6 рекомендації по догляду
 • 7 збір і зберігання
 • 8 висновок
 • 9 відгуки дачників про картопля світанок київський

Картопля світанок київський виведений ще в срср, але до сих пір зберігає популярність як в росії, так і в багатьох колишніх соціалістичних республіках. Садівники-любителі цінують його за «некапризность» щодо умов культивування і агротехніки, відмінну лежкість, універсальність призначення і дуже непогані смакові якості бульб. Зрозуміло, сорт не ідеальний, але окремі недоліки не перекривають гідності.

Історія появи

Картопля світанок київський виведений на україні фахівцями інституту картоплярства місцевої академії аграрних наук. Ця організація вказана як оригінатор (поряд з російським тов «литвинівське»). Над створенням нового сорту працював цілий колектив селекціонерів, всі вони перераховані в якості авторів.

До державного реєстру селекційних досягнень срср картопля світанок київський включений в 1987 році. Необхідні офіційні сортовипробування зайняли п’ять років. Зараз сорт продовжує значитися вже в російському держреєстрі.

Опис сорту картоплі світанок київський

Бульби у картоплі світанок київський виглядають досить презентабельно. А відносно невеликі габарити кущів-ще один плюс, особливо для власників стандартних «шести соток».

Кущ

Кущі картоплі світанок київський невисокі (близько 50 см), «приземкуваті», порівняно компактні. Стебла середньої товщини, але прямостоячі, рідко лягають на землю. Облиственность середня, листові пластини невеликі, злегка «зморшкуваті». Цвітіння рясне, але нетривале. Віночки великі, яскраво-бузкові.

Коренева система у кущів потужна, добре розвинена

Бульби

Бульби картоплі світанок київський середні за розміром, вагою 90-120 г.форма може бути і округло-овальної, і неправильної. Шкірочка рожева, тонка, але міцна і еластична – це забезпечує сорту хорошу лежкість і транспортабельність. На загальному тлі виділяються більш темні, червоно-малинові «очі». Вони дрібні і поверхневі, тому чистити бульби легко.

М’якоть у картоплі світанок київський блідо-жовта або вершково-кремова. Після термообробки вона не темніє. У м’якоті немає ні натяку на» крахмалистость » або водянистість, за текстурою вона ніби масляниста.

«дрібниці «в гніздах дуже мало, відсоток бульб товарного вигляду– 96%

Характеристика картоплі світанок київський

Вагома перевага картоплі світанок київський перед «конкурентами» — видатні смакові якості. Але це не єдина сортова характеристика, яку потрібно враховувати, підбираючи для себе сорт або гібрид.

Смакові якості

Смакові якості у картоплі світанок київський характеризуються як «хороші» або «відмінні». За кулінарною класифікацією картопля відноситься до типу с.у цю категорію включають сорти з високим вмістом крохмалю. Вони підходять для приготування пюре і різних начинок для випічки, гасіння, запікання, фарширування.

У процесі смаження або варіння супу бульби » розвалюються» або перетворюються в неапетитну кашу

Важливо! нетривала посуха, перепади температур, перезволоження грунту і інші негативні фактори на смаку картоплі світанок київський і його насиченості практично не позначаються.

Терміни дозрівання

Світанок київський – середньоранній сорт картоплі. Бульби викопують через 85-105 днів після масових сходів. Термін дозрівання врожаю залежить від особливостей місцевого клімату і погоди протягом літа. У теплих південних регіонах він навіть трохи менше» офіційного » (75-80 днів), тому там картопля світанок київський цілком можна віднести до числа ранньостиглих сортів.

Врожайність

Великою популярністю у професійних фермерів картопля світанок київський не користується. Однак наявний досвід його культивування дозволяє стверджувати, що середній показник врожайності сорту при вирощуванні в промислових масштабах – 250-300 центнерів з гектара, а рекордний – понад 450 ц/га.

Садівники-аматори, забезпечивши картоплі світанок київський грамотний догляд, отримують до 300 кг зі 100 м2. Середня врожайність — 180-200 кг з сотки.

