Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

87

Холодостійкі культури, що відрізняються тривалим періодом прокльовування насіння, намагаються посіяти під зиму, щоб навесні швидше з’явилися сходи. Традиційно пізньої осені багато городників сіють такі овочі, як петрушка або морква, отримуючи від цього більш ранню вітамінну продукцію.

Коли садити петрушку під зиму

Петрушка від осіннього посіву буває більш морозостійкою, першу зелень можна зрізати майже на місяць раніше, ніж при весняному посіві, а коренеплоди встигають вирости до солідних розмірів вже до серпня. Але важливо не пропустити терміни посіву і не висіяти насіння раніше певного терміну: треба вгадати так, щоб насіння в грунті до морозів встигли лише набрякнути, але ще не проклюнулися. Якщо посіяти занадто рано, ще до зими можуть з’явитися сходи, які потім загинуть. Краще сіяти пізніше, але не чекаючи, поки земля скам’яніє і покриється снігом.

Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

Петрушка дуже холодостійка, але молоді сходи, що з’явилися пізньої осені, морозів не переживуть

Така ситуація може скластися в жовтні або листопаді. Але і рік на рік не доводиться: замість початку зими можуть зарядити проливні дощі, тоді традиційні терміни посіву треба зрушити. Приблизний орієнтир-стійке похолодання до + 2..+ 3 ос вдень з переходом температури до негативних значень в нічний час.

Посівом краще займатися в сонячний день, коли грунт з ранку вже прихоплюється крижаною скоринкою, а до обіду відтає.

Оптимальні терміни посіву в регіонах трохи розрізняються і орієнтовно виглядають так:

 • південь країни (ставропілля, кубань) — листопад;
 • середнє поволжя, чорноземний регіон — кінець жовтня;
 • середня смуга-середина жовтня;
 • північно-західний регіон, урал і сибір — посів, в залежності від погоди, може починатися вже з середини вересня або трохи пізніше.

Як посіяти петрушку восени

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

У подзимнем посіві немає нічого складного, але треба врахувати, що восени витрачають вдвічі більше насіння, ніж навесні, посів здійснюють гущі: не кожне насіннячко виживе до весни. Весь хід робіт складається всього з декількох етапів.

 1. заздалегідь вибирають місце, враховуючи грунт і попередників. Краще посіяти петрушку в нейтральну або слабокислу грунт після цибулі, часнику або помідорів, а оптимально — після сидератів (овес, гірчиця, люпин і ін.). Щоб сходи з’явилися швидше, грядку готують з південного боку, на добре освітленому місці.
  Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

  Попередній посів деяких трав-сидератів-істотно оздоровлює грунт і готує її до посіву городніх культур

 2. завчасно, в гарну погоду, ретельно перекопують грунт, додаючи на 1 м2 відро перегною, стакан золи і дрібку суперфосфату.
  Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

  При перекопуванні грядки важливо витягти з грунту все кореневища багаторічних бур’янів

 3. відразу після перекопування готують борозенки в 10-15 см одна від одної, глибина — 3-4 см, в борозенки насипають шаром 1-1,5 см сухий пісок.
  Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

  Посівні борозенки можна намітити граблями або спеціальним інструментом

 4. щоб грядку не розмило до посіву, накривають її клейонкою, руберойдом, картоном або сухою травою. Заготовляють кілька відер сухого грунту для засипки посівів.
  Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

  Восени може бути непогожа погода, тому приготовлену грядку треба до посіву насіння зберегти в незмінному вигляді

 5. в день посіву знімають з грядки укриття і сіють в борозенки насіння петрушки. Сіяти треба густо. Насіння дрібні, поштучно розкласти не вийде, тому можна змішати їх з сухим піском.
  Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

  Після появи сходів все одно доведеться проріджувати петрушку, тому восени сіють її досить густо

 6. засипають насіння заготовленої грунтом, після чого накривають грядку на зиму гілками, соломою або будь-яким іншим матеріалом, добре утримує сніг. Поливати ні посіви, ні борозенки перед посівом насіння не треба.
  Сіємо петрушку під зиму і отримуємо ранній урожай зелені

  Серйозного утеплення грядки з петрушкою не потрібно, тому підійдуть будь-які гілки, які добре утримують сніг

Іноді можна зустріти поради про підготовку насіння до посіву: протруювання, барботування і т.д. Вважаю, що цього категорично не варто робити. Те, що піде на користь навесні, може погубити петрушку восени: замочені насіння проклюнутся вже через кілька днів, а потім загинуть. Посіяні сухими, вони самі в певний час пройдуть природну підготовку.