Важливо! картопля світанок київський в оптимальних або близьких до цього умовах відрізняється дуже високим збереженням бульб – близько 95%.

В одному «гнізді» формується 9-12 бульб

Регіони вирощування

Спочатку картопля світанок київський був призначений для вирощування в регіонах з помірним кліматом (центральний регіон, поволжя). Однак держреєстр офіційно визнає його відповідним і для більш суворих умов – північно-західного регіону, західного сибіру, далекого сходу, уралу. Активно культивують картоплю світанок київський і на батьківщині-там він теж дуже успішно «прижився» і вважається практично еталонним. Також його високо оцінюють садівники в молдові та білорусі.

Стійкість до захворювань

Творці забезпечили картоплю світанок київський імунітетом до бактеріального раку і ризоктоніозу. Він непогано чинить опір різним видам вірусу мозаїки,» чорній ніжці » і парші. Найбільш небезпечний для сорту фітофтороз в обох формах і вірус скручування листя.

Що стосується шкідників, особливої любові до картоплі світанок київський у колорадського жука садівники не відзначають. Хоча при» масових » атаках на сад кущі цього сорту він стороною не обійде. Також є відомості оригінатора, згідно з якими, картопля світанок київський відносно стійкий до золотистої цистоутворюючої нематоди.

Уражені фітофторозом кущі швидко засихають, надземна частина відмирає

Переваги та недоліки

Видатні смакові якості картоплі світанок київський визнають навіть професійні дегустатори. Від них він отримав максимально високу оцінку — 5 балів.

Картопля світанок київський відрізняється багатим хімічним складом

Плюси:

 • придатність сорту для вирощування в більшості російських регіонів;
 • мінімальна «сприйнятливість» до негативного впливу погодних чинників;
 • невимогливість у догляді;
 • щодо раннє і «дружне» дозрівання врожаю;
 • наявність імунітету і хорошою опірності захворювань;
 • стійкість садивного матеріалу до виродження;
 • компактність кущів, можливість ущільнених посадок;
 • зовнішня презентабельність бульб;
 • майже повна відсутність » дрібниці»;
 • дуже хороша лежкість, транспортабельність і збереження картоплі;
 • видатні смакові якості бульб;
 • придатність для приготування багатьох страв.

Мінуси:

 • порівняно невисока врожайність;
 • схильність до ураження фітофторозом, вірусом скручування листя;
 • непридатність бульб для смаження і нарізки у відварному вигляді.

Правила посадки

Картопля світанок київський воліє відносно легкі грунти, з досить високим відсотком піску в складі. Інші критерії вибору місця для грядки – хороша освітленість, відсутність близько підходять до поверхні землі грунтових вод, нейтральний або слабокислий рн.

У середній смузі росії картопля світанок київський садять в першій декаді травня. На півдні — на 2-3 тижні раніше. У регіонах з більш суворим кліматом іноді доводиться чекати до початку червня. Субстрат на глибині 10 см до цього моменту повинен прогрітися до 7-8 °с.

Бульби картоплі світанок київський, призначені для посадки, демонструють хорошу «схожість», тому додаткової обробки біостимуляторами не потребують. Їм потрібно тільки протруювання в розчині фунгіциду для профілактики грибкових захворювань.

Проростають бульби досить швидко — за 3-3, 5 тижні

Оптимальна схема посадки для цього сорту-30-35х55 – 60 см. Глибина лунок-10-12 см. На дно, крім жменю перегною і невеликої кількості добрива, рекомендується покласти ще спеціальні хімікати або народні засоби для відлякування колорадського жука і дротяники.

Для посадки найкраще підійде теплий, сухий, похмурий день

Важливо! картопля світанок київський зберігає сортовіХарактеристики протягом декількох «поколінь». Тому посадковий матеріал оновлюють нечасто-раз в 5-7 сезонів.

Рекомендації по догляду

Догляд за картоплею світанок київський включає наступні агротехнічні заходи:

 1. поливи. Грядки з картоплею світанок київський потребують додаткового зволоження, тільки якщо надовго встановлюється спекотна і суха погода. Бувають сезони, коли рослини повністю обходяться природними опадами. У спеку грядки зволожують кожні 10-12 днів.
 2. внесення добрив. Коли грунт на грядці досить родюча, в принципі, можна обійтися без них. Але зібрати рекордні врожаї, не вносячи добрива, не вийде. Підживлення проводять тричі — через 8-12 днів після масових сходів, під час цвітіння і відразу після його закінчення.
 3. підгортання. Вегетаційний період у картоплі світанок київський нетривалий, тому йому вистачає двох підгортань – коли стебла досягнуть висоти 12-15 см і ще через 2,5-3 тижні.
 4. профілактика захворювань. Крім протруювання бульб в розчині фунгіциду перед посадкою, рекомендується обприскати кущі тим же препаратом, якщо надовго встановлюється погода, що сприяє розвитку грибка, що викликає фітофтороз, і інших патогенів. А при нашестя колорадського жука на сусідні ділянки краще заздалегідь обприскати власні посадки інсектицидами.

Підгортання сприяє розвитку кореневої системи і формуванню більшого числа бульб

Важливо! мульчування грядок з картоплею світанок київський допоможе садівникові заощадити час на прополюванні і розпушуванні, рідше поливати посадки в спеку.

Збір і зберігання

Ранній і середньоранній картопля прибирають, не чекаючи, коли кущ повністю засохне. Досить, щоб велика частина бадилля почала жовтіти. У середній смузі росії це приблизно перша декада серпня. Сорт світанок київський підходить як для ручного, так і для механізованого прибирання.

Затягувати з збиранням врожаю не варто – у «перетриманих» в грунті більше трьох тижнів бульб різко падає лежкість

Викопаний картопля відразу ж перебирають, проводячи відбракування «некондиції» і відкладаючи окремо посадковий матеріал на наступний сезон. Бульби, які підходять для тривалого зберігання, просушують на відкритому повітрі або в добре вентильованому приміщенні, захистивши від попадання прямих сонячних променів, протягом 10-12 днів.

Спосіб зберігання для картоплі світанок київський не принциповий, умови стандартні:

 • температура 3-4 °с;
 • вологість повітря 80-85%;
 • відсутність світла і холодних протягів;
 • хороша вентиляція.

Важливо! приблизний термін зберігання картоплі світанок київський-півроку.

Висновок

Картопля світанок київський – сорт столового призначення, переваги і недоліки якого давно і добре відомі садівникам. Він відрізняється витривалістю, здатністю адаптуватися до різних нюансів місцевого клімату, хорошою лежкістю, зовнішньої презентабельністю бульб. Через невибагливості в догляді сорт підійде навіть недосвідченим дачникам.

Відгуки дачників про картоплю світанок київський

Єлизавета охотникова, м іжевськ

Картопля київський світанок завжди вирощували мої батьки, ми з чоловіком продовжили цю «традицію». Звичайно, по врожайності він програє більшості сучасних сортів і гібридів, зате бульби чудово смачні. Жити на ділянці постійно ми не можемо, тому простота в догляді для нас – ще один дуже вагомий плюс.

Андрій мальцев, м самара

Саджу картоплю світанок київський вже років 15 поспіль, поки розлучатися з ним не готовий. За всі ці сезони він нас жодного разу не» підводив»: ми завжди з урожаєм. Зберігаються бульби мінімум до нового року (нерідко і до весни), зберігаючи смак, текстуру м’якоті і зовнішню презентабельність.

Віра єршова, м. Електросталь

Бульбами картоплі світанок київський поділилася подруга, яка переїхала на україну. За її словами, там сорт вважається практично еталонним. Перший досвід вирощування виявився дуже вдалим: догляд грядках потрібен мінімальний, врожайність непогана, бульби одномірні, виглядають симпатично, зберігаються довго.